Sončni kolektorji na bloku

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.331
956
113
Pozdravljeni!

Pred nekaj dnevi, ko sem se malo igral s fotoaparatom in testiral zoom, sem ujel tole fotko. Pravzaprav sem hotel posneti gradnjo novega centra v Kranju, med kasnejšim ogledom fotke pa sem opazil, da so na novo zgrajenem bloku nameščeni sončni kolektroji.
zmaga.gif
Zanima pa me, koliko energije bi tole znalo proizvest oz. za kaj porabijo tako pridobljeno el. energijo? Na oko bi bilo pa recimo okoli 50 stanovanj. Mogoče kdo kaj ve?


Na sliki glejte novi rdeče-sivi blok, na spodnji desni strani fotografije...
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Pomoje gre ta energija za razsvetljavo hodnika. Je pa dobra investicija za stanovalce.
 

unknown_user

Pripravnik
3. sep 2007
236
1
16
Po oceni nekje okoli 8 kW moči.Recimo tole zadostuje za eno večjo stanovanjsko hišo.Cena po kW med 4500-6000€
Letna proizvodnja nekje 8800 kW/h oz slabih 4000€/leto, če se zadeva oddaja v omrežje.So pa tile fiksni paneli, poznamo še eno osno ter dvo osno sledilni, se pravi V in Z , ter S in J (slednji pripomore k cca 5% večjim izkoristkom).
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
vidim, da obvladaš. zgolj slučaj ali insajder.

na bajto bi dal celice, za toplo vodo ne, ke rimam toplotno, za štrom pa bi šlo. nucal bi zase, ter dajal v omrežje, se pravi nobenih akumulatorjev.

ideje, nasveti, ponudbe mogoče? da vidim kok je do dinar.
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Citat:
Uporabnik unknown_user pravi:
Po oceni nekje okoli 8 kW moči.Recimo tole zadostuje za eno večjo stanovanjsko hišo.Cena po kW med 4500-6000€
Letna proizvodnja nekje 8800 kW/h oz slabih 4000€/leto, če se zadeva oddaja v omrežje.So pa tile fiksni paneli, poznamo še eno osno ter dvo osno sledilni, se pravi V in Z , ter S in J (slednji pripomore k cca 5% večjim izkoristkom).

Kako si pa prišel do tega izračuna? A "8 kW moči" pomen, da proizvede na uro 8 kW?
 

unknown_user

Pripravnik
3. sep 2007
236
1
16
Vidim, da je na strehi 40 panelov, vzel sem neko povprečje cca 200W/panel.Kar znese 8kW.
Če gledam trenutno situacijo na trgu se ljudje odločajo za panele moči nekje 200-225W, če gledaš price/output.
Se pa dajo dobiti tudi že 315w paneli vendar cena ne upraviči nabave.
 

unknown_user

Pripravnik
3. sep 2007
236
1
16
Delam na lastni strehi sončno elektrarno.Površino sončne strehe imam 200m2.Glede na to, da že nekaj časa preučujem te zadeve zbiram ponudbe, lahko rečem, da se mi je nekaj znanja le nabralo v glavi.

Podatki, ki jih rabimo za izračun.Površina sončne strehe.Južne seveda.Naklon idealen cca 35 stopinj.Če je manjši naklon se montirajo adapterji, kar spet poveča končno investicijo.
Ne smemo pozabit na razsmernike, ki so po navadi cca 30% investicije.
Potem še vse meritve inštalacija, montaža, potoršni material, projektna dokumentacija itd..kar znese po mojiih ponudbah med 4500 - 6000€/kW.
Trenutna odkupna cena z subvencijo je 0.42€/kW.
Seveda rabimo še koncesijo, da lahko oddajamo energijo v omrežje.

Toliko na hitro.
 

Chimay

Fizikalc
22. jul 2007
1.516
14
38
36
Dolenjska
A je možno zadevo naredit tako, da kar ne porabiš za lastne potrebe, da gre v omrežje (višek)? Namreč, se mi zdi brez veze, da bi vso elektriko prodal v omrežje in jo potem za lastne potrebe kupoval nazaj...
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Chimay pravi:
A je možno zadevo naredit tako, da kar ne porabiš za lastne potrebe, da gre v omrežje (višek)? Namreč, se mi zdi brez veze, da bi vso elektriko prodal v omrežje in jo potem za lastne potrebe kupoval nazaj...
Če pogledaš odkupno ceno boš hitro ugotovil, da se ti v bistvu zelo splača dajat elektriko v omrežje, kupovat pa zase iz omrežja.
 

unknown_user

Pripravnik
3. sep 2007
236
1
16
Citat:
Uporabnik kavboj pravi:


Kako si pa prišel do tega izračuna? A "8 kW moči" pomen, da proizvede na uro 8 kW?

Ja cca 8kW na uro.Na letni ravni se delajo izračuni, da sonce obseva letno nekje 1000-1300ur.Sam vzamem za karkulacijo vedno 1100ur, da se ne zakalkuliram pri finančnih izračunih.Če je več toliko bolje zame, če je manj, se mi lahko finančna konstrukcija sesuje in me "pokoplje". Recimo pri sledilnih panelih, lahko računamo 1300 + ur.
 

unknown_user

Pripravnik
3. sep 2007
236
1
16
Citat:
Uporabnik Chimay pravi:
A je možno zadevo naredit tako, da kar ne porabiš za lastne potrebe, da gre v omrežje (višek)? Namreč, se mi zdi brez veze, da bi vso elektriko prodal v omrežje in jo potem za lastne potrebe kupoval nazaj...

