Sušilec perila da / ne?

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Za sušenje perila imam na voljo samo eno sobo v hiši - utility, ki pa nima oken. Ko sušimo perilo tako cela soba smrdi po vlagi in zanima me, če bi sušilec perila rešil zadevo?

Ali kaj uniči perilo? Ali je od sušilca tudi kaj vlage v prostoru? Katerega priporočate - kolegica je rekla naj kupimo edino Miele..

Hvala!!!!
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.254
136
63
Celje
Vlage ni, ker se ves kondenz nabira v posebni posodi, katera se po končanem sušenju izprazne. Perila ne uničuje...obstaja edino verjetnost, da na začetku, ko ne poznaš stroja kakšno majico malce pomanjšaš.
smile-1.gif


Glede kolegice in Miele...izjava je podobna tej: "Kupi le Porscheja in nič drugega..." Zakaj, če si lahko s kakšnim BMW-jem tudi zadovoljen?
wink-1.gif
 

Bucko

Fizikalc
28. avg 2007
1.717
39
48
Mi imamo Gorenje (5 let garancije) in deluje b.p.
So pa dve vrsti sušilcev, kolikor se spomnim, eni imajo posodo, drugi odzračevalnik, .... malce pobrskaj po internetu ...
Minusi:
oblačila uničuje - obrablja (pa ne preveč)
poraba elektrike se poveča
Plusi:
likati je potrebno dosti manj
cunje imaš suhe v manj kot dveh urah
 

pikapoka

Fizikalc
24. avg 2007
2.148
0
36
Domžale
Mi imamo še odzračevalnega Gorenjevega že kar dolgo časa in do sedaj dela brez problema...pa še na izi je za uporabljat, ker je možno naštimat le čas sušenja. Za perilo, nogavice, brisače, kake stvari za doma (trenirke) je to super zadeva. Občutljive oz. "ta nobl" ne sušimo v sušilcu.

Tašča ima kondezacijskega Gorenjevega in ima stalne probleme z odvajanjem vode v posodo...pravi, da ne suši dobro, da oblačila ostajajo vlažna...ima pa več možnosti nastavitev sušenja - programi za občutljivo perilo, ipd.

Moja mami pravi, da bi tut zdaj vzela odzračevalnega...itak pa ima vsaka stvar svoje prednosti in slabosti, kar ti najbolj paše.
 

jaka33

Pripravnik
5. sep 2007
281
0
16
Se popolnoma strinjam s tabo ! Doma imam ELECTROLUX (kondenzacijski) in po treh letih dela BP.
Če povem po pravici, si sploh ne predstavljam kako bi sušili pozimi (ko se enkrat navadiš je hudič menjat).
Posebej komot je, ko kar vržeš cunje v stroj (ne pa natikat po stojalih ali vrveh).
Super stvar, pa poraba niti ni tako huda. Sem delal izračun, da me vsako sušenje stane cca.90 bivših SIT.
Aja, oblačila pa se mi zdi da kar uničuje, saj po vsakem sušenju ostane kar nekaj "tkanine" na filtrih.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
kupiš kondenzacijskega - torej po opravljenem delu odliješ vodo. Problem 'smradu' bo definitivno rešen.

Osebno sem za sušilec, ampka ne da ga uporabljaš čisto za vse....poleti, čejeprilika da se perilo posuši samo je za moje pojme greh da bi sušil v sušilcu...so pa zadeve ki so posušene in takoj zložene praktično tako 'ravne' da ni potrebno likanja ...
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Citat:
Uporabnik pikapoka pravi:


Tašča ima kondezacijskega Gorenjevega in ima stalne probleme z odvajanjem vode v posodo...pravi, da ne suši dobro, da oblačila ostajajo vlažna...ima pa več možnosti nastavitev sušenja - programi za občutljivo perilo, ipd.

