Recepti za Craftbeerpi

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Živjo!
Nisem nikjer na forumu opazil, da bi bil kje recept prirejen za tole.
Sam sem se odločil za prvo kuhanje pivopisov pale ale, ampak mi njihova količina vode nekako ne odgovarja!
Ali je napaka ali kako?
Iščem biab recepte!
Za 20 litrov piva, piše m segrejemo 20 litrov vode, na 5,3 kg slada potem dodamo 5 litrov vode na izpiranju in 2 litra, ki sta izhlapela...
Ne gre mi racunica za vodo!
Drugje po receptih za pale ale, za količino 20-21 litrov piva, segrejemo od 27-29 litrov vode...
http://pivopis.si/nesramezljivi-bledec-pale-ale/
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.352
8.716
113
Računico za vodo boš moral priredit za svoj sistem. Ta ki si jo nalepil načeloma drži, če šteješ, da kilo slada popije cca liter vode in da v eni uri povre 2 litra tekočine.
Sicer ne vem, kakšen sistem imaš, craftbeerpi je zgolj regulacija, če se ne motim. Ponavad računaš cca 2 do 2,5 l vode na kilogram slada za mash in potem ostalo v sparge. Količino vode pa željena litraža piva + 1l na kilogram slada + litri, ki ti povrejo v eni uri + tekočina, ki jo pustiš v sistemu. Ta računica meni deluje in nimam niko težav prirejat koičin vode, ne glede na to, katerega od svojih sistemov uporabim.
Navadi se sam delat recepte, boš še najbojš skozi prišel.

Predlagam ti pa še tole spletno stran, kalkulatorji so zelo uporabni:
https://www.brewersfriend.com/
 
Nazadnje urejeno:

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Jaz all grain spiram z veliko več vode, po mojem si še dosti sladkorja pustil v zrnju. S koliko vode si mashal? Jaz bi zacel z max 15 litri, ostalo daš v sparge.
Spremljas gostoto na izhodu iz mash tuna?

Probaj kalkulator za windows od brewers frienda - je zastonj, ne rabis neta, vse recepte si shranis na komp, pa se oldschool izgled ima :)
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Danes sem delal po grainfather calculatorju in mi je naneslo 18 za kuhanje in 14 za sparge, ampak sem na koncu kljub nastavljenih 23 L v kalkulatorju, dobil ven 19 litrov v fermentor.
Og pa lepih 1045...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Po vseh standardnih kalkulacijah bi moral dobit okoli 23-24l na koncu v loncu. 32l vode dodaš, če imaš 5kg sladu so izgube 5l vode in še cca. 3l za izparevanje ostane 24l. Kakšen liter/dva ostane v loncu in v fermentor dobiš min 22l.

Kako pa meriš vodo ki jo noter dodajaš? Naredi doublecheck vseh posod ki jih uporabljaš za meritev volumna, lahko da imaš napačno umerjene posode ali fermentor. To sem že velikokrat izpostavljal ker sem se tudi sam že zafrknil in ugotovil da mi merilna posoda pri 1l oznaki kaže dejansko 0.8l in sem imel potem 20% napake. Če ni posoda umerjena po ISOtu (laboratorijska) se velikokrat kar zmislijo malo kje so oznake, pri plastični posodi je pa dovolj da se jo da 1x v pomivalni stroj ali pa uporablja noter vročo tekočino pa se takoj dobi deformacijo (posoda se razširi) in imaš napako.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.352
8.716
113
Pa ne pretiravat s spargom. Pri teh količinah res ni potrebe po megaizkoristkih.
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Danes sem ponovno kuhal Pale ale.
Priredil sem količino vode v Beersmithu.
Za mash sem dal po Beersmithu 19L in za sparge 16L (naslednjič za mash cca 15, ostalo v sparge).
Vendar sem v zmedi nekaj zašuštral (nisem pazil na temperaturo drozganja in mi je vtekla na cca71-72 C) zato sem dodal 3 litre hladne vode, da sem spustil na 66C in zato v sparge toliko manj...
Posledično mi je padel OG na 1045
Količina v fermentor 23L, v loncu in cfcju cca 4L, torej mi izpari na blagem vrenju cca 6L.
Kuhalo se je 60 minut, vendar je tu še čas do vretja, kjer pa tudi nekaj izhlapi...
Mislim,da sem se količinsko nekje na pravi poti, zdaj moram le še postopek uskladit, da bo šlo tekoče...

Btw, vretje še ni štartalo (US-5 na 22C) od 3h popoldne, se pa počasi bo, ker se v vehi počasi premika.
Upam, da bo pivo podobno PA in da bo vsaj podobno prvemu, ki je odličen, a gre h koncu...
Lp