Računalnik za arhitektko

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Oj,

Znanka kupuje mašino za hči, študentko arhitekture. Rabi kar konkretno mašino, včasih sem spremlajl novosti, zdaj pa nimam pojma žal sem čisto out pri teh stvareh....
zahteve:

- procesor vsaj 6 jeder
- matična, ki podpira do 64GB RAM-a
- RAM trenutno 16GB
- Grafična ?????
- sistem,ski SSD disk 120GB
- dodatni disk 2TB
- jasno da rabi tudi ohišje in napajalc in hladilnik(e)
- LCD 24'' IPS matrika
budget do 1000€, programska oprema tukaj ni vključena
------------------------------------------------
KJE nabavit? Svoj čas jer bil AGT zanimiv, je še tako?
Kako je glede izbire AMD ali Intel?
Glavno je da bo stvar letela in da bo zanesljiva - zadnje kar si želi je da bi zaradi levega proizvajalca gledali kake BSOD-e zaradi slabo spisanega gonilnika......
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.128
454
83
6 jeder študentka ne rabi, 16gb rama dovolj, ssd bi vzel 240gb, grafa je odvisna od programov s katerimi bo delala, ohišje imho ni važno, hladilnika ne rabi, napajalc en kvaliteten (XFX, BeQuiet, Corsair (samo dobre serije)...)
Pri AGT ne jemlji (za več beri zadnje strani na tej strani: https://slo-tech.com/forum/t611111/p4954876#p4954876 ), če se že kupuje v slo poglej recimo funtech, pa tudi forumaš netko lahko zrihta kaj poceni
Priporočam Intel (4jedra-8threadov)
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.297
5.886
113
v garaži sklamfana kišta pa zanesljivost, to veš da ne bo šlo skupaj

torej bo treba gledat "znamke" in znižat zahteve ali dvignit budžet...

pa intel valda, amd se ne gleda, če gre za resne stvari. itak znamka pa amd ne gre skupaj, tako da je ta dilema že v štartu rešena.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.409
1.361
113
Monitor naj bo 27'', še bolje: obvezno vzemi 2.
Čeprav so Dell najboljši monitorji (in sem jih imel že nekaj), je po moje boljša izbira večji monitor, in naj bo obvezno IPS. Sam sem bil zelo zadovoljen z LGjevimi IPS 27'' monitorji (dobiš za mali denar, dobrih 200 EUR eden). Da se razumemo: IPS panel v Dellu itak dela LG.

SSD obvezno 250 GB (pa ne najcenejšega), na ta račun lahko tudi glavni disk 1 TB.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.409
1.361
113
Citat:
Uporabnik hermann pravi:
v garaži sklamfana kišta pa zanesljivost, to veš da ne bo šlo skupaj

torej bo treba gledat "znamke" in znižat zahteve ali dvignit budžet...

pa intel valda, amd se ne gleda, če gre za resne stvari. itak znamka pa amd ne gre skupaj, tako da je ta dilema že v štartu rešena.
Se ne strinjam.

Z AMDjem ni nič narobe, je pa več narobe z znamkami, HP je postal totalen šrot. Jaz bi raje kišto sestavil iz solidnih komponent. Morda sem pa še stare šole...
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.297
5.886
113
Ravno zato, ker sem stare šole, sem napisal kar sem napisal...

Najbolj solidne komponente nikakor niso zagotovilo, da bo stvar kot celota funkcionirala. O amdju se mi pa ne ljubi zgubljat besed. Ker toliko stvari, kot jih je lahko šlo narobe pri njihovih chipsetih, se mi pač ne da še enkrat čez dajat. Toplo odsvetujem. Plus tega so ves čas s proesorji generacijo zadaj. Za budget zadeve bi šlo, ampak če sem prav razumel tukaj ne gre za budget zadevo.

Znamka je vsaj nekakšno zagotovilo, da zadeva nekako funkcionira kot celota. Ne trdim, da bo stvar zagotovo dolgoživa, ker razni HP-ji so glede tega že leta popoln šrot. Vseeno pa že ko odpreš kišto vidiš, da je bila čisto drugače premišljena in dizajnirana kot pa garažni klumpi.
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.760
2.123
113
za mene je pri tovrstnih povpraševanjih vedno pomembna predvsem ena stvar... kaj za ene programe se bo uporabljalo, ker tukaj smo na tem da je potrebno kupovati namensko grafično kartico ali pa je povsem zadovoljiva nekaj boljša consumer kartica.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Citat:
Uporabnik netko pravi:
za mene je pri tovrstnih povpraševanjih vedno pomembna predvsem ena stvar... kaj za ene programe se bo uporabljalo, ker tukaj smo na tem da je potrebno kupovati namensko grafično kartico ali pa je povsem zadovoljiva nekaj boljša consumer kartica.
Vem da uporablja CAD programe (AutoCad, 3Dmax in podobno), vidim pa že v štartu, da se bom od zadeve distanciral, ker realno nimam pojma
redface-1.gif
Se raje ubadam in prevzemam odgovornost za stvari ki jih poznam ....
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.409
1.361
113
Po eni strani imaš prav, ravno z brand name mašinami z AMDjevimi proci nikoli nisem imel težav.

