Stativ

MaverickT

Majstr
Osebje foruma
Administrator
7. maj 2007
2.624
1
425
83
www.weekendwarrior.si
Že nekaj mesecev po malem sanjarim o nakupu stativa. Ni glih najnujnejša zadeva (bi mi prej še kakšen objektiv prav prišel - ampak bUžičkov budget je omejen), je ga pa fino imet, ko dobim inspiracijo za fotografiranje česa ob nižji svetlobi. Gledam cenovni razred nekje med 50 in 100 eur. Kakšni so vaši nasveti glede nakupa stativa?

Najbolj se mi dopade nekaj takega:
https://www.gearbest.com/photography-accessories/pp_315357.html?lkid=18379319
https://www.gearbest.com/photography-accessories/pp_619225.html?lkid=18379320


Fino bi bilo, da je glava stativa kompatibilna z PeakDesign ploščico, da mi je ni treba konstantno odvijati in menjati z drugo...
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.529
168
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
kar se stativa tiče, sem imel kar nekaj časa Sirui iz foto-klik.si - načeloma bil res zadovoljen, ampak je relativno hitro razpadel, tisto vijačenje in raztegovanje nog tudi ni bilo najbolj praktično, z glavo pa sem bil zelo zadovoljen, celo toliko, da sem mislil nabavit enostavno samo novo stojalo in obstoječo glavo dat na to stojalo. pa sem bil ob pravem času na pravem mestu in dobil vrhunski komplet od Manfrotta, nekje 200€ rang in po prvi uporabi sem se vprašal - zakaj sem se toliko matral z "nemanfrotto" stojali? pa je bil Sirui zelo dober, ampak ko enkrat operiraš z Manfrottom, je to čisto drug svet.

long story short - vzemi Manfrotta. :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: MaverickT

hermann

Guru
19. mar 2014
9.184
5.728
113
Tudi mene zanima glede stativa za občasno rabo, predvsem za kakšen landscape z daljšimi časi osvetlitve, definitivno pa brez kakšnih tele scen s težkimi kravami od objektivov. Kakšen smisel ima recimo nakup stativa za 200€ z nosilnostjo 3,5kg, če se bo uporabljal z mirrorless aparatom, ki skupaj z objektivom ne bo presegel 1kg teže? Kaj je narobe s takšnim za švoh 50€ in nosilnostjo 1,5kg? Recimo velbon m43 izgleda simpatičen, pa še res poceni se ga dobi, ker je discontinued.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Pred parimi dnevi sem pospravljal omaro in imam nov stativ (rabljen 1x, morda 2x) ERNO Imaging. Ima ploščico, katero privijačiš spodaj na fotkiča in potem z enim klikom pričvrstiš na stojalo in zopet z enim klikom odstraniš fotkiča. Ga dam za 15€ + poštnina, če koga zanima.

Točno tale je https://www.amazon.de/ERNO-P-07-Stativ-mit-Etui/dp/B000LRKS54
 
Nazadnje urejeno:

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.529
168
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
Tudi mene zanima glede stativa za občasno rabo, predvsem za kakšen landscape z daljšimi časi osvetlitve, definitivno pa brez kakšnih tele scen s težkimi kravami od objektivov. Kakšen smisel ima recimo nakup stativa za 200€ z nosilnostjo 3,5kg, če se bo uporabljal z mirrorless aparatom, ki skupaj z objektivom ne bo presegel 1kg teže? Kaj je narobe s takšnim za švoh 50€ in nosilnostjo 1,5kg? Recimo velbon m43 izgleda simpatičen, pa še res poceni se ga dobi, ker je discontinued.

kot je rekel oriolus - problem zna biti stabilnost. že res, da je overkill glede teže, ampak moje izkušnje so, da je stabilnost tista, ki je pri stativu zelo pomembna. sem imel stativ, ki je bil za takraten moj set-up vrh glave (D750 in 18-35, izredno lahka kombinacija) ampak sem imel kar probleme s stabilnostjo oz. sem imel vedno občutek, da se zna zadeva ob najmanjši sapici prevrniti.

