Rabljen server 24/7

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
sem navedel, da ekipa, ki to sedaj že rešuje.

Mene predvsem zanima cenovno v primerjavi s cloudom, kakšen HW je potrebno nabaviti. Zgolj informativno.

Cloud je načeloma vedno dražji od lastnega HW-ja. Ti pa prišpara par profilov ljudi, ker jih več ne rabiš. Pa tudi performančno je slabši od lastnega HW-ja, sploh kar se tiče disk IOPSov.

Je pa bolj "komot", kar tudi nekaj stane ;)
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Cloud je načeloma vedno dražji od lastnega HW-ja. Ti pa prišpara par profilov ljudi, ker jih več ne rabiš. Pa tudi performančno je slabši od lastnega HW-ja, sploh kar se tiče disk IOPSov.

Je pa bolj "komot", kar tudi nekaj stane ;)
Ko pogledaš TCO ni nujno, da je dražje, sploh ko prideš do multi DC/multi region postavitev z ustrezno redundanco, stopnjo varnosti itd.. Avtomatizacija, deljenje virov in ekonomija obsega delajo svoje. Seveda obstajajo izjeme, če rabiš npr. ogromno ene računske moči na enem koncu ali imaš zelo specifične varnostno, performančne, latenčne, itd. zahteve, ki jih ne moreš pokrit z nekim standardiziranim setupom v cloudu. Kar se IOPSov tiče, se da skoraj vse, kar lahko postaviš pri sebi, dobiti tudi v "cloudu". Če si malo bolj zahteven in želiš custom konfiguracijo, pač zadeva ne bo na voljo v parih sekundah ampak mogoče po naročilu v parih dneh mogoče tednih (sploh za bare meteal), ampak perfromance običajno ni problem, samo cena bo tudi temu primerna.

Je pa seveda ceneje, če upoštevaš zgolj goli HW in pozabiš upoštevat ceno datacentra, napajanja, hlajenja, fizičnega varovanja, financiranja in predvsem kadra, ki bo vse skupaj postavil, nadzoroval ter vzdrževal. Seveda je pa lahko tvoja kalkulacija malo drugačna, če imaš vse ostalo že na voljo, in je vprašanje samo ali nekaj vržt v cloud ali razširit obstoječo infrastrukturo na obstoječi lokaciji z obstoječimi ljudmi, obstoječimi povezavami, itd., ki imajo še dovolj prostih kapacitet.
 
  • Všeč mi je
Reactions: philips

B81

22. jul 2007
34.260
8.812
113
Kaj bi rekli na tole zadevo?

MB je menda tale

Pa me zanima, ima sistem potem grafično na MB in še dodatno? namreč grafična je bila edino, kar mi je crknilo pri trenutnem.

...z dokupom vsaj 16 GB rama ali če naredim na max. 32 gb, bi morala bit kar ok mašinca?
(server odpade, sem videl na YT, koliko je to glasno).

hvala
 

B81

22. jul 2007
34.260
8.812
113
Sem videl, ampak koliko je to v resnici "mocno in sposobno"? Za Photoshop npr. Spremljam benchmark rezultate in tale xeon je ze bolj bogi.
 

B81

22. jul 2007
34.260
8.812
113
Obcasno Photoshop (brez 3D), bolj enostavne zadeve in laufanje enega SEO programa, ki rabi dober proc. in ram.
Sicer je slo tudi na starem racunalu slo, ampak ta bi imel gor izkljucno ta dva programa, brez placilnih zadev (zaradi vdora prejsnji mesec).
 

JakeOnBreak

Majstr
18. jun 2012
730
296
63
Obcasno Photoshop (brez 3D), bolj enostavne zadeve in laufanje enega SEO programa, ki rabi dober proc. in ram.
Sicer je slo tudi na starem racunalu slo, ampak ta bi imel gor izkljucno ta dva programa, brez placilnih zadev (zaradi vdora prejsnji mesec).
Vdor se je verjetno zgodil zaradi tega, ker si v SEO program vnesel FB login podatke. Nakup strežnika in ločeno laufanje SEO programa te pred tem ne bo zavaroval
 

B81

22. jul 2007
34.260
8.812
113
Ne, SEO ni imel nic zraven, ker nima veze sploh...racunalnik pac 24/7 prizgan in ponoci se je zgodilo, ze po nekaj dneh. Opazil, ko sem ponoci prejemal racune od Facebooka za oglasevanje, oglasi pa bli neaktivni (razen novi nastavljeni od barabe)...
Zato bi rad novo clean zadevo.
 

B81

22. jul 2007
34.260
8.812
113
KSemZ :)

Torej od nakupa serverja ni bilo nič, tko da se bo vzel en stacionarni. Prebral sem, da je za Photoshop boljši boljši procesor kot grafična kartica, ker gre dejansko za računanje, Illustrator še bolj rabi dober zmogljiv procesor. Nekako sem za Ryzen 5 serijo ali mogoče 7.

Nov računalnik tule bi moral bit bomba, če se mu zamenja grafična z neko normalno (ta ista mi je v mojem crknila).

Drugače pa s slabšim procesorjem tale iz Shoppstera, kjer načeloma ne bi rabil menjat nič, le dokupit vsaj 8 GB rama.

Mnenje, kaj bi se raje vzelo? Iger se ne igra, načelo za PS in en seo program, brez FB, računov, kript itd..

aja, pri vseh procesorjih gledam benchmark. Ta Ryzen 7 3800x je raketa proti ostalim.
Tnx