Smiselna konfiguracija gaming PCja?

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Torej, isce se malce bolj zmogljiv gaming PC, je to pametna zadeva ali pa je mogoče kakšno komponento zamenjati z bolj zmogljivo?

Procesor:10-jedrni INTEL Core i9-10900F 2,80 GHz / 5,20 GHz Turbo
Pomnilnik:32 GB (2x 16 GB) DDR4 3200 MHz, 2 prosti reži
Trdi disk:1 TB NVMe SSD + 2 TB SATA 3 7200 rpm HDD
Grafična kartica:GeForce RTX 3080 10 GDDR6X

Več info na linku KLIK
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.155
4.482
113
bolj je vprašanje kaj boš igral. za nek csgo ali lol je tole overkill, če pa najnovejše igre ki sploh še niso izšle pa če maš denar pa go for it.
osebno pa sem šaltal na amdje, se mi zdi da več dobiš za svoj denar.
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.819
638
113
Vsako komponento lahko nadgradiš še z bolj zmogljivo. Vprašanje je ali je potrebno in finančno smiselno. Lahko pa procesor dobiš še bolj zmogljiv. Rama lahko daš 64GB. Grafično 3090. Tako, da. Je pa sam računalnik sigurno zmogljiv takšen kot je.
 

Neptun

Zelenc'
30. jan 2020
3
1
1
Pomoje je nesmisel dajati toliko denarja za nekaj kar ne bo izkoriščeno. i9 ni nič boljši od i7, razen ko aplikacija zahteva core. Bi pa gledal tudi AMD
Kakorkoli že....pri takem stroju me zmoti HDD. Zakaj že?
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
Pa rami 3200 neuporabni, ker intel ne ve kaj bi z njimi pocel...

Ja, pa hdd samo bremza vse skupaj... Ko hoces kak file odprt, zacnes downloadad... Pri takih stvareh se pozna, ker cakas par sekund, da se disk uzge...
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Zdej se razvija v pravo smer, mogoče kakšen konkreten predlog? Recimo da je cenovno pozicija med 2 in 2.500€ max brez monitorja.

Kar se diska tiče, 1TB NVME oz. M.2 ni dovolj hitro? Kaj pa je hitreje potem? Sekundarni HDD bo za storage, torrenti, muzika, ( stvari ki so redkeje dostopane, v mislih sem imel npr WD40EFRX
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
ma nvme je v redu... problem je mehanski disk... tudi če ne boš dostopal do njega, ga windows za vsak slučaj proba prebrat... in ti cel sistem zmrzne za 3-4 sekunde, pol pa pelje naprej... če hočeš za take stvari, pa da ti računalnik normalno dela, je nas kar obvezen...

za procesor AMD ali Intel in ravno tako grafa... je pa vse odvisno kaj imaš namen počet... amd je bolj za vse... boljši je od intel, če delaš video obdelavo ali kaj, kjer se pozna število jeder... intel zaenkrat v nekaterih špilih prehiti amd, ker načeloma ima boljši single core score... pa ni mišljeno da z intel ne moreš obdelovat videa, ampak samo traja dlje časa...

grafa pa enako... če ti je RTX pomemben pa 8k monitor z hdr go for it... če pa igraš e-sport špile, je pa 3060 čist ql... oziroma če dobiš za dober denar 2080ti raje to... če pa seveda denar ni problem, pa go for 3090... za ziher...

kar se rama hitrosti tiče, amd je odvisen od njega in se zadeva pozna... optimalna nekje je 3600... intel pa zna od prehitrega rama trpeti in s hitrostjo na intel ne pridobiš nič... lahko mu kvečjem škodi... tako da za intel je 2133, 2400 ali 2666...

vse je pa namen uporabe... jaz osebno, ker počnem vsega po malem... 3d risanje, igre, kdaj pa kdaj kak video bi vzel amd...
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
ma nvme je v redu... problem je mehanski disk... tudi če ne boš dostopal do njega, ga windows za vsak slučaj proba prebrat... in ti cel sistem zmrzne za 3-4 sekunde, pol pa pelje naprej... če hočeš za take stvari, pa da ti računalnik normalno dela, je nas kar obvezen...

