sončna elektrarna

Schime

Guru
22. nov 2008
1.885
687
113
To je tko kot, ko šefi racunajo, da je ROI max 3 leta. Pol pa 10 let racunamo namesto, da bi prodajali.
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.807
2.683
113
SE ni investicija kot taka... Je optimiziranje stroskov za energijo. Elektricno, za ogrevanje iz drugih virov, za avto... Startamo vsi z iste pozicije. Potem se da SE gor in ko shodi, se potegne crto - koliko bi placal brez nje in koliko z njo.

Ne bi zdaj mesala v to še "investicij". Kam bi danes dal denar in ob dnevu osorej pogledal, koliko je iz tega ratalo. Bi bil na boljšem ob upostevanju vsega zgornjega ali ne? Ze zgornja matematika dela blazne težave, cez 10-15 let bodo pa izjave tipa - ce bi dal v kripto, bi imel vec. Ampak folk ne da v kripto (zgolj primer), ampak ga suvereno in bolj za ziher zagoni kako drugace. Avti, dopusti, vse najboljše boljše zanj, ker pofla on ne bi... Realnost je, da bo 99% teh ljudi cez toliko let brez SE, brez denarja in s "polnimi" racuni za placat za vse energente ves ta čas. In taki potem govorijo o investiciji v SE.
Se pravi je investicija, pa lahko obračaš kolikor lahko.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.700
5.666
113
Zato ker je SE nepotrebna stvar, saj si peiklopljen na omrežje. Če denar, ki bi ga moral investirati v se investiram nekam drugam z bolj ugodnim finančnim učinkom, zakaj bi potem investiral v SE?

Ta ce je problem... Nobeden ga ne realizira skoraj. Povej, kam si dal 10k€, pa da pogledamo cez 10-15 let, kaj je od njih ratalo. Najhuje je pa, da je teh 10 jurjev za veliko vecino "investitorjev" imaginarnih. Jih niti nimajo... Samo gruntajo, kako bi jih znali pametno obrnit, ce bi jih imeli.
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.807
2.683
113
Ta ce je problem... Nobeden ga ne realizira skoraj. Povej, kam si dal 10k€, pa da pogledamo cez 10-15 let, kaj je od njih ratalo. Najhuje je pa, da je teh 10 jurjev za veliko vecino "investitorjev" imaginarnih. Jih niti nimajo... Samo gruntajo, kako bi jih znali pametno obrnit, ce bi jih imeli.
Evo en primer, ki je verjetno blizu tvoje investicije v SE. Februar 2021 nakup zlata po 49,59 eur/g, sedaj pa primerjaj. Ti tudi dokažem v živo če so kakšni dvomi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Ateis in jendomen

Gonzo

Guru
1. sep 2007
9.025
9.110
113
EU
Ta ce je problem... Nobeden ga ne realizira skoraj. Povej, kam si dal 10k€, pa da pogledamo cez 10-15 let, kaj je od njih ratalo. Najhuje je pa, da je teh 10 jurjev za veliko vecino "investitorjev" imaginarnih. Jih niti nimajo... Samo gruntajo, kako bi jih znali pametno obrnit, ce bi jih imeli.
Khm.. glejmo na to malo drugače.
V mojem podpisu spodaj, je na Sprit Monitorju navedena poraba, za Hondo Jazz (in Avensisa) . Hondo vozimo že deset, let in še nismo porabil goriva za deset tisoč Eurov.
Kot je napisal BojanP, namesto za elektrarno, kupim za Hondo bencina za deset tisoč Eurov, in se "vozim zastonj" deset let. Po tem obdobju Honda ne bo shodila, elektrarna pa verjetno bo. Pa mi ni treba živce izgubljat z računanjem omrežnine, sprejemanja-oddajanja, meteringa, ROI-ja, sončnih dnevov, kam z viški in kako se zastonj vozim z električnim avtom.
Sedaj me lahko popljuvate :)
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.131
5.275
113
Zato ker je SE nepotrebna stvar, saj si peiklopljen na omrežje. Če denar, ki bi ga moral investirati v se investiram nekam drugam z bolj ugodnim finančnim učinkom, zakaj bi potem investiral v SE?
Glej tema je o SE. Imaš sosednjo temo o kriptovalutah, če imaš pa predlog kam drugam naj ljudje vlagajo, pa odpri novo. Pač ljudje so se odločili za SE, večina si je izračunala ROI, je kakršenkoli je. Jaz to ne jemljem kot naložbo, ampak optimizacijo stroškov. Tako za ogrevanje, kot za vse drugo.
Podobno, kot bi komu, ki hoče obnovit hišo z novo izolacijsko fasado, predlagal naj raje vloži v delnice. Ni primerljivo, a ne.
 

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
892
101
43
Vidim da ti zakonitosti kapitalskih trgov niso jasni. Za take je se sigurno prava izbira.
V teh zakonitostih je tudi ena, da primerjaš donose v naložbah s primerljivim tveganjem.
Kakšno je tveganje pri obsegu porabe elektrike in gibanju cen le-te? Morda si kdo misli, da je podobno državnim obveznicam, morda S&P, morda zlatu, morda kripto... dokler ne primerjamo na podatkih, ima vsak lahko svoje (napačno) mnenje.
Na dolgi rok poglej deflacionirane donose zlata in relativni strošek elektrike v gospodinjstvu. Morda boš razumel...da prej nisi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe

Alesss

Fizikalc
24. sep 2013
287
33
28
Debata je brezpredmetna. Naložba v SE je naložba v neodvisnost. Z dovolj veliko baterijo (ko se še dodatno pocenijo) je možen celo popoln odkop od Elektro omrežja. Tudi pozimi. Preverjeno. Ter izostanejo vse bojazni o časovnih blokih, netmeteringu, moči, ...

Naložba v BEV je pa podobno. Ampak tukaj pa rabiš že močnejšo elektrarno in še dodatno (staro od enega avta) baterijo. S tem da pri BEV pridobiš še neizmeren užitev v vožnji :)
 

Alesss

Fizikalc
24. sep 2013
287
33
28
Res? Kako pa? Teoretično mi je jasno da če imaš megalomansko elektrarno in ogromno baterijo da to gre skoz?

brez TČ, brez BEV z lahkoto. Dnevna poraba 20kWh. Zdej si pa izračunaj. Nič megalomanskega ni treba. Upoštevaj, da tudi pozimi na oblačen dan, ko dežuje 15kW SE proizvaja 500W.
V krizi (več dni res res slabega nemogoče vremena) pa pač ni treba da si 100% dneva na elektriki - v letu 1920 so bili mnogo 0% časa :) Ali takrat (avtomatika) zakurbla agregat - bo še vedno ceneje kot vse famozne kazni in nove omrežnine.
Pa neodvisen si. Od države. Od Ukrajinske vojne.
 
  • Všeč mi je
Reactions: kazamurnik

javr

Guru
6. dec 2011
1.674
1.089
113
ali imamo v Slo tovarno vodika? Za primere ko je elektrike v omrežju preveč?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.241
2.312
113
brez TČ, brez BEV z lahkoto. Dnevna poraba 20kWh. Zdej si pa izračunaj. Nič megalomanskega ni treba. Upoštevaj, da tudi pozimi na oblačen dan, ko dežuje 15kW SE proizvaja 500W.
V krizi (več dni res res slabega nemogoče vremena) pa pač ni treba da si 100% dneva na elektriki - v letu 1920 so bili mnogo 0% časa :) Ali takrat (avtomatika) zakurbla agregat - bo še vedno ceneje kot vse famozne kazni in nove omrežnine.
Pa neodvisen si. Od države. Od Ukrajinske vojne.

Ne bluzi ok? Itak, na drve se bom ogreval in imel bom režim kot leta 1920. Presneto kake ideje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo