Renault 4 - Katrca nima moči

Greg985

Zelenc'
16. okt 2013
3
0
1
Pozdravljeni,
Kje bi se lotil problema pri katrci ker sploh nima več nobene moči?
V klanec jo takoj zmanjka, po ravnem pa je največja hitrost kakih 80 km/h
Pred kratkim sem menjal svečke, razdelilno kapo, rotor vžiga, zračni in bencinski filter. Od tega je kakih 1000 km.
Problem se je začel pojavljati v zadnjem tednu.

Ima kdo kako idejo, da bi lahko stvar popravil, ali vsaj identificiral v domači garaži?
Avto razen tega deluje kolikor toliko normalno,(kolikor taka kripa lahko še deluje) edino ko je mrzla je potrebno vedno nekaj "telovadit" okrog zavga da ne crkne. Ampak to je že dalj časa tako.
 

Greg985

Zelenc'
16. okt 2013
3
0
1
Pozabil sem dodati da sta olje in voda sta v normalnih količinah in ne pije ne enega ne drugega.

LP
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.710
142
63
Meni edino kompresija pade na pamet, ampak praviš da tekočin ne zmanjkuje....

lp
 

maremm

Pripravnik
26. dec 2010
357
0
16
Filtrček za bencin? Diza v vplinjaču, nastavitev platin in vžiga? To se sedaj spomnim? Je že mnogo let od dogodivščin s katrco!

Edit: Sem šele sedaj videl da si menjal, lahko še očistiš dizo v vplinjaču, lahko pa bi bil problem tudi v črpalki goriva na bloku motorja!
 
Nazadnje urejeno:

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
99% težav na Katrah je bilo v vžigu ali zamašenem fergazerju! Se pravi, razmak platin, predvžig. Če to štima, pa fergazer dol, spucat vsako luknjo, pa tisti dve dizi (al kok jih ima) ven in spihat. Načeloma bi lahko bili tudi razštelani ventili, vendar se to ne zgodi čez noč.
Kako je z vakumsko membrano na fertajlerju? Načeloma dela tudi brez, vendar utegne malo cukat. Preveril bi mogoče še, če kje (recimo na spoju sesalnega kolektorja z glavo ali pod fergazerjem) vleče fouš zrak. Poročaj...
 

jakkaa

Pripravnik
19. mar 2009
352
0
16
ljubljana
Katra je občutljiva pri slabo nastavljenem vžigu ja...to zna bit skor zihr vzrok pri pomanjkanju moči...
confused-1.gif
 

helltom

Pripravnik
17. maj 2013
67
1
8
kot je bilo že rečeno - frtajler, platine naštimat, najlaže, če imaš kakšne merilne lističe frgazar prepihaj, zelo nuca tudi zamenjava benc. filtra.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.938
8.988
113
EU
Kot so zgoraj napisali. Drsnik na platinah se je obrabil in se je zračnost na platinah zmanjšala . Platine imajo manjši odmik zato je vžig prestavljen na bolj poznega. Ko daš plin "do daske" pri vožnji v breg, je mešanica bolj bogata in je potreben bolj zgodnji vžig da se gorivo pravočasno vname .. Ker tega ni ostanek goriva zgori do konca v izpušni cevi., To čutiš kot pešanje moči.
write.gif
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Tudi jaz sem nekoč imel katrco. Res bi bilo dobro vedet, če cuka. Kot ti je že nekdo namignil, membrana ki je s cevko povezana, je skoraj na vsaki katrci preperela, če ima Femsa razdelilnik. Ducelier so bili boljši. Res redke so bile, kjer membrana ni bila strgana. Preveriš tako, da z ustmi narediš vakuum in boš videl, če gre v prazno.

Kot vidim, kablov nisi menjal. Ponoči, ko je hladno, zelo temno in vlažno, motor pa naj bo mrzel, odpri havbo in zalaufaj motor. In glej v področje vžigalnih kablov. Če vidiš majhne modre iskrice (sicer slabo vidne), so zanič kabli. Kar pogost pojav pri karcah.

Platine so lahko tudi na kontaktih izrabljene, to se hitro vidi, na eni ploskvi se pojavi hribček. Ko se jih nastavi, je res nujno potrebno nastaviti še predvžig.

Je pa včasih bil v Žirih nek Andrej, ki je šraufal samo katre. Pravi doktor za to vozilo. Vse je poznal na pamet. morda se še kaj s tem ubada. Če ga dobiš, si zmagal.

Je pa katra drugače zelo hvaležen avto za vzdrževat. Majhna poraba, robusten motor, dela. Jaz bi jo še imel, če ne bi bil gnil pleh
smile-1.gif
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Pa saj ni kaj popravljat. Četudi vakum ne dela, mora laufat, le ob nenadnem pospeševanju zamudi. Po spominu - kontakt na 0,6 mm razmaka, predvžig med 8 in 9 stopinj (sem ga štelal na posluh, ker je ob tovarniških nastavitvah klenkala - narejena je za 98 oktanskki bencin).

Če so bile res pred kratkim menjane platine, je pobralo špičko na drsniku in je razmak premajhen. Nastavi na 0,6 mm in mora delat.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Pa če se ne motim, je bil tudi predvžig lahko različen, čeprav ne razumem kako. ampak pri Femsi je bil 8 stopinj, pri Ducelirju pa 6. Je pa že tako dolgo, da več nisem siguren. Lahko da se je 6 stopinj v kaki drugi kombinaciji
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Ja, različne krivulje sta imela "frtajlerja". Ker se je predvžig nastavljal v prostem teku, je pri višjih obrqtih en dodal več in zato je bilo v osnovi manj.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
To je bilo vozilo, da si ga moral vikat. Izkaže pa se, da je so tiste z Ducelier frtajlerjm delovale bolje. Femsa frtaljerje so imenovali bolezen. Čeprav meni je delal dobro tudi Femsa.
Tudi sedaj bi imel še vedno tisto katrco, če mi ne bi pleh zgnil.
 

Greg985

Zelenc'
16. okt 2013
3
0
1
Da malo pojasnim kaj smo uredili. Bil sem pri Janu v žireh kot mi je predlagal Mirko. Zamenjal je platine in pa nastavil predvžig. drugo je ok. Avto leti kot raketa. S tem da mi je še porihtal nekaj ostalih stvari. Uglavnem če na kratko povzamem avto deluje 1000% drugače kot pred obiskom servisa.
Hvala vsem za pomoč
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Kul, dodajam samo eno "opozorilo". Pri novih platinah je drsnik dokaj "oster" in se zato dokaj hitro obrabi. Zato bo treba razmak platin ponovno naštelat po določenem času (boš videl kdaj bo začela slabše delat). Takrat jih naštelaj in bo za dolgo mir, ne jih spet menjat.

Naj še dolgo vozi!
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Po tem omenjenem štelanju platin bo treba naštelat še predvžig. Z vsakim štelanjem paltin je to nujno opravilo, ker ga s štelanjem zamakneš.

LP
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Jap, ampak načeloma ne bistveno (gledano na to da je sedaj bp, ko bo drsnik obrabljen ne bo bp in ko se bo razmak spet nastavil bo spet skoraj bp.