Sam svoj pivovar

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

bles

Pripravnik
18. sep 2007
257
2
18
53
V ponedeljek sem dal vret Muntons Brown Nut Ale. Dodal 1kg DME in Fementisov Safale US-05. Prvič sem uporabil ta kvas.

Danes je šesti dan vretja, pa še vedno imam za prst debelo "peno" na vrhu. Ponavadi je bila pena samo 3-4 dni.

OG je bil 1040 , sedaj pa je SG 1010.

Temperatura je 21.

Do sedaj je vedno po treh do štirih dnevih pena na vrhi izginila oz. se je zadeve usedla, sedaj pa je še vedno gor. Temperatura je za stopinjo nižja od dosedanjih vretij, pa prvič sem uporabil US-05.

Je kaj narobe?





Bles
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.908
113
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Ječmenov slad v zrnju?

V slo bolj težko direktno količine pod 100kg!
evil.gif


Za manj imaš opcijo:
a. se zapelješ na češko/slovaško (mislim da je v bratislavi najbližje) in kupiš v specializiranih trgovinah
b. naročiš prek neta iz tujine, ampak ker je slad težek boš dal cca. 2x toliko za poštnino
c. pišeš po mailu majstru na sam-svoj-pivovar pa ti dobavi ob naslednjem uvozu (glej ponudbo na mr-malt.it) [verjetno enako velja tudi za drugo spletno štacuno, tam dobavljajo sicer iz češke, za več info domacimikropivovary.cz]

Pa če koga zanima, klasičen dodatek za izrazitejši okus piva tudi za ekstrakt pivovarstvo je "flaked barley" (po domače: ječmenovi kosmiči), pri nas jih imaš v ponudbi od Nature, skupina Žito (Bio ječmenovi kosmiči, 500g).

Pozdravljeni domači pivovarji. Z veseljem sem naletel na tole temo in me veseli, da vas je še nekaj tam zunaj na Sončni strani Alp. Utisevalec, tvoje teoretično znanje je dobro in mu nimam kaj dodat, samo s tole trditvijo se pa ne strinjam.

Slad v zrnju, kvas in hmelj se dobi tudi v količinah pod 100 kg tudi v Sloveniji, natančneje v Hmezadu, ki ima v ponudbi lepo paleto belgijskega slada po zelo ugodnih cenah (dosti cenejše od mr malta, ki ima oderuške cene tako za opremo kot za slad). Pakiranja so 25 in 5 kilogramska, hmelj je pa pakiran najmanj po 1 kg. Hmezad je šel tako nasproti nam domačim pivovarjem. Velik problem je pa še vedno oprema, ki jo je potrebno naročat iz Amerike, predvsem mlin za slad.

Sam se že dve leti ukvarjam z ekstrakt pivovarstvom, to jesen sem pa prešaltal na all grain, tako da bomo lahko tudi na tole temo kakšno rekli. Moje zanimanje je seveda za piva zgornjega vrenja, ker smo z lagerjem že preveč nasičeni, vsaj za moj okus. Zori pa moj prvi batch all grain dry Stouta, ki bo pripravljen za degustacijo nekje v petek. V fermentorjih je pa tudi Pale ale. V načrtih pa vse živo, piva je nešteto stilov in vrst.

Velik problem pri nas je, ker je kultura pitja piva na zelo nizkem nivoju in večina ljudi pri nas se kot pijanec plota drži ustaljenih lager stilov in primerja svoje zvarke z dvema izmed velikih...Union in Laško. Moja vizija je, da bi staknili ljubitelji piva glave skupaj in si olajšali varjenje piva z recepti, izkušnjami in razširili ponudbo in povpraševanje po produktih za domače pivovarstvo.

Sam bi dal tri nasvete:
Bodite potrpežljivi, čistoča je zelo pomembna, ne skrbite in si odprite pivo...

LP Kalbo

PS:
Pišem tudi blog, ne vem pa, če je dovoljeno dajat linke do svojih blogov na tem forumu. Stric google bo pomagal, če vpišete domače pivovarstvo.
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.697
67
48
Ti kar objavi. Zelo zelo zanimiva tema tole. Če bi imel kaj ekstra denarja in prostor bi se takoj lotil.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.878
113
Citat:
Uporabnik bles pravi:
Temperatura je 21.

Do sedaj je vedno po treh do štirih dnevih pena na vrhi izginila oz. se je zadeve usedla, sedaj pa je še vedno gor. Temperatura je za stopinjo nižja od dosedanjih vretij, pa prvič sem uporabil US-05.

Je kaj narobe?

Pena zgleda OK, tako da ni kakšna infekcija ali pa kaj podobnega. Pusti na miru in bo, meni je en teden penjenja čisto običajno. Na splošno je pena bolj obstojna in jo je tudi več če si dodajal DME (v primerjavi z uporabo sladkorja), enako je pri all-grainu (imaš več beljakovin). Tudi usedline bo več na koncu če ne boš pretočil v sekundarca kjer bi se še dodatno sčistilo.

Torej malce potrpljenja pa bo!
grims-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.878
113
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Slad v zrnju, kvas in hmelj se dobi tudi v količinah pod 100 kg tudi v Sloveniji, natančneje v Hmezadu, ki ima v ponudbi lepo paleto belgijskega slada po zelo ugodnih cenah (dosti cenejše od mr malta, ki ima oderuške cene tako za opremo kot za slad). Pakiranja so 25 in 5 kilogramska, hmelj je pa pakiran najmanj po 1 kg. Hmezad je šel tako nasproti nam domačim pivovarjem. Velik problem je pa še vedno oprema, ki jo je potrebno naročat iz Amerike, predvsem mlin za slad.

Lepo da deliš izkušnje. Vseeno Hmezad ni ravno predstavnik trgovine na drobno in tudi težko rečeš da prodajajo na drobno če je min. količina hmelja 1kg. 1kg hmelja je zadosti za 500-1000l piva kar je daleč od domačeih potreb!

Za slad nisem vedel da ga dobavljajo v manjših količinah, pa tudi tu razen osnovnega pale (lager) sladu nimaš kaj delat z 5kg vrečami.

Je pa pri obeh omenjenih surovinah tako da jih je pametno čimprej porabit, ko so enkrat izpostavljene zraku je cca. pol leta lahko že problem!

(in če ni skrivnost še napiši kaj dobavljajo in za kakšno ceno)

Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Sam se že dve leti ukvarjam z ekstrakt pivovarstvom, to jesen sem pa prešaltal na all grain, tako da bomo lahko tudi na tole temo kakšno rekli. Moje zanimanje je seveda za piva zgornjega vrenja, ker smo z lagerjem že preveč nasičeni, vsaj za moj okus. Zori pa moj prvi batch all grain dry Stouta, ki bo pripravljen za degustacijo nekje v petek. V fermentorjih je pa tudi Pale ale. V načrtih pa vse živo, piva je nešteto stilov in vrst.

Lager piva (pa dejmo jih imenovat po "slovensko" ležaki) so tehnološko najbolj zahtevna piva. Ne samo da zorijo precej časa, njihovo bistvo sta čisti okusa in barva. Pri večini ostalih piv (ale) se napake lepo zakrijejo, pri lagerju pač ne.

Seveda je trg komercialno nasičen z pivi spodnjega vrenja, bi pa vsak pivovar ki da kaj nase moral vzeti tole kot izziv!
grin1.gif


Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Velik problem pri nas je, ker je kultura pitja piva na zelo nizkem nivoju in večina ljudi pri nas se kot pijanec plota drži ustaljenih lager stilov in primerja svoje zvarke z dvema izmed velikih...Union in Laško. Moja vizija je, da bi staknili ljubitelji piva glave skupaj in si olajšali varjenje piva z recepti, izkušnjami in razširili ponudbo in povpraševanje po produktih za domače pivovarstvo.

zmaga.gif
nimam kaj dodat, mislim da je tale tema odličen začetek in se lahko kasneje razvije tudi v kaj resnejšega.
 

bles

Pripravnik
18. sep 2007
257
2
18
53
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Citat:
Uporabnik bles pravi:
Temperatura je 21.

Do sedaj je vedno po treh do štirih dnevih pena na vrhi izginila oz. se je zadeve usedla, sedaj pa je še vedno gor. Temperatura je za stopinjo nižja od dosedanjih vretij, pa prvič sem uporabil US-05.

Je kaj narobe?



Torej malce potrpljenja pa bo!
grims-1.gif

To "potrpljenje" me malo spominja na one čase, ko sem še dela v IT podpori in je bil prvi odgovor "ali ste že ponovno zagnali računalnik"
hysterical-1.gif


Ja seveda bom počakal, pač prvič sem doživel, da je pena več kot 5 dni. Zgleda je ta US-05 res tako drugačen kot pa kvasi ki so priloženi kitom. Še danes je isto pena gor.
confused-1.gif


Aja še glede potrpljenja: zaloge piva so skoraj pošle, tako da ni dosti manevrskega prostora.
frown-1.gif



bles
 

bles

Pripravnik
18. sep 2007
257
2
18
53
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:

Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Velik problem pri nas je, ker je kultura pitja piva na zelo nizkem nivoju in večina ljudi pri nas se kot pijanec plota drži ustaljenih lager stilov in primerja svoje zvarke z dvema izmed velikih...Union in Laško. Moja vizija je, da bi staknili ljubitelji piva glave skupaj in si olajšali varjenje piva z recepti, izkušnjami in razširili ponudbo in povpraševanje po produktih za domače pivovarstvo.

zmaga.gif
nimam kaj dodat, mislim da je tale tema odličen začetek in se lahko kasneje razvije tudi v kaj resnejšega.

Super ideja ja. Kakšen group buy, predvsem pa izmenjava izkušenj oz. prenos znanja na nas začetnike.

Mogoče postavi kak SLO HB forum?

bles
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.878
113
Koliko je pa predviden FG?

Meni je že pri veliko pivih ostalo malce pene na vrhu, ponavadi sicer ostane samo oborina na robu ampak kdaj ima očitno pena tako strukturo da ne potone. Ni nič narobe, edino problem je če boš dal direktno v flaške ker boš moral biti zelo previden.

Tvoja pena se mi sicer zdi aktivna (a še kaj brbota?) tako da bi sam še malce počakal.
 

bles

Pripravnik
18. sep 2007
257
2
18
53
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Koliko je pa predviden FG?

Meni je že pri veliko pivih ostalo malce pene na vrhu, ponavadi sicer ostane samo oborina na robu ampak kdaj ima očitno pena tako strukturo da ne potone. Ni nič narobe, edino problem je če boš dal direktno v flaške ker boš moral biti zelo previden.

Tvoja pena se mi sicer zdi aktivna (a še kaj brbota?) tako da bi sam še malce počakal.

Nekje okoli 1008. Trenutno pa je že tretji dan 1010, tako da mislim da sem kar prišel na FG.

bles
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.908
113
Utisevalec, ja, za hmelj se strinjam, da ni ravno na drobno, sam je cena za kilogram kar ugodna, sploh če jo primerjaš s ceno 30 g paketa na SLO spletni strani. Pelete se da zvakumirat in zmrznit, pa je. 25 kil pale ale slada se da porabiti razmeroma hitro, tudi 5 kilogramska vreča ni problem, sploh pri teh cenah. Sladu lahko pa škodi samo vlaga in zajedalci, suha žitarica ni ravno pokvarljiva stvar, tako da drži tudi leto dni ali več (izkušnje tujih pivovarjev, svojih še nimam)
Kar se tiče Lagerja, ja, naj bi bilo tehnološko zahtevnejše, sam žal me lager ne zanima, zaenkrat je na Ale strani zadosti neraziskanega z moje strani. Ko se pa opremim, bo pa seveda tudi lager moj izziv. Sploh kaki stouti visoke gravitacije me zanimajo. Seveda je pa moj cilj stuhtat recept za suhi stout in Pale ale OG okoli 1040, za lahko pivo za vsak dan. To bo definitivno pri meni na pipi v jedilnici.
Všeč so mi recimo Ameriške trgovinice z opremo in sestavinami, ki imajo zadaj manjšo sobico za druženje, s štedilnikom za BIAB (brew in a bag), pa manjšo pivovarnico za srečanja in predstavitve in seveda degustiranje. To bi ble pa moje mokre sanje
smile-1.gif


Cenik od Hmezada sem prileepil zraven, upam, da je uspelo, če ni, lahko pošljem po mailu, ni nobena skrivnost.
 

Priponke

  • 1869471-CENIKZASLAD-zakupce-01.09.2013-September.pdf
    285,3 KB · Ogledi: 706
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.878
113
Hmelj itak ni nek problem ker se ga dobi tudi v tujini za ustrezno ceno in pa 100g paket pride po pošti dokaj poceni. Problem je slad ker 25kg vreča že iz enega konca slovenije do drugega z uradno pošto stane več kot pa sama vrednost sladu, iz tujine niti nebi omenjal!
grin1.gif


Glede na cenik je ponudba kar konkurenčna, bom ob naslednji nabavi malce pretipal teren! No hvala še 1x za info in pa cenik!
nahrung002.gif


Vidim da delaš klasično drozganje z izpiranjem, 40l batche če prav razumem? Koliko imaš efektivnost?

