Smeti, odpadki, reciklaža...

Kupujete stvari v vračljivi embalaži?


  • Skupaj glasov
    39

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.513
5.956
113
pri taščici
Po zadnjih škandalih v Italiji, Gorenjskem, sedaj tudi v rojstni občini Domžale sem se začel spraševati,kam nas peljejo ti odpadki.
Imam občutek, da na svetu vse stremi k temu, da ljudje pridelamo čim več odpadkov. Na ta način seveda prispevamo k zaposlitvam, BDP...
Kako pa se bo to obneslo na dolgi rok, pa mi tega najbrž ne bomo nikdar zvedeli(vsaj upam!)
Nekako mi ni všeč, da se stvari ne prodajajo več v vračljivih steklenicah (olje, vino...), da ob vsakem nakupu kupimo tudi vrečko (a tista od včeraj - dopoldne ni dobra?), da je vsaka stvar zavita najmanj 3x, da je pivo v pločevinki malenkost dražje od tistega v steklenici (pa ljudje vedno bolj kupujemo v piksnah), ali pa se ga v stekelnici (tuja piva v "diskontih)sploh ne dobi več
Kakšno je vaše mnenje?
edit: ankete bi bile lahko malo daljše in z več možnimi odgovori, samo... samo v spomin na Žajfo
wink-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
1 - je dvoumno vprašanje. Krajanom gotovo pripada renta. Ampak nestrinjanje z odpadki pa ne gre. Ali renta in odpadki ali nestrinjanje in brez rente. Je pa hakelc - nekam je odpadke treba dati, in nekdo bo nekje "nastradal" zaradi tega. V primeru tistega dela Gorenjske so to Tenetiše. Prav tako je nekje treba speljati daljnovod, avtocesto, železnico, postaviti materinski dom in vrtec.
2 - kar nekaj odpadkov vržem v svoje zabojnike
3 - odvoz odpadkov je pa itak poceni, če primerjaš z drugimi stroški pri bajti.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.513
5.956
113
pri taščici
Obstaja, jih sežigaja v Trbovljah se mi zdi. Poglej kako so okoljevarstveniki glasni.
@keber: mislim, da je samoumnevno, da brez smetišča ni rente. Vprašanje je ali rento prebivalcem ali ne v primeru da smetišče je. In potem najpomembnješe: kako visoko rento.
 

Notranjc

Marco Polo
6. sep 2007
11.976
11
38
Citat:
Uporabnik iceman47 pravi:
Zakaj se pa še noben ni spomnil, da bi predeloval oz uničeval te smeti? Sigurno bi se veliko zaslužilo s tem.
confused-1.gif

rolleyes-1.gif


Za eno podjetje sem siguren, da se s tem ukvarja, ker sem v študenskih letih pri njih delal. Smo mleli odpadke, katere smo nalagali na tovornjak in via Avstrija, za ogrevanje Dunaja, menda se dobršen del mesta ogreva na tak način...
 

ChickenBoy

Fizikalc
27. avg 2007
1.918
0
36
40
Primera v Domžalah ne poznam in ga ne bom komentiral. Se pa strinjam da je ta embalaža sranje. Imamo srečo, da EU zahteva, da je embalaža polna 3/4. Ne me 100% držat za tale podatek. Ker američani imajo ogromne embalaže, notri pa na napol prazno. Problem je v tem, da embalaža se prodaja, sploh prvič. Tud če je notri sranje. Odpadki so velik biznis, tko da kr začnite. Boste mel €€€.
grin1.gif
 

iceman47

Pripravnik
29. jan 2008
194
0
16
89
dežela leda, brrrrrrrrrrr
Citat:
Uporabnik Notranjc pravi:
Citat:
Uporabnik iceman47 pravi:
Zakaj se pa še noben ni spomnil, da bi predeloval oz uničeval te smeti? Sigurno bi se veliko zaslužilo s tem.
confused-1.gif

rolleyes-1.gif


Za eno podjetje sem siguren, da se s tem ukvarja, ker sem v študenskih letih pri njih delal. Smo mleli odpadke, katere smo nalagali na tovornjak in via Avstrija, za ogrevanje Dunaja, menda se dobršen del mesta ogreva na tak način...

In zakaj so potem še vedno taki problemi s smetmi, če bi jih lahko mleli in že kako uporabli?
stupid-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.513
5.956
113
pri taščici
Mogoče zato ker pri tem ne bi imel petrol in ostali prstov vmes. Veš koliko bi se manj prodalo olja, plina...
Verjamem, da se prodaja embalaža. Lep dokaz sem dobil v dveh obiskih MCdonaldsa v študenskih letih. Če bi pojedel embalažo bi se najedel, tako pa sem pojedel vsebino in sem odšel laæen. Mojega denarja tam ne vidijo več
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.357
-8.435
113
Ali pa le zato, ker je kurjenje nafte/plina mnogo lažje in tudi cenejše, kot pa kurjenje odpadkov
grims-1.gif

Sortiranje, mletje, prevoz, visokotemperaturne peči, filtriranje izpuha,... To stane
evil.gif
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Citat:
Uporabnik keber pravi:
... Prav tako je nekje treba speljati daljnovod, avtocesto, železnico, postaviti materinski dom in vrtec.

Zanimivo, kako je za nekatere materinski dom enak problem kot odlagališče.
rolleyes-1.gif


Na temo - problem ni v odškodnini, problem je v tem, da se v fazi pogajanj obljublja vse živo, na koncu - ko je že prepozno in odlagališče stoji - se pa te obljube lepo požrejo in se nihče več ne ukvarja s tem, da nekaterim neznosno smrdi naravnost v dnevne sobe in se morajo naprodušno zapirati tudi sredi poletja.

Drugače pa - odvoz smeti je prepoceni, saj bi sicer folk veliko bolj pazil, kaj kupuje in kaj se s tem dogaja, ko se odvrže.
 

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
bravo, pa sekret papir je tudi prepoceni glede na to koliko serjemo
stupid-1.gif
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.399
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
KSZ...

Odpadki so v sodobnem svetu resen problem, ki pa ni nerešljiv. Po mojem bi se količina odpadkov, ki pristanejo na deponiji in z njimi ni več nič kaj pametnega narest zelo zmanjšala, če bi imeli več ločevanja odpadkov že pri samem izvoru in potem reciklažo.
Po zgledu južne sosede, dajmo še v EU uvesti obvezno sprejemanje praznih pločevink in plastenk v trgovinah, podobno kot se to dela s steklenicami. potem pa to reciklirat.

Na avtoodpadih leži kup železja, ki ga je tudi možno reciklirat. Pa še kaj bi se našlo.

V to področje spada tudi ravnanje z biološkimi odpadki raznoraznih farm in kmetij, predvsem je tukaj problem perutnina. Za tovrstne odpadke bi bilo potrebno uvesti predelavo v plin in gnojila. Sedaj se ti odpadki prevečkrat upodabijo direktno kot gnojilo, to pa zastruplja zemljo in podtalnico.

Skratka možnosti je veliko. Ekologi se preveč ukvarjajo s CO2-jem pa premalo z ostalimi problemi.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik kozarec pravi:
Citat:
Uporabnik keber pravi:
... Prav tako je nekje treba speljati daljnovod, avtocesto, železnico, postaviti materinski dom in vrtec.

Zanimivo, kako je za nekatere materinski dom enak problem kot odlagališče.
rolleyes-1.gif

Ne zanimivo, žalostno je to.
10.gif


Glede odlaganja: problem pri nam je premajhno sortiranje odpadkov ter pomankanjev sežigalnic. Recimo, v Švici odpadkov, ki jih ne reciklirajo, gredo vsi v sežigalnice, tako da smetišč praktično nimajo. Tako iz smeti dobijo še uporabno energijo.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Predlog ni slab.
zmaga.gif

Ampak se bojim - tole zdaj je ugibanje - da je "vrži nekam, kjer ne vidim in ne voham" (a.k.a deponije) še vedno tako zelo poceni varianta, da se recikliranje in kurjenje ne splača.
 

Notranjc

Marco Polo
6. sep 2007
11.976
11
38
Hja, problem, zakaj pri nas tega ne delamo, je prvič v infrastukturi, ter vsem, kar za seboj taka sežigalnica potegne..., napeljava itd., itd., drugo je naftni lobij, tretje pa ozaveščenost nas ljudi, mi smo, čeprav v Evropi, še daleč za Avstrijo, Nemčijo, Švico, kar se tiče mentalitete ljudi in sortiranja odpadkov...

Med drugim sem v študenstkih letih delal tudi na centralni deponiji Barje, (jebiga, dober dnar je bil
smile-1.gif
) sem se takrat pogovarjal malo z vodilnimi... so rekli, da, če bi pri osnovanju deponije (cca. 30let nazaj) delali po zgledu zahodne Evrope, bi se cela Ljublajana lahko grela samo na pline, ki nastajaoj, ko se smeti nalagajo v višino.
Kar pomeni, da bi takrat morali predvideti nek cevni sistem oddušnih jaškov, ki bi vodili v peč, kjer bi plini izgorevali.
 

Fe3

Thinc
13. avg 2007
1.054
16
38
55
Vzhodna Gorenjska
Lahko takoj nadaljujem, da se pri nas taka naprava niti nebi dala zgraditi. Spet zaradi nasprotovanja lokalcev. Po drugi strani pa se tudi razume, da ravno vsega požreti tudi ni mogoče. Lep primer je sežigalnica na Duplici, kjer naj bi se kuril samo les. Kuri pa se vse mogoče, tako, da je okoli vse črno.
Pomoje bi se z neko primerno odškodnino/rento dalo marsikaj urediti. In pa seveda primernimi zahtevami in nadzorom. Recimo, da bi imeli s sežigom odpadkov zagotovljeno zastonj kurjavo ali elektriko.

Je pa za stanje odgovorno zelo veliki meri Ministrstvo za okolje in prostor, ki je pod vodstvom največjega poštenjaka med politiki in zavzemalca za vse dobro po trenutni potrebi...
 
Nazadnje urejeno: