S.p. bolniška nad 30 dni

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.343
383
83
Prvič sem v situaciji bolniške, ki bo žal zaradi poškodbe trajala dlje od enega meseca.

Kakšen je postopek za uveljavljanje / prijavo?

Za edavke vem, pač označiš dneve, do 30 delovnih dni gre v moje breme, ostalo v breme zzzs. Kar se tiče prijave na zdravniško komisijo bojda vse uredi osebni zdravnik. Kaj pa naj storim z obrazcem za bolniško odsotnost, katerega zadnjo stran mora izpolnit delodajalec? Verjetno izpolnem sam (kako?) in potem storim kaj? Pošljem komu?

Sem še kaj pozabil?
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Prvič sem v situaciji bolniške, ki bo žal zaradi poškodbe trajala dlje od enega meseca.

Kakšen je postopek za uveljavljanje / prijavo?

Za edavke vem, pač označiš dneve, do 30 delovnih dni gre v moje breme, ostalo v breme zzzs. Kar se tiče prijave na zdravniško komisijo bojda vse uredi osebni zdravnik. Kaj pa naj storim z obrazcem za bolniško odsotnost, katerega zadnjo stran mora izpolnit delodajalec? Verjetno izpolnem sam (kako?) in potem storim kaj? Pošljem komu?

Sem še kaj pozabil?
Pri nas je vse uredila kadrovska služba.
 

Smjs

Fizikalc
9. dec 2007
1.396
3
38
Pošlji na DURS in tvoja referentka izpolni. Ne pozabi poslati še svojega osebnega TRR, da bo ZZZS vedel kam nakazati neto bolniško.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Bolniški list ne pozabi poslat na ZZZS za povračilo. Prispevke si morš vseeno plačat in ti jih nato zzzs povrne čez nekaj časa.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.334
971
113
Celje
Obišči stran
Bolniški list ne pozabi poslat na ZZZS za povračilo. Prispevke si morš vseeno plačat in ti jih nato zzzs povrne čez nekaj časa.

Ne vem ce bo tole drzalo...

Na edavkih izpolnis polja za redno delo in za bolnisko odsotnost. Bolniski list posljes na furs. Visino prispevkov ti ze edavki izracunajo in placas samo za delovne dni. Kar si v bolniski (nad 30 dni) nic ne placujes. Dobis pa nakazano bolnisko na osebni trr.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Dopuščam da se motim, tako delam za svoje zaposlene. Bolniški list poštempljam, računovodja izpolni in pošlje na ZZZS. Pa d.o.o. sem.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Pazi pri s.p., ker ti gre v dohodnino kar nekaj več kot si boš izračunal prispevkov - je neka finta in te lahko recimo rukne v višji razred, to se je ženi lani zgodilo - tri mesece polovični delovni čas, ostalo bolniška.

To smo si dopisovali z računovodstvom, ker je za nekih 100 al 200€ padla iz najvišje olajšave v nižjo (kako neumno, manj zaslužuš, višja je olajšava) in tako dobila doplačilo 450€:

Kot rečeno, je obračun za s.p. pravilen, to smo že tukaj ugotovili.

ta njen "osebni" delež je torej iz naslova refundacije, pri čemer 514,13 EUR, kar je neto, ki ga je dobila osebno izplačanega od države, dejansko dviguje dohodninsko osnovo (razlika med bruto 660 in odštetimi prispevki 145,87 EUR). Zato je dohodninska osnova večja, kot je samo od s.p. (to usodo delijo vsi dodatni prejemki, tudi npr. iz dividend, katastrskega dohodka itd., vse osebne stvari, na katere kot s.p. nima vpliva)

Predvsem pa hočem povedati nekaj o prispevkih, česar prej nisem povedala, ko sva se nazadnje pogovarjala - ti prispevki, ki so vpisani v dohodninski izračun, so samo prispevki "iz" bruta, torej 22,1% prispevkov delodajalca.

s.p. pa plačuje dejansko 38,2% (22,1 + 16,1) prispevkov od svoje osnove, in celotni prispevki, vseh 38,2% se morajo po zakonu prištevati k dobičku pri izračunu osnove za olajšavo.

Nikjer torej niso prikazani prispevki "na", torej tistih 16,1%, ki jih sicer plača delodajalec (tega bi bilo najmanj 106 EUR) - v tem primeru, ko gre za refundacijo boleznine, je ta plačnik država (ZPIZ) in ona je dejansko dobila od njih to plačano v svoj fond prispevkov - od katerih je njej prikazanih samo teh 145 EUR, tako v dohodninskem izračunu kot tudi pri izplačilih ali na letnem izpisu, ki ga je dobila konec januarja.

Zagotovo jih je od refundacije bilo najmanj 252,12 EUR (38,2 % od 660 EUR), in ne npr. teh 145 EUR, kar pomeni, da je presegla mejo za največjo olajšavo še za toliko več.
 

gustav

Pripravnik
17. mar 2011
478
1
18
Zg. Gorenjska
Če prav vem kot s.p. ne izpolnjuješ zadnje strani bolniškega lista pač pa samo pošlješ na furs. Najbolje da pokličeš svojo referentko na furs in ti bo vse povedala..
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.343
383
83
Če prav vem kot s.p. ne izpolnjuješ zadnje strani bolniškega lista pač pa samo pošlješ na furs. Najbolje da pokličeš svojo referentko na furs in ti bo vse povedala..
True. Sele danes sem jih uspel dobit na telefon in je res tako, kot pravis. Naprej z ZZZS urejajo oni.
 

gustav

Pripravnik
17. mar 2011
478
1
18
Zg. Gorenjska
No še tole s telefoni.. Za splošna vprašanja pokličem kar na kak manjši furs, da ne čakam na linijo pol dneva.. Po izkušnjah so najbolj prijazne tete na primorskem.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.289
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Upam, da veš kje je “catch” - pri nam niti pisne izjave FURSa niso zavezujoče - vedno in izključno velja zakon - kakor si ga pristojni v tistem trenutku pač razlaga ....
 

gustav

Pripravnik
17. mar 2011
478
1
18
Zg. Gorenjska
To mi je žal jasno. Mislil sem bolj na takele zadeve kot je bila tale izpolnitev bolniškega lista..

