Smučarska oprema za začetnike

blackman

Pripravnik
2. sep 2007
227
10
18
Torej kakšna bi bila primerna smučarska oprema za odraslega začetnika, recimo:
SMUČI
ČEVLJI

Predvsem čevlji...Atomic ali Salamon? Eden flex 90, drugi flex 80... je to velika razlika? Za začetnike je menda 90 res max...? Videl sem tudi, da obstajajo flex 70...
Imam pa 85 kg in nimam širokega stopala...
 

ojanez

Pripravnik
2. sep 2007
253
18
18
Okrog smuči za začetnike ne poznam zadev, da bi lahko komentiral.
Pri čevljih pa nekaj zadev:
- flex ni standardna lestvica trdote, torej ni zagotovila, da so čevlji dveh proizvajalcev istega nazivnega flexa tudi enako trdi.
- po moje tudi s flexom 90 ne boš zgrešil. 70 pa bo definitivno premehak.
- ne glej ne znamko ampak na občutek noge v čevlju. Preizkusi več znamk in modelov in hitro boš občutil, kateri ti bolj odgovarja. Pred pomerjanjem naj ti prodajalec izmeri dolžino stopala, da boš pomerjal pravo velikost. Čevlji se ne kupujejo po standardnih številkah velikosti navadnih čevljev (41, 42, 43,...) temveč po dolžinah v cm (ali mm). 26-26,5; 27-27,5; 28-28,5, kar pomeni dolžino tvojega stopala.
 
  • Všeč mi je
Reactions: blackman

blackman

Pripravnik
2. sep 2007
227
10
18
Ok hvala za komentarje... čeprav eden pravi Atomic, drugi pa ta Atomic ni za začetnika, človek je pri vsem še bolj zmeden.
Pri čevljih sem nekak skužil, kaj je treba gledat. Pri smučeh pa še ne.
 

ojanez

Pripravnik
2. sep 2007
253
18
18
Za smučke lahko pogledaš vsakoletni Worldskitest:
https://smucarija.eu/smucarska-oprema/worldskitest-2023-test-alpskih-smuci/

Glej kategorijo Vsestranske (M), kjer so po mojem mnenju smuči primerne zate. Tukaj niso smučke čisto iz dna ponudbe, ki hitro postanejo prelahke oz. premehke in ti bodo odgovarjale tudi, ko boš napredoval v znanju. Za odraslega moškega pa tudi ob začetkih smučanja ne bi smele biti prezahtevne.

Na googlu najdeš tudi teste iz prejšnjih sezon. Z malce iskanja lahko nato na spletu najdeš res ugodno ponudbo katere izmed smučk iz lanske ali predlanske sezone.

Niti ni pomembno, da gledaš samo zmagovalke ali prve tri iz kategorije. Gre bolj zato, da najdeš primerne modele pri različnih znamkah.
 

Aeon_Pax

Pripravnik
19. okt 2012
32
23
8
Ljubljana
Glede znamk (Atomic, Fischer, salomon, Nordica, ...) ti kot začetniku ne bo nič pomenilo. Kot je omenil Izoliranc, pojdi v AS in še kako drugo štacuno in probaj/vprašaj kaj za začetnika. Vse znamke imajo dilo za začetnika (mehka) in ustrezen pancar.

Pancarji: Zate kot 85 kg dedca, je flex 80 minimum. Tudi 90/100 bo ok. Pazi da ne kupiš prevelikega! Ko je pancar udoben v štacuni, pomeni da ti noga plava med smučanjem. Naj ti zmerijo nogo in nato glede na to probaj več znamk. Meni, sinu in ženi paše Nordica, hči fura Atomic. Vendar mi kupujemo v Koali (oba otroka tekmovalca), kjer meri tudi širino (če greš tja kot začetnik te bo olupil do golega ;). Probaj AS, Extreme vital, Proshop (štacuna za bežigradom) ...

Glede smuči - če hočeš lastne (planiraš 10+ smučarskih dni na leto) potem glej nek srednji razred (katerakoli znamka v rangu 400 EUR). Kot je omenil Izoliranc, za začetek bolje da rentaš. Startaš z malo krajšimi in mehkejšimi in potem vidiš kaj ti paše (daljše in trše kot so, več moraš delat in hitreje se pelješ). Ko preizkusiš/vidiš kaj ti paše in ti računica pokaže, da se splačajo lastne dile, najdeš ustrezen popust in nabaviš (poleti grejo dile tudi čez 50% dol).
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.469
1.253
113
Iskajoč brata
Si lahko sposodim temo:
Kupujem nove dile, po 13 letih, pa sem čisto out:
Tole imam nagledano:
https://www.intersport.si/atomic-redster-q-ti-m-10-gw-set-all-round-smuci-730729 dolžina 169
https://www.intersport.si/salomon-s-max-x7-ti-m10-gw-l80-set-all-round-smuci-730527 dolžina 165
Velik sem 176, srednje znanje smučanja, zadnje čase samo smučam z otroki, vmes pa ene 3 runde na polno, da vidim če še znam :)
Do sedaj sem pa vozil ene atomic, mislim da 13 radij
Smučam pa 99% na urejenih smučiščih

So to OK dile, ali čisto mimo sekam?
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Spet izpade kot da reklamo delam za AS sport - link par postov višje, pojdi do njih in se pusti podučit, mogoče boš celo kupil slovensko smučo. ;)
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.322
952
113
Si lahko sposodim temo:
Kupujem nove dile, po 13 letih, pa sem čisto out:
Tole imam nagledano:
https://www.intersport.si/atomic-redster-q-ti-m-10-gw-set-all-round-smuci-730729 dolžina 169
https://www.intersport.si/salomon-s-max-x7-ti-m10-gw-l80-set-all-round-smuci-730527 dolžina 165
Velik sem 176, srednje znanje smučanja, zadnje čase samo smučam z otroki, vmes pa ene 3 runde na polno, da vidim če še znam :)
Do sedaj sem pa vozil ene atomic, mislim da 13 radij
Smučam pa 99% na urejenih smučiščih

So to OK dile, ali čisto mimo sekam?
Kot kaže imam "identične" Salomonke (S/Max X7 Ti) jaz, le da sem jih kupil pred dvema letoma in je napis nekoliko drugačen, v rumeni barvi. Tudi dolžino imam enako in tudi velik sem enako kot ti :fredi: Težo ti pa lahko na ZS napišem, je pa manj kot 70 kg :valjamse:
Tudi jaz smučam 99% po urejenih smučiščih, 1% pa z mulci na Pokljuki na Jelki :evil:

V glavnem, meni so super. Tudi jaz sem po letih zamenjal in sem navdušen nad tem kako gre dila tja, kamor jaz hočem. Jaz imam občutek, da sem zelo dobro trofil, je pa res, da kaj veliko različnih smuč nisem fural.