Sesalec, pršica, alergije - vprašanje

markolinux

Zelenc'
23. maj 2012
26
0
1
Goriška
Se opravičujem, ker načenjam še enkrat temo o sesalniku. Vem, da smo jih vsi siti, ampak potrebujem Vaš nasvet.

Pri nas se je pojavila alergija na pršico. Poleg tega sumiva da je tudi prisotna alergija na pasjo dlako. (testiranj še nismo opravili). Doma imam star sesalec Dyson, ki pa ni in nima možnosti električne globinske krtače (sicer kot sealec je bomba), ampak nam v tem primeru ne pomaga kaj veliko, saj nam iz tepiha ne ščisti pasje dlake (trdovratna zadeva) in pršice. Včeraj sva s parnim čistilcem čistila hišo (še posebej jogi vzmetnice, ...), ker naj bi para uničevala pršice.

Pred leti (10+) so se sprehajali akviziterji po hišah (Vorwerk, Kirby) in me je groza prijemala, ko je šel po jogiju.... .

Sedaj sva na temu, da kupiva še en globinski sesalnik, ki bo služil temu namenu (mogoče pokončnega) z električno motorno glavo. Kaj mi lahko svetujete?

Vsakršna pomoč je dobrodošla in Hvala.

lp

Matej
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.130
939
113
Emona / Carnium
Tole ni nasvet glede sesalca ampak, če boste bivalne prostore opremili tako, da bo čim manj možnosti za pršice, bo veliko bolje tudi z enakim sesalcem.
 

DMX

Fizikalc
20. avg 2007
2.324
11
38
Citat:
Uporabnik mistique pravi:
....če boste bivalne prostore opremili tako, da bo čim manj možnosti za pršice...

to pa je kako?
rolleyes-1.gif
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.130
939
113
Emona / Carnium
Z izbiro materialov (sedežna, zavese, preproge, povštrčki, dekce, plišasta navlaka itd.), kjer se pršice ne zadržujejo oz. jih je preceeeeeeeej manj. Mislim, da se veliko narediti na ta način. Sintetika, plastika, les, usnje, keramika,...pa nižanje vlage v prosotru tudi pomaga. Potem so pa tu še namenske prevleke, ležišča in druge (ne preveč poceni) stvari. Seveda, brez rednega pranja (optimalno je tudi sušenje v sušilcu) in sesanja ne bo šlo.
Hišni ljubljenček je (lahko) malo težje rešljiv problem :/
 

DMX

Fizikalc
20. avg 2007
2.324
11
38
Skratka, najboljše je, če imaš stanovanje prazno, povsod položeno keramiko, talno gretje, da te ne zebe ko spiš na tleh in to je to. Šalo na stran, ampak rešiti se pršič je bolj kot ne znanstvena fantastika
frown-1.gif
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.130
939
113
Emona / Carnium
Ja, point je v tem, da lažje (predvsem bolj učinkovito je) obrišeš/posesaš lesena/keramična tla, kot posesaš nek tepih, ki je čez 3/4 prostora. Enako velja za sedežno. Če je usnjena ali oblazinjena v nek pršicam ljub material, ki ga je treba sesati. Pač, treba je narediti čim več, da je prostor tak, da se proti tem zlodejem lažje boriš.
Kolega ima mulca, ki je alergičen in so opremo v hiši prilagodili tako, da je pršic čim manj in pomaga tako zelo, da mulc doma nima težav.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.347
6.539
113
Vsekakor je to edina pametna rešitev, tudi zdravniki bodo to prvo predlagali.
 

ForeignBreed

Pripravnik
17. avg 2007
712
0
16
Bačka Palanka
Kupi roombo in jo preko timerja daj vsako dopoldne sesat. Tako delamo mi in se alergiji na pršico kar uspešno izmikamo.
Šele ko dnevno prazniš iz roombinega koša vidiš koliko prahu je v bistvu v stanovaju.

Jogije obvezno bolečite v antialergijske prevleke (dela jih podjetje Arkus),ki so pralne.

Izogibajte se raznim zavesam in tepihom, predvsem pa celotno stanovanje naj bi imelo čim manj polic, kjer se nabira prah...
 
Nazadnje urejeno:

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
glede parnih čistilcev sem jst mal skeptičen. Če že res mogoče uniči pršice, samo me ne bo pa nihče prepričal, da je potem vlaga v jogiju zanemarljiva.

ostalo se pa strinjam z že povedanim, da se da s spremembo opreme veliko pomagat. usnejna sedežna, brez okrasnih blazin na vsakem vogalu, čimveč kiča na katerga se nabira prah stran, za tepih mi ni najbolj jasno kdo si ga še kupi:)), roomba bi vrjetno tudi znala pomagat, da sesa ko vas ni doma.
sesanje jogija kaj pa vem. nekak mi ni, da bi najprej po tleh sesal, potem pa še sto krtačo na jogi dal.
če se znebiš tepiha, lahko obdržiš sesalc;) Pokonči dyson z električno krtačo je dober na tepihu in zanič na trdih tleh - imel in ga zato prodal.
 

markolinux

Zelenc'
23. maj 2012
26
0
1
Goriška
Najprej hvala vsem za odgovore in nasvete. Spremembe niso vedno enostavne. Ampak včasih so potrebne in nujne.

Strinjam se z vsem napisanim in delam na tem, da bom nardil vse, kar je v moji moči, da do take reakcije, kot je bila, ne bi več prišlo (zato so že leteli ven tepihi - razen enega v pisarni - za tega bom nabavil globinsko krtačo) in prevleko za jogije. Sedežna (usnjena) zaenkrat še ne pride v upoštev, je pa v planu. Testiranje pa tudi.

Ko se vse skupaj malo umiri, bom še enkrat v miru prebral vaše nasvete in jih upošteval. Hvala.