Služnostna pot

skorpy

organizatorka
18. jul 2007
7.801
0
36
40
Koliko minimalno mora biti široka, da oseba lahko dostopa do svojega posestva? Ali lahko mejni sosed prepreči, da bi ta oseba, ki uporablja služnostno pot, dostopala z osebnim avtom ali kaminom?

Hvala
 

rajko0028

Fizikalc
22. avg 2008
1.327
1
36
15 km SV od LJ
Služnostna pot mora biti široka toliko kot jo potrebuje uporabnik za normalno uporabo + občasne prevoze večjih dimenzij (drva, grabbeni materijal .......)
lp
r
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.719
145
63
bom pogledal kako je pri nas pa potem sporočim. Se mi pa zdi, da je 3,5 metra.

lp
 

forgot

v penziji
23. jul 2007
293
0
16
Hm, jaz sem predlani dal sosedu služnostno pravico na obstoječi poti na meji moje parcele. Postopek je bil izveden pri notarju, ki je sestavil pogodbo o služnosti in tudi opravil vpis v ZK. Pri služnosti gre za dogovor in le-ta določa način uporabe. Lahko se dogovoriš za uporabo poti samo peš ob sobotah med 10 in 12 uro (četudi je asfaltirana cesta) ali pa z vsemi prevoznimi sredstvi, po kolovozu, brez omejitev nonstop tako pač zapišeš. Če je dovoljen promet samo peš, ga pa zalotiš z avtom je to kršitev. Ni mi jasno, zakaj bi tukaj bila zahteva po širini. Če hoče, naj uporablja to, kar imam, oz. po dogovoru sam razširi, na svoje stroške.

Na takšno pogodbo sosed ni imel pripomb, smo pa jo še časovno omejili.

V primeru dogovorjene služnosti pot vzdržuje uporabnik, ti pa moraš poskrbeti, da je pot tam in na razpolago (da se razumemo - če je pol odnese plaz, lahko uživalec služnosti zahteva popravilo poti na tvoje breme, ker ima dogovorjen zagotovljen nemoten prehod). Kako pa je v praksi pa tako vsi vemo - če hočeš uporabljati, sam poskrbi, da jo boš lahko uporabljal, a vsa dela se vršijo v skladu z dogovorom z mano.

LP
 

nadi

Pripravnik
2. avg 2007
906
0
16
kaj pa takole: že 30 let uporabljaš neko pot do hiše; za avtomobile, kamione...z lastnikom te poti ni bilo problemov, se je pa napisal nek dogovor, po katerem ti pripada 30 m te poti, za uporabo (prav pri teh 30m naj bi pri notarju prišlo do napake..dogovor je namreč bil 30m2 in ne navadnih 30 m; a te napake vrsto let nihče ni opazil)..in lastnik, s katerim je bil ta dogovor sklenjen, je umrl..novi lastnik pa se trudi, da bi uporabnik služnostne poti to pravico izgubil..
pa me zanima kako je s temi 30 leti uporabe iste poti? ali ti pripada še naprej v takšnem obsegu, kot si jo uporabljal vsa ta leta? ali se zaradi 30m vse spremeni?
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
Zahtevaš lahko ali nujno služnost ali pa "priposestvovano" al kako se že reče služnostno pravico. Seveda preko sodišča. Pogoj mislim da je vsaj 20 let uživanja brez da bi te kdo preganjal. Če se vozi do hiše 30 let, ti tega pravno ne more prepovedati. Pogoj mislim da je, da nimaš drugega dostopa po občinski ali svoji lasti. Več bo kak pravnik povedal, napisano je bolj povzetek ustnega izročila.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
10.010
3.762
113
Ljubljana
hmpg.net
Služnost - urejena v zemljiški knjig (teoretično, glede na neurejenost ZK pri nas, se da zadeva urejati tudi preko sodišča)
Priposestvovanje - uporaba določeno časovno obdobje, V DOBRI VERI, da je tvoje.

V kolikor ni druge poti do tvoje posesti, potem je služnost "obvezna". Ni pa nujno brezplačna.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
priposestvovanje odpade, ker ste vedeli, da ni vaše ampak da imate na uporabo

če druge poti ni, lahko zahtevaš nujno služnost a zna stati.

zdej ap dejmo teh 30m2 na 30m in povej kaj to pomeni

je bilo mišljenih 10 metrov v dolæino in 3 v širino. ker če je tako,potem ne more biti obratno, ker verjetno je služnost čez celo parcelo, če razumeš. iz tega sledi, da novi lastnik ne more trditi, da je bilo mišljenih 30 dolžinskih metrov za peš pot.