Sam z BIABom dosegam med 75-80%, je pa res da delam kombiniran BIAB in na koncu slad še dodatno izpiram. Moji batch so mini, 10l oz. cca. 8l efektivnega končnega produkta, se mi zdi da je za eksperimentiranje tole ravno prav (lahko delaš doma v kuhinji na štedilniku, vzame relativno malo časa in priprav, pa še da se naredit 2-3 različna piva na mesec in jih celo vmes pokonzumirat).
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.908
113
Za hmelj bi se priporočal za kak link iz tujine.

Zaenkrat je klasično drozganje z izpiranjem, mogoče dodam kasneje gorilnik in cirkulacijsko črpalko. Efektivnost je po beersmithu okoli 70 (do sedaj sta bila narejena 2 batcha in prvi je bil s težavami, mrežica v pipi). Poizkusim seveda še kak mash out, pa mash in, sam se moram najprej navadit opreme. Dry stout že vem, da sem drozgal malo previsoko, zato ni čisto dry, je majčkeno ušel na sweet, sam tud to je okusno
smile-1.gif
. Pale ale pa zaenkrat lepo zmerno počasi fermentira, očitno se safeale s04 uporabljen za stout obnaša čisto drugače kot american s05. Stout je sfermentiral precej divje v petih do šestih dbeh, Pale ale s podobno OG pa zdaj že že osmi dan spušča mehurčke. 40 l je moj skrajni maksimum in to se bom šel za ta dva, ki bosta moja stalna, za vedno imet v hladilniku oziroma kasneje v sodih. Moram bit kar na preži, ko se zgodi temperaturni preskok. Eksperimenti bodo 20 litrski.
Naslednji batch je v planu za naslednji teden. Raz bi zvaril double chocolate stout za novo leto.

BIAB je pa naslednja stvar, ki jo bom definitivno sprobal. Me je pa tale hobi tko usekal, da se mi ponoči po glavi mota samo varjenje piva
smile-1.gif
Definitivno te pa ta hobi nauči potrpežljivosti ha ha.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.878
113
Sam sem kupil par 100g zavitkov na ebayu (razlicni prodajalci), par pri maltmilerju in nekaj pri slovenskem "mojepivo" pa nobenega nisem še porabil do konca. Letos sem obral pa še nekaj domačega hmelja, tako da prej bo vode zmanjkalo kot pa hmelja!
grin1.gif


Na koliko si pa drozgal stout? Jst imam enega sedaj v sekundarcu in mash T je bil 67C na začetku oz. po 90min mi pade temperatura za cca 3C, plus potem kar je mash outa. Kakšen bo okus pa še ugibam, sem namreč čokoladni slad sam naredil iz svetlega sladu (ne delat tega doma, sploh če živite v bloku!!!!), zraven je še nekaj temnega karamelnega sladu (140L) in pa ječmenovih kosmičev.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.908
113
Na 67, moral bi ga pa kako stopinjo ali dve nižje, za dry stout, naslednji batch bom tko poizkusil. Recept je pa po PSu za Guinness stout 70% pale ale, 10 % black malt, 10% roasted barley in 10% ječmenovih kosmičev, notri sem pa vtaknil kar auroro, ker se stout itak hmelji sam za grenčico. OG 1040. Je bil pa že pred flaširanjem tak, da bi ga kar pil, sicer nič posebnega, Guinness pač za mojo gospo, zdej čakam, da kvasovke opravjo svoje v flašah.

Oatmeal stout pride pa na vrsto in ta se drozga višje, na 67, 68 stopinj ker je sweet stout, nekaj podobnega, kar imaš ti v sekiundarcu, samo da bo double, z dodanim kakavom čisto na koncu vretja. Pa se moram kar podvizat, da bo za novo leto.
 

Naabo

Pripravnik
19. avg 2010
268
1
18
Eno vprašanje za Utisevalca in ostale majstre: priporoča se, da potem opremo po rabi umijes z neodisavljenim detergentom (npr. za ostanke, ki ne grejo stran samo z vodo) - se da kaj takega pri nas dobiti in kje? Kako vi čistite opremo?
 

Naabo

Pripravnik
19. avg 2010
268
1
18
Pa še eno vprašanje, pipico na fermentorju saniraš prvi dan z ostalo opremo, je kaj rizično, ker je potem 2 tedna izpostavljena zraku?
 
Nazadnje urejeno:

jest5

Guru
18. avg 2007
25.298
-8.468
113
Predno točiš v flaše jo zasukej pokonci in vanjo natoči xyz 40% pijačo, ter še malo obriši na zunanji strani, da jo razkužiš
tongue-1.gif
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.