je pa tudi res, da so razne ultra-light zadeve lahko precej nestabilne - sem imel tak problem s Siruijem, ampak sem takrat tako rešil, da pač nisem raztegnil do vrha, ampak zadnjo stopnjo pustil, je bilo boljše.

aja, pa včasih podlaga res ni idealna in pri boljših, čvrstejših stativih pride še kako prav stabilnost - npr. ko imaš dve nogi na tleh, drugo v kaki skali/polici/ograji, če me razumeš ...
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.184
5.728
113
Hvala za dobro razlago, sem lestvico pri nakupu pomaknil malo više :)

Mene pri "orenk" zadevah najbolj skrbita teža in velikost, ker ta je na koncu vedno razlog, da stvar ostane doma in se ne uporablja. Zdaj gledam malo dražje in močnejše variante bolj prenosnih stativov (tam kila pa pol teže z glavo). Rad bi pač našel nek sweet spot med prenosnostjo, stabilnostjo in ceno, ker nisem profič, da bom s stativom služil denar, niti dovolj zagnan amater, da bi sam sebi špilal mulo ;)
 

Zetor5011

Fizikalc
14. dec 2010
639
28
28
Sicer za čisto druge stvari (makro, v sobi itd) sem si omisli železno biloro, ki dela ok. Ni pa za s sabo nosit... včasih moram dat na spodnji trikot še kak kup knjig, da dodatno obteži, saj se ob slikanju kdajpakdaj že vidi tresenje zaradi sproženja in roloja, še posebno pri daljših in težjih (poceni) objektivih, ki potem vse malo vržejo iz ravnotežja.

Ima pa ball-type glavo in je čisto ok:
https://nimax-img.de/Produktbilder/zoom/22550_1/Bilora-Tripod-ball-head-Professional-ball-head.jpg
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.184
5.728
113
tele bilore ne zgledajo švoh, samo nisem pripravljen kupit take za 200+€ :) tiste za okrog 100 pa zgledajo kul za moj namen (če seveda približno stojijo...)

tresenje pri proženju pa itak odpraviš z daljincem, časovnim proženjem in tako, da se znebiš slrja ;)
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.074
880
113
Emona / Carnium
Iščem nekaj kosov opreme za fotografiranje izdelkov in snemanje kratkih video posnetkov izdelkov.

1. STATIV, ki bo v prvi vrsti namenjen fotografiranju produktov (studio/box, lifestyle, detail,...) in zajem videa (demonstracija uporabe ipd....).
Za zajem se bo v glavnem uporabljal telefon. Gre za produkcijo vsebin za družbena omrežja (FB/IG) in nekaj malega tudi za spletno trgovino.

Najbrž je fajn, če omogoča zajem "top down" fotkanje?
Je ta stativ OK?

2. RING LIGHT (montaža na tripod zgoraj)

Hvala za predloge :zaljubljen:
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.529
168
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
Iščem nekaj kosov opreme za fotografiranje izdelkov in snemanje kratkih video posnetkov izdelkov.

1. STATIV, ki bo v prvi vrsti namenjen fotografiranju produktov (studio/box, lifestyle, detail,...) in zajem videa (demonstracija uporabe ipd....).
Za zajem se bo v glavnem uporabljal telefon. Gre za produkcijo vsebin za družbena omrežja (FB/IG) in nekaj malega tudi za spletno trgovino.

Najbrž je fajn, če omogoča zajem "top down" fotkanje?
Je ta stativ OK?
2. RING LIGHT (montaža na tripod zgoraj)

Hvala za predloge :zaljubljen:

če želiš topdown fotkanje, mora zadeva biti stabilna, pa tole prečno opcijo mora imeti, kot jo vidiš tule na tem stojalu:


in, seveda, dobra glava, čeprav, v primeru telefona, ni tako pomembna ...
 
  • Všeč mi je
Reactions: mistique

Nevemkaj

Zelenc'
19. dec 2021
12
4
3
Kar je pod 200e je na žalost slabo.
Sprobal 50+,100+ in vsakic bentil.
Enkraten nakup in fertik.
Torej zagonil cca 180e, bi raje dva filtra.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mistique