Rodos - Rhodes 2008

01481

cifra
15. maj 2007
5.306
0
36
67
Ljubljana
mr3-285720.jpg



Ekola,

pa smo bili tam in kot sem obljubil majhna fotoreportažica, ki naj pomaga (mogoče) komu, ki se bo še odpravil tja.

Najprej nekaj splošnih podatkov:

Rodos je grški otok v Egejskem morju. Otok spada v otoško skupino Dodecanez. Površina otoka je 1404 km2, dolžina pa 80 km. Na njem živi 70.000 prebivalcev, od tega 45.000 v istoimenskem mestu Rodos.
Do bljižnjih otokov je zelo daleč, saj sta le dva otoka primerna za enodnevni izlet z ladjo.
Najvišji vrh otoka je Attaviros, katerega višina je 1215 m. Vožnja v večino delov otoka z avtomobilom je zelo tvegana, saj ima Grčija zelo visok odstotek nesreč s smrtnim izzidom, čeprav so ceste dokaj dobre. Vzrok so domačini (predvsem taxisti), ki so pravi kaskaderji na cesti.
Uradni jezik je grščina, v večini pa govorijo tudi angleški in nemški jezik. Otok Rodos ima zelo bogato zgodovino, na kar so prebivalci Rodosa se posebej ponosni. Denarna enota €, saj so v EU kot mi.

Njihove znamenite jedi so: pasticio (narastek iz testa in mesa), souvlaki (ražnjiči), elliniki salata (narastek iz krompirja, mesa in jajčevcev), tzatzki (mesana solata s sirom), kaftedes (cmoki iz mesa) in dolmades (sarme iz vinske trte), ter pijace kot sta Metaxa in Ouzo. Tudi na Giros ne gre pozabiti, čeprav mi kaj posebno ni bil všeč, vsaj tisti, ki sem ga okušal ne seže niti do kolen pravemu Kebabu.

Med nakupovanjem v mestu Rodosu se splača kupiti preproge, usnje, krzno in zlato. Je pa kot povsod, raznih turističnih spominkov kot vode v morju. Ni da ni. Vsem žepom primerno. Je pa potrebno ali pa ne, pri nakupih tudi malo poglihati, da človek ne zarjavi preveč in da še kakšen € ostane za sladoled v Sloveniji.

Spoznali smo tudi nekaj grških besed: kalimera (dober dan), evharisto (hvala), bira (pivo).
cheer.gif


Vreme na Rodosu je v poletnih mesecih izjemno stabilno in lepo. To potrjuje tudi podatek, da je v poletnih mesecih v povprečju 357 ur sonca na mesec in niti enega deževnega dneva. Letno imajo le 62 dni dežja, vendar so takrat padavine izjemno obilne. Letno pade v povprečju 800 mm padavin. Tudi mi smo imeli 7 dni brez oblačka na nebu.



Nastanjeni smo bili v Mitsos Grand hotel Rodos, 5 *, ki se nahaja v samem mestu (town) in je od plaže odmaknjen samo za širino ceste.

8ru-333891.jpg


http://www.mitsishotels.com/Hotels/grand-hotel/welcome_66.htm









Ima 3 bazene. 2 zunanja > eden z morsko vodo, drugi s sladko in notranji bazen.







Zelenja je v izobilju, pa še zastonj je ( Gorenjski sindrom ocenjevanja skozi "tošl >denarnico).
cheer.gif







Sobe lične, s samostojno klimatsko napravo in dovolj velike, da ni gneče a še vedno premajhne za kakšne netipične športne aktivnosti.
grims-1.gif






Turizem smo ljudje! Slogan, ki ga je treba pripisati prebivalcem grškega otoka Rodos. Pa čeprav si ga sploh niso oni izmislili (nastal je vendar v naši Sloveniji, a ga žal slovenski turizem v praksi v v glavnem ne izkazuje!) in čeprav ga turistu nihče od domačinov ne bo izrekel. Bo pa misel na ta slogan turista spremljala na slehernem koraku tako na obali kot v notranjosti tega impozantnega grškega otoka z izvrstnimi arheološkimi izkopaninami, kjer se srečata zahod in vzhod. Otok v jugovzhodnem delu Egejskega morja, ki je pod UNESCOVO zaščito, pripada skupini Dodekanese in leži le 20 kilometrov stran od turške obale. Naseljen je bil že 410 let pred Kristusovim rojstvom, kar domačini radi poudarijo, njegova odličnost pa je ob izjemno gostoljubnih domačinov predvsem v kristalno čistem morju in dejstvu, da ima kar 300 dni v letu sončnih. Zato je Rodos otok Heliosa, boga sonca! Sodobni bogovi pa so vsi turisti, ki Rodos užijejo v naravnih, arheoloških in zgodovinskih lepotah, ki so zanj značilne. In bogovi so turisti, če se poleg tega prepustijo še gostoljubnim domačinom, da jih vodijo skozi imenitno in zdravo grško kulinariko.