za procesor AMD ali Intel in ravno tako grafa... je pa vse odvisno kaj imaš namen počet... amd je bolj za vse... boljši je od intel, če delaš video obdelavo ali kaj, kjer se pozna število jeder... intel zaenkrat v nekaterih špilih prehiti amd, ker načeloma ima boljši single core score... pa ni mišljeno da z intel ne moreš obdelovat videa, ampak samo traja dlje časa...

grafa pa enako... če ti je RTX pomemben pa 8k monitor z hdr go for it... če pa igraš e-sport špile, je pa 3060 čist ql... oziroma če dobiš za dober denar 2080ti raje to... če pa seveda denar ni problem, pa go for 3090... za ziher...

kar se rama hitrosti tiče, amd je odvisen od njega in se zadeva pozna... optimalna nekje je 3600... intel pa zna od prehitrega rama trpeti in s hitrostjo na intel ne pridobiš nič... lahko mu kvečjem škodi... tako da za intel je 2133, 2400 ali 2666...

vse je pa namen uporabe... jaz osebno, ker počnem vsega po malem... 3d risanje, igre, kdaj pa kdaj kak video bi vzel amd...

Načeloma so špili FPS, tko da recimo grafa 3080 mi je kar zanimiva.

Recimo AMD sem gledal v tej smeri ( verjetno overkill)
Proc AMD, npr Ryzen 7 5800x
Plata ASUS STRIX B550-E GAMING
Ram G.Skill Trident Z Neo 16GB (2x8GB) DDR4-3200 (F4-3200C16D-16GTZN)
Main disk SAMSUNG 970 EVO 1TB M.2 SSD PCIe 3.0x4 (MZ-V7E1T0BW)
Hladilnik proca - Arctic liquid Freezer II 360 (ACFRE00068A)
Grafika RTX 3080 EVGA ali Gigabyte

Prvič slisim da Intel "nemara" določenih ramov, tako da to mi je super informacija, pri temu AMD gre skupaj ali je bolje kej zamenjati?
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
kar se rama hitrosti tiče, amd je odvisen od njega in se zadeva pozna... optimalna nekje je 3600... intel pa zna od prehitrega rama trpeti in s hitrostjo na intel ne pridobiš nič... lahko mu kvečjem škodi... tako da za intel je 2133, 2400 ali 2666...

Maš kak source?
 
I

Izbrisan uporabnik 3287

plato vzemi rajsi kaj od msi. baje bolj podpirajo razlicne rame.
rama vzemi vec. jaz imam povsod 64gb. 32 je sweet spot
hladilniki so pri meni be quiet dark rock pro 4. (upam, da sem prav napisal)
1tb pa ti bo premalo v prvem tednu.
 
I

Izbrisan uporabnik 3287

to za intel baje drzi.
za amd 3xxx so pa pisali najboljsi 3200 rami.
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
Maš kak source?

ne najdem sedaj... mal spremlam par youtube kanalu, k se s tem ukvarjajo... pa ne vem zaradi kake sestave jeder intel ne profitera na speedu... oziroma kot pravim, prehiter ram še zmede vso zadevo... bolj kot speed je pomemben CL...
amd cpu je pa vezan na speed ramu, da ve kaj delat... zato se tudi pozna... seveda v povezavi z CL...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
ma nvme je v redu... problem je mehanski disk... tudi če ne boš dostopal do njega, ga windows za vsak slučaj proba prebrat... in ti cel sistem zmrzne za 3-4 sekunde, pol pa pelje naprej... če hočeš za take stvari, pa da ti računalnik normalno dela, je nas kar obvezen...

Zakaj bi Windows "za vsak slučaj" želel nekaj iz njega prebrati, čeprav ne rabi? Pa zakaj bi zaradi tega celoten sistem zmrznil za par sekund? Tudi sam imam NVMe + HDD v računalniku in zadeve delujejo povsem normalno.

S HDD diski ni čisto nič narobe, če te moti spin-up time pač pustiš da cel čas laufajo. Glede na to da OP omenja WD Red 4TB, je za njih itak normalno, da laufajo 24/7.

