Ryanair rentacar "nateg"

primoz30

Zelenc'
11. jan 2016
9
1
3
Pozdravljeni!

Pišem v imenu kolega, (ni gor rasel z računalnikom), kateremu se je na dopustu na Tenerifih zgodila neprijetna situacija. Stvar je takale, tukajle je rezerviral avto za 8 dni, vse poklikal in plačal dobrih 88€ (Slika_1). Vse lepo in prav (meni sicer sumljivo, ker je prenizka cena). Pride na letališče, se pozanima, kje lahko avto prevzame, uslužbenka Ryanair-a ga napoti na okence Interrenta, kjer mora plačati dodatnih 287€ (Slika_2). Nikjer pa nobenega drobnega teksta, da bi moral plačati še kaj ekstra. Drugega mu ne preostane, kot da plača in prevzame avto. V čem je fora? Je imel kdo morda podoben problem, izkušnjo? Ko smo s kolegi potovali po USA in najeli avto, je bilo vse jasno, koliko kaj pride, vse jasno napisano. Hvala za kakršnokoli pomoč!

lp, Primož
Slika_1.jpg
Slika_2.jpg
 

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
880
94
28
Imaš napisano na računu.
Doplačilo za letališče, super zavarovalno kritje in še nekaj. Zakaj je vzel in doplačal samo to in ne še česa dodatnega, pa mi ne vemo.
Če se (kot kaže) slabo znajde, je vseeno bolje, da je doplačal na začetku, kot pa na koncu za neke stare poškodbe in podobno...

Dokaj klasični nateg, na katerega se lahko pripraviš (ali pa ne).
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Prijatelj je ocitno se zelen v teh zadevah.
Rezerviral je golo osnovo pri Rynairu. Na letaliscu so mu ponudili verjetno vec opcij. Ali mu na kreditni kartici zaklenejo kaksnih 1600eur ali pa doplaca supercover na licu mesta (kar je tudi storil).
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Točno Goldcar je probal nategnit mene in ženo na Siciliji. Ženska na šalterju suvereno trdila da nihče razen njih ne more zavarovati njihovega avta in da bom plačal brez povračila, če bo kaj narobe. Sem jo gladko odjebal in se odpeljal z avtom ki je bil zavarovan pri drugi zavarovalnici. Nategunski klošarji so.

Smilil se mi je par na šalterju zraven mene ki je za 15 dni najema avta iz strahu doplačal cca 400eur njihovega nategunskega zavarovanja. Kljub temu, da so že imeli 3rd party zavarovanje.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.299
3.408
113
Vsi južno so nategatorji.

Najboljše je če prideš do hotela in potem kakšnega lokalca z rentacarji vzameš.
 
  • Všeč mi je
Reactions: doktor

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
No še napišite kakšen bi bil pravilen postopek.

Investiraš nekaj ur svojega časa in najdeš dobrega lokalnega rentacar ponudnika, pri katerem avto vzameš za normalno ceno.

To je najboljša opcija. Lahko pa še:

a) Rezerviraš preko enega velikega rentacar providerja (Europcar, Hertz, Avis, Sixt...), plačaš full insurance in praktično ne boš imel problemov. Minus je grozno visok znesek najema avtomobila.

b) Rezerviraš preko internet portala, ki samo trži različne lokalne ponudnike in jih je cel kup. V tem primeru lahko doplačaš pri njih dodatno zavarovanje, pri katerem še vedno dokaj ugodno prideš skozi, ti bo pa lokalni rentacar skoraj vedno poskusil prodati še svoje zavarovanje. Če ne vzameš njihovega zavarovanja, ti bodo blokirali določen znesek na kreditni kartici (1.000+€) in v primeru škode, ti bodo to tudi trgali, potem pa ti naprej urejaš s 3rd party zavarovanjem.

Generalno je problem, ker imajo ponudniki zelo pogosto poslovni model postavljen tako, da služijo s škodami in raznimi skritimi stroški (recimo polnjenje tanka, čeprav si pripeljal nazaj poln rezervoar), ki so pogosto stvar domišljije. Če vzameš full insurance brez odbitnih franšiz, verjetno ne boš imela nikjer problemov, ker ne bodo ničesar profitirali. Za občutek: https://www.trustpilot.com/review/www.recordrentacar.com

Priporočam branje Trustpilota pred vsakim najemom avtomobila. Čeprav kot vse online rating platforme ni imun na fejk reviewje, ti recimo 79% 1* od 1400 ljudi da kar dober občutek kakšna je situacija.
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Točno Goldcar je probal nategnit mene in ženo na Siciliji. Ženska na šalterju suvereno trdila da nihče razen njih ne more zavarovati njihovega avta in da bom plačal brez povračila, če bo kaj narobe. Sem jo gladko odjebal in se odpeljal z avtom ki je bil zavarovan pri drugi zavarovalnici. Nategunski klošarji so.

