Spremeba novele o varnosti cestnega prometa

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Na cestah je letos ugasnilo 249 življenj. Država se rastočega števila nesreč loteva tudi s spremembami prekrškovne politike.

Leto 2007 (obdobje januar-oktober) je po podatkih policije promet na domačih cestah zahteval 17 odstotkov več žrtev kot v enakem obdobju lani. V tem času je bilo nesreč s smrtnim izidom 224, kar je 14 odstotkov več kot v enakem lanskem obdobju. Najpogostejši dejavniki nesreč, ki se končajo s smrtjo, so neprilagojena hitrost, nepravilna smer vožnje, neupoštevanje prednosti in nepravilno prehitevanje. V prometnih nesrečah je umrlo največ voznikov osebnih avtomobilov (97), potnikov (49), voznikov motornih koles (39), pešcev (27), kolesarjev (14).

DZ danes obravnava novelo o varnosti cestnega prometa, ki občutno zvišuje kazni za omenjene prekrške. Najbolj vinjeni pa bodo pridržani.

Žametna revolucija na asfaltu
S spremembami se bodo znižale kazni za prekrške, ki niso neposredno povezani s prometno varnostjo, zato pa naj bi se občutno zvišale kazni za najnevarnejše prekrške. Med te sodijo predvsem visoka prekoračitev omejitve hitrosti, agresivno speljevanje in zaviranje, vožnja pod vplivom alkohola in mamil ter nevarno prehitevanje.

Pri prekoračitvi omejitve hitrosti v naselju za več kot 30 kilometrov na uro je danes predvideno 500 evrov globe in pet kazenskih točk. Po novem bi za isti prekršek storilca kaznovali s 1000 evri globe in devetimi kazenskimi točkami. Povratnikom, ki bi jih drugič v dveh letih ujeli pri tovrstnem prekršku, pa bi samodejno odvzeli dovoljenje. Raziskava, ki jo je izvedel Laboratorij za raziskave prometa iz Velike Britanije, je pokazala, da bi zmanjšanje povprečne hitrosti za 3 km/h vsako leto rešilo od 5.000 do 6.000 življenj v Evropi ter preprečilo 140.000 nesreč, s čimer bi prihranili 20 milijard evrov.

Tudi kazni za vožnjo pod vplivom alkohola ali mamil bodo višje za približno četrtino, tako da bo najvišja globa znašala 750 evrov.

Neusmiljeno nad kronične kršitelje
Ob tem velja omeniti tudi dodaten varnostni ukrep, saj bodo morali policisti najbolj vinjene voznike obvezno pridržati do streznitve. Voznik, ki bo hud prekršek ponovil v dveh letih, bo ostal brez vozniškega dovoljenja, medtem ko bodo povratnikom, ki so bili v dveh letih najmanj trikrat pravnomočno kaznovani ali pa so kljub prepovedi nadaljevali vožnjo, policisti lahko motorno vozilo odvzeli.

Nova vozniška dovoljenja
Pripravlja se tudi nova oblika vozniškega dovoljenja, in sicer v obliki polikarbonatnih kartic žepnega formata. Znamenite roza kartonske knjižice bodo po novem podobne osebni izkaznici. Tudi veljavnost vozniških dovoljenj bo po novem krajša, tako da bo treba dovoljenje podaljšati po desetih letih.

Vir: RTVSLO

- - - - - - - - -

Moj komentar:
zmaga.gif
 

CupraR

Majstr
21. sep 2007
5.636
144
63
Aha za hitrost še enkrat večja, pijani pa le za 25%. pametno ni kaj..
17% več žrtev?? Majo podatke kolk % vozil je več na cesti?? Najlažje se it statistiko, da gledaš samo tist k ti paše.
Bom glede na podatke prav naredu prierjavo za par let nazaj. SM 100% da je smrtnih žrtev % manj kot 10 let nazaj, glede na "količino" prometa.

BTW: podpiram tole, da ne bo kdo kaj mislu, so pizdr. na cesti in to nenormalne. Vendar naj prvo tudi država nekaj da: obnove cest, ki so katastrofalne, na območjih kje je non stop gužva, razširitev-več pasov itd. Več poligonov za vzgojo, strožji pogoji da dobiš izpit itd itd..
Magar obvezni tečaj varne vožnje. J. ga če en 1% odneseš je dovolj. Itak te tolk curijo za izpit, da je vsen dat še tistih 100+eur za ta tečaj..

Kazni: j. denar, eni ga majo preveč. Vršt ljudi v zapor oz delat javna koristna dela. Nej dajo enga za en mesec v Sočo une reveže rihtat, pa ne bo nikol prehitr več vozu..

Najlažje j. folk, narest pa nič..
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
To je sigurno vse res, se s tvojim postom v celoti strinjam.

Ampak čudim se, da ima ta novi zakon celo nekaj dobrih stvari in ne samo poviševanje kazni do onemoglosti: manjše kazni za prekrške, ki niso povezani z varnostjo v prometu, predvsem pa se mi zdijo pozitivne kazni za povratnike in odvzem vozil.

Sicer pa se nikoli ne ve, mogoče pa bodo enkrat le našli mejo, ko bodo kazni tako visoke, da bodo ljudje nehali divjat (mogoče sem samo optimističen, mogoče pa jih bodo te cifre le uspele prestrašiti).
 

CupraR

Majstr
21. sep 2007
5.636
144
63
Ne sej te kazni so čist OK (res da so visoke), oz za brezvezne stvari res ni poante colat, sam res ne vidm smilsla pa skos furajo samo to stran: višanje kazni.

Naredi se pa čisto nič drugega. Za uspeh, pa bilo kje, se treba malce bolj potrudit in tut kaj več narest. PA p. nej magar te kazni dajejo za obnovo cest pol itd..