Po drugi strani pa: ko vidiš HP delovno postajo z dvema SATA vmesnikoma, te malo mine vse skupaj... Ali pa njihove laptope z mrežnimi karticami na USB vodilih, ali pa WLAN kartice, ki delajo 5x slabše, kot pet let nazaj, ali pa imajo konektor samo za Main anteno,...
sprasujem se.gif
 

hrci

Pripravnik
22. jan 2008
865
2
18
Mogoče so pri cpujih res odzadaj, samo pri grafičnih pa so si takoj ob nvidio, ce ne celo boljsi
wink-1.gif
 

Benko14

Pripravnik
30. jun 2011
219
17
18
Pa se res splača novo ne vem kakšno bolano zadevo pa RAM-a za izvoz, pa grafično da bi lahko celo vas priklopil nanjo...

Sam lavfam CAD in PS na prastari mašini, ki je stara 8 let. Specifikacije ma mobilni aparat boljše (4Gb rama..) pa zadeva deluje. Cena je bila takrat sitnica 300€ v comshopu, potem veste, da nisem gledal kaj je notri in samo kupil. Ampak delujeta CAD in PS brez problema.

Kaj se pa uporablja še za arhitekturo pa ne vem. Ampak, naj se preveri kaj se bo potrebovalo. Predvsem pa je pomembno vprašanje ali se splača. Ker če bo po koncu/med študijem zaslužila kakšen € in se bo investicija pokril. Potem ni nobenega problema kupiti 1K€++ računalnik, če pa je to samo muha pa mislim, da sestavljeni za cca 300/400/500€ bo dovolj.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.320
1.347
113
Kupovati tako mašino za študentko, ki verjetno izkoristi 40% tega kar ji CAD programi ponujajo je neumnost, ker bo ta mašina do takrat ko bo začela z resnim delom itak zastarela. Naj kupijo eno srednji rang PC-ja od Dell-a, HP-ja in jih bo ta stal 600 EUR pa je to to. Zraven naj dodajo kvaliteten monitor, spodobni 27" so med 250 in 300 EUR.
Vse ostalo je izguba časa in denarja. Naj malo povpraša med aktivnimi arhitekti in bo videla, da delajo na mašinah, ki so stare 4 in več let, ki bo performancah bistveno zaostajajo za tem kar je danes v srednjem cenovnem rangu.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.297
5.886
113
Citat:
Uporabnik hrci pravi:
Mogoče so pri cpujih res odzadaj, samo pri grafičnih pa so si takoj ob nvidio, ce ne celo boljsi
wink-1.gif

Govorili smo o procesorjih (se mi zdi)
smile-1.gif
. Grafične od amdja so itak kul.
 

djpiky

Pripravnik
21. feb 2008
370
5
18
Zadnje 2 mašini sestavljal za 2 arhitekta. Sicer je bil budget 3 kratnik tvojega ampak vseeno.

- Procesor naj bo intelov. Glede na budget priporočam i5.
- Ram Bolje vzeti 8 gb dobrega rama, kot 16 za en k.
- Matična: Najbolj logična izbira bo socket 1150, če se gre v extreme pojdi na 2011
- SSD 250gb
- grafična kartica: Definitivno se v take namene kupuje quadrote. Vendar glede na budget predlagam nakup igračarske kartice, katera rata izredno izredno zmogljiva z naložitvijo pravega firmwara.

Treba se zavedati da pravi workstation za arhitekta se prične pri 2,5k €. Bo pa za študentko povsem zadovoljiv tudi PC za 1k €.
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.760
2.123
113
seveda je vse kar si povedal zelo relativno velika večina njih pa tudi neumnost pa pojdimo po vrsti

1. nadarjena študentka lahko mašino še kako izkoristi predvsem pa je še stvar časa v katerem to naredi... s sposobno grafiko lahko določene operacije naredi do 10 krat hitreje
2. srednji rang brand računalnikov ni 600 eur predvsem pa to kar je 60 eur pri brandih ni primerno za hitro obdelavo
3. seveda kvalitetni monitor 27 inčev ne stane od 250 do 300 eur... če govorimo o kavitetnem 27 inčnem monitorju potem govorimo o ips z resolucijo 2550x1440 poglej cene pa boš videl kje se gibljejo
 

NoteThis

Fizikalc
25. sep 2013
511
172
43
Za potrebe 2d in 3d (autocad, Solidworks, CREO...) imam v službi računalnik z i7 4790 procesorjem, 16gb ram, grafična nvidia quadro k420, samsung evo SSD, 1TB trdi disk, Dell 24inch ips monitor. Razen mogoče malo večjega monitorja, je konfiguracija zame zadovoljiva in po enem letu še vedno deluje bp. Cena je bila kakšno leto nazaj okrog 1200€, tako da bi zdaj sigurno šlo ceneje. Pomoje bi bila taka konfiguracija čisto dovolj za študentko.