Skandinavija 2008

Jurij

Pripravnik
22. sep 2007
821
0
16
Pred dvema letoma sem že izvedel roadtrip po Skandinaviji, vendar sem nekaj točk pustil neizpolnjenih, tako da sem imel izgovor za letošnjo razširjeno reprizo
smile-1.gif


Začelo se je v sredo 18.6. s poletom iz Trevisa v Stockholm, kamor sem prispel okoli 1h zjutraj, ravno ko so Švedi pili iz razočaranja, Rusi pa od veselja, po medsebojnem srečanju za evropsko nogometno prventsvo 2008. Ulice so okupirali nogometni navijači oz. razgrajači, katerih vrste je občasno razredčila kakšna marica. Na srečo sem imel ob sebi 4 klene Štajerke (Romana, Karmen, Stanka in Mojca, hvala za zabavno družbo), tako da se nisem imel česa bati. Seveda smo zamudili zadnjo podzemno proti hostlu, tako da smo nekako našli nočni bus, kjer nas je prijazna šoferka popeljala kar brezplačno.
Prvi dan smo opravili hitri ogled starega mesta z glavnimi znamenitostmi...

Gamla Stan - staro mesto



Menjava straže

...in se po kosilu odpravili vsak v svojo smer, jaz sem si ogledal mestno hišo, kjer je med drugim tudi slovesnost ob podelitvi Nobelovih nagrad:







Pogled na Gamla Stan


Naslednji dan je bil petek, predvečer Midsommarja, najdaljšega dneva v letu in velika priložnost za vsesplošno žuranje. Načeloma petek ni praznik, ampak vsak pravi Šved vzame dopust, v soboto noben ne dela, ker se še ne sestavijo od popivanja prejšnjega večera, ker je naslednji dan itak nedelja, pa se praznovanje še malo zavleče
smile-1.gif

Lokalci se odpravijo praznovati na otoke in podeželje, večinoma z družinami ali prijatelji, jaz pa sem se odpravil v muzej na odprtem Skansen, kjer so priredili praznovanje za tiste, ki so ostali v mestu in turiste. V Skansenu so drugače zbrane hiške, cerkvice, šole, mlini, zvoniki itd. iz cele Švedske, prav tako imajo prikaze starih obrti, zbrane so divje živali (losi, medvedi, severni jeleni) in domače živali na kmetiji, za Midsommar pa je poudarek na dogajanju okoli mlaja oz. Midsommarstång-a.

Midsommarstång










Malo nas je zmotil dež, tako da smo se skrivali pod strehicami.


Najbolj zagreti so se pridružili v plesu ob tipični pesmi Små Grodorna (Small Frogs)

Sledil je zopet prikaz raznih tradicionalnih plesov:








V soboto je bil v planu shopping, ampak sem ugotovil že napisano, da se domačini še niso opomogli od prejšnjega večera in ni bilo trgovine, ki bi bila odprta, tako da sem se večinoma sprehajal po ne preveč obljudenih ulicah starega mesta:








V nedeljo sem se kot pravi domačin odpravil na kopanje na enega izmed 24.000 otokov v stockholmskem arhipelagu, otok Grinda, kjer sem se malo sončil, kmalu pa so me pregnali oblaki in sem se s trajektom vrnil v Vaxholm in se sprehajal po tem bivšem ribiškem mestecu:












V ponedeljek sem končno prišel na svoje s shoppingom (Tiger of Sweden rulez) in prijetno večerjico na Stortorgetu.

V torek je bil dan za transfer v Andersa Zorna. Verjetno sem bil edini tuji turist, v hostlu sem bil sam, pokrajina je bila idilična, rdeče hiške ob jezeru obkroženim z gozdovi... dva dni čistega relaxa:

Bed & Breakfast, kamor sem hodil na zajtrk (leva stavba)






Spomenik Gustavu Vasi in v ozadju cilj teka Vasaloppet, ki se prireja njemu v čast.


Hiša Andersa Zorna, zelo lep muzej, priporočam ogled, če ne zaradi hiše same, pa zaradi receptorke
smile-1.gif


V sredo sem se z vlakom odpravil do druge strani jezera v mestece Rättvik, kjer sem si ogledal izredno dolg pomol na jezeru (628 m) in cerkvico, ki ima ohranjene stare štale, kjer so ljudje pustili konje, ko so prišli v cerkev:








V četrtek sem se preselil v Borlänge, kjer sem šel na Peace & Love festival, slik s koncertov Manu Chao, Mando Diao, The Hives, The Pigeon Detectives, The Wombats in mnogo ostalih nimam, ker sem SLRja pustil v hotelu in na koncertu predvsem užival:














Naslednji dan je sledila še zadnja etapa na Švedskem, Göteburg, mesto ki z arhitekturnega vidika nima ravno dosti za nuditi, s kulturnega in urbanega vidika pa je to pestro, odprto mesto s prepletajočimi se kulturami in živahnim dogajanjem:










V nedeljo smo se dobili s kolegi, ki so prilezli s kamperjem do severa in nadaljevali pot do Osla, kjer smo si ogledali muzeje na polotoku Bygdøy, kraljevo palačo, center mesta, Munchov muzej (končno sem videl Krik, ob prejšnjem obisku je bil ukraden) itd.:









Ulični umetnik (?)

