sončna elektrarna

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.257
6.521
113
Lahko rečemo s skoraj 99.9% natančnostjo. Koliko je šla elektrika gor v zadnjih 25 letih? Toliko je namreč "zajamčeno" delovanje SE.

Tudi če pride do neke globalne vojne, lahko ta traja le max 5 let, potem pa bo spet šlo gor...
 

shootek

Fizikalc
3. sep 2007
885
84
28
select 1 from dual;
Če imaš kristalno kroglo, potem lahko upoštevaš mogoče zvišanje cen elektrike, ki bodo ko bodo, kolikor bodo. In če že gledamo v kristalno kroglo potem poglejmo še koliko bo sonca v naslednjih 15 letih.

Jaz sem pri izračunih za NEH na istem kot Jabe...
Lani smo porabili cca 900€ skupne elektrike (ogrevanje,SV,.....). Če upoštevam, da bi dal za omrežnino cca 200€ pomeni, da sem prihranil 700€ na leto (verjetno pa je potrebno tu zraven upoštevati še višje zavarovanje, morebitne servise,...). Pri tem pridem na cca 600€ prihranka letno, kar pomeni da se se mi potem investicija povrne v 16 letih.

Se pa seveda ta logika obrne v prid SE v kolikor pride do podražitve oz. je pri hiši PHEV ali BEV.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.257
6.521
113
Pomeni imaš 9 let "brezplačno". Pa še to če crkne po 25 letih SE, kar pa verjetno ne bo.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.900
4.955
113
Če imaš kristalno kroglo, potem lahko upoštevaš mogoče zvišanje cen elektrike, ki bodo ko bodo, kolikor bodo. In če že gledamo v kristalno kroglo potem poglejmo še koliko bo sonca v naslednjih 15 letih.

Jaz sem pri izračunih za NEH na istem kot Jabe...
Lani smo porabili cca 900€ skupne elektrike (ogrevanje,SV,.....). Če upoštevam, da bi dal za omrežnino cca 200€ pomeni, da sem prihranil 700€ na leto (verjetno pa je potrebno tu zraven upoštevati še višje zavarovanje, morebitne servise,...). Pri tem pridem na cca 600€ prihranka letno, kar pomeni da se se mi potem investicija povrne v 16 letih.

Se pa seveda ta logika obrne v prid SE v kolikor pride do podražitve oz. je pri hiši PHEV ali BEV.

EDIT: Malo sem popravil cifre.
Če porabiš 900 eur elektrike, kolko je to letne porabe 6MWh? Ne vem koliko je trenutno 1kwh skupaj z DDV in dajatvami, naj me nekdo popravi, jaz več nimam položnic. Če 15 centov potem rabiš samo 6kW SE. Take moči se da dobit po odštetih subvencijah med 8 in 9k eur (pa rečmo 8500).
Prikllučnina je še vedno fiksna in je 13 eur. 13x12 mesecev=156. Torej nam ostane gole elektrike 900-156=744. 8500:744= 11,4 let. Pri tebi torej drži. SE se ti amortizira po dvomestni številki, je pa že malo oddaljena od tvojih 16 let.
Če imaš drugačno kalkulacijo na plano z njo.
 
Nazadnje urejeno:

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.301
5.332
113
kamotlih kaki izračun... bom pa, če ne zamerite pripela lanskega iz prve polovice leta enkrat ko se dala zadnjič povpraševanje ven...
poraba 10000kwh letno, SE bi morala biti 11kw (tako oni meni pravijo, če želim da pokrije vse potrebe), ker pač Kranj ni Koper, da bi lahko upoštevali 1300kwh po kilovatu. ce je ok, bi za lažji izračun vzeli 10000kwh, povprečen kwh z vsemi davki in jajci me pride 10,6€ centa...

Ponudba Geni, drugi bili še dražji...
1) če plačam takoj in dobim 5% popusta, me pride koštat 12334€, vzdrževanje in zavarovanje plačujem sama, kar me stane 157€ če oni to delajo...
2) vzmamem kredo in potem ni popusta in me pride SE 13086€, vzdrževanje plačajo oni zavarovanje jaz. če se prav spomnim, za vzdrževanje velja prih 7 let, ker pač imam toliko časa kredo...

TU NI ZAJETIH NOBENIH GRADBENIH DEL IN PRITIKLIN, KI SO V MALEM TISKU SPODAJ IN JIH VEDNO VSI ZAMOLČITE

1) 12334 +157x =1060x --> x = 13,66 let
2) 13086 + 61*7 + 157(x-7) = 1060x --> 13,7 let (so vidim tudi oni preračunali tole)

tole je samo za SE. KAr se pa tiče kompletkov TČ + SE --> računica se na prvi pogled lepo izide, ampak zaradi TČ, ne zaradi SE. Tisto se lepo poturi zraven, ker res lepo izgleda, splača se pa ne...

Kar se tiče draženja elektrike...
nekje na drugem forumu se je pojavil podatek, da je bila elektrika preračunano v evrocente leta 1995 4€c/kWh. danes jaz plačam povprečno 10,6€c. Povprečna brut plača leta 1995 je bila 467€, povprečna plača danes je 1898€. Ja, elektrika je dražja, ampak dostopnejša, če bi že tako obračali.
 
Nazadnje urejeno:

Crna_Ninja

Fizikalc
25. dec 2007
508
79
28
Samo za informacijo: preden sem postavil SE pri Sonce energija, sem pridobil ponudbo od Gen-ija, ki pa je bila cca 30% dražja.

