RTL SDR

hja1

Pripravnik
30. mar 2016
185
2
18
Malo za hec sem si kupil en rtl sdr usb ključek. Naložil sem si program Gqrx, če nastavim na frekvenco FM radia ga kar OK slišim. Bi pa rad probal poslušat še koga, vendar nimam dovolj znanja. Trenutno sem na hrvaškem ( Rovinj ) in sem s pomočjo tele strani https://hrvhf.net/index.php/repetitori nastavil frekvenco na 438.650/431.050 probal sem obe, vendar je na obeh tišina.
Zanima me, če se kdo spozna in mi lahko svetuje ali moram za sprejem nastavit 438.650 ali 431.050, bi Velebitski repetitor moral loviti do Rovinja? Za anteno imam to, ki sem jo dobil zraven 2x1m dipol (na koliko bi bilo optimalno, da raztegnem anteno glede na frekvenco), katero modulacijo je potrebno izbrat? Trenutno imam Narrow FM, pa je konstantno tišina,..
Kolikor gledam na njihovi strani, naj bi bil repetitor v echolinku, tako, da kdo bi se sigurno moral javit,..

Predlagate kakšno drugo frekvenco in modulacijo za mojo trenutno lokacijo, ki bi jo lahko slišal? Je kakšna pomorska frekvenca morda kaj bolj aktivna?

Hvala vam.
 

MTB75

Fizikalc
13. maj 2012
365
25
28
Predvidevam, da ta aplikacija teče na linuxu? Sam je ne poznam, včasih sem uporabljal SDR na win. Zdaj imam rtl ključek za predvajanje dab+ radia z namensko aplikacijo.
Optimalna enostavna antena je dipol. Na uč, 300/frekvenca v MHz, pa dobiš valovno dolžino, deliš s štiri in dobiš četrtino lambde, oz. en krak dipola. V tvojem primeru, če vzamemo nekje srednjo frekvenco, to znese okoli 17.2 cm. Upoštevaš še skrajševalni faktor, za to frekvenco in žico recimo 1 mm je približno 0,97, kar znese 16,7 cm.