Razširjeni schengenski prostor - vprašanje

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
1. let: neEU država (npr. ZDA) - EU država (npr. Frankfurt/DE)
2. let: EU država (npr. Frankfurt/DE) - Brnik/Slovenija


Kje bo potekalo carinjenje? Npr. kupiš prenosnik v ZDA, ga daš v check-in prtljago, ki jo potem vidiš spet šele na Brniku, kjer jo pobereš s traka in odkorakaš domov (ker so to blodnje, še napišem... da me ne zanima, kako švercati, ampak kje se bo izvajala carina... prenosnik je samo primer).

Konec koncev je enako vprašanje na mestu tudi pri ročni prtljagi, ki je nenazadnje podvržena le varnostnim pregledom (dokler ostaneš v Frankfurtu znotraj tranzitne cone).

Kako bodo na Brniku ločevali med potniki, katerih pot se je pričela v EU in tistimi, ki so prileteli iz tujine?
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.255
136
63
Celje
Po nekakšni logiki bi se carinjenje moralo izvediti že v Frankfurtu. Na Brniku (oz. Josefu Pjukniku) se nekako ne more izvedit, saj gre za konec notranjega leta. Njih nekako ne zanima (po moje), kje si ti letal prej. Tudi terminala naj bi bila (popravite me, če se motim, dolgo že nisem bil tam) ločena na Schengenskega in ne-Schengenskega (ali bo to uvedeno šele z izgradnjo drugega terminala?).
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Hmm... ampak kako? Ti v Frankfurtu sploh ne vidiš svoje prtljage. Potem bodo preko zvočnikov klicali potnike, ki se morajo zglasiti za carinjenje?

Ročne prtljage pa tudi nikomur ne pokažeš (razen varnostnikom). Nikjer ni nobenih carinikov v tranzitnem terminalu.



To sem se že lani spraševal ko sem iz Tajske priletel preko Istanbula. S kolegom sva na Brniku doživela pravi body-search. Ampak šele potem ko sva dvignila prtljago in z vozičkom želela odkorakati ven. Morda je k temu doprinesla tudi 1x1x1m velika kartonasta škatla, polna nakupljenih spominčkov, oblek in podobnega cheap sranja (seveda v vrednosti daleč pod mejo za carinjenje), ob kateri so se cariniku kar zasvetile oči in je po hitrem postopku stopil iz svoje sobice.

Sedaj, pod pogojem da bi priletela iz EU, tega ne bi bilo več.
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Jaz mislim, da ti bodo carinili na Brniku. Ker pravzaprav šele tam stopiš na tla Schengenske cone. Vse prej je tranzit, to pa je mednarodni prostor.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Ampak na istem avionu bodo tudi ljudje, ki letijo samo na relaciji Frankfurt - Brnik in nikjer niso bili zunaj schengenskega prostora.

Prvotno vprašanje je še vedno - kako bodo na Brniku ločevali med njimi in tistimi, ki dejansko priletijo iz tretjih držav preko nekega večjega evropskega letališča.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Po moje bodo po novem potniki pregledani ko priletijo v EU (v tvojem primeru v Frankfurtu), dalje pa lahko letijo kamorkoli neovirano. Zato so verjetno na Heathrowu tudi odprli nov terminal, ker bo pregledov več kot prej - tam je veliko ''prestopnikov''.
 

DrM007

700. registrirani uporabnik
1. sep 2007
2.450
1
38
42
Krain
Ravno tako bodo na progi ZDA - Frankfurt potniki, ki je to za njih konec leta. Kako bodo tam ločevali med njimi in tranzitnimi potniki, ki gredo na letališče Hoze Sputnik?
Pomoje, da morajo carinjenje opraviti v Frankfurtu.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Sej, če imaš željo plačat davek (carino), lahko to brez problema narediš v frankfurtu. Greš lepo na carino, prideš z računom in rečeš kaj si kupil in da bi pač rad to "prijavil"... stric ti bo lepo nabil davek, poračunal in čao. Če pa ne zapuščaš letališča/ne greš mimo carine, pa pomoje smeš počakat do brnika. Nekje boš šel v vsakem primeru skozi carino. Na večjih letališčih imaš še celo dvoje vrat: "za prijavit" in "nič za prijavit"
grin1.gif

Sicer pa načeloma nekih problemov s tem v tujini ni. Samo pri nas komplicirajo (po pričevanju kolegov, ni problem prešvercat laptopa, fotkiča v nemčijo, francijo... k nam pa, ker naj bi bili cariniki na brniku kar zateženi).



lp
Peter
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Ampak a ni ravno to novost na Džozzephu Pužžhniku, da sta sedaj dva terminala, en za notranje lete in en za zunanje. Tisti, ki priletijo z notranjimi leti, bodo mirno odkorakali ven.
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.255
136
63
Celje
Z izgradnjo drugega terminala naj bi uvedli ravno to...novi za notranji promet, stari za zunanjega. Ravno zaradi tega bo tovrstno carinjenje na Ðozefu utopija.
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Če greš preko ZDA v tranzitu, greš ravno tako skozi vso mejno in carinsko proceduro, prtljago potem še 1x čekiraš, pa čeprav ne zapuščaš letališča. Lahko ga pa, ker si uradno v ZDA takoj, ko stopiš iz aviona.
Na Jošku Pločniku pa imaš dvoje vrat, ene so za cariniti, skozi tista (desna) greš, če maš kaj za cariniti. Kako cariniki kontrolirajo tiste, ki gredo skozi "nič za prijaviti"? Pač, povprašajo, odkod prihajate, pogleda listek na kufru in pas za bordanje. Vprašajo pa ponavadi tiste v kratkih hlačah februarja in take z goro prtljage. Ker za dva dni v London pač ne rabiš dveh ogromnih Samsonitov pa ne trogaš vrečk z napisom Petronas (naprimer).
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Citat iz RTVSLO:

Citat:
Največje spremembe ob prihodu poleta

Večja sprememba bo pravzaprav občutna za potnike ob prihodu. Če bodo leteli na notranjem poletu, bodo lahko z letališča preprosto odšli brez kakršnih koli pregledov, medtem ko bodo morali potniki poletov zunaj schengenskega območja opraviti tudi mejni pregled, se pravi pokazati potni list. Slednje bo veljalo za vse prihajajoče polete zunaj schengenskega območja in tudi za tranzitne potnike, ki bodo nato nadaljevali polet znotraj schengenskega območja.

Kot je Soulman omenil... sedaj bosta dva terminala. Torej bodo cariniki prisotni tudi na terminalu za notranje polete?
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik SouthPark pravi:
Po moje bodo po novem potniki pregledani ko priletijo v EU (v tvojem primeru v Frankfurtu), dalje pa lahko letijo kamorkoli neovirano. Zato so verjetno na Heathrowu tudi odprli nov terminal, ker bo pregledov več kot prej - tam je veliko ''prestopnikov''.

Velika Britanija ni v Schengenu, tako da ta novi terminal na Heathrowu nima najbrž veliko veze s tem.
 

x5x

600.registrirani uporabnik
22. avg 2007
2.654
7
38
Ljubljana- okolica
Ko ste glih švercanje omenil, kako je s kakim prenosnikom, ali telefonom(npr.z amerike). Saj ga lahko odpakiraš ter rečeš da je tvoj. Je imel kdo kake komplikacije? Namreč najverjetneje bom nekomu naročil telefon pa me zanima možnost komplikacij..
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Vrednejšo stvar moraš ob iznosu prijaviti na carini, imajo poseben obrazec. Ta obrazec na povratku pokažeš, jasno, artikle tudi
grin1.gif
; predložiš ga potem lahko ob vsakem iznosu robe ven.
 

Tenforest

Guru
3. sep 2007
5.665
503
113
41
povsod malo
Moj kolega je tako skušal švercat eneg Lenovota pa mu ni ratalo ker se je cariniku zdel preveč nov pa ga je malo zasliševal pa mu je rekel, da ga je kupil pri nas v slo, stric carinik je dvignil telefon... in rekel da se ta prenosnik prodaja samo v ZDA busted
grin1.gif
skratka, če boš kupoval kaj fajst novega pazi, da je naprodaj tudi pri nas al pa reč da je kupljen v Nemčiji recimo pa ne bodo kompliciral. Pa garancijski list in navodila si pošlji po pošti.
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.843
4.351
113
Ja carini so skoz bolj prefrigani
smile-1.gif


Cariniš tam kjer prideš v EU, Schengen gor ali dol...
 

Kiri

Pripravnik
15. avg 2007
498
0
16
39
Murska Sobota
Obišči stran
Mene so do zdaj se na vseh letih ZDA - domov gnjavili sele na Brniku, pa sem seveda letel preko drugih EU letalisc...ko sem letel pa EU-Slovenija, pa ni bilo nikjer zive duse na carini, kaj sele, da bi kdo kaj tezil. Verjetno imajo seznam povezanih letov? Pojma nimam...

Je pa kar se tice svercanja kar tezka. Kaksen iphone ni problem pripelat...z laptopi se pa zna kar zakomplicirat...so precej pretkani...ampak tako zelo pa spet ne, da se jih ne bi dalo na suho nategnit
evil.gif