razmišljanje o stilu preživljanja dopusta

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
že par dni mal tuhtam in si delam neke utvare, predstave o preživljanju dopusta. pol me je v eni temi navdušil mX in nekako sem se odločil, da še sam povprašam o mnenju, pogledih, dilemah, videnjih, izkušnjah glede enih zadev.

dejstva za lažje podajanje mnenja so sledeča:
bajta an robu Lj z vrtom, dost palca in and out, super okolje, mir, vse kar si želim. deluje kot vikend tako da si imam kje spočit, umirit, relaksirat, filat baterije. je pa tudi kaj okol bajte za postorit.
dopsti vedno app, nobenih camp izkušenj
obožujem morje
letno 30 delovnih dni frej, velika večina ali vse bi dal za morje. ob vikendih bi tudi kdaj pihnil na morje, ampak kot sem rekel, bajta nudi ogromno 'vikend filinga'
družina
ne prenašam komarjev, vročine v spalnici

dileme, razmišljana pa v smeri
recimo, da je na voljo 100k financ, ki bi jih porabil na naslendji način
100k za app, hrvaška, grčija
30k za gliserček, kak baylajner, 5 ležišč, očitno mal starejši
10k kaka 6 posteljna prikola, tista 6 ou 7+m, celo dvoosna

kaj vzet
app..nekako najmanj všeč, ker vikenda pač ne bi imel. velik zalogaj, financ, filing dober, sam...preveč financ za premalo rezultata
gliser. spica. ideja všeč. za prespat na njem oz preživet na njem cel dopust, nekaj let zapiored. mobilnost itd. nimam pojma kaki so stroški priveza pri ans, na hrvaškem, sanja se mi ne a se to splača vlačit iz vode ven, ko nisi vna dopsutu itd. sploh pa kako je z vzdrževanjem
prikola. zanimiva ideja. pavšal v dalamciji, klimo not, kak baldahin..mogoče celo za preživet. k ti ni všeč, zapneš in greš drugam. za vleč skoz okol..no go. bil bi pavšalist, pa magar vsako leto drugje. ker vlačit okol je bolj rentabilno anjemat app.

torej kako vi vidite zadevo.
za vprašanja, dodatne info pa sam vpraštw
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
nobenega nasveta, mišljenja, ideje, dvoma...karkoli

zdej sem še malo brskal in je privez v izoli še enkrat dražji od eltnega pavšala za prikolico.
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
jaz bi vzel bejlajnerja, še raje pa kako jadernico za 25k dobiš prave strele, pa 5k še daš še v splošno obnovo pa
imaš pravo raketo. Maš za spat in potovat v enem. Privezi znajo bit dragi, ampak če si tako ti z LJ,
pa jo imas privezano kje v umagu, si komot večina toplih vikendov doli.
 

Notranjc

Marco Polo
6. sep 2007
11.976
11
38
Pišeš o 100k€, ki bi jih vložil v apartma v Grčiji oz. na Hrvaškem.
Za ta denar (5k€ na leto) lahko 20 let s familijo hodiš na dopust, skoraj kamor ti srce poželi.

Poleg tega vedi, da ko imaš apartma ali čoln, imaš tukaj še vzdrževanje(privez) in žlahto "na grbi". Skoraj vsak vikenfd se ti najde nekdo, ki bi prespal pri tebi, oz. bi se peljal en krog.
 

KStoner

Majstr
31. dec 2007
2.094
164
63
Citat:
Uporabnik Notranjc pravi:
Pišeš o 100k€, ki bi jih vložil v apartma v Grčiji oz. na Hrvaškem.
Za ta denar (5k€ na leto) lahko 20 let s familijo hodiš na dopust, skoraj kamor ti srce poželi.

Poleg tega vedi, da ko imaš apartma ali čoln, imaš tukaj še vzdrževanje(privez) in žlahto "na grbi". Skoraj vsak vikenfd se ti najde nekdo, ki bi prespal pri tebi, oz. bi se peljal en krog.

ampak res. za tak denar vidiš skoraj cel svet... je pa tudi čisto odvisno od človeka.

jaz vem da sem za drugo varianto...da potujem naokoli..
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Se strinjam. "Pljuneš" 100k za en apartma, potem ti je pa škoda iti kam drugam na dopust. Nak, ni zame.
Isto kar se tiče čolna. Ko si ga zaželiš, si ga rentaš, pa je. Nobenih težav z zimovanjem, privezi, vzdrževanjem,...
Prikola je še edina stvar, ki se ti potencialno izplača, če jo imaš večino časa polno. Sicer niti to ne.
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Citat:
Uporabnik Slick pravi:
Se strinjam. "Pljuneš" 100k za en apartma, potem ti je pa škoda iti kam drugam na dopust. Nak, ni zame.
Isto kar se tiče čolna. Ko si ga zaželiš, si ga rentaš, pa je. Nobenih težav z zimovanjem, privezi, vzdrževanjem,...
Prikola je še edina stvar, ki se ti potencialno izplača, če jo imaš večino časa polno. Sicer niti to ne.


