sončna elektrarna

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.011
5.123
113
ena hitra opazka, slučajno....na strehi imaš snegobrane, na panelih pa ne..., a to je pol okej...iz nevem katerega vidika.
Probaš namestit celice tako da so 2m višje od roba strehe, tam pa se prestavi kak snegobran več. Anpak vseeno vzameš v obzir, da avta ko je sneg na strehi tam spodaj ne postavljaš.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: semnov in ales85

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.973
814
113
tud pri nas imamo parking na serverni, celice na juzni strani. Snegolovov so mi pustili mislim da zadnjo vrsto (moram v bistvu pogledat). Pozimi kar veselo leti dol.. ne bi imel nič parkiranega spodaj (z ali brez snegolovov)
 

gas

Fizikalc
23. jul 2007
2.236
54
48
tudi jest nimam snegobranov... res velika razlika,.. leti pa ornk dol... je pa lahko leto ko so bili snegobrani gor, polomilo cel kup stresnikov (je bila pa res da vec kot 1m snega na strehi), leto pa nic (pa manj snega, ceprav decembra ga je bilo res velik...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.534
5.546
113
Je nad vhodom, snegobrani zato so, sneg kasneje zdrsne zato dol, pa nič ne de. Takrat itak ni neke velike razlike v izkupičku, nočem pa, da na glavo pade komu kaj.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.848
607
113
A lahko prosim nekdo, ki že ima delujočo SE pove, katere postavke na položnici ostanejo tudi potem, ko elektro požegna inštalacijo SE...

Kako izgleda položnica če si naredil v tekočem mesecu npr 10kWh plusa (torej si oddal več kot sprejel) in kako če si naredil 10kWh minusa?

Hvala!
 

Bojanre

Zelenc'
20. okt 2015
6
0
1
A lahko prosim nekdo, ki že ima delujočo SE pove, katere postavke na položnici ostanejo tudi potem, ko elektro požegna inštalacijo SE...

Kako izgleda položnica če si naredil v tekočem mesecu npr 10kWh plusa (torej si oddal več kot sprejel) in kako če si naredil 10kWh minusa?

Hvala!
Položnica zgleda enako. Poračun je 31.12 vsako leto in takrat doplačaš razliko, če si v minusu. Če si v plusu ne dobiš nič.

Lp
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.848
607
113
Položnica zgleda enako. Poračun je 31.12 vsako leto in takrat doplačaš razliko, če si v minusu. Če si v plusu ne dobiš nič.

Lp
Ne razumem točno kaj misliš pod "enako".

Imam 3x25A varovalke in 17kW priključno moč.
Če nebi v celem mesecu nič štroma porabil bi bilo na položnici 18,95€.

A praviš da bom celo leto plačeval 18,95€ mesečno? In na koncu leta plačal razliko če bi slučajno manj pridelal kot oddal?
 
  • Všeč mi je
Reactions: semnov in Hanzi

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.584
9.297
113
tako je, lahko tako nareiš da plačaš 18,95 x 12 1x na leto ali pa 2x....da nimaš 12 položnic.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.848
607
113
tako je, lahko tako nareiš da plačaš 18,95 x 12 1x na leto ali pa 2x....da nimaš 12 položnic.
Hvala! :zmaga:
Sej to da se na koncu leta poračuna pridelana/porabljena energija mi je bilo jasno, samo na trenutni položnici tudi št porabljenih kWh vpliva na strošek omrežnine...

1648129588884.png
 
Nazadnje urejeno:

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.973
814
113
Hvala! :zmaga:
Sej to da se na koncu leta poračuna pridelana/porabljena energija mi je bilo jasno, samo na trenutni položnici tudi št porabljenih kWh vpliva na strošek omrežnine...

Poglej priponko 54127
Sej to je pa pomoje tista razlika med “sedaj in po novem”.. tam naj bi bil krajsi “net metering” in pa omreznina na promet
Nisem pa bral zakona/predloga.. cist mozn da si narobe razlagam
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.848
607
113
Na eni strani so cisto ob robu in se je pac tako izslo na drugi strani...
Sej ima vsak panel svoj optimizator tako vecje škode zaradi frcade ne bo...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.848
607
113

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.534
5.546
113
Ne razumem točno kaj misliš pod "enako".

Imam 3x25A varovalke in 17kW priključno moč.
Če nebi v celem mesecu nič štroma porabil bi bilo na položnici 18,95€.