Ženska na šalterju je imela prav - za neposredno škodo, lahko vzameš zavarovanje na rentacarju. Če ga ne vzameš, kriješ škodo neposredno sam, tebi pa tvoja zavarovalnica potem krije stroške za nazaj.

Ne bom pa ugovarjal zadnjemu stavku o nategunskih klošarjih. :)
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.835
3.858
113
Ženska na šalterju je imela prav - za neposredno škodo, lahko vzameš zavarovanje na rentacarju. Če ga ne vzameš, kriješ škodo neposredno sam, tebi pa tvoja zavarovalnica potem krije stroške za nazaj.

Ne bom pa ugovarjal zadnjemu stavku o nategunskih klošarjih. :)

Avte imajo oni zavarovane in je to v osnovni ceni najema. Nihče posebej ne zavaruje avta za točno določen čas in stranko! Imajo pa na to zavarovanje ponavadi tipa 10% odbitne franšize in ta del se VEDNO prenese na končnega uporabnika oz. na stranko rentacarja.

Sedaj ta 10% odbitna franšiza se lahko:
a. dodatno odgovornostno zavaruje preko (istega ali tretjega) ponudnika
b. da kavcijo ki pokrije to odbitno franšizo v primeru 100% totalke oz. soudeležbo pri škodi če je manjša
c. a + b opcija

Pod opcijo a. plačaš poleg samega najema še zavarovanje in je to to, ponavadi več kot to ne plačaš tudi če jim avto po 5 min po pomoti zapelješ čez klif v morje. Problem je ker je ponavadi tako zavarovanje drago oz. predstavlja lahko večino cene najema.

Pod opcijo b. ti rezervirajo/blokirajo na kartici en kup dodatnih sredstev glede na vrednost najema vozila. Če avtu kaj manjka oz. ima kakšno prasko več kot ob prevzemu se strošek popravila oz. odbitne franšize trajno odšteje z kartice.

Obstaja pa pogosto opcija a + b, ki se večinoma sedaj pojavlja pri teh portalih za renting. V tem primeru zavarovanje plačaš primarnemu portalu, rentacar pa te vodi pod opcijo b. -> torej imaš blokirana sredstva na kartici, če se kaj zgodi z avtom ti odštejejo TEBI s te kartice. Denar načeloma potem terjaš od primarnega ponudnika, ki ga preko lastnega zavarovanja vrne. Seveda to zavarovanje nekaj stane, ni pa enako tistemu pod opcijo a. (precej ceneje)! Tole je ponavadi najboljša kombinacija med ceno in pa zavarovanjem.

Ni treba trikrat rečt da na šalterju ti vsiljujejo opcijo a. - s katero je tudi "on site" najmanj problemov če se kaj zgodi, je pa jasno vedno najdražja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: luka51

jello

Guru
22. sep 2008
9.644
3.530
113
Za španske otoke je autoreisen zakon. Ca. 70 eur na teden, klasično zavarovanje, avti niso ravno novi ampak imajo že kakšnih 50k za sabo, brez vsiljevanja doplačil, dodatni sedeži so free...

Najel 3x, nikoli nobenega problema.

OP: ni nateg, ampak šola zate. Pomoje si jo kar poceni odnesel. Meni so pred 10 leti v usa prodali full insurance za 800 usd, za najem v vrednosti 600 usd. Jebiga, kakšno 'napako' je treba tudi plačat.
 

Crna_Ninja

Fizikalc
25. dec 2007
509
79
28
3x na Kanarskih in 3x vzel Cicar. Boljsega in cenejsega rentacarja nisem našel nikjer drugje. Nazadnje sem imel smart for four, 2 otroška sedeža. Full insurance. 68 Eur za teden dni. Nobenih problemov pri prevzemu/oddaji. Dejansko jih pri oddaji sploh ne zanima če je avto kaj spraskan, ker imajo vse zavarovano. V hecu so mi rekli, da pri vrnitvi morajo biti 4 gume in volan, pa je ok.