Apartman za 100k lahko lepo pridno rentaš žlahti in ostalim zaupanja vrednim prijateljem.
Lahko gres komot kam drugam na dopust, medtem ko imas app. poln. Bi prec investiral.
100k mi je malo dosti, ampak kakih 40 bi pa prec porinil v tako naložbo, je pa res da za 40k
ne dobiš niti garsonjere...
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Citat:
Uporabnik Notranjc pravi:
Pišeš o 100k€, ki bi jih vložil v apartma v Grčiji oz. na Hrvaškem.
Za ta denar (5k€ na leto) lahko 20 let s familijo hodiš na dopust, skoraj kamor ti srce poželi.

Ja ampak apartman ki je danes vreden 100k, bo čez 20 let vreden 250k.
In ko apartman rentaš, se ti nek dinar tut vrača, pa če imas na leto polnih samo 50 dni (zarentanih)
po 60€ na dan, kar je drobiž, je to 3k. Za 3k imaš pa tut dopust s familijo ravno kjer hočeš.
Medtem ko pa ti po 20ih letih porabis keš in ga več ni, denar od apartmana pa še te vedno čaka
in niti slučajno nebo tak kot je bil ko si ga kupil ampak vsaj 2x večji. Pa še služil si z rentanjem.


Glede žlahte na grbi, če vedo da rentaš je to to. Bratranec ima 2 hiši na Vir-u, in jih izključno renta, skupno 8 apartmanov,
in nobenemu od žlahte na pamet ne pade da bi bil tam zastonj, pa imam v širši žlahti od čistilk do odvetnikov, pa se nespomnim
da bi kdarkoli bil problem. Če imas kdaj rentano recimo do 5ega, še ti sam reče; "Ostani še do osmega, do desetega tako nimam
polno" in ti tako da kak dan ali dva darilno... Cene so pa tut iste kot za vse ostale, pa še vedno je ceneje od vsake agencije.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.933
4.997
113
Citat:
Uporabnik Notranjc pravi:
Pišeš o 100k€, ki bi jih vložil v apartma v Grčiji oz. na Hrvaškem.
Za ta denar (5k€ na leto) lahko 20 let s familijo hodiš na dopust, skoraj kamor ti srce poželi.

To razmišljanje načeloma zgleda v redu, ampak si pozabil, da po 20 letih denar izpuhti. Apartma pa po 20 letih še vedno prodaš za 70% vrednosti kot si ga kupil.

Jaz sem letos naredil korak v tej smeri. Kupil sem majhen apartmajčič. Sedaj so še cene kolkotolko ugodne, kako dolgo bodo pa ne vem. Po mojem ob vstopu Hrvaške v EU bodo narasle. Ne bistveno ampak malo že.

Negativna stran tega je da si vedno na enem placu, dobra stran pa da se za vsak podaljšan vikend lahko brez skrbi cukneš na morje. Zraven tega pa kdaj pošlješ taščo in otroke na dopust, in boste vsi najbolj zadovoljni. Ti ker si sam doma, tašča ker je na morju, otroci pa zato, ker tebe ne rabijo gledat.

No in moj naslednji projekt je nabava gumi čolna in kak 10KM motorček gor.
 

Notranjc

Marco Polo
6. sep 2007
11.976
11
38
Ne nisem pozabil na to, da ga lahko prodaš..., tukaj pač ne bomo prišli skupaj...

Nisem ravno nek šparoven in ekonomski tip, poleg tega sem mnenja, da si vsak ustvari življenje sam, otroke se pač vzgoji, pripelje do kruha, ko se osamosvojijo, gredo po svoje, ko ostariš pa čakajo da jim razdaš imetje, vsaj tako je v večini primerov.

Z ženo in malimi hodiš "na svoje" kvečjemu dobrih 10 let, potem ti pa že tamali začnejo težit; "očiii..., daš ključe od apartmaja, bi se šli mi malo kopat za vikend s prijatelji"..., ti pa ves živčen ne veš kaj narediti.