Ko že omenjaš NAS... kaj misliš da je v njem? :zavijazocmi:
Pa tam je še vmes network latenca preko in omejen throughput (doma ima zelo redkokdo 10Gbps, tile diski so pa vsi hitrejši od 1Gbps).
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
za procesor AMD ali Intel in ravno tako grafa... je pa vse odvisno kaj imaš namen počet... amd je bolj za vse... boljši je od intel, če delaš video obdelavo ali kaj, kjer se pozna število jeder... intel zaenkrat v nekaterih špilih prehiti amd, ker načeloma ima boljši single core score... pa ni mišljeno da z intel ne moreš obdelovat videa, ampak samo traja dlje časa...
Napram prejšni generciji AMDjev ja, medtem ko ima trenutna generacija (Zen3 - 5600X, 5800X, 5900X, 5950X) boljši single thread perfromance in tudi boljši perfromance v večini špilov (seveda je par izjem kjer je kak i9 10900K še vedno malenkost spredaj)..

grafa pa enako... če ti je RTX pomemben pa 8k monitor z hdr go for it... če pa igraš e-sport špile, je pa 3060 čist ql... oziroma če dobiš za dober denar 2080ti raje to... če pa seveda denar ni problem, pa go for 3090... za ziher...
Glede na trenutno nedobavljivost je vse odvisno od tega, kaj sploh dobiš in za kakšno ceno. Načeloma se 3090 praktično ne splača, ker razlika v gaming performanceu ni tako velika, cena pa praktično x2. Razen če 3090 dobiš celo blizu MSRP, 3080 pa precej nad MSRP recimo. Še največja prednost 3090 je verjetno futureproofing zaradivečje količine VRAMa, ki zna bit pri 3080 problematična v prihodnosti za kakšne hihres texture. Opcija je počakat na 3080 Ti, ampak spet vprašanje kakšna bo cena.

Je pa tako da ne 3080 ne 3090 nista ravno za 8K (gre na 3090 v določenih špili in še to večinoma z DLSS). Če hočeš ray traycing, je še na 4K pri marsikaterem novejšem špilu na tesno oziroma jih rešuje DLSS (torej nižja resolucija + malo bolj napreden upsampling). Overall super grafa, če že daješ 2k+ za mašino, jaz ne bi gledal cenejše. Če je budget nižji, pa greš na 3060Ti + 5600X/Intel 10700K.

Načeloma so špili FPS, tko da recimo grafa 3080 mi je kar zanimiva.

Recimo AMD sem gledal v tej smeri ( verjetno overkill)
Proc AMD, npr Ryzen 7 5800x
Plata ASUS STRIX B550-E GAMING
Ram G.Skill Trident Z Neo 16GB (2x8GB) DDR4-3200 (F4-3200C16D-16GTZN)
Main disk SAMSUNG 970 EVO 1TB M.2 SSD PCIe 3.0x4 (MZ-V7E1T0BW)
Hladilnik proca - Arctic liquid Freezer II 360 (ACFRE00068A)
Grafika RTX 3080 EVGA ali Gigabyte

Prvič slisim da Intel "nemara" določenih ramov, tako da to mi je super informacija, pri temu AMD gre skupaj ali je bolje kej zamenjati?
Za matično pa malo pogooglaj če ima kakšne znane težave, nekateri specifični modeli B550 plat so imeli znane težave z ethenet čipovjem in USBji.
Kar se RAMov tiče poglej na listo podprtih za MB, bo še najbolj ziher. Načeloma Trdient niso slaba izbira. Za Zen3 naj bi bil z vidika perfromancea sweetspot DDR4-4000 ampak glede na gain in razliko v ceni, se pomoje ne splača kaj več kot 3200/3600. Pri trenutni ceni RAMa edino manj kot 32GB ne bi jemal. Septembra sem dal za 64GB 3200Mhz nekih 240€ v nemčiji, trenutno ga sicer razen za kakšne virtualke ne rabim toliko ampak več kot 16GB mi ga pa požre že pri igranju Fligh Simulatorja.