A praviš da bom celo leto plačeval 18,95€ mesečno? In na koncu leta plačal razliko če bi slučajno manj pridelal kot oddal?

S prve ponavadi ne. Citajo števec in obračunajo kot je. Pozimi pomeni, da plačaš. Potem, če že nisi prej, pošlješ en dopis, da pričakuješ, da manjkov ne bo in da prosiš, da ti obračunajo samo fix stroške, ki so pač vsi stroški vezani na priključno moč, plus kaki evro za "obdelavo", pri Petrolu je to 19,65€. In to potem plačuješ. Trenutno pa tudi tega ne 3 mesece.
 
  • Všeč mi je
Reactions: futuristic

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.011
5.123
113
Torej po letu 2024 bodo odjemalci plačali omrežnino za vso elektriko ki priteče v hišo. V mojem primeru je to pri letno pridelani elektriki 11MW in porabljenih 10MW, je skoraj 7MW elektrike priteklo v hišo iz omrežja. Tukaj pa se bo gledalo da bodo pralni stroji ipd laufali ko bo zunaj sonce oziroma se bo spodbujala lastna poraba.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi
22. jul 2007
12.866
1.333
113
123
Nič več ne bo kot je bilo, vsega lepega je enkrat konec.
Enako bo tudi z EV in plačevanjem cestne letne dajatve, pa še kaj si bodo umislili.
 
  • Všeč mi je
Reactions: semnov

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.848
607
113
Nič več ne bo kot je bilo, vsega lepega je enkrat konec.
Enako bo tudi z EV in plačevanjem cestne letne dajatve, pa še kaj si bodo umislili.
Ni vse tako grozno, samo morali bi istočasno uvesti še dinamične tarife.
Torej čez dan proizvajaš energijo in jo oddjaš v omrežje po visoki ceni, ker so potrebe po energiji velike.
Ponoči, ko je pa energija poceni pa pereš, zalavfaš TČ itd...

Če je razlika med dnevnimi in nočnimi tarifami večkratnik potem bi poleti toliko več zaslužil, da bi se ti tudi zima pokrila...

Na YT sem spremljal tipa ki je v UK in je nabavil "baterijo" samo zato, da jo ponoči poceni (praktično zastonj) fila, podnevi pa drago prodaja to energijo in lepo služi z razliko v ceni. Ne vem pa če UK pozna koncept omrežnine in če je vezana na porabljene kW...
 
Nazadnje urejeno:
22. jul 2007
12.866
1.333
113
123
Še živ je spomin, ko so upokojeni lastniki SE morali vračati pokojnine.
Tako da brez skrbi, mali človek ga vedno nasrka in država bo vedno poskrbela za svoj piskrček.;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: semnov

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.467
5.933
113
pri taščici
Torej po letu 2024 bodo odjemalci plačali omrežnino za vso elektriko ki priteče v hišo. V mojem primeru je to pri letno pridelani elektriki 11MW in porabljenih 10MW, je skoraj 7MW elektrike priteklo v hišo iz omrežja. Tukaj pa se bo gledalo da bodo pralni stroji ipd laufali ko bo zunaj sonce oziroma se bo spodbujala lastna poraba.
Podatek velja za odjemalce ki bodo priklopili SE po 1.1.24.
Bo pa to strel v koleno, ker potem bodo vsi prali, polnili zalogovnike in EV v casu sonca, ko bo ze tako velika poraba elektrike.
Ali bodo naredili vectarifni sistem namesto ET, Al pa bo strel v koleno za omrezje
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco in jonny77

nevednez

Pripravnik
6. avg 2009
49
26
18
Podatek velja za odjemalce ki bodo priklopili SE po 1.1.24.
Bo pa to strel v koleno, ker potem bodo vsi prali, polnili zalogovnike in EV v casu sonca, ko bo ze tako velika poraba elektrike.
Ali bodo naredili vectarifni sistem namesto ET, Al pa bo strel v koleno za omrezje

Odvisno z katere strani zgodbe gledaš...
Porablja se sproti, manj oddajanja v omrežje, izven časa proizvodnje energije ti bodo za tisti višek ki si ga že "oddal" v omrežje zaračunali še omrežnino ko ga boš porabil. Za skrbnika distribucijskega omrežja je to win-win situacija.
Strel v koleno bo za bodoče investitorje, ker se bo čas da se investicija povrne, bistveno podaljšal
 
Nazadnje urejeno: