sončna elektrarna

sad

Guru
24. avg 2007
20.573
9.254
113
Da ti povem, kaj ti bo prodajalec sončnih rekel: čez 10 let bodo 1000W paneli in itak zamenjaš. :evil:
 

CupraR

Majstr
21. sep 2007
5.637
145
63
Drone imajo "vsi"
Ce je konstrukcija vidba tudi z notranje strani pa sploh ne rabis vec lojtre in alpinista
Ma j jih drone. Tut en od ene 4ih ni znal pol k. skup zložit.

Zmagovalec je bil eden, k mi je dal pokonc panele in je zračunal 3 vrste a placa za 2,5 :valjamse::valjamse:

Jst sm si kar narisal streho, sam zmeril, izrezal panel iz kartona v razmerju pa začel sestavljat k lego kocke. Pr 42 panelih sm najdu placa za 4 več k teli "dronarji"
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi
27. jan 2022
4.926
1.803
113
8 ponudb imaš za izgradnjo SE? Na kak način oz. po kakem ključu si jih pa našel? Saj ne da jih je premalo: obcestni panoji, radijske in TV reklame, da bognedaj pogledaš še na internet... ...ampak potem jih je treba nekako sfiltrirati?
pri meni bo problem določiti tip strehe ker je hiša kupljena od dedičev lastnika ki je umrl že 15-20 let nazaj, papirjev glede strehe nobenih, vem le to da je "pleh" iz nekje leta 2003... najbrž nihče od "nudimo brezplačni ogled" ne bo prišel k hiši z lojtro do strehe da pogleda kaj je gor? Ali pa imajo mogoče helikopterske drone s kamero? Ali pa vsi po vrsti veste kaj imate na strehi?
Mislim, da sem ravno v tej temi vse opisal in dodal excel s podatki za 11 in 9kW elektrarno. Dva sta kolega oz. znanca, dva sta na splošno poznana, ostali so random s FB. Dva sta me že v startu sterala v 3PM, ker ne bosta delala na blef ponudb, ki jim vzamejo pol ure dela (vsem sem poslal identične podatke in vnaprej napovedal, da se bom po prejemu ponudb odločil koga bom povabil na točen ogled in ponudbo.
T.i. "velikim" (gen, planNet,...) nisem pošiljal razen Energiji plus.

vem, samo nimamo placa na strehi...
V bistvu ima sad prav in tudi sam razmišljam v tej smeri, ko mi zmanjka štroma iz sonca menjam za takrat najnovejše panele. Imam pa 17 kW razsmernik za 11 kW SE, ki mi zaradi lege strehe da 20% manj od nazivne moči, zato bi lahko z močnejšimi paneli prišel na nazivno moč..
Edino na novi zdaj, ki jo bomo (upam) delali ta ali bolj sigurno naslednj teden bo pa 10 kW razsmernik za cca 9 kW SE, ker tam pa ne bo potreb po jačanju.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.578
5.586
113
Ijo... Dele imam jubito prizgan in ker sem prevec škrt, da bi kakorkoli placevala, se mi nanvsake kvarte odvrtijo reklame...

In...pazi zdej... Ko bi rad SE, ne izbiras izvajalca, ampak PARTNERJA... Pa to moras met kamen namest srca, ce se te ne dotakne...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.578
5.586
113
No, tile so pa dons startal:

Ce imas njihovo ponudbo od prej, lahko primerjaš...
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.646
1.084
113
Sol navitas še vedno ponuja 2k€ na spletni strani, na FB pa samo do 30.4. pa ni to 2€, ampak 2.000€, pa se jim ne da posodobit spletne strani... al pa FB... bravo, super referenca... aja, sem oddal povpraševanje, pa še ni odg. Bo zgleda da res treba dobiti 8 ponudb da malo dobim občutek kdo je resen in komu se glatko j* ker ima itak preveč dela.

Ja, nisem vedel da imajo drone ker me je moj ponudnik brezplačnega soglasja za 200€ malce zmedel z idejo da mi pošlje ponudbo če mu javim tip strehe, jaz pa pojma nimam kaj je na strehi.

T.i. "velikim" (gen, planNet,...) nisem pošiljal razen Energiji plus.

zakaj ne? Nekdo prej pa je hvalil idejo da vzameš nekoga z veliko kilometrine.

No, tile so pa dons startal:
te imam v mislih ker so edini (da jaz vem za njih) ki ponujajo da lahko viške elektrike prodaš nekomu ki je njihova stranka in elektriko rabi. Na FB sem videl da nekdo kupuje 4.000 kWh . Nimam občutka ali je to dosti ali malo. Recimo da je to 45 sončnih dni 11-kilovatne SE?
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.573
9.254
113
Glede na vse te reklame in “akcije” je možno, da so se SE že ustavile? Ker sem pričakoval, da bodo izvajalci nabiti do nekje oktobra, novembra, ko bodo delali netmetraše. Se je kaj takega zgodilo, kar ne vem?
In še eno vprašanje: kakšne nosilce/podkonstrukcijo običajno monterji vgrajujejo? Ker baje naj bi nekatere ne bile ravno “dolgožive”.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.529
5.968
113
pri taščici
Pei starsih sem ga dobil aprila ( vloženo lani)
Zdaj imam pa ponudbo za hibrida po jurja pa pol do dva za kwp
Zakaj hibrida?
Imam "razlog"
Ocitno so fiksni stroški za majhno SE (recimo 5 kwp) res ogromni ali pa imajo dovolj drugega dela.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

nUUb

Fizikalc
2. jul 2013
772
36
28
Mislim saj je logično. Še vedno moraš tja poslti kombi in tovornjak da pripelje robo, mojstri morajo isto na streho ali povežejo 12 ali 40 modulov, električar mora isto potegnit kable, omarica je približno ista ali je 11kw ali 17kw
 
  • Všeč mi je
Reactions: B81 in sajkek

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.529
5.968
113
pri taščici
Samo omarica pa kabel sta v obeh primerih enako dolga in enako obsezna. Konstrukcije, panelov, optomizatorjev mora za 15kwp biti pa 3x vec kot za 5kwp.
Pa da 15kwp montirajo v enem dnevu imajo kar normo 3 delavci. Vec jih pa.s kombijem priti ne more ;)
Ce pa so tako pridni, naj pa grejo se k sosed montirat ko bodo pri meni fertik.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.578
5.586
113
Samo omarica pa kabel sta v obeh primerih enako dolga in enako obsezna. Konstrukcije, panelov, optomizatorjev mora za 15kwp biti pa 3x vec kot za 5kwp.
Pa da 15kwp montirajo v enem dnevu imajo kar normo 3 delavci. Vec jih pa.s kombijem priti ne more ;)
Ce pa so tako pridni, naj pa grejo se k sosed montirat ko bodo pri meni fertik.

Papirologija in administracija je ista.
Optimizatorjev ni 3x vec, ket kot pri 15kw imas lahko 1 za 2 panela, pri 5kw pa ne. Cena razsmernika ni x3.