SSD disk v prenosniku - kaj pa klasika?

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Že nekaj let nisem nabavljal novih računalnikov, pa sem malo ven iz tega.
Rabim prenosnik, 17 inch (to je edini pogoj, o ostalem lahko debatiramo).
Vidim, da ima sedaj večina prenosnikov SSD diske (kar je odlično), ampak moti me kapaciteta. Vsi so tam okrog 256GB.
To se mi zdi malo. Pred SSD diski smo kupovali laptope z 750GB ali pa celo 1TB.
Če vlečeš dol dosti filmov, potem brez zunanjega diska sploh ne gre.
Kaj pa kombinacija: 256 GB SSD + 1TB klasični (vgrajeni) disk?
Ali je optični pogon sploh še aktualen? Ali je le ta odpadel zaradi SSD diska?
 

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.738
583
113
Za cca 180€ ali manj dobiš 1TB SSD disk (Samsung). Pa daš obstoječega ven in tega not, ali pa ga dodaš obstoječemu, če je možnost. Če ima računalnik prostor za dva diska, seveda lahko dodaš tudi klasičnega 2,5". Optični pogon ni več aktualen, vsaj po mojih izkušnjah zadnjih let.
 

brunobruno

Fizikalc
3. feb 2012
2.146
50
48
ssd 256GB je dosti za programe in sistem. Celo 120gb bi šlo zlahka skozi (seveda odvisno od tvoje sposobnosti kam kaj inštalirati-na katero particijo), ostalo pa daš na sekundarni disk v drug port ali v cd enoto.
jaz imam desktop na 120gb ssd sistem + programi, + 500gb ssd (crknil prejšnji hdd) za druge programe (katere sem uporabljal vsake toliko) in ostalo šaro kot so slike filmi, ...
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.394
4.391
113
49
Na sončni strani ALP
Optični pogoni so odleteli zaradi vse večje kapacitete in nižje cene USB ključkov in zunanjih diskov. Za instalacijo SW ne potrebuješ več CD/DV,D ker so programi presegli kapacitete optičnih enot in tako vso instalacijo delaš direkt iz zunanjih enot.

Sem pred časom vrgel ven iz prenosnika 750GB disk in vgradil 250GB SSD Samsung EVO 850. Hitrost delovanja je neprimerljivo večja. Star disk pa sem vtaknil v zunanje ohišje (za nekaj € od kitajca) in ga uporabljam namesto USB ključka. Za ostalo kramo pa imam že od nekdaj 2T 3,5" zunanji disk.

Tako, da se da preživeti z malo kapaciteto sistemskega diska. S poudarkom na SISTEMSKI disk! Ostala krama pa na ostalih enotah.
 

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.311
631
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
V praksi je najbolje, da namesto optične enote vgradiš dodaten HDD. Tako imaš SSD v standardnem ležišču za disk, drugi disk pa namesto optičnega pogona in tako se izogneš nepotrebnemu priključevanju zunanjih diskov ipd. Seveda pa moraš pri kitajcih kupit ležišče oz caddy, ki potem namesto optične enote paše v tvoj prenosnik.
 
Nazadnje urejeno:

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Videl pa sem, da se nekateri laptopi ponujajo z 256GB SDD (ali 128GB) in hkrati 1TB HDD. Res, da potem ni optičnega pogona. Oz. nekateri Dell-I imajo vse troje.
Bi to bilo v redu, da kupim že tako kombinacijo? Da potem ne čaram z dodatnimi ohišji.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.868
5.467
113
Realno....kolikox si uporabil DVD enoto v svojem obstoječem laptopu? :)

Najlažje zate...stopiš do prvega ITjevca v firmi...al pa vnuka in ti zrihta ohišje in diske za....
 

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.311
631
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Tisti ki na prenosniku še vedno ne morete brez pekača, oz ga uporabljate zgolj občasno, velja razmislit tudi o prenosnih usb pekačih, ki so danes skoraj zastonj (rabljeni). Za občasno uporabo čisto solidna rešitev. Vržeš ga v torbo in niti ne veš da ga imaš. Ko ga rabiš, ga priklopiš v minuti in delaš. Edini hendikep je, da takrat rabiš tudi 220v vtičnico.
 
Nazadnje urejeno:

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
No, saj to sem mislil. Brez optične enote.
Torej SSD + HDD. Res pa, da je ta opcija malo dražja.
 

tesfalar

Fizikalc
1. nov 2008
1.112
66
48
Torej (kot so ti že svetovalu) kupiš laptop s HDD, dodatno SSD 250GB za 40€ in caddy od kitajca za 7€, daš sistem na SDD, optično ven in na njeno mesto caddy + HDD, pa si zmagal.
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Če ti denarnica dopušča - GO FOR IT :)
Jah, dopušča že, ne bi pa rad razmetaval po nepotrebnem.
Gledam Dell Inspirion 5770 (17inch, i5, 8GB RAM, 128GB SSD, 1TB HDD, optični pogon). Cene se začenjajo pri dobrih 800.- EUR, brez Windowsow. Za koliko me olajšajo še Windowsi? Ker bo za zadeva za darilo, nekako ne morem dati gor nekaj "nelicenčnega". Ali pač? :)
Bi bil v tem cenovnem rangu še kakšen boljši predlog?
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.556
688
113
Videl pa sem, da se nekateri laptopi ponujajo z 256GB SDD (ali 128GB) in hkrati 1TB HDD. Res, da potem ni optičnega pogona. Oz. nekateri Dell-I imajo vse troje.
Bi to bilo v redu, da kupim že tako kombinacijo? Da potem ne čaram z dodatnimi ohišji.
Kadar je vse troje je:
2,5" HDD sata priključek (lahko zamenjaš z dodatnim SSD)
optični pogon,
SSD v obliki ploščice M2 (malce dražje, kot 2,5" SATA varianta, lahko je tudi precej hitrejši (NVM) )
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Ne kupujte 128GB SSD-jev za sistemski disk, saj ga bo (pre)hitro zmanjkalo. Kupite vsaj 256GB, razlike v ceni so minimalne.
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Ne kupujte 128GB SSD-jev za sistemski disk, saj ga bo (pre)hitro zmanjkalo. Kupite vsaj 256GB, razlike v ceni so minimalne.
Če uporabljaš sistemski disk za tisto, kar ima veze s sistemom, ga ne more zmanjkati. Vso drugo kramo moraš pač instalirati na drugi disk. Je pa res, da razlika v ceni je v resnici tako mala, da se splača kupiti 256GB. Je pa po mojem mnenju dobro napraviti dve particiji, tako da je ena namenjena le za sistem. Če moraš sistem ponovno instalirati, to ne vpliva na ostalo kramo, ki se nahaja na drugi particiji.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Jaz imam 128GB za sistemski disk pa ga imam še samo ~30GB prostega pa nimam nič takega nameščeno. Še pagefile pa hibernate imam izklopljen na tem disku.

Windows vedno več požere, pa po novem si bo tudi rezerviral 7GB prostora za update (govorim za Windows 10).

Particioniranje SSD-ja pa za tako majhne kapacitete odsvetujem (128 in 256 GB), saj bo prazen prostor še bolj neoptimalno razporejen. Drugo je če imaš 1TB disk...