S čem podložit zidek?

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.934
8.983
113
EU
Zunaj na kleti imam zidek, ki drži zemljo nasipano na strehi kleti. Z leti je zemljo zbilo in je zidek nagnilo navzven.
Odkopal sem zemljo, zidek s španerjem zravnal ter podložil s kajlicami v navpično lego.






Pod zidek bi dal nekakšno maso, katera je dovolj čvrsta, da drži zidek v pravilni legi, ko zagozde vzamem ven.
Kaj se uporablja v ta namen? Zidek je od robnikov (tlakovcev). Naa strehi pa je "dahpapa" na kateri je pvc folija.
Torej, potrebujem samo polnilo med zidek in "dahpapo" ....
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.342
5.856
113
pri taščici
Visina zemlje za zidom?
Pritisk zemlje in vode ti nagiba zid.(najbrž)
Ker je videti da so to nekaksni montazni robniki pokonc postavljeni.
Karkoli bos podlival, moras na zunanji strani, zašolat.
Lahko probas tudi z mivko cementom in vodo pa mogoce mak syejlebih vlaken za vezavo
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.934
8.983
113
EU
Zidek ne bo imel več stranske obremenitve, ker bom znotraj sporedno po celi dolžini, naredil pomožni zid, kateri bo prevzel pritisk zemlje.
Zidek bo potem imel samo estetsko funkcijo, in nosil bo sam sebe.
Za držanje v pravilni legi so že zadostne stranske zagozde, vidne na sliki. Ker so lesene in čez čas bodo zgnilile, bi boljše bile plastične. Prostor bi zapolnil z ustrezno maso in potem zagozde ven vzeti.

 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.407
9.158
113
na notranji strani naredi "rampo" iz betona, ki se naslanja na zid, cement bo itak stekel v rege in ko se bo posušilo iztakneš kajle, parešeno, pa tam na notranji stani betona kakšno fi8 betonsko noter zatolčeš v zemljo. Da se malo fiksira.. cez 20 let + bodo to drugi sanirali, ti pa boš počival.
 

majaron

Majstr
28. mar 2009
1.037
399
83
Zidek ne bo imel več stranske obremenitve, ker bom znotraj sporedno po celi dolžini, naredil pomožni zid, kateri bo prevzel pritisk zemlje.

Da bi pa potem ta zid podrl in novega zabetoniral na mestu starega pa ne pride v poštev? Tega pa pol oblečeš v nekaj da ne boš betona gledal iz zunanje strani.

Če boš tako ali tako delal nov zid ki bo nosilne narave, potem se mi zdi da tega iz zidakov ne rabiš.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Zidek ne bo imel več stranske obremenitve, ker bom znotraj sporedno po celi dolžini, naredil pomožni zid, kateri bo prevzel pritisk zemlje.
Zidek bo potem imel samo estetsko funkcijo, in nosil bo sam sebe.
Za držanje v pravilni legi so že zadostne stranske zagozde, vidne na sliki. Ker so lesene in čez čas bodo zgnilile, bi boljše bile plastične. Prostor bi zapolnil z ustrezno maso in potem zagozde ven vzeti.

Če praviš, da zidek ne bo imel več nosilne funkcije, bi sam uporabil lepilo za siporeks oz. fasadno lepilo..v bau bauih pride žakelj od 25 kil 11 EUR.


Narediš malček bolj gosto mešungo in jo vtreš noter s špohtlom oz. v štartu (da prideš globje noter) kak tanjši košček lesa (oz. se boš že znašel, ko boš pogledal kaj imaš po delavnici ;).
Če lepilo drži hiše, fasade, bo tudi tale zidek.
(sem tudi sam najprej pomisli na purpeno, a njo bo zdelalo sonce, pa še grdo bi zgledalo).
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.848
3.868
113
Fasadno lepilo bo na par cm debeline pokalo, če je zraven vlaga in zmrzovanje boš čez čas imel samo še prah. Boljše dat potem noter kar klasičen beton.

Namenska masa je kot rečeno "podlivna masa" (te imajo dobro tekočnost in komenzacijo krčenja, visoko oprijemljivost/vezanje pa še tlačna trdnost je ponavadi višja od betona), za manjše površine bi prišla v poštev še lepila za kemično sidranje, samo glede na fotko je enostavno to preveč volumna.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.934
8.983
113
EU
Komplicirate po nepotrebnem. V streho kleti ne bom vrtal luknje skozi bitumensko folijo, katero sem lepil, da voda ne gre skozi.
Začel sem z izdelavo razbremenilnega zidu . Pokrit bo s pralnimi ploščami, potem pa zasut s kamenčki.



 

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.476
3.137
113
buurman-en-buurman.jpg
 
  • Všeč mi je
Reactions: Dawid88 in Gonzo

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.407
9.158
113
dabi pa za 90° obrnil in dal eno bet železo prek ter zalil, pa ni opcija?
 

Dawid88

Pripravnik
3. jul 2015
82
17
8
www.spoliraj.me
Zakaj pa pokrit s pranimi ploščami in čez kamenje? Potem če že nimaš namena betonirat vsaj kvadre zasuj z kamenjem da bo imelo minimalen efekt nosilnosti.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Verjetno si te 'kocke' iz katerih je škarpa, imel umaknjene. Škoda ker nisi najprej naredil minimalno šolungo, in vse skupaj spravil v vago, ter na to postavil nazaj kocke....
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.934
8.983
113
EU
Kocke so zaleplene skupaj z betonskim lepilom, tako ni hec jemat jih narazen.
Moral bi uporabit kladivo, pa znova sestavljat in lepit.

 

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.476
3.137
113
Preden boš vse zasul še bolj kajle zabij in v fugo natlači napol suh beton in nato kajle popusti da se lepo vsede.
Pa v luknje med škarpniki in starem zidom nalij bolj redek betom...da se sprime vse skupaj...slabše ne bo
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.934
8.983
113
EU
Potrebujem Al kotnike100X100 mm, in dolžine 4800.
Takšnih Merkur ni imel, zato sem vzel kvadrarno cef 100 X 2400.
Odrezal sem cev vzdolžno in naredil dva kotnika.



 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.934
8.983
113
EU
Kotnik je položen pod ploščo do zideka. Zadrževal bo šoder, da ne pritiska na zidek.
Masa plošče drži kotnik v pravilnem položaju.



 
  • Wow
Reactions: sajkek