Enostavna matematika.Kupujes od elektra po cca 0.10€/kWh prodajas po 0.42€/kWh elektru, torej kaj se splača?
smile-1.gif

Aja razliko subvencionira država.Pogodbe se podpisujejo za 10 let.Med tem časom bo cena elektrike tako ali tako narasla.V roku parih let bomo še kako ugašali luči in varčevali z elektriko.Slovenija je trenutno v EU ena izmed držav, z najnizjo ceno elektrike.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
a bi ti meni dal kako ponudbo naprej. ali pa izvajalce.

streha ima naklon 35%, južne ne vem točno koliko bi bilo in si niti ne predstavljam (16m * 8-9).

zanima me še mnogo tega. grem še enkrat prebrat.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.375
5.891
113
pri taščici
In kako je "zagotovljena" cena za naslednjih 10 let.
A že obstajajo variante, da bi namesto kritine uporarabil kolektorje-celice?
Ni slaba ideja....
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
to bi bila zmaga. potem bi se splačalo.

takole pa kot računam je to investicija za 10 let. v desetih s epovrne. potem pa kaj bo z odkupom bog. ve.

ves ta čas vzdžuješ, zavaruješ in plačuješ kredo.

če imaš koncesijo, ali lahko od soseda potegneš podaljšek in daješ še to elektriko v omrežje. k to bi blo pa zakon.

bi bil tko k naši tajkuni.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
In kako je "zagotovljena" cena za naslednjih 10 let.
A že obstajajo variante, da bi namesto kritine uporarabil kolektorje-celice?
Ni slaba ideja....

Obstajajo pri nas.

Eden tip ima celo tako narejeno da se obrača za soncem.

Je bilo pred časom v Našem stiku.

Pa eden ima to celo na nekem forumu vse poslikano in komentirano-ampak se ne spomnem imena.

Mislim da smo na suxu imeli debato o tem.
 
Nazadnje urejeno:

Chimay

Fizikalc
22. jul 2007
1.516
14
38
36
Dolenjska
Bratov sošolec je nekaj let nazaj razvil kolektor kot strešno kritino za ogrevanje vode, je bilo tudi v nekem časopisu, se pa ne spomnim ali je zadevo patentiral ali prodal kakšnemu podjetju, ki izdeluje strešnike...

Dvomim pa, da obstaja kritina kot sončni kolektor za pridobivanje električne energije...
 

unknown_user

Pripravnik
3. sep 2007
236
1
16
Sam imam ponudbo od Enersisa, čakam še na ponudbo od Kontiki solar.Mogoče se splača pogledat tudi za Slovenskimi BISOL kolektorji, katere trzi Velenjski HTZ.
Cene zelo varirano zaradi kvalitete kolektorjev, oz cene, ki se na trgu zelo spreminja ponudba/povprasevanje.
Recimo "kitacji" so cenejsi ampak kako bos recimo uveljavlajl garancijo, če pride kaj narobe, zato se jih po večini vsi izogibamo.Sam sem sicer preizkusil kitajski ET Solar in moram reči, da sem bil presenečen nad kvaliteto izdelave.Vendar sem govoril z njimi teden dni nazaj in imajo za letos vse polno, se pravi nimajo več prostih kapacitet.Zaradi tega, ker v Španiji zaključujejo z subvencijami in gre vsa roba iz Kitajske in USA direktno v Španijo.Sploh jih ne zanima cena, samo da dobijo robo, ker je Španija pripravila zelo ugodno financiranje z drzavnimi subvencijami.
Eni izmed najboljsih panelov so SUNPOWER, katere prodaja Mariborski Enersis.Recimo njihovi kolektorji iz najmanjse površine spravijo največji output, vendar so tudi cenovno dosti drazji od konkurence.Potem imas tu še Sanyo, Mitsubishi, Shell Solar itd itd..
Na koncu pa je najbolj pomembno kdaj se investicija povrne.Če delaš z lastnimi sredstvi, je drugče kot če delaš z bankami.Trenutno je denar zelo drag in investicijo, posojilo preplačaš 40% cca kar podaljša dobo odplačevanja na cca 16 let po mojih najslabsih izračunih, kar pa zame ni sprejemljivo, tako, da isem naprej.
wink-1.gif
 

unknown_user

Pripravnik
3. sep 2007
236
1
16
Trenutno se nisem zasledil takšne kritine.Problem je, ker mora biti površina ravna, steklo kaljeno itd..Sigurno pa zadevo ze razvijajao.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.375
5.891
113
pri taščici
Saj "kritina je lahko ravna" štos je samo v tem da bi morali panele nekako tako skupaj sestaviti da bi vmesni prostor bil vodotesen in bi se po njem odtekala voda.
Skratka na podoben način kot ima Velux za montažo več strešnih oken v eno "okno"