Tudi naš hotel je imel zelo dobro razvito kulinarično ponudbo, poleg mednarodne še italijansko in kitajsko restavracijo.






















O zgodovinskih detaljih bi pa itak lahko pisal 3 dni in nalepil slik, da bi me roka in jezik boleli. A nekaj za pokušino.

Najbolj impozanten je sprehod po ozkih ulicah starega dela mesta z glavno Viteško ulico , ki ga obdaja 4 kilometre dolgo srednjeveško obzidje, izjemno ohranjeno! In kjer so nekoč vitezi iz reda Ivanovcev in kasneje Turki imeli konjušnice za svoje konje, se danes vrstijo trgovine z najrazličnejšim blagom, od turističnih spominkov do bižutarije in imenitnih začimb.
Pravilo pri nakupovanju? Vselej nižajte ceno, kajti uspeli boste najmanj 30 %.
Med sprehodom znotraj obzidja je obvezen obisk senčnega in z vegetacijo razkošnega Sokratovega vrta.
Tudi zaradi gostitelja Goga, dvajset let stare papige, ki turiste pozdravlja v večih jezikih. Slovenske z "živjo"!

beu-pozdra.jpg
























Še bolj telegrafski opis:

JEZIK: uradni jezik je grški. V turističnih krajih se lahko sporazumevate v angleškem in nemškem jeziku.

DENAR: uradno plačilno sredstvo je EURO.

KREDITNE KARTICE: v večini trgovin, restavracijah in rent-a-car agencijah sprejemajo kreditne kartice (Eurocard, Visa, Master Card).

ČAS: srednjeevropski čas + 1 ura (Slovenija 12.00 = Grčija 13.00).

VREDNOSTI: denar, dokumente in ostale vrednosti je priporočljivo hraniti v hotelskem ali sobnem sefu oz. na varnem mestu.
V našem hotelu je bila najemnina 25€ za 1 teden.

TELEFONIRANJE: telefonirate lahko iz hotelske sobe ali recepcije, vendar so impulzi dražji. Priporočamo vam telefoniranje iz telefonskih govorilnic, za katere potrebujete telefonske kartice, ki jih lahko kupite v kioskih oz. trgovinah. Klicna številka za Slovenijo je 00 386 + omrežna skupina brez sprednje ničle (1 za Ljubljano, 4 za Kranj...) + vaša želena številka. Klicna številka iz Slovenije v Grčijo je 00 30. Mobilni operaterji v turističnih središčih podpirajo roaming z evropskimi in internacionalnimi ponudniki.

ELEKTRIKA: električna napetost je 220 V.

VODA: pitje vode iz pipe ni priporočljivo. Uporabljajte ustekleničeno vodo.

DELOVNI ČAS: trgovine od 10h do 24h, pošte, banke od 10h do 17h, restavracije večinoma od 12h do 1 h in od 18h do 24h, nekatere taverne pa ves dan in pozno v noč. Pube v glavnem odprejo zvečer, zaprejo, ko odide zadnji gost oz. zgodaj zjutraj.

NAKUPI: prodajajo vse. Cene so načeloma sprejemljive. Priporočamo nakupe oblačil, usnja, keramike, domačih prehrambnih izdelkov.

NAPITNINA: v restavracijah in barih je običajna 10% napitnina. V nekaterih restavracijah vam bodo zaračunali pogrinjek.

HRANA: zelo raznolika, od res številnih tipičnih tavern do “fast foodov”, picerij in elegantnih restavracij. Priporočamo taverne in tipične grške jedi kot so razne “mezedes” (več manjših hladnih in toplih predjedi, večinoma na osnovi zelenjave in mladega ovčjega sira - fete), musako, jagnjetino in druge mesne jedi z žara. Cena večerje v taverni je okoli 20 EUR.