V torek popoldan smo se odpravili proti Bergnu, kamor vodi 500 km dolga ozka in vijugasta glavna cesta s tuneli brez kakršnekoli varnostne opreme, tako da smo prispeli v Bergen po 24h potovanja.

Razgled s počivališča kjer smo prespali

Bergen je drugo največje norveško mesto, nahaja se na zahodni obali, obkroženo je s 7 hribi in je izhodiščna točka za izlete po okolici in fjordih. Mesto je bila včasih postojanka nemških trgovcev (Hansa), ki so za seboj pustili lep in slikovit predel mesta Bryggen sestavljen iz lesenih hišk, ki se držijo ena druge in so ločene le z ozkimi prehodi:














Tržnica je tam več ali manj samo za turiste





Domačinke na izletu z "barčico"


Pogleda na mesto s Fløyena, na desni je Bryggen


Pogled na mesto z Ulrikena

Pot smo v soboto nadaljevali proti fjordom s postankom v Vossu, kjer smo po jutru v bolnici (en naš kolesar je zaključil aktivni del dopusta) odpravili z gondolo na bližnji hrib:


Pot nas je zvečer pripeljala do Flåma ob Sognefjordu, od koder smo šli na izlet z barkico po fjordu in z izredno strmo železnico Flåmsbana do Myrdala:















Sledilo je brisanje aparata, objektivov...



Po enodnevnem postanku v vasi Laerdal ob Sognefjordu smo se odpravili proti domu:





Prenočišče z razgledom na poti

Na poti nazaj smo se ustavili še 2 dni v Københavnu, kjer sem bil že len s sprožilcem, kogar zanima slika morske deklice naj si ogleda reportažo iz leta 2006
smile-1.gif






Vsaka ladjica ima mornarko






Slikano 10.7., naslednji dan je prišel na trg iPhone 3G, največji navdušenci so taborili pred trgovino že dan prej


Po skoraj celemu mesecu pohajanja po severu pogrešam prijazne avtomobiliste, ki se ustavijo, ko želiš prečkati cesto na prehodu, branje časopisa ob 23h brez luči, pripravljene solate z raznimi prilogami (pašta, losos, piščanec...) za malico, le zakaj bi moral jesti sendvič ali kebab, ko lahko jem zdravo solato! Ne nazadnje, tamkajšnje prebivalke seveda
wink-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Georgie

chairman
1. sep 2007
982
0
16
Far Far Away
Odlično, sedi, pet.
smile-1.gif


Daj, če se ti da, napiši še prosim primerjavo, kakšno je kaj trenutno stanje glede cen, recimo v okviru vsakdanjih potreb takšnegale enomesečnega pohajkovanja. Pa morda še kakšno besedico več o domačinkah.
wink-1.gif
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Lepo.
Daj povej, s kakšno "opremo" si naredil tele fotke. Predvsem me zanimajo objektivi.
 

Jurij

Pripravnik
22. sep 2007
821
0
16
Cene gor so pričakovano višje kot pri nas, predvsem storitev, lahko pa se čisto normalno pride skozi tudi z malo plitkejšim žepom. Postelja v dormu v hostlu je nekaj malega čez 20€, hotel pa odvisno kje, v Stockholmu sem pred 2 letoma dal 100€ na noč za double room v hotelu, ki ni bil nič presenetljivega kar se ponudbe tiče, letos sem spal v hotelu edino v Borlänge, kjer sem v najdražjem hotelu plačal 90€ za enoposteljno sobo, razlika med glavnim mestom in podeželjem je očitna. Po Norveškem nisem bil več sam, pridružili so se mi kolegi s kamperjem, cen hostlov zato ne poznam, kampi so stali v povprečju 40€ na dan za kamper, 5 oseb in elektriko, so pa tam kampi namenjeni zgolj spanju, ker ti ne nudijo skoraj ničesar razen parcele in sanitarij, naši kampi imajo še celotno ponudbo zraven, ki je tam večinoma ne poznajo, so pa drugače lepo urejeni in čisti, večina ljudi pa se ustavi samo za dan ali dva in nadaljujejo pot.

