Spraskana stekla ocal

AndrejK

Fizikalc
7. sep 2007
1.279
3
38
SI
Lahko tisti "kao" kar z velikimi napišeš. Foto leče uporabljam cca 15 ali še več let in nikoli, ampak res nikoli ne potemnijo v zaprtem prostoru... Še v avtu, pa če je tudi direktno sonce v obraz (vožnja v sončni zahod :) ) ne potemnijo...

Novejše variante ob prihodu v zaprte prostore tudi zelo hitro postanejo nazaj "brezbarvne". Prva očala s foto lečami so rabla cca 3-4 minute, da so bila spet "normalna", zadnja pa v par sekundah (manj kot pol minute)

Sem pa imel v vojski besedni dvoboj s poveljnikom, ko smo bili zunaj na snegu. Lep sončen dan, moja očala so postala čisto črna in je poveljnič čist "ven padel". Da kaj se grem in da nisem noben frajer in da naj očala takoj dam dol... Potem, ko sem mu nekako razložil, da to sicer lahko naredim, ampak potem se bom usedel ob cesto in ne bom ničesar več naredil, ker bom slep kot netopir, se mi je celo opravičil :D
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.084
6.478
113
Ja, avto stekla imajo UV zaščito in seveda ne potemni. Podobno tudi okenska stekla.

Ampak če bi imel recimo odprt balkon, ali okno, pa bi morala, ali pač?

Jih je pa imel moj oče in ni bil pretirano zadovoljen, je rekel da preveč hitro potemnijo in na novih tega več nima. Lahko da je imel kakšno cheap varianto.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Optik in pol.
cool-1.gif


Ko smo bili v 6. razredu OŠ, nas je prfoksa za zgodovino naučila, da čez šipo človek ne bo postal zagorel, ker UV žarki ne pridejo skoznjo. Po tej analogiji tudi foto leče ne zatemnijo. In, ker gledam skoznje že nekaj let ti seveda lahko zagotovim, da te foto leče ne bodo motile nikjer in nikoli, tudi čez iz sonca na dvorišču zalavfaš v klet.
zmaga.gif


Še glede UV žarkov: ti seveda še kako hudičevo škodijo očem
bonk.gif
. Poguglaj si snežno slepoto ali pa sliko melanoma na očesni mrežnici. Je pa tako, da kakovostna očala z dioptrijo seveda imajo odličen UV-A/-B filter, brez da bi imele tudi foto leče.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Citat:
Uporabnik AndrejK pravi:Sem pa imel v vojski besedni dvoboj s poveljnikom, ko smo bili zunaj na snegu. Lep sončen dan, moja očala so postala čisto črna in je poveljnič čist "ven padel". Da kaj se grem in da nisem noben frajer in da naj očala takoj dam dol... Potem, ko sem mu nekako razložil, da to sicer lahko naredim, ampak potem se bom usedel ob cesto in ne bom ničesar več naredil, ker bom slep kot netopir, se mi je celo opravičil :D

Pravi heroj tale častnik, še eden, ki še ni slišal za snežno slepoto... Bože mili, kaj nam vse puške nosi
tongue-1.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.084
6.478
113
Ok...že ja...ampak kako pogost je melanom na očesu? Ugibal bi, da je sila sila redek, pa še to pri res beli polti, vsekakor se nima smisla sekirat okoli tega, ker s pretirano zaščito pred UV oz soncem naredimo več slabega, kot koristnega.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Ok...že ja...ampak kako pogost je melanom na očesu? Ugibal bi, da je sila sila redek, pa še to pri res beli polti, vsekakor se nima smisla sekirat okoli tega, ker s pretirano zaščito pred UV oz soncem naredimo več slabega, kot koristnega.

Poskušam ostati vljuden, torej: daj odkorakaj iz vsem tem o zdravju, lepo prosim.

Hvala.
roza.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.084
6.478
113
Ocular melanoma is the most common primary cancer of the eye in adults. It is diagnosed in about 2,500 adults every year in the United States and occurs most often in lightly pigmented individuals with a median age of 55 years.

Pretvorimo tole v %, koliko dobimo?
 

AndrejK

Fizikalc
7. sep 2007
1.279
3
38
SI
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Citat:
Uporabnik AndrejK pravi:Sem pa imel v vojski besedni dvoboj s poveljnikom, ko smo bili zunaj na snegu. Lep sončen dan, moja očala so postala čisto črna in je poveljnič čist "ven padel". Da kaj se grem in da nisem noben frajer in da naj očala takoj dam dol... Potem, ko sem mu nekako razložil, da to sicer lahko naredim, ampak potem se bom usedel ob cesto in ne bom ničesar več naredil, ker bom slep kot netopir, se mi je celo opravičil :D

Pravi heroj tale častnik, še eden, ki še ni slišal za snežno slepoto... Bože mili, kaj nam vse puške nosi
tongue-1.gif

You wouldn't believe
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Meni pa je optik, kao strokovnjak na tem področju, odsvetoval takšne leče, ker potemnijo tudi not, če recimo skozi okno sije sonce, ipd situacije, kjer ravno človek noče, da mu temnijo stekla na očalah. Zato se nisem odločil in raje nabavil clip-on varianto:

Lol ta strokovnjak je zgleda še včeraj bureke prodajal. A ti je ustrezna očala našel kar na notranji strani svojega plašča, pa RayBam gor piše?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.084
6.478
113
Priznanja na steni so dovolj velik razlog za takšno titulo. Edino pač, če to ni merilo, akademski in raziskovalni dosežki, in je pač edini faktor to, kar alter pove?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.084
6.478
113
No, povedano ni bilo nobenih buč, in pa tudi glede na uporabo v familiji, so meni takšne stekla mimo.

Je pa verjetno zadeva bolj osebna preferenca, kot kaj drugega, in tako kot nekomu paše, tako naj ima. Kot rečeno, jaz že tako redko zunaj uporabljam "sončna očala", tako da bi me motilo, da bi imel nonstop potemnjena stekla.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Očala pri katerih se stekla/leča zatemni tudi v avtu in zaprtem prostoru uporabljam že kaka 4 leta in moram reči, da je to odlična naložba. Edina občasno moteča stvar je to, da potemnijo včasih tudi pozimi kje na snegu, ko zunaj sploh ni sonca. Menda temperaturna razlika oz. bolj verjetno UV svetloba prehaja tudi čez oblake in meglo...
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.084
6.478
113
UV sevanje je vedno prisotno, oblaki ne delujejo kot filter v tem primeru.
 

brunobruno

Fizikalc
3. feb 2012
2.146
50
48
Malo obuja temo.
Zanima me, ker se glih pogovarjamo o fotokromatičnih lečah, če jih delajo tudi za otroke?
Problem je, da je v močnem soncu otrok slep kot kura in se ji vse blešči (tisti premaz ne nuca nič).
Recimo, da bi dal hoya sensity.
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.154
4.482
113
..kzs

Jaz zelo priporočam Optika Oke
Odlične izkušnje z nekimi "top shit" japonskimi stekli (proizvajalca pozabil) - po 5 letih brez najmanjše praskice. Ob enakem vzdrževanju so bila "običajna" stakla solvenskega proizvajalca po 2 letih skoraj kot speskana.

Cene okvirjev, v primerjavi z ljubljanskimi "zlatarji", pa smešne.

lahko tudi sam potrdim da so top. hodim k njih že 10+let in vsakič zadovoljen.
 

Podobne teme