Semena in Zakon

dajmar

Zelenc'
14. feb 2017
8
0
1
Prva žrtev je dobila nalog za plačilo 500 € . Kot plačilo se smatra že želja, da ti pošljejo znamko in kuverto!!!
Link do zakona, na katerega se sklicujejo:

https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/37293 .

Členov je več, eden pomembnejših je 4., ki v 10. točki pravi

10.Trženje semenskega materiala kmetijskih rastlin je prodaja, dobava ali distribucija semenskega materiala tretji osebi proti plačilu ali brezplačno ponujanje semenskega materiala v prodajo, skladiščenje semenskega materiala oziroma vsako razpolaganje s semenskim materialom z namenom trženja.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
To imaš že po nekaterih evropskih državah, cene semen v nebo in kmetje se poslužujejo tradicionalnih sort ki so zastonj in več let rodne.
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
nič nevega. zakon je nekaj let star. pač semen ne smeš prodajati če nisi registriran prodajalec. lahko pa zamenjuješ in vse podobno. tudi zelenjave iz domačih semen ne smeš prodajati...
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Gre se za ti da sčasoma neboš smel niti dati semena kaj šele prodati. Če razumem ga ni prodala ampak hotla par kovancev za kuverto in znamko...
No vse skupaj gre v smeri da se bo dobilo in kupovalo samo v trgovinah.
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
vse semena iz katerih se goiji zelnjava za prodajo morajo biti certificirana. oziroma sadike...
torej nič vzajanja doma za prodajo. so ene par let nazaj to spremenili nekaj... od tu potem lahko tudi globa za prodajo semen kot neregistrian prodajalec nikakor pa ni prepovedano izmenjevanje semen.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.069
301
83
No, ravno tole okoli prodaje zelenjave in pogojenosti s semenom me je zanimalo od kod ti.
Sem preveril pri koritu in je to potrjeno raca. Pridelek zelenjave lahko prodaš ne glede na to iz katerega semena je bila vzgojena. Razen, če je pridelek seme. potem pa mora iti po pravilih, se certificirati in prodajati preko registriranega trgovca. Pravzaprav mora biti tudi pridelovalec semena registriran. Registriran je slišati huda beseda, ampak gre le za seznam, nič drugega. Torej, seme zelenjave in sadike na trgu mora biti certificirano. Sadike se namreč štejejo za sadilni material. mene kot kupca definitivno zanima katera sorta sadike zelenjave mi je prodana, to pa se lahko zagotovi samo preko sistema certificiranja. Če kupujem pa domače sadike, brez certificiranja, pa ne morem pričakovati da bom dobil to kar piše na listku pred platojem. Upam da je to jasno vsem opravilno sposobnim osebkom ...

Glede menjave semena je pa res čudna reč, ko je še jaz nisem mogel verjeti. Definicija trženja v zakonu o semenu je tako butasta, da vključuje tudi menjavo. Ampak na koncu definicije je omenjen namen trženja, in če ni namena trženja potem tudi menjava ni problematična. Ampak definicija je butasta in bi jo bilo potrebno spremeniti. To pa lahko dosežejo nevladniki (med drugim)...
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
če bi bila menjava prepovedana potem nebi obstjali sejmi kjer si ljudje menjavajo seme in sadike in to so kar lepo oglaševali po televiziji še mislim da lani...
glede prodaje sem enkrat nekaj slišal glede tega in kolikor vem morajo kmetje tudi shranjevati doma račune za sadike in podobno... če praviš da ni tako potem pa v redu... še bolje
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.069
301
83
Gre za interpretacijo definicije. Dvoumna je in potem imaš zanimive zadeve v praksi. Televizija ni ravno referenca...

To da morajo kmetje shranjevati račune pa je lahko vezano na ukrep (subvencije) za katerega dobivajo denar od države.