P. da mi policaj spet stoji kot včeraj ob 22.30 na dunajski pr R carju (slučajno je lih tm 50 omejitev) kjer si takrat skor sam na 2pasovih, je zame podj. naroda. Ob 16tih kjer se pa vsi rinejo v križišče čez rdeče pa ništa.

Tolk pol o vzgoji..
 
Nazadnje urejeno:

civil

Fizikalc
18. jul 2007
1.350
0
36
Kaj pomaga, folk se bo vozu brez izpita, po možnosti ponoči pijani brez luči da jih nebi policaji opazli ...
Naj naredijo red v avtošolah. Izpite sam talajo.
 

elvir_vr6

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
22. avg 2007
3.297
0
36
Če bo rešilo vsaj eno življenje je že dosežen namen....Bo pa kar hudič, če boš kdaj spregledal kak znak z omejitvijo (npr. kako delo na cesti..., na delu ceste, kjer ni več nič dela....)...To bo potem kar kredit padel....
Ta je tudi kruta, te dvakrat dobijo, da si preveč navijal in adijo izpit in vozilo...
frown-1.gif
 

gasdopodna

Fizikalc
22. jul 2007
3.608
94
48
Citat:
Uporabnik SouthPark pravi:

Tudi veljavnost vozniških dovoljenj bo po novem krajša, tako da bo treba dovoljenje podaljšati po desetih letih.




In to naj bi morali vse plačevat...
bonk.gif
Zdravniški pregledi niso poceni... Ko sem jaz nazadnje podaljševal je bil strošek porazno visok...
 
Nazadnje urejeno:

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Vsakih 10 let si ne moreš privoščit ene vozniške (ki te stane kot en tank bencina)??? Sori, samo potem je boljše da prodaš avto, ker nimaš dnarja za njega.

Glej raje na to, da bodo tako vsakih 10 let preverili, ali vozniki vidijo dovolj dobro, imajo reflekse itd. Ne pa da nekdo dobi pri 40-tih podaljšano vozniško do 90 leta, pri 80-tih pa ni več sposoben sam sebi gat preoblečt, a vozi pa še skoz lahko
rolleyes-1.gif
 

gasdopodna

Fizikalc
22. jul 2007
3.608
94
48
Oprosti, ampak zame kot študenta je bil znesek zelo visok...
bonk.gif




Avtomobila pa nimam niti ga ne mislim met... Kot si rekel res nimam denarja za njega...



Sam papirek je ja poceni... Kaj pa pregledi...
bonk.gif
 
Nazadnje urejeno:

CupraR

Majstr
21. sep 2007
5.636
144
63
Točno, mene sa j. k mam očala (prvo na 2, sedaj na 10let), a en k ma do 80ga leta, je umes že 100krat lahko slep (razne sive mrene itd..). Pa se kr vozjo naokol.
Če lahko potni list za brezveze menjam na 10let, madona bomo pa tut vozniško (k. že zarad slik)
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Citat:
Uporabnik gasdopodna pravi:
Oprosti, ampak zame kot študenta je bil znesek zelo visok...
bonk.gif


Avtomobila pa nimam niti ga ne mislim met...

Potem pa odjavi vozniško, nihče te ne sili, da jo imaš
rolleyes-1.gif


Pa sploh veš kak dolga doba je 10 let? Do takrat boš že zdavnaj v službi (upam).
 

elvir_vr6

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
22. avg 2007
3.297
0
36
A boš deset let študent?....
bonk.gif


Me pa zanima ali ima kdo podatke, kako bo kaj s kaznimi za prekoračitev hitorsti izven naselja in na AC, bo tudi tako grozno za denarnico?
 

gasdopodna

Fizikalc
22. jul 2007
3.608
94
48
Najdem eno slabo plat pol se pa vsi kar spravite na mene...
bonk.gif
 
Nazadnje urejeno:

CupraR

Majstr
21. sep 2007
5.636
144
63
Citat:
Uporabnik elvir_vr6 pravi:
A boš deset let študent?....
bonk.gif


Me pa zanima ali ima kdo podatke, kako bo kaj s kaznimi za prekoračitev hitorsti izven naselja in na AC, bo tudi tako grozno za denarnico?

Bodo višje, sam po domače pol k. glede na naselje
grin1.gif
 

gasdopodna

Fizikalc
22. jul 2007
3.608
94
48
Citat:
Uporabnik SouthPark pravi:
Citat:
Uporabnik gasdopodna pravi:
Oprosti, ampak zame kot študenta je bil znesek zelo visok...
bonk.gif


Avtomobila pa nimam niti ga ne mislim met...

Potem pa odjavi vozniško, nihče te ne sili, da jo imaš
rolleyes-1.gif


Pa sploh veš kak dolga doba je 10 let? Do takrat boš že zdavnaj v službi (upam).

Daj mi denar, ki sem ga dal za opravljanje pa takoj z veseljem...
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Zakaj pa si opravljal izpit, če ne nameravaš avta imet? Zato, da boš imel nick gasdopodna in Honda avatar?



Če ti nihče ni povedal, koliko stane vse, kar je povezano z avtom, se mi smiliš. Imam dva kolega, ki pri 27-tih še nimata izpita in jima pravim, naj ga ne gresta delat. Boljše se je na vlak vsest če že moraš nekam, kot pa da ti gre 300€ na mesec za avto (bencin+zav+servisi...). Jaz imam žal takšno službo, da je avto mus.
 
Nazadnje urejeno:

elvir_vr6

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
22. avg 2007
3.297
0
36
Vem, da bodo višje, mene samo skrbijo pike..., če ti izpit za stalo vzamejo je kar jeba.... Sicer pa se z motorjem na kakem odseku zelo hitro prekorači hitrost (izven naselja seveda...)...