Sanitarni zračnik na podstrešju montažne hiše - vonjave?

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Hej vsem..

Kolega kupil montažno hišo in sedaj mu povzroča težave sanitarni zračnik na podstrešju. Zračnik se konča na podstrešju in podstrešje ni dodatno prezračevano in ob slabih dnevih se vonjave pojavijo tudi v stanovanju.. In tudi celo podstrešje smrdi. Tako ima nareto: (z rdečo so označeni sanitarni odvodi (iz umivalnika, kadi), z zeleno sanitarni zračnik):
unnamed_2.jpg

unnamed_1.jpg


Kot se je pogovarjal z različnimi ljudmi, vidi za rešitev naslednje opcije:
- podaljša sanitarno cev na podstrešju in jo priklopi na strešnik z zračnikom (v tem primeru bi moral prerezat sekundarno kritino in ga skrbi kakšna morebitna garancija).
- na zračnik pritrdi nepovratni ventil, tako da se vonjave ne bodo širile na podstrešju (baje da se dobi tudi za te sanitarne cevi).

Vidi kdo še kakšno drugo rešitev? In zakaj se sploh delajo ti sanitarni zračniki? Pri nas doma in pri starših (sicer zidane hiše, stare 30-40 let) se sanitarnega zračnika niti ni priklapljalo na sanitarne odvode...
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Cev je treba speljat ven, lahko tudi čez steno, če je lažje (a je tam zraven cevi luknja v steni?), tam pa doda koleno, obrnjeno navzdol, da je ne zaliva dež.
Zakaj se delajo? Da voda lepše odteka. Če steklenico vode obrneš na glavo, mora ob iztekanju vode v steklenico vleči zrak. Če narediš ekstra odprtino, da skoznjo nemoteno priteka zrak, tekočina lepše izteka. Podobna logika je pri ceveh.
 
  • Všeč mi je
Reactions: zoom in raners
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Cev je treba speljat ven, lahko tudi čez steno, če je lažje (a je tam zraven cevi luknja v steni?), tam pa doda koleno, obrnjeno navzdol, da je ne zaliva dež.
Zakaj se delajo? Da voda lepše odteka. Če steklenico vode obrneš na glavo, mora ob iztekanju vode v steklenico vleči zrak. Če narediš ekstra odprtino, da skoznjo nemoteno priteka zrak, tekočina lepše izteka. Podobna logika je pri ceveh.
Tipični problem pri sistemih, kjer ni sanitarnega zračnika: ko se potegne vodo na WC-ju, potegne vodo iz sifonov, posledično smrdi preko sifonov (ponavadi talnih).

Ali dejansko potegne vodo iz talnih sifonov je odvisno od mnogih dejavnikov (tudi npr. vreme - zračni tlak), lahko poskusi enostavo zapreti (zablinidirati) na vrhu cev, če ne bo težav, ima mir, drugče bo moral spraviti cev ven (ali zid ali streha).
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Ahaaa, zato se uporabljajo ti zračniki.. Pač do sedaj še nisem nikjer videl zračnika priklopljenega na sanitarne cevi, je pa res, da sem do sedaj videl samo sanacije starejših hiš, kjer še verjetno niso imele tako narejeno...

In vedno sem mislil, da mora bit od odtokov do greznice "zaprt" sistem... Predvsem zaradi smrada - ker torej iz tega zračnika skoraj vedno prihajajo vonjave iz greznice...

Ok, torej tudi če ga začepi in nebo problemov z drugimi odtoki, nebo naredil nič narobe, kajne?
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Pri nas je recimo glavna odtočna vertikala potegnjena naprej na podstreho in od tam kot zračnik skozi streho. Precej neopazno.
Ja, lahko ga poskusi zapreti in bo videl, kako se bo obnašalo vse skupaj. Če ne bo špilalo, bo moral cev potegniti nekam ven.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.297
2.393
113
še v SLO - ampak komaj
No, jaz bi v vsakem primeru potegnil cev ven. Ker, kot je že bilo povedano, na delovanje vpliva marsikaj in se mu zna kasneje pojaviti težava.
Najlažje bo steno prevrtati in cev ven. Če je zadeva pod kapjo samo mrežico gor.
 
  • Všeč mi je
Reactions: luciano

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Kaj se sploh komplicira, daš nepovratno loputo gor in rešeno, ko nastane podtlak pozavga luft not, ko je ravnovesje je zaprto in ne smrdi.
Ceneje in bolj ziher kot preboji strehe.
Imaš tudi podometne varjante za v prostor
1711649714588.png


Pri vsem skupaj se jaz vprašam pri takih zadevah vedno kaj za vraga delajo gradbinci, da nepovratne lopute ne vgradijo v štartu. Ali res gledajo na vsak jeben evro kj lahko prišparajo ali pa ne poznajo. Če je to drugo pol vprašanje kaj drugega še zajebejo.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU




To je nepovratni ventil iz Bauhaus Mb. Imam enega montiranega v kuhinji pred sifonom umivalnika, drugega na podstrešju. Spušča zrak samo, ko voda teče v greznico. Kontra zapira. Smrdi nič. Cena sitnica.