Dodatek: Je pa v Slovenistanu, kot si rekel, indijanšna kar se tega tiče.. In še večja bo, pos ranci rabijo za plače.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.301
5.332
113
Obujam temo s spet eno, zame, noviteto. Torej prvič v življenju sem na bolniškem. 3 tedne. Ker sem sp najprej sploh nisem imela namena bolniškega lista dvigniti. Potem pa mi je kolegica rekla da se od 4. dneva dalje oproščena prispevkov (čeprav Google nič ne najde, razen tega, da je Levica nekaj hotela to predlagati), poleg tega pa nisem "polni" sp. Sem na skrajšanem delovniku 20ur zaradi starševstva. Torej drugo polovico prispevkov mi krije CSD.

Bolniški list sem potem raje vseeno dvignila, me pa zanima, če kdo ve ali dobim kaj bolniške vsaj z naslova CSD ali je vseeno ali pošiljam ali ne?

Drugače pa kot razumem, samo pošljem bolniški list na FURS in oni to potem vse dalje zrihtajo?

EDIT:
na CSDju ne vedo nič o tem, razen tega da mi v ta namen ni treba nič k njim hoditi in urejati
FURS ne dobim.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Lahko ti pomagam z dve leti starimi podatki, ko je žena imela poškodbo - po 30h dneh in podaljšanju bolniške še za 30 dni je računovodkinja poslala bolniški list na FURS in je bila oproščena dela prispevkov (ne vseh!), pa pol ko je delala polovični delovni čas prav tako, pa še nekaj je dobila nakazano od ZZZS - ampak vse uredijo na FURSu. Je pa bila neka caka z datumi bolniškega lista oz. potrdilom osebnega zdravnika in ZZZS oz. Furs.

ZZZS kontaktiraj in FURS.

PS: še nekaj - ker smo imeli potem probleme pri dohodnini; večje doplačilo - to kar ti plačuje ZZZS gre direkt v dobiček, oz. dohodnino (ja vem skrajno neumno) akontacije pa ne plačuje nihče.

Evo če se ti ljubi brat pojasnilo:
Kot rečeno, je obračun za s.p. pravilen, to smo že tukaj ugotovili.

ta njen "osebni" delež je torej iz naslova refundacije, pri čemer 514,13 EUR, kar je neto, ki ga je dobila osebno izplačanega od države, dejansko dviguje dohodninsko osnovo (razlika med bruto 660 in odštetimi prispevki 145,87 EUR). Zato je dohodninska osnova večja, kot je samo od s.p. (to usodo delijo vsi dodatni prejemki, tudi npr. iz dividend, katastrskega dohodka itd., vse osebne stvari, na katere kot s.p. nima vpliva)

Predvsem pa hočem povedati nekaj o prispevkih, česar prej nisem povedala, ko sva se nazadnje pogovarjala - ti prispevki, ki so vpisani v dohodninski izračun, so samo prispevki "iz" bruta, torej 22,1% prispevkov delodajalca.

s.p. pa plačuje dejansko 38,2% (22,1 + 16,1) prispevkov od svoje osnove, in celotni prispevki, vseh 38,2% se morajo po zakonu prištevati k dobičku pri izračunu osnove za olajšavo.

Nikjer torej niso prikazani prispevki "na", torej tistih 16,1%, ki jih sicer plača delodajalec (tega bi bilo najmanj 106 EUR) - v tem primeru, ko gre za refundacijo boleznine, je ta plačnik država (ZPIZ) in ona je dejansko dobila od njih to plačano v svoj fond prispevkov - od katerih je njej prikazanih samo teh 145 EUR, tako v dohodninskem izračunu kot tudi pri izplačilih ali na letnem izpisu, ki ga je dobila konec januarja.

Zagotovo jih je od refundacije bilo najmanj 252,12 EUR (38,2 % od 660 EUR), in ne npr. teh 145 EUR, kar pomeni, da je presegla mejo za največjo olajšavo še za toliko več.

Zdaj je žal tak izračun matematično in zakonsko OK. Edino je treba drugo leto paziti, da nam prinese konec januarja vse dohodninske izpise, ki bi jih dobila od tretjih oseb, pa da naredimo neko simulacijo tako na papirju že prej, poleg našega obračuna davka za s.p., in vidimo, če se lahko kaj korigira na s.p.
 
Nazadnje urejeno:

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.301
5.332
113
Dobila FURS in ne dobim nič. Tako da sploh ne bom nekaj pošiljala in si potem probleme delala, da moram ne vem kje še bolniško označiti ipd...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.301
5.332
113
Po 30 da. Ampak samo za polovični delovnik - kolikor pač sama plačujem prispevke. Tisto kar mi plačuje CSD, pa ne dobim nikoli nič. Torej tudi na FURS in ZZZS gre zahtevek samo za 20h/teden.