Pa tudi ni potrebe da eni drugemu nekaj dokazujemo z izračuni, naj si vsak sam izračuna. Če že kdo slabo računa, bo pa zato več plačal, tako kot povsod v življenju. Pa ne ciljam na tiste ki so proti SE, ampak na vse.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.301
5.332
113
Poslala sem na geni, petrol, energija plus ali kaj je sol navitas, planet... Mrbit se kam. Daj mi kontakt od tu, da vidim kaj mi bodo naracunali...

Meni je drugače zadeva v osnovi zelo všeč, samo ne za vsako ceno...
 

shootek

Fizikalc
3. sep 2007
885
84
28
select 1 from dual;
EDIT: Malo sem popravil cifre.
Če porabiš 900 eur elektrike, kolko je to letne porabe 6MWh? Ne vem koliko je trenutno 1kwh skupaj z DDV in dajatvami, naj me nekdo popravi, jaz več nimam položnic. Če 15 centov potem rabiš samo 6kW SE. Take moči se da dobit po odštetih subvencijah med 8 in 9k eur (pa rečmo 8500).
Prikllučnina je še vedno fiksna in je 13 eur. 13x12 mesecev=156. Torej nam ostane gole elektrike 900-156=744. 8500:744= 11,4 let. Pri tebi torej drži. SE se ti amortizira po dvomestni številki, je pa že malo oddaljena od tvojih 16 let.
Če imaš drugačno kalkulacijo na plano z njo.

Mogoče se še upošteva zavarovanje elektrarne oz/in redni servisi. In sma nekje na pol med tabo in mano cca 13,5 let.

Je pa tudi meni SE zanimiva in jih od daleč gledam že nekaj časa, sploh pa če bo pri hiši vsaj en avto na elektriko.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.900
4.955
113
Jebe, Pa si ziher da je cena z vsemi dajatvami in pazi! DDVjem, samo 10 centov?
Kaka gradbena dela si predvidel? To je res odvisno od hiše do hiše. Meni se je lepo izšlo, le sam sem pljunil v roke da sem skopal 6 meterski jarek od garaže do elektroomarce en dva preboja is strehe v garažo in iz garaže ven. To je vse. Tako da jaz nič ne zavajam in skrivam, le pametno rešitev sem uspel najt.
 
Nazadnje urejeno:

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.301
5.332
113
Jebe, Pa si ziher da je cena z vsemi dajatvami in pazi! DDVjem, samo 10 centov?
Kaka gradbena dela si predvidel? To je res odvisno od hiše do hiše. Meni se je lepo izšlo, le sam sem pljunil v roke da sem skopal 6 meterski jarek od garaže do elektroomarce en dva preboja is strehe v garažo in iz garaže ven. To je vse. Tako da jaz nič ne zavajam in skrivam, le pametno rešitev sem uspel najt.

Seveda, vse kar gor obesijo pa se DDV na koncu...
Splačala se ti je TČ, ne pa SE. Če si pa vmes se kaj izolacije dodajal pa okna menjal, pa sploh...

Moram poiskati v ponudbah kaj so zahtevali da je vse pripravljeno... Pa pri meni je tudi še poceni, ni treba asfalta ali pa tlakovcev ven metat. Pa nazaj na "sam sem kopal", dobro da je tvoj čas zastonj. Pri meni sicer se vseeno to dela najet stric ker je njegova bruto bruto postavka manjša od moje neto, ampak lepo je vse povedat... Vedno se pozabi.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.900
4.955
113
Seveda, vse kar gor obesijo pa se DDV na koncu...
Splačala se ti je TČ, ne pa SE. Če si pa vmes se kaj izolacije dodajal pa okna menjal, pa sploh...

Moram poiskati v ponudbah kaj so zahtevali da je vse pripravljeno... Pa pri meni je tudi še poceni, ni treba asfalta ali pa tlakovcev ven metat. Pa nazaj na "sam sem kopal", dobro da je tvoj čas zastonj. Pri meni sicer se vseeno to dela najet stric ker je njegova bruto bruto postavka manjša od moje neto, ampak lepo je vse povedat... Vedno se pozabi.
Imam 8 urni delavnik, tak da si lahko med vikendi privoščim, da se malo razgibam.... Pa menda za 6 metrov nebomo klicali JCB-ja...
Okne so še v redu. le plin je verjetno že zdavnaj ven pobegnil, izolacija je kaka je, nova fasada me pride blizu SE- pa bi na koncu še vedno plačeval položnice. Pač vsakemu svoje veselje. Jaz sem za sebe preračunal da je tako najbolje.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Pri vseh teh izračunih - a je upoštevana degradacija panelov, ki znaša približno 1% na leto?
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.900
4.955
113
Jaz sem jo upošteval, zato sem zdaj precej v plusu z proizvodnjo elektrike. Čez 20 let verjetno nebom več.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.900
4.955
113
Ne ni piramidna shema. Navijam pa da ekipi dolgoročno uspe. Ker je tudi meni recimo v pogodu njihov poslovni model (mislim na uporabo viškov). Ampak koliko slišim lepo rastejo z številom novih uporabnikov.
Ampak dobro, tukaj je govora o SE, Suncontract je le bolj obrobnega pomena, da me kdo ne obtoži da delam za njih...
 
Nazadnje urejeno: