sončna elektrarna

5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Mogoče ti jaz napišem, ker sem primorc. Zato ker imamo na strehah korce, večinoma kakšne kraški vzorec ali kaj podobnega, pac da nam tukaj tudi streha zgleda lepa. Zelo malo jih ima temne, sive, antracit rjave ali podobn gravž, kjer potem paneli dejansko niso grši. Potem veliko jih ima tudi ravne strehe, tam panelov tudi ne moreš postavit. Drugi razlog je, da za ogrevanje itak porabimo manj, tko da se nam finančno ne splača oz roi doseže po precej več letih. Jaz bi jo sicer imel, ampak cena 10k€ in še več odbija, sploh ker materiala samega ni nit za pol te cene, priznam pa da ne vem kolko so cene zdaj, ko je vse dražje.
Kje si pa to slišal, da na ravne strehe ne moreš postaviti panelov? Kakor komu - meni pa niso všeč primorske strehe s korci, ker imajo na strehe naloženo nekaj sto kilogramov kamenja in to izgleda prav "gravžno".
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.902
4.959
113
"moraš" po primorsko ima več pomenov.

O kakšnih kamenjih na korcih govoriš?
1643187134737.png

:)
 
Nazadnje urejeno:

damirj

Guru
9. maj 2012
4.818
2.081
113
:D to je na krasu po mojem značilno, in nima veze z odnašanjem korcev oz. je to le delni razlog. Glavni razlog je, da je v zemlji toliko kamenja, da ga moraš ven pobrat in ko ga ven pobereš, ga nekam moraš odložit. Večinoma so tako z njim ograjevali parcele, njive, vinograde ipd, kakšen kamen je tako tudi na strehi končal, itak ga je toliko, da ne veš kam z njim. Če sedaj delaš sterho s korci, poskrbiš da je vsak korc vijačen in vsak zakljukan, kar ni ravno pravilo, ko pride streho delat štajerc, ta ponavadi vijači le vsako drugo vrsto, kljukico da tako malo na random in se potem čudiš, ko burrja odpihne korc dol.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
Ce bo cena elektrike ostala tam kjer je zadnje pol leta, potem se bo elektrarna splacala postavit vsem. Do l24 ko s iztece možnost netmeteringa.
Potem bo spet desetletje zatisje, potem bodo pa trg lahko zacele preplavljat SE v kombinacijami z baterijami.
Glede burje. Ce so pred pol stoletja znali montirati sončne kolektorje, ki do se vedno tam, ne vem zakaj ne bi znalu danes montirati SE ob celem kupu dodatnega pritrdilnega materiala ki je na voljo v primerjavi s tistim pred pol stoletja.
Naklon strehe in smer neba sicer vpliva na izplen, ampak dokler imas posyavljeno nekje med V in Z težko izgubiš vec kot cetrtino glede na optimalno lego.
Mogoce je bolj tista varianta
Nočemo vetrnic
Nočemo SE
Nočemo...
Nočemo....
Hočemo se ogrevat s TC
Hočemo se hladiti s klimo
Hočemo imeti EV
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.309
5.340
113
Nima toliko veze konkretno s SE, ampak mogoče bo kdo vedel. Na petrolovi strani gledam možnost koriščenja zlatih točk pri elektriki. Zdaj po novem sem namreč na Petrolu. Popust na kaj je to - samo na njihovo ceno ali na komplet račun? Odnosno, glede na to, da plačujem samo FIX stroške, dobim kaj za te pike ali nič?
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Je tele NGen.si ze kdo kaj “nastudiral”? Kaj sploh delajo? Razen Tesla powerbank - se bo preko njih trgovalo?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
Saj v merkurju lahko kupiš njihov powerwall za bolano ceno.(jurja po kw priblizno)
Pa posrche slovenija prodaja toplino baterijo se mi zdi.
 

zoom

Fizikalc
14. maj 2014
634
211
43
Vprašanje... doma mi sončna ne odgovarja mi pa na drugi lokaciji. Lahko pridobljeno energijo koristim drugje?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
Jaz imam 15 let staro tegolo pa vagam ali jo zabrisen dol in dam gor cegu, ali tvegam in zasravfam preko SE.
Seveda je menjava kritine skoraj se toliko kot SE. Na obeh polovicah strehe.
Ker tegole ne mislim nazaj dajati.