Razbarvanje kurilnega olja?

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Izgleda da se da: Murskosoboški kriminalisti in lendavski policisti pa so oktobra lani pri dejanju zalotili dva osumljenca, ki sta iz kurilnega olja s posebnim kemičnim postopkom odstranila indikator, ki se uporablja za označevanje tega energenta.

Je kak kemik tu da bo izdal skrivnost?
grin1.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
kurilca itak dobijo ko nafti dodajo barvilo.

Zdaj je treba samo najti substanco, ki se veže na to barvilo, ga 'sesiri', da le ta pade na tla
(predvdevam da je nekaj v tem smislu
evil.gif
).

bi prišlo prav kaj
smile-1.gif
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Kaj ni bila že nekaj let nazaj "popularna" prodaja brezbarvne nafte?

Ko je nekaj "varčevalcev" prišlo na servise z uničenim motorjem, se je zadeva hitro nehala. Kislina ni dobra za motor.
 

brgo

Fizikalc
14. avg 2007
5.783
0
36
Milky way
Ampak traktor (pravi kmetijski, ne pa golf serije > 2) bi pa najbrž prenesel tale postopek brez prosebne škode... Tudi kamioni najbrž ne bi hudo trpeli.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Tiste brezbarvne nafte sem pokuril 1400 litrov BP.
cheer.gif


Kurilno olje se na soncu sicer razbarva, vendar nastane neka čudna oranžna barva.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.154
2.334
113
v lokalni ostariji
kot je meni znano barve ni problem "unict" bolj je jeba s drugimi "komponentami" katere reagirajo samo pri testu...

drugace pa bila je tudi "bela" nafta... tista je povzrocala pizdarije... bila je pa dobavljena iz JNA skladisc, uporabljali so jo pa za dimno zaveso v tankih... ampak eni so jo pa tankrali pa so sle pumpe, motorji...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.331
5.850
113
pri taščici
Baba čula babakazala od soseda:

Nekoč so barvo uničevali z neko kislino.Ne spomnim se točno, vem pa da je sosed rekel, da ode boš pumpa (tudi pri 30 let staremštayerjua li zetorju. Zato pred poiskusi eksperimentirajte na kakšnih poceni mašinah
 

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.336
760
113
Z uporabo kisline se je doseglo to, da se je ''barva'' v obliki usedline usedla na tla. Problem je bil, ker se ni dobro prečistilo zadeve in so bile težave na motorjih. Drugače je pa barva samo za vizuelno ločevanje, ko vzamejo vzorec, tudi razbarvano kurilno olje še vedno reagira.
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.750
210
63
Citat:
Uporabnik XXXL pravi:
Z uporabo kisline se je doseglo to, da se je ''barva'' v obliki usedline usedla na tla. Problem je bil, ker se ni dobro prečistilo zadeve in so bile težave na motorjih. Drugače je pa barva samo za vizuelno ločevanje, ko vzamejo vzorec, tudi razbarvano kurilno olje še vedno reagira.

vzorec vzamejo vedno, ko je barva goriva sumljiva. tako da ce ni razbarvanje opravljeno res temeljito nisi naredil nic.

kaj pa tisto, da UV-zarki potolcejo zadevo? ce pustis poleti v plastenki kurilca na soncu kaksen teden, dva se kurilec popolnoma razbarva ....
 

bula

Fizikalc
3. sep 2007
453
26
28
Sem že enkrat na SUXu pojasnil zadevo, ampak naj bo....
Kurilno olje je obarvano z rdečo barvo (ki se jo zelo enostavno odstrani z žvepleno kislino), dodan pa mu je tudi indikator. Ta indikator je pa brezbarven in ga ni tako lahko odstraniti iz kurilca.
Pri jemanju vzorcev se rdeča barva vidi že na oko, prisotnost indikatorja pa se preverja s kemijsko reakcijo, vsak sumljiv vzorec gre pa v analizo v laboratorij, ki izda pisno in z argumenti podprto analizo (lahko je samo kvalitativna, možna je tudi kvantitativna) in na osnovi te kršitelje čaka "prostovoljni prispevek državnemu prašičevcu".

A je razumljivo?
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.750
210
63
Citat:
Uporabnik bula pravi:
Sem že enkrat na SUXu pojasnil zadevo, ampak naj bo....
Kurilno olje je obarvano z rdečo barvo (ki se jo zelo enostavno odstrani z žvepleno kislino), dodan pa mu je tudi indikator. Ta indikator je pa brezbarven in ga ni tako lahko odstraniti iz kurilca.
Pri jemanju vzorcev se rdeča barva vidi že na oko, prisotnost indikatorja pa se preverja s kemijsko reakcijo, vsak sumljiv vzorec gre pa v analizo v laboratorij, ki izda pisno in z argumenti podprto analizo (lahko je samo kvalitativna, možna je tudi kvantitativna) in na osnovi te kršitelje čaka "prostovoljni prispevek državnemu prašičevcu".

