Račun - kako veš, da je izstavljen oz. dejansko odveden davek?

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Brat je pri adaptaciji hiše prejel račun v prilogi. Kako veš, da je resničen v smislu FURS-a? Zgleda mi čuden, če je bil zaračunan davek, potem se pričakuje da bo od tega računa res tudi plačan državi.
 

Priponke

  • 1.pdf
    365,9 KB · Ogledi: 512

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Po drugi strani pa me je presenetilo, da predlaga nakazilo na TRR. Takšni, ki mutijo običajno potem želijo gotovino.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Brat je pri adaptaciji hiše prejel račun v prilogi. Kako veš, da je resničen v smislu FURS-a? Zgleda mi čuden, če je bil zaračunan davek, potem se pričakuje da bo od tega računa res tudi plačan državi.
Meni se zdi račun normalen, ima vse potrebne elemente. Saj ni iz registrske blagajne, da bi moral vsebovati šifre Fursa.
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.154
4.482
113
ma tole je čist OK račun enga spja. ne kompliciraj, sploh če je treba na TRR nakazat pa če dela delujejo dobro narejena (kaj se bo pokazal pa itak ne morš že zdaj vedet).
 
  • Všeč mi je
Reactions: zino in ncnifrej

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.142
5.753
113
pri taščici
Očitno se ni slišal za Excel tabelo in se raje v wordu heca

Če pa bo odveden davek, pa najbolje da kopijo pošlješ na FURS.
 

Narodnjak

Majstr
20. jul 2007
10.248
267
83
38
Ljubljana
račun je čist normalen, sj se vid po številki računa da bo letos mogoče 20 računov izdal :)

DDV je odveden

ne vem zakaj bi preverjal če je ddv plačan?

bi se pa zmenil za 2700 alpa še mn na roke pa je :D
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
če je plačilo na trr, potem se res ni treba ukvarjat ali bo dotični plačal ddv. to je njegov problem.
saj v merkatorju tudi piše na računu, pa pojma nimaš ali plačajo ddv ali ne, pa se s tem ne ukvarjaš
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Pred 2 mesecema je kolega imel rojstni dan in je v gostilni plačal za pice in pijačo skoraj 150eur. Gostinec mu je prinesel "račun", na katerem pa je pisalo INFORMATIVNI RAČUN. On je to opazil, a nič omenil gostincu, je pa vprašal če bo še kaj popusta, gostinec pa se je tumastega naredil in samo odvrnil, da je to to. Znesek je poravnal, potem pa sliko poslal na fursovo mobilno aplikacijo.
Od izdajatelja računov bi bilo korektno, da v koliko muti z računi, je fer da si neplačan ddv potem vsaj razdelita plačnik in prejemnik, oziroma ga sploh ne bi smel pokasirati od stranke.

Ko sem videl ta zidarski račun sem pomislil, da bi lahko šlo za podobno zadevo.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
ja, samo kolega je plačal na roke. če plačaš na trr, ga bodo slej ko prej dobili, zato pravim da ni panike.
solarni način plačevanja je pa druga zadeva
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.348
249
113
sam racun je pa res spisan k en pejnovrt.

ampak ja, ce gre na trr, jentam uradno zabelezen.

v bifeju pa ne mores vedeti, al gre racun naprej al ne...
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
To, da je gor TRR se ni garancija, da bo ddv tudi placan. Racun ni ok, ddv mora biti jasno izracunan in ne samo napisana stopnja in skupni znesek. Placilo ARE bi moglo biti jasno napisano, kdaj je bilo in takrat bi moral izdati avansni racun. Manjka datum opravljene storitve, manjka rok placila, davcna stevilka je napacno navedena, ipd.. Ce bi pa se videl celi trr bi se pa dalo preveriti ali gre za osebni ali poslovni racun. Grem stavit, da je racun itak samo za finto gor in je sel denar na roke.
Pa mislim, da je obvezno, da so vsi racuni izdani preko blagajne povezane s fursom ali pa s knjigo vezanih racunov. Naj me kaki racunovodja popravi.
 

