Rok uporabnosti

Sandrca

hudičkica
29. okt 2007
785
0
16
Pozdravček!
Čisto na splošno me zanima koliko kaj gledate na rok uporabnosti. Vam je vseeno če je kisla smetana en dan čez rok. Bo konzerva, ki velja do 2009 dobra tudi 2010. Koliko pa mislite da je realen rok uporabnosti proti temu, ki je odtisnjen na izdelkih(tisto: če mleko velja do 10.2. bo tudi 12.2. še čisto vredu).

Jaz osebno sem totalno alergična na rok uporabe izdelka. Ni šanse, da bi pojedla kej kar je čez rok, razne jogurte najraje ne jem tudi na tisti dan ko jim rok poteče. Odprto mleko najprej prevoham da vidim če je vredu, prav tako salamo... In me kar zvije ko vidim fotra, ki si na malco nese kakšnega od izdelkov, ki so znižani ker so tik pred iztekom. Ali pa ko vidim v hladilniku (na srečo ne v tem iz katerega se prehranjujem) majonezo, ki je je rok pretekel leta 2004.brrrr.
 

pikanika

Pripravnik
26. nov 2007
131
0
16
Rok uporabnosti sicer pogledam, pri uživanju pa se vsekakor zanesem na vonj, izgled in okus izdelka.

Rok uporabnosti namreč ne pomeni, da dan čez rok izdelek ni več užiten. V bistvu sploh ne gre za rok uporabnosti ampak za rok do katerega proizvajalec garantira, da bo izdelek v dobrem stanju. Angleži zato uporabljajo oznako best if use by, (dobro najmanj do) kar je precej bolj ustrezen izraz kot rok uporabe. Drugače pa so roki uporabe tam nekje do 50 % nižji, kot izdelek v resnici zdrži. Se pravi, če je rok uporabe en teden, je izdelek skoraj zagotovo dober vsaj 10 dni. Če pa so roki daljši npr. eno leto, pa bo izdeleknajverjetneje dober tudi še po letu in pol. Govorim seveda za originalno zaprte in ustrezno skladiščene izdelke. Čim je izdelek odprt, ga je pa potrebno čim prej porabiti.
Tako, da nimam problema s pretečenimi jogurti, konzervami in ostalim, če res ne gre za neko hudo pretečenost, kar je pa zelo relativno in odvisno od izdelka samega. Npr. odprte (pa tudi zaprte) majoneze iz leta 2004 ne bi jedla. S kakšno marmelado ali pa medom pa ne bi imela težav.
 

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.972
3.264
113
Še danes najdejo kakšno hrano na 100+ let potopljenih ladjah (konzerve, sodi, amfore...) in po analizah večkrat ugotovijo da je v še vedno užitna. Odvisno sicer od pakiranja do pakiranja in od hrane do hrane.
 

PNG

Fizikalc
24. jul 2007
1.103
2
38
41
papua nova gvineja :)
www.senzala.si
ponavadi sicer gledam na rok uporabe oz. probam izdelek porabiti v roku, a če je pri recimo jogurtu kak dan čez, še ne delam panike iz tega. Pri kakšnih bolj dolgotrajnih izdelkih včasih (ampak res redko) pojem tut kaj, kar je kak mesec čez rok, a se mi to, odkar sem naredila čistko zaradi moljev, ne dogaja več, saj kupujem samo tisto, kar več ali manj redno uporabljam in izdelku primerno skladiščim. Če recimo odprem polento, jo takoj prepakiram v steklen kozarec ali kak taperver.
 

Kibibi

ubloonie
20. jul 2007
3.291
0
36
Ponavadi pogledam na rok uporabnosti, če se bliža ta datum, tega izdelka ne kupim. Sicer pa, ko je zadeva enkrat v hladilniku, pa ne gledam več toliko na datum. Tudi če je kakšen dan ali dva čez rok, še ne pomeni, da hrana ni več užitna. Sploh pri kakšnih jogurtih se tudi teden ne pozna nič na okusu. Vsekakor se je bolje zanesti na svoj okus, voh in videz. Po čutih izveš, ali je hrana še užitna, ne pa po roku uporabnosti, ki ni zagotovilo za to. Se lahko tudi zgodi, da hrana ni več dobra še pred rokom uporabnosti, sploh če ni bila pravilno shranjena.
 

mimmy

Pripravnik
6. avg 2007
520
2
16
z glavo med oblaki
Vsekakor ob nakupu (predvsem hitro pokvarljivih izdelkov, kot so mleko, jogurti ipd.) obvezno pogledam rok uporabe. Če je gor napisan datum tistega dne, ga nikakor ne vzamem.
Nekatere trgovine imajo dobro prakso, da take izdelke prodajajo po znižani ceni - za kak liter mleka ali jogurt, ki ga boš porabil isti dan, še gre, zaloge pa je nesmiselno delat...

Sem pa že nekajkrat opazila izdelke s pretečenim rokom trajanja - po moje jih nalašč nastavljajo, da se jih znebijo. Ko pa prodajalce na to opozoriš, so pa vsi začudeni.

Sicer pa vedno pogledam, če se zadaj v hladilniku ali na policah skrivajo izdelki z novejšim datumom. Običajno se...
 

leprotto

Fizikalc
22. jul 2007
1.587
1
38
www.dlvkos.si
Jaz pri nakupu sicer vedno pogledam rok (ker marsikaj kupim in ne pojem v enem tednu), ampak če je jogurt dva dni čez rok se ne sekiram (sploh ker je lepo v hladilniku). Vsekakor pa kot pikanika tudi vedno pogledam v kakšnem stanju je hrana. Nikoli še nisem imela izkušenj, da bi bila hrana, ki je par dni čez rok zanič (seveda ob predpostavki, da je bila ok skladiščena), sem pa že doživela, da je bilo marsikaj zanič že pred rokom oz. v trgovini sami, ker imajo očitno nekje težave s skladiščenjem.
 

Tamara

mX's girl
23. jul 2007
3.718
0
36
43
vedno korak pred tabo
Ko kupujem jogurte, mleko in ostale hitro pokvarljive izdelke pogledam, da ne kupim ravno tiste, katerih rok uporabe poteče čez dva dni. Ker to se pr men valja v hladilniku po en teden in več. Vsaka taka stvar, katere rok je potekel za dan ali dva, je ponavadi še dobra, ampak odtehta okus. Pri mlečnih izdelkih se zelo hitro vidi oz. okusi ali je zadeva še užitna. Če ni, jo vržem stran, če je, jo pač pojem
grin1.gif


Pri ostalih stvareh pa sploh ne gledam na rok uporabe - pa sem zaenkrat še živa
tongue-1.gif


Opažam pa zadnje čase, da je ogromno vod z okusi, katerih rok uporabnosti naj bi bil še celo leto, pokvarjenih.
confused-1.gif
 

Tjasa

Fizikalc
10. dec 2007
4.403
0
36
Ko sem v trgovini, obvezno gledam datume (ker itak preberem še sestavine izdelka) in ponavadi brskam po zadnjih kotičkih, da privlečem ven najnovejšo serijo česarkoli že.

Jogurtki in razne fruti-skutke, so še okej kakšen dan dva čez rok, preverjeno...

Edina stvar ki je ne bi nikol vzela s pretečenim rokom (da bi zadevo našla v omarici pri sebi doma) so pa zdravila.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Jest imam isto izkušnjo (celo 2x ) z jogurti iz mercatorja.

Kot tudi obratno z lidlovim kruhom, ki ni in ni hotel splesneti, četudi je bil 3 mesece čez rok v vlažni polivinilasti vrečki.

Kakor koli že, oba sta končala v smeteh in seveda nikoli več ne bom kupila ne enega ne drugega.

Še to - če že moram izbirati med obema slabima variantama, vseeno raje vidim, če se mi izdelek pokvari, kot da se mi nikoli ne pokvari.
 

mimmy

Pripravnik
6. avg 2007
520
2
16
z glavo med oblaki
Meni je že splesnel toast (od Žita) kak teden pred rokom uporabe...
Že parkrat pa sem kupila skuto, ki je imela okus po kislosti, glede na datum pa bi morala biti še v redu...

Tega pa ne vem, ali poleti napišejo krajše roke uporabe kot pozimi - čeprav so npr. mlečni izdelki v hladilniku, pa klima v trgovini, ampak vseeno pride kaj toplega zraka (kot npr. ko so odpirali Mercator center v Ajdovščini, ko se je klima pokvarila in je bilo več kot 30 stopinj v trgovini
evil.gif
)
 

Kibibi

ubloonie
20. jul 2007
3.291
0
36
Kar se kisle skute tiče ni nujno, da je bila pokvarjena. Včasih se skuta že naredi bolj kisla, verjetno zaradi preveč dodane citronke ali pa je citronka malo drugačna. Ni pa zdaj, da malce bolj kisla skuta ni več dobra.
 

leprotto

Fizikalc
22. jul 2007
1.587
1
38
www.dlvkos.si
Tisti toast od Žita je itak ena sama plesen. Jaz sem včasih kupovala njihov "polnozrnat" (al karkoli že) toast in je bil plesniv že v trgovini, tako da ga ne kupujem več, ker se mi ne da nazaj hodit.
Res so tudi vode z okusom lahko sumljive že v trgovini (sej vemo, tiste spiralne zadevce, ki plavajo po plastenki), to je bil eden glavnih razlogov, da tega hudiča ne pijem več.
No, pa tudi slovensko mleko je bilo že večkrat pokvarjeno. Očitno so imeli nekateri poleti težave s skladiščenjem.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Glede roka uporabnosti najbolj pazim pri mesnih izdelkih s kratkim rokom trajanja (rezano meso). Ker tam se pa res redko zgodi, da bi bilo uporabno kaj več kot do roka.

Jogurti ni panike par dni čez rok (oni dolgotrajni tudi kak teden), kisla smetana je običajno dobra še čez pol meseca po roku, celo odprta, kruh pa, dokler zdravo diši (no, itak nima roka). Tudi jajca, če so v hladilniku ne delajo panike (čeprav pri domačih spet ne veš roka). Zelenjava in sadje pa imata rok tako ali tako določen z gnilostjo.
evil.gif
 

pikapoka

Fizikalc
24. avg 2007
2.148
0
36
Domžale
Jogurte in mleko kak dan, dva po roku še pojem (če ni vse kislo in smrdljivo, hehe)...se pa izogibam narezanim salamam s pretekom roka oz. ful pazim, da ne jem salame, ki dolgo stoji v hladilniku (sej mami ponavadi prej stran vrže, hehe). Načeloma se pa itak opazi, kdaj je hrana za stran...če je na kakem toast kruhu potekel rok in ni plesnov, mogoče sam malo manj svež...ga še pojem recimo...ampak raje ne
smile-1.gif
V splošnem pazim, da ne jem hrane po roku, mogoče kak dan, dva, več pa ne. You never know.