Razglabljanja

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.047
4.051
113
Gotovo. To bo del infrastrukture bloka, kot so sedaj podzemne garaže. Mislim,da je v USA to že urejeno s predpisi za novogradnje.

Obstoječe podzemne garaže pa se bo, če se bo dalo, nadgrajevalo. Recimo, v našem bloku to ni problem. Pri meni smo to uredil v enem dopoldnevu.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.992
1.115
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Misliš da bodo v prihodnje imeli bloki že kar neko serijsko rešitev za EV vozila? Neke priklopi v stilu kampov za avtodome?

Precej novih že ima. Sem zadnje čase videl nekaj garaž v novogradnjah v Lj, pa je na kupu parkirnih mest vtičnica (ponekod celo 3F). Sicer verjetno brez svojega merilnika, ampak če je štrom tam, je to simpl rešit.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.722
6.633
113
Fajn
smile-1.gif


Čeprav škoda, da ne gredo v smer indukcijskega polnjenja, ker pretikanje kablov sem ter tja tudi ni praktično, indukcija pa je tako fina in elegantna rešitev, ampak verjetno bo šlo tudi kaj v to smer enkrat v prihodnosti...
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.663
787
113
Problem brezžičnega polnjenja je natančno parkiranje na ploščo, se sicer da rešit z avtomatskim parkiranjem, ampak spet cena izvedba.

Izkoristek je pa močno odvisen od razdalje med "ploščama", ne vidim pa razloga da bi se to približalo do točke ko že podrgneš ob ploščo.
 

CrazyFish

Pripravnik
29. jul 2015
64
0
6
Ja, en del bi moral biti gibljiv... ampak to zakomplicira zadevo... in potem že vseeno če ni brezžično, ampak se avtomatsko priklopi s konektorjem
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.992
1.115
113
www.adriamedia.si

CrazyFish

Pripravnik
29. jul 2015
64
0
6
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Tistih 95% iz prvega linka ni za indukcijsko polnjenje. Pri indukcijskem je nekje 60-75% ...
Pa ne pozabi že dodatne mase, ki jo je zanj treba dodat v avto ...

Nekoč bo, ampak ne še tako kmalu. In tudi ne za vse primere.

Moja napaka, ne vem zakaj sem mislil da govorijo o indukcijskem!
 

bpfc

Majstr
12. sep 2008
1.873
61
63
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Tistih 95% iz prvega linka ni za indukcijsko polnjenje. Pri indukcijskem je nekje 60-75% ...
Pa ne pozabi že dodatne mase, ki jo je zanj treba dodat v avto ...
Nekoč bo, ampak ne še tako kmalu. In tudi ne za vse primere.
Nissan dosega 80-90% izkoristek.
Fraunhofer je že pred kakim letom izdelal prototip s 95% izkoristkom.
Še nekaj dni star članek:
https://chargedevs.com/newswir...eless-charging/
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.722
6.633
113
No, tudi tako bi šlo ja, ampak potem je potrebno polniti spredaj, tako kot ima Zoe, ker v blokih ni prostora, da bi vsako parkirno mesto še imeli 2m za "robota"
smile-1.gif
 

NeBluzi

Pripravnik
16. okt 2012
168
3
18

Ja, to je super.
Tudi azijci nič ne zaostajajo z idejami :
Korea's Electric Buses

Zanimivo bi bilo, če bi bilo to vgrajeno v avtoceste, na glavnih prometnicah po mestih, tam kjer je največ zastojev....

Recimo da bo možno čez nekaj let.
Z družino se zvečer pred spanjem uležeš v avtodom, na navigaciji izbereš Hamburg in zaspiš. Avto opravi avtonomno nočno vožnjo in te zbudi s sveže pečenimi rogljički....
Aja, pa še na zaslonu ti avto prikaže najzanimivejše nočne posnetke, ki jih je posnela kamera med vožnjo.....
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.722
6.633
113
hehe, ampak kaj, ko je za deca najboljšo doživetje, kar se tiče počitnic, vožnja tja in nazaj. Čofotanje po vodici z deco pa naj bo za ženske
wink-1.gif
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.992
1.115
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik bpfc pravi:
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Tistih 95% iz prvega linka ni za indukcijsko polnjenje. Pri indukcijskem je nekje 60-75% ...
Pa ne pozabi že dodatne mase, ki jo je zanj treba dodat v avto ...
Nekoč bo, ampak ne še tako kmalu. In tudi ne za vse primere.
Nissan dosega 80-90% izkoristek.
V resnici ne. Pomnoži njihove izgube z 2 ...
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Samo moje laično mnenje o infrastrukturi: če lahko ima cela S Skandinavija in sever S Amerike pred bajtami, pisarnami, trgovinami,... priključke za priključitev električnega webasta - drugače pozimi avta več ne vžgeš, ne vidim razloga zakaj tega ne bi mogli imeti pri nas.

Mi smo recimo v vrstnih hišah, garaže pa so skupaj kot svoj objekt, vsaka garaža ima elektriko vezano na hišni števec - čisto preprosto.
In tudi pameten investitor lahko v novogradnjah iz skupnih garaž potegne kable do stanovanjskega števca. Edini problem je, da je trifazni štrom za polnjenje avta najmanj dobrodošel če ne nujen, za stanovanje pa nepotreben.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.663
787
113
Verjetno se dnevno čisto lepo da shajat z 1x16A, kar pomeni vsako noč ~130 km, za ostale primere pa bo mogla tako ali tako poskrbeti javna infrastruktura (bencin ali hitra polnilnica).