sončna elektrarna

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.458
5.470
113
Cakam... Zdajle nic najbrz, ko nimajo casa tega delat. 2024 bodo pa sporocili, kaj je vse potrebno, ce zelim obrdzati garancijo in koliko to stane. Sicer mislim (imam v glavi, preverjala nisem) da je nekineki treba na 2 leti za kljukico. Tako da to bo itak zame glih 2024.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.398
5.902
113
pri taščici
Zato bom jaz vzel naibrz Jinkota za 3 jurje manj od Q cells oziroma cortexa fullblack. Jinko ima 12 let garancije ostala dva 25.
Ampak za razliko 3 jurjev bi danes dobil dobil vsaj polovico novih panelov, ce ne 3/4. Mobtazo bodonpanitak rekli da ne krije garancija. Tako kot jo ne pri ceglu
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.458
5.470
113
Ja, itak... Sploh ne vem, kje naredijo za 3k€ razlike pri teh panelih...
 
Nazadnje urejeno:

mags

Fizikalc
11. nov 2020
198
91
28
Samo res, toliko vas ima že te elektrarne, debate o raznih jamstvih in garancijah, pa povsod pogoj servisiranje a nihče ne ve kako je s tem? Torej koliko stane servis, kaj zajema itd...
Meni so maja meseca opravili periodični pregled, ki je na vsake dve leti ,kot je rekla žena , največ so se vrteli okoli razsmernika , (sem bil v službi), po kakšnem tednu sem dobil na mail poročilo , da je vse OK.
Pregled je bil brezplačen , vse pa je pri Gen-iju
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.191
3.116
113
Če si prav razlagam je v oblačnem in deževnem vremenu trenutna proizvodnja 5-10% od neke maksimalne?
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.831
641
113
Meni so maja meseca opravili periodični pregled, ki je na vsake dve leti ,kot je rekla žena , največ so se vrteli okoli razsmernika , (sem bil v službi), po kakšnem tednu sem dobil na mail poročilo , da je vse OK.
Pregled je bil brezplačen , vse pa je pri Gen-iju
Gen-I ima to v ceni obroka 7 letnega kredita.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.458
5.470
113
Če si prav razlagam je v oblačnem in deževnem vremenu trenutna proizvodnja 5-10% od neke maksimalne?

Hja, ce zdajle pogledam, ja... Danes 5,5kWh, ko je bil res kisel dan cel dan, v petek, ko je bilo vreme lepo, pa 64kWh.

To je dnevna... Zs trenutno ne vem, ker je statistika ne kaze, moras sam loviti...
 
  • Všeč mi je
Reactions: piagolo

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.847
607
113
1664129368009.png

Graf za zadnji teden. SE 9,5kW je dnevno pridelala med 40 in 60kWh, razen v soboto in nedeljo ko je bilo oblačno in deževno...
1664129490994.png
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Ne zamerite vprašanju, ker nisem vsega bral.. te dni sem dobil soglasje od Elektro za 8,8kW elektrarno in sedaj bo potrebno izbrati dobavitelja.
Ali so velike razlike med dobavitelji panelov in kateri je trenutno best buy? Edino kar želim je, da so paneli popolnoma črni, tudi brez vmesnih srebrnih robov..

Hvala!!!
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.562
690
113
SE lahko kamot das na gospodarsko poslopje/garazo/nadstrešek, ki se napaja z elektriko preko stevca, kjer je pripeta hisa gor. Torej z istega prikljucka. Tudi pri montazi placas ta mali davek (prej je dolgo casa bil ta veliki, ce ni bila SE na strehi "matične" hiše).
Od kdaj je sprememba pri DDV?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.458
5.470
113
Lansko leto, se mi zdi. mogoče 2 leti nazaj. za 2020 se res ne spomnim, niti nisem sigurna, če sem ponudbe ven dala. Korona leto... 2019 pa je bil sigurno še ta veliki, vsaj po telefonu so mi tako razlagali.
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.831
641
113
Davek je 9,5% samo, če je elektrarna na stanovanjskem objektu do 250m2.
Vse ostalo je polni ddv. Ampak v praksi je malo drugače. Kolk sm govoru to skoraj nihče ne kontrolira in se bolj kot ne povsod da 9,5%. Če te dobijo doplačas do 22%. Tko so mi tekli. Kako pa kak je v resnici pa ne vem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.458
5.470
113
nič več, ker sem to vedno povedala v vseh letih, kar sem spremljala ponudbe. Vedno sem povedala, da gre nekaj na garažo in vedno so mi rekli, da bo tisti del 22%, lani pa vsi po vrsti, da temu ni več tako. Da pa mora SE, ki je montirana na pomožne objekte "napajati" hišo. Podpišeš tudi neko izjavo, da je temu res tako. Kdaj točno pa so začeli tako tolmačiti, pa ne vem.