A je razumljivo?

torej je vsak vzorec na licu mesta kemicno pregledan , nekaksen hitri test, neglede na barvo goriva?
 

bula

Fizikalc
3. sep 2007
453
26
28
ericks:torej je vsak vzorec na licu mesta kemicno pregledan , nekaksen hitri test, neglede na barvo goriva?

Tega pa ne morem zagotovit. Precej je odvisno od tega kakšne volje je carinik, ki se trenutno ubada s stranko - ja, tudi carinik je samo človek in se mu včasih tudi kaj ne ljubi ali pa že iz izkušenj ve, da je vzorec prava nafta .
Večinoma pa drži, da se vsak sumljiv vzorec testira.
 

mac77

Fizikalc
22. avg 2007
4.541
37
48
imajo hitri test.V epruveto da malo goriva in doda par kapljic neke tekocine, potem ko pomesa se cez nekaj casa na dnu epruvete usede rdeca usedlina(ce je kurilc)

Razbarvat se da najlazje z zvepleno kiskino, UV zarki ali pa z aktivnim ogljem.
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Par vprašanj če dovoliš;

Kako odvzameš nafto recimo enemu A8, ki ima mrežico na cevi do rezervarja, spredaj pri motoru
pa je nemogoče prit do kakršnega koli vira za odvzem?

Recimo tankal sem kurilca, ga pokurim do konca, pol pa dalje nafro, kolko časa se pozna?

Kaj če recimo stranka svojega avta ne pusti pregledat?

Ali pa recimo; mene ustavite, rečete da bote pregledli nafo, žena pa se v tem trenutku kar odpelje?
(vrjetno je nebote šli lovit ali?)
 
Nazadnje urejeno:

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
Citat:
Uporabnik malcomX pravi:
Par vprašanj če dovoliš;

Kako odvzameš nafto recimo enemu A8, ki ima mrežico na cevi do rezervarja, spredaj pri motoru
pa je nemogoče prit do kakršnega koli vira za odvzem?

Recimo tankal sem kurilca, ga pokurim do konca, pol pa dalje nafro, kolko časa se pozna?

Kaj če recimo stranka svojega avta ne pusti pregledat?

Ali pa recimo; mene ustavite, rečete da bote pregledli nafo, žena pa se v tem trenutku kar odpelje?
(vrjetno je nebote šli lovit ali?)

Carina ima svoje pristojnosti. Če boš dovolj zaživciral carinika, ti lahko naprti lov s policaji, razšraufanje avtomobila na prafaktorje ter še body cavity search in to vse naenkrat. Sedaj pa daj, če si upaš.
grin1.gif


Ogo
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.750
210
63
Citat:
Uporabnik mac77 pravi:
imajo hitri test.V epruveto da malo goriva in doda par kapljic neke tekocine, potem ko pomesa se cez nekaj casa na dnu epruvete usede rdeca usedlina(ce je kurilc)

Razbarvat se da najlazje z zvepleno kiskino, UV zarki ali pa z aktivnim ogljem.

torej rabimo to tekocino, hitri indikator in rdeca barva se bo lepo usedla na dno ....
cheer.gif
 

bula

Fizikalc
3. sep 2007
453
26
28
Citat:
Uporabnik malcomX pravi:
Par vprašanj če dovoliš;

Kako odvzameš nafto recimo enemu A8, ki ima mrežico na cevi do rezervarja, spredaj pri motoru
pa je nemogoče prit do kakršnega koli vira za odvzem?

Recimo tankal sem kurilca, ga pokurim do konca, pol pa dalje nafro, kolko časa se pozna?

Kaj če recimo stranka svojega avta ne pusti pregledat?

Ali pa recimo; mene ustavite, rečete da bote pregledli nafo, žena pa se v tem trenutku kar odpelje?
(vrjetno je nebote šli lovit ali?)

Malce pozno, ampak iz ....

Ad 1: težko, ampak na servisu pa znajo
Ad 2: odvisno koliko cvička je ostalo v tanku
Ad 3: le kaj se zgodi, če nek prekrškar ne dovoli, da bi mu sodili za prekršek ali pa drug primer: ustavi te policaj, ti da pihat, ti pa nočeš ..... obstaja zdravilo skoraj za vsako bolezen
Ad 3: policisti radi ustavijo kakšen avto tudi na prošnjo carinikov, mobitel je pa tako uporabna zadevica. Seveda pa lahko pobegneš tudi policiji........


Zadovoljen?