Roadtrip: Madžarska, Romunija, Bolgarija, Grčija..

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Kip postavljen v čast Cirilu in Metodu v bližini Zalavarja, jugo-zahodno od Blatnega jezera.



Zalavar, tam stoji cerkev v spomin Slovanskemu knezu Koclju, še nekaj spomenikov Cirilu in Metodu na njuni poti v Rim, skratka lušten park za videt, vzamete lahko tudi zgodovinsko obarvani vodeni ogled sicer je pa sam ogled spominskega parka zastonj.



Zasidrala sva se na sredini Blatnega jezera, tam vozi tudi trajekt čez. Ob blatnem jezeru so sicer v večini zelo lepi kampi, urejeni pa tudi nekoliko starinski WC-ji in tuši, povsod je WC papir, standard je kar na nivoju, cene pa nizke. 2 osebi + šotor + elektrika + avto okoli 12€ za vse skupaj.



Po Madžarski sva se peljala po avtocesti, nažalost se pa ta v Budimpešti zoža v sam center, kjer mimogrede izgubiš eno uro in več. Budimpešta je eno lepših mest, ki sem jih videl, vendar je tokrat nisva želela ogledovati, v takem primeru se splača izbrati širok obvoz.



Na poti v Hortobagy se voziš mimo neskončnih sončničnih polj. Madžarska je tudi sicer postala zelo lepo urejena država.



Slika oštarije, kjer sva jedla, na slikah s hrano sva tudi midva, zato niso objavljene. Naj povem še to, da je kulinarika na Madžarskem, v Romuniji in v Bolgariji 1A in da se vam NE IZPLAČA kuhati sam ob takšnih poceni pojedinah.



Hortobagy naravni park: pričakovanja so bila velika, pokrajina tam je čudovita, sam park pa ni nič posebnega. Možni so ogledi postopkov reševanja in zaščite ptic ter ujetih imajo nekaj eksotičnih lokalnih ptic. Nič posebnega. Tam je tudi spominska plošča saj je bil v Hortobagyju gulag.



Romunija, mesto Oradea - NORO, revna Madžarska manjšina, polno Romov, vse umazano, grozno...



Ob 50 in več let starih hišah nastajajo takšni dvorci eden zraven drugega, vse neobrajhano s pozlačenimi strehami, sam kič in grdobija, Mercedesi ML ob volovskih vpregah,...



Ustavila sva se v Sighiºoari. Pri nama so slike rajši postrani...



Lepo srednjeveško mestece, poceni ogledi muzejev, ogled rojstne hiše Vlada Tepeša, navdiha za roman o Vladu Drakuli. Priporočam ogled!



Utrjena cerkev Viscri pod zaščito UNESCO. Tega je v Romuniji polno, ogledaš si jih tam nekaj do 5 in jih imaš dovolj za celo življenje...



V Brašovu naju je ohladila poletna nevihta, prav prijetno, temperature so bile namreč do +40°C v senci.



Črna cerkev v centru Brašova.



Menjava srednjeveške straže v Brašovu ob 18. uri po lokalnem času. Na zvoniku igrajo s trobentami, prav prijetno za ogled!



Tudi v centru Brašova priporočam pojedino, saj najdražja pica stane okoli 5€, pivo se pa dobi za 90 centov v centru ob peš-promenadi. Čudovito mesto. Vzela sva hotel in v mestu prebila 3 dni!



Na hitro sva si ogledala tudi grad Bran od koder se je proti Turkom boril Vlad Tepeš.



Med najinim postankom v Brašovu sva zašla tudi v romunske planine, kjer je zelo lepo, tudi na 2km višine pa je bilo okoli 25°C, čeprav se kar pozna, ko prideš iz 35°C...



Takile so hudi pastirčki...



Najde se konjček, ki štrajka in se ne premakne nikamor.



Dacia Logan 1.4MPI predstavlja 60+% Romunskega voznega parka.



Lacul Vidraru, največja hidroelektrarna v Romuniji.



Kamping ala Romun - Romuni se za vikend najraje zložijo nekam v bližini doma v naravo in imajo piknike na 1001 možen način.



Na poti na Transfãgãrãºan.



V Romuniji so povsod potepuški psi, tudi v planinah.



Spet kampiranje...



Za vikend se na prelaz ne hodi!



Prelaz na južno smer.



Prelaz na severno smer.



Gypsy queens.



Grad Fãgãraº v mestu Fãgãraº.



Ogledala sva si grad Peleš. Zelo, zelo priporočam. Ta grad je zelo pomemben za Romunsko zgodovino in če vas zanima kaj več si preberite na http://en.wikipedia.org/wiki/Peles_Castle



Slavolok zmage v Bukarešti.