gimi

Fizikalc
23. avg 2019
352
113
43
datumi so problem

davčna št. je vredu razen dvopičja ampak če dela v wordu pol ni glih tehnični tip
račun za avans ni potrebn, ker je naročnik običan potrošnik in je avans predvidevam nakazu na trr (če je dal na roke pol je problem)
davčna blagajna je potrebna če posluješ z vsem drugim kar ni nakazilo na trr
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
To, da je gor TRR se ni garancija, da bo ddv tudi placan. Racun ni ok, ddv mora biti jasno izracunan in ne samo napisana stopnja in skupni znesek. Placilo ARE bi moglo biti jasno napisano, kdaj je bilo in takrat bi moral izdati avansni racun. Manjka datum opravljene storitve, manjka rok placila, davcna stevilka je napacno navedena, ipd.. Ce bi pa se videl celi trr bi se pa dalo preveriti ali gre za osebni ali poslovni racun. Grem stavit, da je racun itak samo za finto gor in je sel denar na roke.
Pa mislim, da je obvezno, da so vsi racuni izdani preko blagajne povezane s fursom ali pa s knjigo vezanih racunov. Naj me kaki racunovodja popravi.

strelaš v temo, oziroma, sereš mi v rukzak
valjda bi avtor povedal, če bi bil keš na roko.. in ti greš stavit da je bil. za koliko? 1500? prinesi gotovino
praviš da misliš, da so računi preko blagajne vidni fursu... Kaj ima to veze v tem primeru? Je ta račun preko davčne blagajne, ker je bilo plačilo na roko?
Ker je bilo plačilo na trr, in če ne bo plačan DDV, ga bodo dobili, in tebe ne rabi skrbet.
 
  • Všeč mi je
Reactions: cappy

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Pred 2 mesecema je kolega imel rojstni dan in je v gostilni plačal za pice in pijačo skoraj 150eur. Gostinec mu je prinesel "račun", na katerem pa je pisalo INFORMATIVNI RAČUN. On je to opazil, a nič omenil gostincu, je pa vprašal če bo še kaj popusta, gostinec pa se je tumastega naredil in samo odvrnil, da je to to. Znesek je poravnal, potem pa sliko poslal na fursovo mobilno aplikacijo.
Od izdajatelja računov bi bilo korektno, da v koliko muti z računi, je fer da si neplačan ddv potem vsaj razdelita plačnik in prejemnik, oziroma ga sploh ne bi smel pokasirati od stranke.

Ko sem videl ta zidarski račun sem pomislil, da bi lahko šlo za podobno zadevo.
Teoretična možnost: v izogib stornaciji računov pri nepravilno navedeni obliki plačila (keš, kartica) izda natakar informativni račun, ki ga potem s pravilnim vnosom načina plačila spremeni v pravi račun - čisto legalna možnost in se mi je to že večkrat zgodilo, le da so mi potem prinesli še pravi račun.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
seveda ob tem, da brez izdanega ORIGINALNEGA in pravilnega računa nisem dolžan plačat. govorimo o gotovinskem plačevanju.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.174
267
83
Problem takega računa je predvsem v t.im. missing traderjih. Če je kupec pravna oseba ponavadi slej ko prej pride FURS in kupcu reče, da bi moral vedeti da gre za missing traderja ki ne plačuje davkov (slamnato podjetje) ter firmi odbijejo DDV iz knjig (kupcu, ki si sicer ta obračunan DDV odbije). Če je kupec fizična oseba pa itak ne bi smel biti problem, mu težko dokažejo zlorabo. Če pa izvajalec ni davčni zavezanec pa itak ni nobenega problema. Je pa res da FURS reče tako in tako in ti izdajo odločbo ki jo moraš plačat, pol se pa ukvarjaj s pritožbami. Ampak za fizično osebo kot kupca ne bi smel biti problem.