Drugje že za otroške sedeže odirajo, ko te lahko pride sedež več kot avto.
 

dufus

Fizikalc
13. okt 2007
1.927
60
48
kot ze receno.. najboljsa opcija je eden od portalov za rentacar, kjer rezerviras normalnega ponudnika z osnovnim zavarovanjem (odvisno od drzave, ampak generalno z europcar, avis, hertz,.. ne mores falit), dodatno pa full insurance na portalu. edini minus je (ce se kaj zgodi seveda), da traja mesec ali dva za vracilo.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.254
113
Dodatno pa full insurance na portalu.
Kaj misliš s tem? Jaz sem do sedaj rentacarje osebno najemal zgolj na Gršklih otokih, plačal sem fix znesek za avtomobil, nekih posebnih insurancov mi niso nikoli ponujali ali vsiljevali. Torej če sem prav razumel, vsi avtomobili so osnovno zavarovani, dodatni insurance pa se ne vzame pri ponudniku rentacarja, torej "kupi oz. dopalača" se ga po normalni ceni kje???????
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Kaj misliš s tem? Jaz sem do sedaj rentacarje osebno najemal zgolj na Gršklih otokih, plačal sem fix znesek za avtomobil, nekih posebnih insurancov mi niso nikoli ponujali ali vsiljevali. Torej če sem prav razumel, vsi avtomobili so osnovno zavarovani, dodatni insurance pa se ne vzame pri ponudniku rentacarja, torej "kupi oz. dopalača" se ga po normalni ceni kje???????

Maš spletne ponudnike, ki ti to omogočajo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun

irwin

Majstr
13. mar 2008
1.144
291
83
Kaj misliš s tem? Jaz sem do sedaj rentacarje osebno najemal zgolj na Gršklih otokih, plačal sem fix znesek za avtomobil, nekih posebnih insurancov mi niso nikoli ponujali ali vsiljevali. Torej če sem prav razumel, vsi avtomobili so osnovno zavarovani, dodatni insurance pa se ne vzame pri ponudniku rentacarja, torej "kupi oz. dopalača" se ga po normalni ceni kje???????

Tale npr https://www.direct-travel.co.uk/car-hire-excess-insurance/
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun

shift

Guru
20. jul 2007
9.747
2.032
113
za šankom
pa v bistvu tukaj ne gre za nateg,ampak ne branja pogojev, goldcar je znan po tem da ti ponudi avto za 30€ za cel teden vendar te obere drugje, kot v tem primeru, na kanarskih je najlažje vzeti rentacar da si brez skrbi pluscar,autoreisen,cicar,payless vsi imajo za 90€ tedenski najem z vsemi zavarovanji,nekateri ti nudijo celo avto sedež free
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Obstaja pa pogosto opcija a + b, ki se večinoma sedaj pojavlja pri teh portalih za renting. V tem primeru zavarovanje plačaš primarnemu portalu, rentacar pa te vodi pod opcijo b. -> torej imaš blokirana sredstva na kartici, če se kaj zgodi z avtom ti odštejejo TEBI s te kartice. Denar načeloma potem terjaš od primarnega ponudnika, ki ga preko lastnega zavarovanja vrne. Seveda to zavarovanje nekaj stane, ni pa enako tistemu pod opcijo a. (precej ceneje)! Tole je ponavadi najboljša kombinacija med ceno in pa zavarovanjem.

Saj sem napisal isto, s tem nisem mnenja, da je najbolje imeti 3rd party zavarovanje. Imaš v tem primeru blokirana sredstva na kreditni in si podvržen sumljivim praksam lokalnih ponudnikov, ki imajo v poslovnem modelu tudi dobiček od poškodb ali prodajo dragih dodatnih zavarovanj. Verjetno je ok, če imaš kakšno svoje direktno turistično zavarovanje, ki ti krije tudi to, ampak tega v Sloveniji zavarovalnice sploh ne ponujajo. Vzameš nekaj worldwide, če že, ne bi pa tega dokupoval pri car rental platformah (več). Sem recimo enkrat najel avto preko EconomyCarRentals in me ne mika, da bi se še kadarkoli v prihodnosti ukvarjal z njihovim ignorantskim customer supportom.

Najbolje je vzeti avto pri dobrem lokalnem ponudniku, jih je nekaj že naštetih v tej temi. Taki ti zaračunajo normalno ceno za normalno storitev.
 
  • Všeč mi je
Reactions: CLIO15