In pa znamenita parlamentarna palača. Zelo fascinantno za videt. Bukarešta ima odlično narejene avenije, zapuščina komunistov, odstranili so par cerkva in naredili mesto uporabno. Not in ven skočiš in sploh ne opaziš, da si bil v mestu. Funkcionira kot v Švici.



Sva imela že stegnjene roke, če bi kakšna padla ven...



Po delti Donave sva se zapeljala s čolnom, čudovita izkušnja, biser najinega potovanja, 3 urna vožnja, 50€ za oba.



Poleg takšnih prizorov sva videla še pelikane, kormorane, celo armado drugih ptičkov, lokvanje in še in še. Tudi če nisi ptičkar je čudovito biti tu.



Lokvanj.



Tudi takšne so ceste v Romuniji, drugače pa jih moram kar pohvaliti, takšnih ekstremov je bilo na najini 2.000km dolgi poti po Romuniji cca. 200km, ostalo pa odlične ceste.



Plaža ob Črnem morju, mislim, da sva bila v turističnem naselju Neptun - ne vem, ker se vse skupaj drži in ima vesoljska imena. Cena kampa za 2 noči za 2 osebi, avto, šotor in elektriko - 17€. Pivo na plaži, manj kot 80 centov.



Zaletavanje z avtomobički z drugimi otroki - 1€.



V Bolgarijo in kasneje v Grčijo nisva šla na ogled zgodovine temveč na dopust, zato je od tu dalje konec roadtripa in začetek dopusta. Slika je iz Nesebarja v Bolgariji.



V Nesebarju te nategnjejo, če greš na sladoled. Dobiš ga najmanj pol kile, stal je pa 13€. Za primerjavo - kamp je bil 9€ na noč, pivo 1€. Mislim, da vsak turist kupi sladoled samo enkrat.



Apartma Bolgarija. Obenem si zaščiten pred jedrskim napadom.



Orada Bolgarija.



V Bolgariji si rit perejo z vodo iz flaše, ki je še kar umazana od dreka. WC papir nosimo samo čudni Slovenci in Srbini, ki jih je tam največ od tujih turistov.



Tuši. Kamp sem bolj grše izpostavil, lastnik je pa zelo prijazen, bilo nama je zelo lepo, poceni in še kar čisto in zato sva tu ostala 5 dni!



Lepa Bolgarija v bližini Burgasa proti notranjosti.



Z 20 kilometrskim odsekom takšne Bolgarske ceste sem se boril 1 uro in pol.



V Grčiji sva se ustavila najprej v Aleksandroupoliju za 5 dni in nato...



Alexandroupoli zjutraj.



...še v Armenistis kampingu za 4 dni v Halkidiki pod Solunom.



Nakar sva jo mahnila po bivši Jugoslaviji domov in komaj zgrešila velikega kužka potepuha na Srbski avtocesti, tako da sva imela veliko sreče na 5.000km dolgi poti in z luknjami in z volovskimi vpregami ter ostalimi ovirami na cestah.

 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Povzetek:
- pot je bila dolga 5.000km
- defekt sva imela samo en in sicer nama je na razrukanih cestah odpadel sredinski špegučk (ogledalo)
- zapravila sva 1.000€ za 2 osebi in 19 dni
- na Madžarskem, v Romuniji in v Bolgariji sva jedla zunaj in to same dobrote, v glavnem specialitete
- v Grčiji sva kuhala sama, razen obveznih girosov ter grških solat
- povsod, razen v Brašovu (2 nočitvi v hotelu via booking.com) sva kampirala
- v Romuniji in Bolgariji sva opravila 100€ vredni šoping (3 x parfum, poln voziček cunj, after-shave vodice,...), skratka za 100€ zapravit moraš kar nekaj časa nakupovat - strošek je vštet v prej omenjenih 1.000€
- sporazumevanje je na Madžarskem zelo težko, v Romuniji težko, drugje enostavno
- priporočava roadtrip po gipsylandu, všeč vam bo, če le ne boste odšli tja s prevelikimi pričakovanji

nahrung002.gif
 

turbobitch

Lesna Goba
5. dec 2007
22.783
1.460
113
42
V Romuniji tud nebi smel biti problem. Ko sm bil jaz tam so še neki Romi znal Angleško. Brašov je zelo lep in tiste planine tudi. Gradovi pa tud nori.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
A veš da verjetno še danes ne bi vedel za prelaz Transfãgãrãºan, če ne bi gledal Top Geara. Ko sem ga videl sem se odločil, da ga grem pogledat. Prelazi so mi pa res všeč. Al si kaj druzga misnu?
grin1.gif
 

alfist555

Fizikalc
4. okt 2007
1.823
1
38
Ne tocno to sem mislu. Tud mene je zacel mikat tisti konec za en roadtrip po ogledu TGja. Prej me nikol ni vleklo v tiste konce.
A pod parlamentarno palaco se nisi pelju?
smile-1.gif
))))

LP
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Sem, samo mi ne pustijo objave...

