SSD disk, prenosnik, inštalacija

dem

Fizikalc
4. avg 2011
1.931
13
38
Imam prenosnik Asus N751J.


Postal je zelo počasen zato bi ga rad nadgradil z SSD diskom. Na prenosniku tega še nisem počel, zato me zanima postopek. Pri nakupu so že bili naloženi windowsi (ali je koda kje zapisana?).

Ali bo ta SSD dobra izbira?

 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.139
2.211
113
Aaaa vidim da maš 2 mesta!
Novi ssd naj ima spomina:
c: zasedenost sedaj + 30% + nadgradnja z novimi programi, če je delovni pc

Naprej pomagajo PC strokovnjaki.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: dem

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
1. Vzemi nek zunanji disk - skopiraj gor podatke. Preveri, da si res skopiral :)
1a. naredi si spisek katere programe si imel naložene. Razmisli ali res vse rabiš?
1c. iz firefoxa/chroma izvozi gesla.. kakšne "davčne/bančne" certifikate
2. Pogooglaj/poglej na youtube kako se tvoj racunalnik odpre. Video ki si ga našel je dober - zadeva je zgleda enostavna.
3. Na telefonu imej odprt video/navodila iz točke 2 (mogoče ti pridejo prav). Poglej ali ima slučajno kakšen poseben vijak (Fujitsu ima recimo enega z drugačno glavo). Če so vijaki različnih dolžin/dimenzij - si zapomni kje je bil kateri
4. zamenjaj disk - pazi na kable, da jih ne "prepogneš". Starega ne zavrzi - ker imaš gor še vedno podatke (v kolikor ti backup iz točke 1 slučajno zataji)
4a. glede na video - imas v racunalniku prostor za 2 diska.. mas obe mesti polni? če nimaš - daj SSD za sistemski disk (torej nanj naložiš programe + win), obstoječega imaš pa lahko za delovni (torej dokumente, slike...)
5. namestitev - ne bi delal IMG/backupa sistemskega diska.. sploh če imaš namestitev staro dlje časa - se ti je nabralo "smeti".. in je bolje instalirat na novo (tako Win kot ostale programe)
6. disk razdeli na particije (dele) - kot ti je brane zgoraj napisal
7 . instaliraj/poupdejtaj vse (tako win popravke kot recimo zadnje driverje za graficno, printer..)
8. skopiraj podatke iz točke 1 na nesistemsko particijo..
8a. ni treba kopirat - v kolikor bos pustil obstojec disk v racunalniku
 
  • Všeč mi je
Reactions: dem

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
819
269
63
240gb ssd pa res ni treba razdelit na particije. Oz. nasploh ni treba delat particij doma, ker je to sam lenoba, da se potem ne dela backupa (sj bom dal na d in formatiral c) ko pa disk skripne pa v jok in na drevo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gamero in dem

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
240gb ssd pa res ni treba razdelit na particije. Oz. nasploh ni treba delat particij doma, ker je to sam lenoba, da se potem ne dela backupa (sj bom dal na d in formatiral c) ko pa disk skripne pa v jok in na drevo.
mas prov.. nisem pogledal velikost diska.. odpiralcu teme - kupi vecji disk :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: dem

dem

Fizikalc
4. avg 2011
1.931
13
38
Hvala za pomoč:) Je že kar nekaj časa kar sem to delal, včasih pa je bila redna praksa:) Disk je primeren katerikoli 2,5˝? Po premisleku je res boljše da vzamem večjega. Kako je pa z windowsi? Kje je zapisana moja koda in iz kje naj zdaj snamem nove (uradna stran, partis?).
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
819
269
63
Hvala za pomoč:) Je že kar nekaj časa kar sem to delal, včasih pa je bila redna praksa:) Disk je primeren katerikoli 2,5˝? Po premisleku je res boljše da vzamem večjega. Kako je pa z windowsi? Kje je zapisana moja koda in iz kje naj zdaj snamem nove (uradna stran, partis?).
koda je ze zapecena v bios, tako da ce je original, nerabis nic.
disk lahko vzames katerkol 2.5".

windows vedno iz uradne strani
 
  • Všeč mi je
Reactions: dem

dem

Fizikalc
4. avg 2011
1.931
13
38
Je vredno vzeti tega:

Samsung SSD disk 860 EVO 500 GB, 2,5, SATA3, V-NAND, MLC, 7mm, retail


za 20€ več napram Kingstonu.
 

dem

Fizikalc
4. avg 2011
1.931
13
38
Disk sem vzel potem tale; SSD Transcend 512GB 230S, 3D NAND

Je bil edini na zalogi v lokalni trgovini, in se mi ne da poštarjev čakat:) Windowse sem uspešno naložil, driverje updejtal. Ali je normalno da ko kliknem na nastavitve zaslona piše da uporablja integrirano grafično (namesto GTX850)? Osveževanje je 60Hz. Je to ok?
 

dem

Fizikalc
4. avg 2011
1.931
13
38
Zdaj se mi je začelo dogajati da mi prekinja wi-fi povezavo. Opazil sem da so te težave pogoste pri Win10.


Probal sem praktično že vse, kar mi je uspelo najti, vendar rešitve še vedno ni. Kaj lahko še naredim?
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
819
269
63
Zdaj se mi je začelo dogajati da mi prekinja wi-fi povezavo. Opazil sem da so te težave pogoste pri Win10.


Probal sem praktično že vse, kar mi je uspelo najti, vendar rešitve še vedno ni. Kaj lahko še naredim?
izklopi fastboot in updejtaj driver. kaj druga ni za nardit, razn menjave same wifi kartice.
 

dem

Fizikalc
4. avg 2011
1.931
13
38
Kako pa naj bi ta fastboot vplival? Ali to pomeni da se bo računalnik potem počasneje zagnal ali kaj drugega? Dvomim da je kriva kartica, ker na starem sistemu teh težav ni bilo. Je pa kar pogosto na laptopih tole očitno...
 

spenstar

Fizikalc
2. sep 2007
964
116
43
Kernel power 41 sem jaz dobival z Crucial SSD. Ko sem dal Samsunga, ni bilo vec teh problemov.
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
819
269
63
Kako pa naj bi ta fastboot vplival? Ali to pomeni da se bo računalnik potem počasneje zagnal ali kaj drugega? Dvomim da je kriva kartica, ker na starem sistemu teh težav ni bilo. Je pa kar pogosto na laptopih tole očitno...
ja, počasnejsi zagon. Fastboot je lahk zelo problematičn v kombinaciji z kakšnimi starimi driverji.
 
  • Všeč mi je
Reactions: dem

zakon

Guru
16. maj 2008
8.539
1.733
113
toti Maribor
Včasih zna bit problem, če imaš kljukico pri varčevanju. Glej sliko.
Posnetek zaslona 2021-01-04 090146.jpg