Računalnik nenadoma ugasne

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.947
9.002
113
EU
Hladilnik za procesor imam od Akase model REVO AK-925. Je termosifonski in drži temperaturo procesorja okrog 55 stopinj.
http://www.frostytech.com/articleview.cfm?articleID=2576

a1k-akasar.jpg


Pri zagonu računalnika izgleda hladinik zamuja in ne sproži pretoka hladilne tekočine. Temperatura se začne dvigovati čez 90 stopinj.
Ko takrat naredim restart računalnika, hladilnik začne naprej normalno delovati. V kolikor restarta ne naredim se zadeva toliko pregrjeje, da BIOS odklopi Abaka. Torej ni kriv napajalnik, ampak hladilnik, ki občasno "zmrzne" in ne začne hladiti.
Hladilnik mora biti obrnjen navzgor ker je gravitacijski. Drugi polpžaj je vodoravno v levo proti stranskem ventilatorju na ohišju. Ta položaj je manj ugoden za delovanje in je še dovoljen (v desno in dol pa ni). Meni je bolj ugoden zaradi kroženje zraka skozi ohišje.
Ta levi položaj uporabljam kakšne dve leti in tudi ni bilo težav.
Hladilnik je letnik 2008 in je do sedaj delal dobro.

Sedaj bi potreboval kakšni Free program, ki v log beleži temperature procesorja in jih riše v grafični obliki. Najprej bom probal zamenjati termalno pasto, drugo pa ne vem kaj bi pomagalo.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.947
9.002
113
EU
Obrnil sem ventilator s hladilnikom in sedaj pika navzgor, namesto levo. Ventilator segreje streho ohišja Abaka, ker tam ni napajalnika ki bi s svojim ventilatorjem odpihnil topli zrak ven. Napajalnik je namreč spodaj. Na desno stran sem nalepil plastični profil kot pregrado, ki ne dovoli da topli zrak gre v desno in segreva DVD pekača..
Temperature so sedaj bolj nizke, ker je hladilnik v položaju navzgor bolj učinkovit. V levo ležeče je polovico manj zmogljiv.

f2t-Captur.jpg
 

pleXwriter

Majstr
3. avg 2009
3.354
298
83
Da si malo sposodim staro temo...crknil mi je napajalnik v namiznem pc in me zanima, če kdo to v lj kej poceni menja oz. bi bil prpravljen mi zamenjat?

Hvala!
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.653
148
63
Nisem iz LJ, tako da se name ne moreš obrniti. A naj me koklja brcne, če napajalika ne uspeš sam zamenjati. Poglej kako je stari priključen in prišraufan. Novega enako not in voila!
 

pleXwriter

Majstr
3. avg 2009
3.354
298
83
Tudi ena od opcij, v primeru, da bodo zahtevali v kakem servisu za menjavo več, kolikor stane napajalnik. Ampak, upam, na kako poceni rešitev, od mejhnega pravijo, da kar priem drek rata in velikokrat kar drži
smile-1.gif

Rad bi pa to v kakem dnevu, dveh če je možno, nečakinja od moje je pri nama na počitnicah in je v njeni sobi ta revež od računalnika
smirk-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
potrebuješ samo križen izvijač, pa sesalc, ker je sigurno full praha not.


evo navodila. pa ni vrag, da ti tole ne rata.
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
niso vsi iz hiše in polno garažo orodja
wink-1.gif
v bloku ne moreš it do soseda, lahko pa greš na bencinsko. al pa kupiš zrak v piksni.

v primeru, da ni kompresorja, bo sesalec in ozki nastavek čist ok.
 

Andi

Pripravnik
18. avg 2007
45
0
6
Če imaš doma kako električno zračno črpalko za blazine napihovat, bo tudi šlo. Daš najtanjši nastavek gor in bo kar konkretno pihnilo.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.653
148
63
Tudi prah bi bilo dobro spihati s hladilnika procesorja in grafične. Če imaš že odprto kišto.
 

Frenckie

Pripravnik
20. jun 2011
638
3
18
Citat:
Uporabnik pleXwriter pravi:
Ammmm...jst morm menjat napajalnik ne pa spihat prah
smile-1.gif

Ja, ko menjaš napajalnik (ali bilokatero komponento) je priporočljivo da spihaš prah iz cele notranjosti, ker je vprašanje kdaj boš naslednjič odpiral PC.