In zakaj bi jaz vsa leta hodil "v Savudrijo" v apartma oz. v Malcomovem primeru "Na Vir" - ki je BTW čisto v podnu destinacija, se jebal s hrčki za vsak cm žive meje, ki gleda čez moje? Zato, da bom potem lahko razdal žlahti, to, za kar sem šparal 10 let?
Pa ne mi s temi, da ko imaš apartma, ga oddajaš žlahti, ti pa še vedno lahko po svetu hodiš.
Nihče, ki ima apatma na Hrvaškem ne hodi nikamor drugam kot v svoje stanovanje v bloku stil Gajac, Barbariga ipd. po navadi pridejo z dopusta pa še bolj živčni kot so bili pred odhodom.
To so po večini ziheraši, ki niso niti malo avanturisti po duši.

Vedno sem si želel videti čim več sveta kot popotnik, ne kot turist, zato zagovarjam svojo tezo.

BTW, imam pa na Hrvaškem veliko prijateljev(domačini) od Paga do Dubrovnika, katerim pripeljem skupno cca. 50 - 70 ljudi na leto, tako, da mi tudi sredi sezone ne računajo najema, čeprav jim ponujam denar.
Tako, da tudi jaz, čeprav nimam svoje nepremičnine dol, lahko skočim za vikend kadrakoli "se mi dvigne" in sem vedno dobrodošel.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.933
4.997
113
Ma saj nimajo vsi prijatlov, ki bi jim širokogrudno ponujali apartmaje. Meni recimo niti eden tega ne omogoča, pa imajo nekateri "doli" nepremičnine, pa jo čuvajo kot da je zlata.

Drugače se je pa moja rit sončila v Egiptu, Turčiji, Grčiji, Italiji, Črni Gori, Ohridu, pete sem gulil po Nemčiji, Nizozemski, Italiji, Avstriji i... Tako da avanturistična žilica je še napeta. Tudi v načrtu še je bila Češka in Francija, ampak je pač padla odločitev o apartmaju.

Drugače sem pa počasi tudi sit letališč, skrbi kje bom pustil avto, kam bom šel, ali bo tam dobro, ali bom se česa "napasel" itd. Povrh tega se pa pričakuje še tretji član družine in mi taka odločitev sploh ni napačna. Saj tudi z kakim gunenjakom in Hrvaškim otočjem se da doživet marsikaj. Upam samo da politika nebo česa zasrala, in da Pahor čimbolj posexa tole Kosorjevo, da bo že enkrat mir.

V glavnem vsakemu svoje. Enim je užitek vikendovat v Barbarigi, drugi si lahko privoščijo Sejšele. Odločitev je posameznikova. Če bi res bilo tako zanič potem ljudje sploh ne bi lastili apartmajev.
 
Nazadnje urejeno:

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Citat:
Uporabnik malcomX pravi:
Apartman za 100k lahko lepo pridno rentaš žlahti in ostalim zaupanja vrednim prijateljem.

Zakaj že?
bonk.gif

Hvala bogu me je že foter naučil, da se istih destinacij ne ponavlja. Ko si Savudrijo (ali karkoli drugega) enkrat videl, je zadeva videna. Naslednjič greš nekam drugam. Svet je velik, žlahta naj si pa kar sama išče svoje apartmaje.
hysterical-1.gif


Denar v 20 letih ne izpuhti, ker ga nimaš doma v nogavici. Je pa apartma po 20 letih potreben konkretne obnove.
In še najbolj žalostno - v teh zadnjih dvajsetih letih si spoznal komaj ljudi v sosednjih apartmajih, ker na isto lokacijo prav tako hodijo zadnjih 20 let, namesto da bi videl pol sveta.

Tukaj gre za koncept v razmišljanju - jaz sebe štejem med popotnike in si lastnega apartmaja niti ne želim imeti.
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Torej apartman za rentat in kot nepremičninska naložba je čisto mimo?

Pa btk za obnovo ki te stane tiste ploščice in ostalo 3k€, če ti vsako leto zasluzis 5k€ brez da s kurcem mignes.
Ma ja sej se destinacij ne ponavlja, samo eni so na nekem otoku pač srečni in hodijo eno leto pag, eno leto rab in
nato spet pag, rab, imajo doli frende....

Moja starca, 2x stric+teta hodimo na Pag že vrsto let, začeli v majhni prikolici + šotorji, danes srednjevelika hiša.
In so skupaj najbolj srečni na dopustu če so le tam in skupaj in jih noben ne teži, v tisti vasi poznajo VSE in VSE
se s čolnom vozijo na eno in isto mesto kopat, ribe lovit, v eno in isto oštarijo pit in plesat, pa naj majo tak.

Tut meni ni vsako leto paga za gledat, pa vendar grem vedno dol žurat za par dni.