Drugače imam pa zelo podoben config (MSI B550 Gaming EDGE WiFi, R7 5800X, Arctic liquid Freezer II 360, 2x32GB 3200Mhz, Asus TUF3080 OC, 970 EVO 1TB) in zaenkrat vse super. Tale Asus TUF imajo res super hladilnik, praktično neslišna in ne gre čez 63 stopinj pod full loadom (vmes sem mel Palit ko sem čakal na Asusko in je imela v istih pogoji cca. 10 stopinj več, sicer pa podobno tiha in še vedno naj bi bil temp nekje na ravni FoundersEdition). Gigabyte osnovni modeli znajo bit toplejši/glasenjši (razni Auros Master/Extreme so druga zgoba, ampak je tudi cena...). Jaz bi gledal Asus TUF/Strix, MSI Gaming TrioX ali EVGA, če boš sploh lahko zbiral, saj je trenutno še težje (in dražje) dobit grafo kot mesec/dva/tri nazaj, pa že takrat je bil problem.
 
Nazadnje urejeno:

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.195
3.180
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Torej, isce se malce bolj zmogljiv gaming PC, je to pametna zadeva ali pa je mogoče kakšno komponento zamenjati z bolj zmogljivo?

Procesor:10-jedrni INTEL Core i9-10900F 2,80 GHz / 5,20 GHz Turbo
Pomnilnik:32 GB (2x 16 GB) DDR4 3200 MHz, 2 prosti reži
Trdi disk:1 TB NVMe SSD + 2 TB SATA 3 7200 rpm HDD
Grafična kartica:GeForce RTX 3080 10 GDDR6X

Več info na linku KLIK

IMHO - ne me tepst, samo moje mišljenje...

Delal ti bo tudi ta in to brez problemov:
Če potrebuješ, dokupiš 16GB rama, ampak...

Če pa hočeš +++ pa daj raje tega:
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
IMHO - ne me tepst, samo moje mišljenje...

Delal ti bo tudi ta in to brez problemov:
Če potrebuješ, dokupiš 16GB rama, ampak...

Če pa hočeš +++ pa daj raje tega:

Delal bi vsak, ampak taki ko si nalepil mi grejo primarno na živce, ker so lastniki teh webshopov preleni da bi vsaj naredili opise oziroma tehnične specifikacije naredili kot se spodobi, ampak znajo samo copy/paste. npr pri ramih napisanih en kup znamk, pri procesorju "hladilnik" itd...
Take trgovine ponavadi nimajo pojma kaj prodajajo,ker kasirajo samo % in si z njmi kaj dosti nemoreš pomagati.

Edino če je to nek poskus samoreklame?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Aja... če že greš all-in s PC-jem, bi jaz toplo priporočal da kupiš 2x NVMe in ju daš v mirror - nikoli ne veš kdaj ti zadeva crkne in da lahko zaradi redundance vmes normalno dalje delaš (ko čakaš na garancijo). Enako velja za HDD, čeprav tam vidim da že imaš 2x, ampak nisem siguren če imaš v mislih mirror.

Seveda pa to ni alternativa za backup! To še moraš vedno delati, saj ti razno brisanje po pomoti, kripto virusi ipd. še vedno lahko vodijo v izgubo podatkov.

Če ti je stabilnost pomembna, potem lahko razmišljaš tudi o ECC RAMih. Ampak tega pri Intelu ne boš videl, razen če greš v Xeon vode. AMD-ji tega sicer uradno ne podpirajo, ampak v praksi zadeva deluje če imaš pravi CPU, pravo plato in prave RAMe. Seveda pa z ECC RAMi ne boš pridobil nič na performancah, kvečjemu obratno. Ampak moj naslednji desktop bo definitivno imel ta del.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.195
3.180
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Delal bi vsak, ampak taki ko si nalepil mi grejo primarno na živce, ker so lastniki teh webshopov preleni da bi vsaj naredili opise oziroma tehnične specifikacije naredili kot se spodobi, ampak znajo samo copy/paste. npr pri ramih napisanih en kup znamk, pri procesorju "hladilnik" itd...
Take trgovine ponavadi nimajo pojma kaj prodajajo,ker kasirajo samo % in si z njmi kaj dosti nemoreš pomagati.

Edino če je to nek poskus samoreklame?

Ni poskus samoreklame...
Tudi trgovina ni niti približno edina, take imajo skoraj vsi...
Šlo je za moj poskus dat konfiguracijo, ne pa trgovino...
Oprosti, ker sem sploh napisal... :confused:
 
  • Všeč mi je
Reactions: gr69 in corsol