Puljenje modrostnega zoba zaplet

casio

Pripravnik
19. nov 2014
528
15
18
Dne 27.5 sem bil na puljenju osmice oz. modrostnega zoba, ki je rastel po dlesnijo in se je v dlesni naredila taka majhna luknjica skozi katero sem kako leto gledal zob. Šel sem samoplačniško kirurško odsranitev, ker me je zob začel boleti. Poseg je trajal slabe pol urice.

Ko sem prišel domov sem takoj vzel nalgesin, ker so bolečine ratala kar hude in so sekale v ušes, oteklina obraza pa se je prve dni povečevala nato je ostala iste velikosti do torka 2.6 , ko se je končno vidno zmanjšala. Naj omenim, da imam od puljenja do danes trizmus oz. nezmožnost odpiranja ust več kot 1 cm.

V petek 5.6 ponoči se mi je oteklina noro povečala kot tudi bolečine in mi ni preostalo drugega kot, da poiščem nujno pomoč. Zobozdravnik je pogledal rano za silo, ker ne morem odpreti ust in rekel, da se lepo celi in mi za oteklino predpisal tablete Amoksiklav. Včeraj zvečer spet šok in sicer čuden okus v ustih in ko sem izpljunil sem videl precej gnoja. TO je bilo tudi čez noč. Danes grem nazaj do zobozdravnika, ki mi je pulil zob.


Je imel še kdo kakšno tako izkušnjo in kako se je rešila?
 

bigMIKE

Majstr
19. mar 2012
1.257
150
63
Z modrostnimi zobmi o vse sorte frke lahko. Lahko se ti fajn zagnoji v "luknji" in amoksiklav ne bo dovolj, včasih je potrebno odpret dlesen, da steče gnoj ven oz. fizično posesat z drenažo gnoj ven.

Če imaš vročino, konstantno bolečino in oteklina ne izgineva, potem kar nazaj k zobozdravniku. Če se ti fajn zagnoji, boš imel rdečino (in kasneje kot modrico) vse dol po vratu in delu prsnega koša. Zaradi takih nezdravljenih posegov so včasih ljudje umirali...
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.458
1.835
113
na temni strani lune
Sam sem prestal puljenje vseh 4 osmic. 3 so bile "izklesane" iz dlesni, ena pa izpuljena, pa na srečo z nobeno nisem imel problemov po puljenju.

Še najbolj so me motili šivi za tisti teden ko sem jih imel notri.

Strinjam se z nasvetom bigMIKEa in tud sam predlagam čimprejšnjo zobozdravniško pomoč, da ne bo hujših težav kot so že.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.302
953
113
Celje
Obišči stran
Imel slabo izkušnjo. Zob delno izrasel. Na kirurgiji vprašali ali lahko študenti spremljajo. Zobozdravnik pogledal sliko in komentar "eh šolski primer". No zob se je zdrobil. Sledilo je "klesanje" korenin. Krvavitev se še več dni ni popolnoma ustavila. Na obrazu in vratu sem imel vse možne barve.
Naslednjih 14 dni nisem uspel ust odpreti več kot kak cm. Juhice in slamica :). Potem sem dobil neke vaje za raztezanje mišic.

Ampak ja, ko je enkrat začelo iti na bolje se je hitro poštimalo.
 

casio

Pripravnik
19. nov 2014
528
15
18
Danes je 14 dni od puljenja. Včeraj bil zopet pri zobozdravniku, ki mi je poleg Amoksiklava predpisal še zdravilo Elforan na vsakih 8ur ter mi pokazal še vaje za odpiranje ust. Oteklina bi načeloma morala izginiti v prvem tednu, če gre vse po planu.

Stanje gre nekako na boljše. Bolečin več ni, šivi so se stopili, gnoja skorajda ni več in usta lahko malo več odprem. Oteklina je še vendar ni več toliko velika.

Pred tem sem dal letos ven zgornjo osmico tudi na desni strani, ki je lepo izrasla. Bolečin sploh ni bilo le malo se krvavel. Naslednji dan kot, da ni nič.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Zgornji modrostni so povsem druga pesem kot spodnji. Meni ga je ven cuknila kar moja zobozdravnica. Malo sem cviknil, ko se je tako hitro odločila, vidiš in slišiš pa marsikaj od ljudi, ki so dali modrostne ven. Ampak me je potolažila, da ni nobene primerjave s spodnjimi. Naslednji dan sem opravil peš turo dolgo 60 km brez da bi sploh vedel, da sem prejšnji dan dal zob ven.
 

gurman5

Pripravnik
5. avg 2013
77
3
8
Pri modrostnih zobeh gre velikokrat kaj narobe in ti si očitno še posebej nasrkal... hvala bogu da so ti zdravila pomagala, ker meni niso in sem se en mesec vrtel okoli zobozdravnikov parkrat na teden.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Moja je dala v sredo ven osmice...spodaj se ji je vnela kost in jo boli za popizdit...jemlje brufen
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
V vseh teh primerih pač najprej pokličeš zobozdravnika, ki je to delal.

Oteklina prve 3 dni je normalna in je lahko posledica posega (v bistvu je to kontrolirana poškodba dlesni in kosti), če po treh dneh šele začne zatekat ali pa začne bolj zatekat, je prišlo do gnojnega vnetja. Takrat je potem nujen antibiotik, včasih (tako kot je že nekdo napisal) je treba gnojno vnetje prerezat, da se čimprej sprazni večji volumen gnoja, da imajo antibiotiki lažje delo.

Vedno lahko pride do komplikacij, ampak načeloma do tega pride v manj kot 5% primerov, nima pa ravno veze s tem, kako zahteven poseg je bil. Če je zahteven je edino bolečina ponavadi hujša, ampak se da brez večjih problemov preživet, če se s tabletami našopaš takoj po posegu.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Meni se je po prebrani zloženiki in kaj vse podpišeš pred posegom zdela edina komplikacija da ti poškodujejo živec.
To kar ste tukaj pisali se pač zgodi.
Drugač pa je treba potrpet.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
KillaKHAN, se ji je sedaj ze vnelo, ima gnojno in je bila nazaj pri zobarju in ji je rekel, da je to normalno. In nobenega antibiotika ji ni dal, samo se ene brufene.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
In kako naj zdaj ona pride do antibiotika? Baje se ji je vnela kost...tako sva brala na netu in zobar je to tudi potrdil.
Torej, kako do antibiotika?
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Zdej se meniva, da bo poklicala svojo zobarco v ponedeljek, ker tale zobar jo je slikal (celo placat je mogla rentgen, ceprav je slo za nujno)
Sem bil pri istem zobarju par let nazaj...izruval 3 osmice in eno odlomljeno sedmico in nisem imel niti 1% problemov.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
KillaKHAN, se ji je sedaj ze vnelo, ima gnojno in je bila nazaj pri zobarju in ji je rekel, da je to normalno. In nobenega antibiotika ji ni dal, samo se ene brufene.

Po puljenju imaš dve vrsti vnetja - gnojno in “suho”. Do suhega pride, kadar se ne naredi strdek oz. strdek izpade zaradi spiranja/kajenja in podobnega. Tam se ne da narediti kaj dosti, ena opcija je, da se da še enkrat anestezija in se ponovno proba sprožit krvavitev, druga pa je 14 dni protibolečinskih. Ponavadi najkasneje po treh tednih neha bolet.
Drugo vnetje je gnojno, tam brez antibiotikov lahko potencialno tudi umreš.

To, da ni dal atb pomeni samo to, da ni gnojno vnetje, ali pa pojma nima. Bolj mislim, da gre za “suho” vnetje.