Roštilj! Male tajne velikog majstra

Steve

Guru
13. avg 2007
9.666
1.584
113
Predlagam da v tej temi napišemo malo nasvetov in skrivnosti, ki dajo tisto piko na i!
Kaki les mora bit? Baje ni vsak dober?
Rešetka mora bit iz litega železa ali rostfraja, med 5-8mm, saj bolj enakomerno oddaja toploto, kot pa tiste tanke žičke.
Je probal kdo ribo pečt na odprtem ognju? Baje pride boljše kot v folijo zavita
 

Notranjc

Marco Polo
6. sep 2007
11.976
11
38
Jah..., vsak ima svoje fore, imam rešetko iz litega železa, z okroglimi šipkami, to uporabljem za meso, ob robovih je povišana za dobra 2cm, zato, da lažje obračam meso in, da ne pada dol.

Za ribo morajo imeti šipke kvadratni profil, sicer pa za morske zadeve uporabljam marmorno plato. Če pečem recimo lignje, spodaj res "ornk" podkurim z bukovimi trskami, da se marmor razgreje na ful, potem gor vržem lignje, vmes malo pokapam z oljčnim oljem, da se ne primejo ob plato, - rezultat, odlično
smile-1.gif
, bolje kot v kaki oštariji.

Les..., uporabljam suho bukovino, za žerjavico, za pečenje, če je pri roki kak "trsni panj" drugače pa oglje, najraje tistega, ki je v obliki jajca.
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Jaz se sicer še ne štejem med velike majstore roštilja ampak zaenkrat mi gre dobr. Rešetka je iz rostfraja s tankimi žičkami. Samo rešetko uporabljam za peko perutničk, čevapčičev, klobasic... Za zelenjavo uporabljam posebno "ponvico" iz litega železa, ki jo položim na rešetko. Ribo pa zaprem v posebne rešetke za pečenje ribe in se tud lepo speče (ne na odprtem ognju). Uporabljam pa brikete in les, ki je v drvarnici (ni samo bukev). Kakšnih posebnih trikov nimam razen tega, da meso večkrat obračam in se lepo enakomerno zapeče. So mi pa pikniki ob roštilju ena najboljših stvari in takrat res uživam. Uživam že ob tem, ko gledam kako se lepo peče meso in zelenjava in zraven posrkam kakšno pivce, med peko mi pes skos krade drve iz košare, da jih malo prežveči...
grin1.gif
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.879
1.329
113
Ni toliko stvar v rešetki kot je v materialu za kurjenje. Raznorazni briketi in podobna sranja so popolnoma mimo. Pravi roštilj se dela na bukovih ali hrastovih drvih, vse ostalo je sranje.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.879
1.329
113
Za to zadevco sem slišal, a je še nisem preizkusil. Mogoče pa je kaj na tem.
smile-1.gif