PIJAČA: nudijo vse brezalkoholne pijače, večino evropskih piv, vina, morje močnih pijač in koktejlov. V Grčiji se rado in relativno mnogo pije, posebej zvečer in ponoči.
Meni osebno je bilo najboljše AMSTEL pivo. Pitko, blagega okusa in poceni.
redface-1.gif


JAVNA PREVOZNA SREDSTVA, TAKSI: Za prevoze do večjih mest in turističnih središč, tudi po otokih, so na razpolago dobre avtobusne povezave. Cene za taksi so fiksne, nočna tarifa je dražja.

OPOZORILA: čistoča je kot povsod v Sredozemlju ohlapen pojem, točnost tudi, natakarji in vsi, ki morajo delati, medtem ko drugi uživajo znajo biti osorni in “nenatančni” pri sestavljanju računov, določene želje je potrebno večkrat ponoviti. Sonce je izredno močno, komarji seveda so, pijte vodo iz plastenk. S taksisti se v naprej dogovorite za ceno.Zaradi podnebnih razmer v južno ležečih deželah, se niti v hotelskih objektih ni možno popolnoma izogniti mrčesu. Zato priporočamo uporabo insekticidov in električnih vtikačev proti komarjem.

UTRINKI
moji ali tuji










Plaža ob našem hotelu










Najznačilnejši predeli

Kalithea je 11 km oddaljena od mesta Rodos.
Kalithea je novejše turistično središče ob lepih zalivčkih, peščenih plažah in kristalno čistem morju. Mesto je poznano po antičnih termalnih vodah, ki pa danes niso izkoriščene.



Faliraki leži na vzhodni obali otoka približno 15 km od mesta Rodos.
Vzdolž zaliva Faliraki je dolga istoimenska peščena plaža s kristalno čistim morjem. Faliraki je plaža za zabavo in z največjim vodnim parkom v Grčiji. V mestu in na plaži so številni bari. Falikraki privablja ljubitelje kopanja, sončenja in zabave z vsega sveta.



Kolymbia leži na vzhodni privetrni strani otoka, 25 km od mesta Rodosa in Lindosa.
Nekoč ribiška vasica je danes pomembno turistično središče s čudovito plažo, hoteli, restavracijami in trgovinami. Od glavne ceste do plaže s hoteli vodi cesta skozi čudovit drevored evkaliptusov.
Samostan Tsampika je oddaljen 4 km.


Na enem od hotelov v Rodosu sem videl ta napis, sem se skoraj dol vsedel.
hysterical-1.gif




Žena, lastnika hotela, naše gore list.
zmaga.gif


***********************************************************************************************************************************************

In prišel je čas odhoda.
cry12bpy.gif








επιφ. αντίο "Greece"
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Lepo, tudi sam sem bil navdušen nad Rodosom, ko sem ga pred leti obiskal. Vsekakor se še vrnem ko bo mladička kako leto ali dve starejša.
 

01481

cifra
15. maj 2007
5.306
0
36
67
Ljubljana
Ni bilo drago, v first minute (januarja) > 1440 € za 3, z vsemi letališkimi in ostalimi taksami ter polpenzionom.
Danes pa bi bilo:




404982-danes.jpg
 

Priponke

  • 404982-danes.jpg
    404982-danes.jpg
    51,7 KB · Ogledi: 619

01481

cifra
15. maj 2007
5.306
0
36
67
Ljubljana
Se mi je zdelo, a sem sledil informacijam na netu. Žena je sicer probala to omako, sam sem pa ostal na mesnih peripetijah.
cheer.gif
 

Axi

Fizikalc
2. sep 2007
893
28
28
Je poleg tega potrebno plačati še kakšne letališke takse in podobe stvari, ali je v tej ceni vključeno vse?
 

01481

cifra
15. maj 2007
5.306
0
36
67
Ljubljana
Odvisno je od ponudbe, pri nas je bilo vse, razen Brnika, vključeno v ceno.


@ Red_devil >>> protekcija??? Mene je prišlo nekaj čez 60 € za 7 dni parkinga.
jezen.gif

Tako da bomo šli drugič ali peš ali pa na štop do Brnikov.
tongue-1.gif