Kar se tiče pa primerjave s Stelviom, se pa ne strinjam s Clarksonom. Je Transfãgãrãºan fascinanten, dobi 9/10 od mene, samo Stelviu pa še vedno dam 10/10. Če pa vtaknem zraven še Veliki Klek za občutek, dobi od mene 8/10.

Tako bi jih jaz zaenkrat razvrstil. Transfãgãrãºan razočara pri vzponu iz južne strani, ker je asfalt še iz leta '74 in je luknja pri luknji iz severne strani je pa situacija boljša.

Najhujši so pa Romuni, vsakemu desetemu crkne ali se pa pregreje Dacia, ko pleza gor, da ne omenjam da se jih veliko ušteje pri bencinu in jim ga zmanjka, vsak zamenja vsaj kakšno gumo na 50km dolgi poti, ITD.
grin1.gif


Smeh non-stop
hysterical-1.gif
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Na Madžarskem redki znajo angleško, nemško pa veliko znajo. Nemško se moram jaz malce bolj pomatrat, no pa smo prišli nekako skupaj. Hrano naročat je cel špas
grin1.gif


Romunščina je zelo težek jezik. V mestih znajo angleško pa tudi na poti skoraj nisva imela nobenih težav. Enkrat sva se z eno mamo zmenila po ukrajinsko/rusko/slovensko za kamping na delti Donave.

Bolgarija je pa zakon. Tam te zastopijo po slovensko, zelo se potrudijo in skoraj zamerijo, če se hočeš meniti po angleško. Ti kar rečejo, "mi se pa že moramo zastopit" - v tem smislu.
 

Neyka

Zelenc'
2. nov 2010
1
0
1
Valhalla, eno vprašanje če lahko
smile-1.gif
Z mojim se spravljava v romunijo, v Brasov, pa naju je fuuuul strah cest. Baje da so tudi glavne ceste polne lukenj in da je napredek mučen in počasen ter baje da je na cesti veliko vozov itd. ki ustvarjajo zamaške, saj naj bi bile ceste preozke za prehitevanje. A je kej na tem? Planirava ruto Szeged, Arad, Brasov in verjetno po isti poti nazaj. In če kaj veš, kako je z uporabo garmina. Je za kej ali je vseeno če ga pustiva doma?

Drugače pa krasno poročilo!
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Glavne ceste med velikimi mesti so odlične (načeloma
grin1.gif
), če imata zemljevid Evrope, se v Romuniji držita "rdečih" cest, "rumene" samo v skrajnem primeru. To bi bil osnovni nasvet.

Na vseh cestah izven naselja so omejitve 100km/h. Romuni po tako imenovanih rdečih cestah vozijo 120+km/h, po rumenih pa cca. 30km/h, ker so na teh cestah ponekod luknja pri luknji v glavnem pa so precej slabe z izjemami.

Volovske in konjske vprege so še vedno pogoste. Z Daciami 1.4MPI se ne skušat, te kar preseneti kako hitro gredo
grin1.gif


Garmin uporabljajta za smernice in ne za nasvete. Če ga bosta ubogala in šla po kakšni bližnjici se bosta na koncu dlje vozila po pravih jamah. Preprosto sledita tablam tudi, če naredita 30km dolg ovinek po glavni cesti bosta hitreje na cilju in prijetno presenečena. Romunske ceste so odlično označene, predvsem glede na obcestne kamne vedno točno veš kje si.

V Brašovu velja osnovna previdnost (hotel z lastnim parkiriščem in VSE pobrano iz avtomobila, po možnosti odprita tudi sovoznikov predal, da se vidi, da je prazen), da ne bosta imela ravno vidva smole, sicer sva se pa midva tam počutila več kot odlično in tudi predvsem varno.

Pivo v centru na peš promenadi (peš cona) 4 LEI, pica 20 LEI, kakšen hamburger 5 LEI, kakšna specialiteta, pa ne navaden krožnik, pa ne več kot 40 LEI.

1 EUR = okoli 4,19 LEI
NE MENJAT TAKOJ NA MEJI
jezen.gif
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Še ena opomba: na Madžarskem in v Romuniji sva srečala celo armado radarjev, tako da sva se raje držala omejitev in brezskrbno uživala dopust. Te pa zaradi tega non-stop prehitevajo. Načeloma razen prehitrih voznikov nisva srečala kakšnih čudakov le en avto poln mulcev (mislim, da ciganov) sem moral mal zakadit, da je bil mir.