izjava:
Spodaj podpisan-a Štefka Štefančič izjavljam, da bom napravo za samooskrbo z električno energijo z izrabo sončne energije postavil-a na stanovanjski objekt, ki je namenjen za trajno bivanje in da uporabna površina tega objekta ne presega 250 m2 v primeru enostanovanjske stavbe ali 120 m2 v večstanovanjski stavbi. Naprava bo postavljena na ali ob stanovanjskem objektu na naslovu Štefkina ulica 1 ali na pripadajočih objektih tega stanovanjskega objekta. Proizvedena električna energija se bo porabljala za potrebe tega stanovanjskega objekta. V primeru, de se bo naknadno ugotovilo, da ti podatki niso točni in da nisem upravičen do znižanega 9,5 % DDV , bom poravnal-a razliko do 22% DDV.

Torej, če temu ni tako, to ni moj problem, moj problem in doplačilo je samo če sem se izmislila, da gre ta elektrika v bajto, kar se pa nisem.

BTW: moja 13,5 skoraj na Z je v septembru dosedaj naredila 1080kWh.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.398
5.902
113
pri taščici
Takole okoli ddv je tudi meni razlozil ponudnik.
Ces da je to tudi tolmacenje njegovega "znanega" racunovodje.
Ce bo elektrarna namenjena predvsem za oskrbo hise/ stanovanja je ddv nizji.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.562
690
113
nič več, ker sem to vedno povedala v vseh letih, kar sem spremljala ponudbe. Vedno sem povedala, da gre nekaj na garažo in vedno so mi rekli, da bo tisti del 22%, lani pa vsi po vrsti, da temu ni več tako. Da pa mora SE, ki je montirana na pomožne objekte "napajati" hišo. Podpišeš tudi neko izjavo, da je temu res tako. Kdaj točno pa so začeli tako tolmačiti, pa ne vem.

izjava:
Spodaj podpisan-a Štefka Štefančič izjavljam, da bom napravo za samooskrbo z električno energijo z izrabo sončne energije postavil-a na stanovanjski objekt, ki je namenjen za trajno bivanje in da uporabna površina tega objekta ne presega 250 m2 v primeru enostanovanjske stavbe ali 120 m2 v večstanovanjski stavbi. Naprava bo postavljena na ali ob stanovanjskem objektu na naslovu Štefkina ulica 1 ali na pripadajočih objektih tega stanovanjskega objekta. Proizvedena električna energija se bo porabljala za potrebe tega stanovanjskega objekta. V primeru, de se bo naknadno ugotovilo, da ti podatki niso točni in da nisem upravičen do znižanega 9,5 % DDV , bom poravnal-a razliko do 22% DDV.

Torej, če temu ni tako, to ni moj problem, moj problem in doplačilo je samo če sem se izmislila, da gre ta elektrika v bajto, kar se pa nisem.


Tole je hoja na robu. Ponudnik se je s tvojim podpisom zagarantiral, da je investitor seznanjen in da bo doplačal razliko DDV.

Google nič ne vrne, da bi bila kakšna sprememba.

Članek iz poletja:

finance.com: Kako do lastne sončne elektrarne​

24.6.2022

Kaj storiti, če streha vendarle ni primerna za namestitev sončne elektrarne?​


Pri neustreznem naklonu strehe bo treba za enako moč vgraditi ustrezno večje število modulov. Če strešna površina ni dovolj velika, je module dovoljeno vgraditi tudi na druge strehe, a se vgradnja v tem primeru podraži, saj bo davek na dodano vrednost obračunan po višji, 22-odstotni stopnji, namesto po 9,5-odstotni, ki velja za vgradnjo na streho lastne nepremičnine. Sončna elektrarna se sicer lahko namesti tudi na talne površine. Tudi v tem primeru bo obračunana višja stopnja davka na dodano vrednost, odreči pa se bo treba tudi nepovratnim sredstvom Eko sklada.