Hrana je zopet odvisna od želja, na švedskem mi je bilo všeč, da so bile cene v trgovinah precej enotne ne glede na lokacijo, višje kot pri nas ampak nič tako drastičnega. Preživljal sem se večinoma s pripravljenimi solatami, polkilska embalaža stane cca 6€ in te lepo nasiti. Zunaj sem večerjal samo 1x, tu so cene zelo različne in se znajo lepo povzpeti v kakšni boljši restavraciji na lepi lokaciji, dobiš pa tudi prijetne lokale z normalnimi cenami. S prijateljico sva šla na lahko večerjo v lokal na glavnem trgu (Stortorget) starega dela mesta (Gamla Stan), torej lokacija št. 1, kjer sva pojedla vsak eno jed in popila eno pijačo za skupno 21€. Pravilo je nekako, da če ješ v "cafeju" so cene zmerne, ker samo nekaj prigrizneš, jedi so manjše, za razliko od restavracije, kjer imaš pač celotno večerjo za celotno ceno
smile-1.gif

Na Norveškem je situacija manj rožnata, hrana v trgovini v centru Osla je pošastno draga, izven centra pa so cene prebavljive, ampak vedno višje kot na Švedskem. Manjši nakup hrane za 5 oseb, recimo za en obrok, nas je brez težav spravil ob 40€ v centru, če pa se malo sprehodiš proti imigrantski četrti pa se cene drastično spustijo, tudi za polovico, kar še ne pomeni da niso višje kot pri nas
smile-1.gif
V eni taki trgovinici za priseljence sem našel tudi puding Podravka in piškote Kraš! Pivo v centru Osla nas je stalo 6€ za lokalno pivo in 10€ za Guinnes. V Bergnu smo si tudi privoščili pivo za skoraj 10€, ker smo zatem postali lačni smo še nekaj prigriznili, naj bo dovolj da povem, da je hamburger stal 22€, pita pa 20€.

Diezel stane na Švedskem okoli 1,4 do 1,5 € na liter, kar je balzam proti norveškim 1,8 € na liter.
Po švedski sem se gibal z vlaki, ki so urejeni, pogosti in poceni, za 2 velika transferja 400 km + 600 km sem odštel skupno 70€, manjši transferji so me stali okoli 5-10€ za poti 50-100 km.

Če potegnem vse skupaj pod črto, sem za tak mesec odštel 2,5k €, kjer je kar nekaj prispeval najem avtodoma in plačilo goriva zanj, smo pa na ta način tudi prišparali, ker smo lahko prinesli hrano od doma in kakšno noč prespali tudi na poti, kampi so tudi cenejši od hostlov, tako da mislim da dosti ceneje se ne bi dalo priti skozi, potem bi se že moral odrekati raznim ogledom muzejev, izletom z ladjico po fjordu itd. No, roko na srce, dan festivala me je stal 200€ med nočitvijo, karto, hrano in pijačo
smile-1.gif



Domačinke so poglavje zase, Švedinje so lepe kot veleva ustno izročilo, na podeželju so bjonde v večini, v večjih mestih kjer je več priseljencev pa niti ne tako izrazito. So pa prijazne in odprte, brez težav se s kakšno zaklepetaš, za razliko od zahodnih sosed.
Norvežanke so izredno urejene, nekatere so take, da bi jih kardiolog močno odsvetoval, so pa bolj zaprte, 5 tipom (od tega 3 Italijani) ni uspelo navezati stika z nobeno, malo jih je omehčal edino kolega, ki je padel s kolesa in krvaveč spraševal kako priti do bolnice, drugače te ne upoštevajo kaj pretirano.


@Slick: oprema je bil aparat na film Canon EOS 30V, filmi večinoma Fuji Reala razen za Midsommar in Peace & Love festival kjer je bil Fuji Pro 160C, objektivi so bili zoom Canon EF 28-105 f/3.5-4.5, širokokotni Canon EF 24 f/2.8 in tele Canon EF 70-200 f/4L. Digitalca nimam resnega, trotla se mi ni dalo nosit s seboj.
 

Georgie

chairman
1. sep 2007
982
0
16
Far Far Away
Slučajno še ne spim, pa sem opazil tvoj spet izčrpen dodatek oziroma odgovor.
smile-1.gif
Hvala!

Pri tisti pripombi v zvezi s kardiologom sem se pa moral nasmejat.
hysterical-1.gif


Si ujel kakšnega drakarja na fotke?
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.053
390
83
44
dolenska
Lepo si tole prikazal. Ker sem mal gradbinca, sem gledal stavbe. Matr je tm vse pisano in lepo. Tišlarji pa morjo met kr dost dela
smile-1.gif
.
Ke sie nadevam ,da bom enkrat tudi sam se mal sprehodil po tistih krajih, je tole kot bencin na ogenj. Kaka pa je kaj miselnost ljudi gor? Kako je njihovo življene? So to delovni ljudje, imajo dolge službe, ali so bolj dalmatinci
cool-1.gif
.
Pa še tko malo mino, ne prov za tebe. Kako je kaj z zaposlitvijo gor. Mene že od ranega otroštva mal mika gor it, ženka je fizioterapevtka, pa mislim, da tudi ne bi smel bit problem z zaposlitvijo. To sam tako razmišljam
17758-icon_confused.gif
.