Najprej naj preveri (sicer piše v navodilih) kondenzator in črpalko. Kondenzacijski ima pač kondenzator, kjer vlaga kondenzira in črpalka jo sčrpa v posodo ali odtok. Kondenzator se s časom zapaca, kljub filtru se na njem naberejo mucki tkanine itd, zato več ne opravlja svoje funkcije. Na koncu kondenzatorja pa je črpalka in pri meni se je enkrat zgodilo, da se je pred črpalko nabrala cela kepa teh muckov. Nahaja se pa v luknji za kondenzatorjem, tako da je treba pokleknit in z roko seči v luknjo. Skratka - enkrat na mesec očistim zadevo in deluje bp.

Sam sem nad kondenzacijskim mnogo bolj "navdušen", ker sušenje ne predstavlja take izgube energije, saj z njim ogrejem prostor. Prezračevalni pač topel zrak puha na prosto.
 

pikapoka

Fizikalc
24. avg 2007
2.148
0
36
Domžale
Citat:
Uporabnik vincent pravi:

Osebno sem za sušilec, ampka ne da ga uporabljaš čisto za vse....poleti, čejeprilika da se perilo posuši samo je za moje pojme greh da bi sušil v sušilcu...so pa zadeve ki so posušene in takoj zložene praktično tako 'ravne' da ni potrebno likanja ...

Se strinjam. Moja mami takoj, ko opere, obesi perilo in ko ga pobere, takoj zloži. Tako ni nič zmečkano, likamo pa samo očijeve srajce pa kakšno delikatno zadevo.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
P.S. - še to - občutljivo perilo itd - če je nastavljen na to, ne posuši do konca praktično nikoli. da ni problem samo v preveč nastavitvah in posledično napačni nastavitvi?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
še to...na vsak način bi ti svetoval (ako je katera izmed sten mejna oz. zunanja...da nardite preboj in si omislite zračnik. S tem imate problem rešen....sušilca seveda lahko kupite ne glede na to.
 

noker

Pacijent leta 2016
19. sep 2007
4.499
0
36
K(er) S(i) Z(adnji/a)
wink-1.gif

Hmnja, če nimaš prostora za vsakodnevno sušenje perila na prostem oz. v kurilnici ipd., potem je sušilec (dandanes) skorajda neizbežen.
Mi ga uporabljamo, ko želimo, da je perilo hitro suho, v primeru večje količine perila ipd. Če je tega malo, ga raje obesimo na stojalo ali pa ven. Ker imamo pač možnost.

Imam pa komentar (raje dva) na zgoraj napisano: tisti, ki je svetoval edino Miele, je žal v zmoti. Ne rečem, da ni dober, nasprotno, je čudovit (tudi čudovito drag), brez predsodkov pa trdim, da lahko kupiš tudi ali Gorenje ali Bosch (tega imamo pri nas), ali Elektrolux, ali ... osebno mi je važno, da je kondenzacijski, čeprav imam v prostoru okno. Mi gredo cevi malce na jetra, samo to. Ne trdim, da je kondencacijski boljši, je pa zagotovo (malce?) dražji kot odzračevalni.

Drug komentar (ki to morda sploh ni, temveč je resnica) pa je glede porabe elektrike: žal je res, da je sušilec če že ne najpotratnejši, pa zagotovo med potratnejšimi "pripomočki" v hiši. Poraba je nekje okoli 4KW/h. Mislim, da se nisem veliko zmotil. Na računu za elektriko se pozna razlika pri uporabi ali neuporabi stroja, samo ne toliko, da si tega ne bi mogli privoščit (ne mi, ne ostali).

Noker
 

clarus

Pripravnik
5. sep 2007
35
0
6
Kar se tiče Miele. Ga imam doma in je res tisto pravo. Pred tem sem imel od gorenja pa so bili sami problemi. Potem pa je boljša polovica pop...... in sem se skeširal. Ni mi žal. Ne vemo več kaj je premalo ali preveč posušeno, pa "zažgano" kot je bilo v starem stroju - priporočam.
Kar pa se tiče muck. Tudi ko sušiš na štriku so. Samo ne od cele žehte na kupu. In se nabira prah povsod. Morda je sušilec za perilo celu boljši, ker je pač mehkejše. Saj veste kako se npr. nogavice hitro uničijo spomladi in poleti ko so od sušenja kar trde.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Pred kratkim nabavili:
- definitivno dober nakup
- odzračevalnega skoraj ni za dobiti - izbira mnogo manjša kot pri kondenzacijski
- visoki energetski razredi - tudi pri odzračevalnem
- kupili AEG s toplotno črpalko (prednost - manj ogrevanja prostora, nižja potrošnja energije; slabost: cena)
 

noker

Pacijent leta 2016
19. sep 2007
4.499
0
36
Imaš Miele ? Čestitam, vendarle lahko jaz enako trdim za Bosch. Pa za Gorenje, katerega ima mati že 6 let. BP.

Torej, Miele je seveda zakon, a kaj, ko je drag. Precej drag. Bosch je cenejši, zato tudi slabši ? Ne vem , no ... zame ne.



Noker



p.s. kaj si mislil z "zažgano" ? Pri nas se še nikoli ni nič "zažgalo" v sušilcu ... karkoli že to pomeni.
 
Nazadnje urejeno:

alcazar

Pripravnik
3. sep 2007
871
12
18
Slovenia
Jaz bi priporočal odzračevalnega, ker so nekoliko energijsko varčnejši in ne "vlažijo" in segrevajo prostora (ok, pozim že paše malo segreti bajto
grin1.gif
). Je pa ponudba teh zelo slaba, ker 95% ljudi nima luknje skozi zid, ali pa se jim je ne ljubi odštemati ven. Mi imamo odzračevalnega in v kombinaciji z 1600 vrtljaji ožetim perilom pokuri malo energije (sevda relativno gledano). Sušimo pa večinoma belo perilo, da je bolj mehko, barvno pa pač po potrebi, če je treba kaj na hitro posušiti.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Vidiš, energetsko varčen tu povsem spremeni pomen. Mogoče poleti ja, pozimi ko s kondenzacijskim segrejem še sobo in zato ne rabim imet el. radiatorja vklopljenega bi pa lahko rekel da ima A++++ razred. Odzračevalni bi pa topel zrak puhal v najbližjo jablano. No, mogočr bi pa januarja zato jabke obiral, nikoli se ne ve:)
 

alcazar

Pripravnik
3. sep 2007
871
12
18
Slovenia
Kljub temu, da ogreješ prostor, je to še vedno eno najdražjih ogrevanj - z elektriko. Če ven pripiha res topel zrak, potem pomeni, da je šlo veliko "mimo" perila in ga bo dlje sušilo, če pa perilo odvzame skoraj vso toploto zraku, ki piha po njem, pa tak ne boš kaj veliko segreval. Tak da moje nestrokovno mnenje - enegija, ki jo proizvede grelec se porazdeli na tisto, ki s segretim zrakom odvzem vlago perilo in na tisto, ki "uide" nazaj v prostor kot topel zrak.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Točno tako. Samo če je odzračevalni, to energijo puhaš ven, Če je kondenzacijski pa ostane noter in če jo uporabiš, je koristna. Ogrevanje samo na elektriko pa niti ni najdražje, vsaj pri trenutnih cenah kurilca je praktično isto.
 

ForeignBreed

Pripravnik
17. avg 2007
712
0
16
Bačka Palanka
a tvoja tašča kaj spuca kondenzator....na njem se naberejo mucke od perila in po nečiščenju le tega ne opravlja svoje funkcije....
druga moznost je, da stoj preobremeni z perilom...ga da preceč kot je kapaciteta sušenja in od tod razlog za nesuho perilo...