Denar v štumfi res ne izpuhti, ampak mores mi dat prav da mojih 100 jurjev danes bo v nepremičnini čez 20 let vsaj 200k.
Tvojih 100k bo pa še vedno 100k oz. vsaj vredni bodo majn ker inflacija je pač poporodna hiba EU za naslednjih 50 let,
nam malim državicam položenih v zibeljko, pa pustima to.

Boljše denar v nepremičnini kot v štumfi, to je splošno znano in ni ekonomista ki se nebo strinjal z mano.
Zdaj kok lahko maš nesreče in ti polek tvojega apartmana zgradijo trajektno točko in speljejo mimo železnico.
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Citat:
Uporabnik MrDaco pravi:
Ma saj nimajo vsi prijatlov, ki bi jim širokogrudno ponujali apartmaje. Meni recimo niti eden tega ne omogoča, pa imajo nekateri "doli" nepremičnine, pa jo čuvajo kot da je zlata.

Tut mi ne rentujemo naše hiše, prvič ker si jo delita starc, stric in teta (2brata+sestra), drugič ker je skor vsak vikend doli
polno (tut v januarju recimo) skoz se najde kdo, al teta, stric, druga teta stric, moja dva, kup bratrancev in sestričen, da imamo
izdelan sistem kdaj bo kdo s svojo doli oz. kdo gre kdo pride, čeprav je placa za 6 oseb. Renta se pač čist taožjim,
spet stricem in tetam za ceno bureka na dan, tok da so pokriti štrom in voda pa da ostane rent-dnarja za enega malega
pujseka ki ga starc in stric redno obračata. Tako da morem rečt jo tut mi čuvamo kot da je zlata, ampak ne zato da bi
bli fauš drugim dopusta, ampak ker je pač enostavno preveč truda vloženega v to hišo in enostavno ne znese, pa itak
je skos puna, recimo ene 200 dni na leto sigurno.
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Citat:
Uporabnik malcomX pravi:
1. Pa btk za obnovo ki te stane tiste ploščice in ostalo 3k€, če ti vsako leto zasluzis 5k€ brez da s kurcem mignes.
2. Renta se pač čist taožjim, spet stricem in tetam za ceno bureka na dan, tok da so pokriti štrom in voda pa da ostane rent-dnarja za enega malega pujseka ki ga starc in stric redno obračata.

Zdaj:
a) ali mali pujsek stane 5k€,
b) ali pa ti nimaš razčiščeno, kaj klobasaš iz posta v post...
hysterical-1.gif
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Citat:
Uporabnik Slick pravi:
Citat:
Uporabnik malcomX pravi:
1. Pa btk za obnovo ki te stane tiste ploščice in ostalo 3k€, če ti vsako leto zasluzis 5k€ brez da s kurcem mignes.
2. Renta se pač čist taožjim, spet stricem in tetam za ceno bureka na dan, tok da so pokriti štrom in voda pa da ostane rent-dnarja za enega malega pujseka ki ga starc in stric redno obračata.

Zdaj:
a) ali mali pujsek stane 5k€,
b) ali pa ti nimaš razčiščeno, kaj klobasaš iz posta v post...
hysterical-1.gif

al ap ti švoh bereš.
 

KStoner

Majstr
31. dec 2007
2.094
164
63
j...š tak vikend če maš cel let folk noter...pa ne morš takrat dol kot ti hočeš...
ampak sj pravim. ne mormo bit vsi istega mišljenja.

enim je vseeno kam gredo na dopust. važno da dajo vse štiri od sebe. čeprav hodijo celo življenje v en kraj.
enim pa več pomeni da vsakič vidijo kaj drugega, spoznavajo nove stvari...avanturisti po duši torej. jst vem da sodim med slednje.
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Ma ja, vsakemu svoje. Meni tut ne paše it na eno in isto lokacijo, ampak pride leto ko se seliš, obnavljaš, gradiš,
nakup vozila, opreme, in pač nemores potrosit 2k za dopust in gres na svojo lokacijo ki te stane bencin tja in nazaj +
hrana ki jo pa doma tut moraš kupit.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.933
4.997
113
Jaz poznam tudi nekaj ljudi ki že 10 let hodijo s prikolico v isti kamp, na eno parcelo. Pa nič ne kaže, da bodo kdaj spremenili lokacijo. Pa imajo možnost se preselit drugam pa se ne. Če oni zdržijo v eni prikolci bom jaz sigurno vesel v apartmaju. Čez 20 let ga bom pa prodal in verjetno takrat nebom v minusu. Če mi uspe še nabavit en 3 meterski gumenjak, bo za par let sigurno fino.