Protest kmetov na Nizozemskem

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.330
5.848
113
pri taščici
Kaj se dogaja na nizozemskem, baje je precej kmetov na protestih. Nekaj v zvezi z vnosom dusika v tla. A je kdo kaj zasledil v medijih
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.578
283
113
Kaj se dogaja na nizozemskem, baje je precej kmetov na protestih. Nekaj v zvezi z vnosom dusika v tla. A je kdo kaj zasledil v medijih

mi je zanc en kamionar govoril.

sramota za nase medije, da NOCEJO porocat o tem, ker bi se verjetno tudi tukajsni kmeti uprli.

baje gre kot za "unicevanje" kmetov... njegove besede.
 
  • Všeč mi je
Reactions: koliko

erikson

Guru
25. avg 2007
21.411
5.395
113
Kaj se dogaja na nizozemskem, baje je precej kmetov na protestih. Nekaj v zvezi z vnosom dusika v tla. A je kdo kaj zasledil v medijih
Dnevnik je objavil kratko novico STA, "profesionalni novinarji" in oba dopisnika iz Bruslja (ki pokrivata tudi Beneluks) pa zaenkrat molčijo.


Finance imajo daljši članek.


Dober teden so nizozemski kmetje že na nogah, zdaj so se jim pridružili še ribiči, razmere se pred jutrišnjimi morebitnimi popravki zakonodaje zaostrujejo. Po protestih pred domovi politikov in v katerih so pred parlament pripeljali tudi krave in grozili, da jih bodo zaklali kar na mestu, so kmetje začeli blokirati ceste – največje letališče v državi Schipol je tako ponedeljkovim potnikom svetovalo, naj pridejo z vlaki. Nato so blokirali tudi vhode v trgovska distribucijska središča, napovedane so tudi blokade večjih pristanišč.

Prazne police v trgovinah bi bile, pravijo, posledica nove "eko" zakonodaje, ki predpisuje zmanjšanje uporabe dušikovih gnojil v poljedelstvu in števila glav živine. Po oceni kmetov bi se morala tako zapreti približno tretjina kmetij – in to v času, ko preživljamo tudi prehransko vojno in ko že vidimo prehransko katastrofo v Šrilanki. In kakšne načrte imamo mi?

Pojdimo najprej nazaj na Nizozemsko: tamkajšnji parlament jutri glasuje o tem, da naj bi kmetje do leta 2030 morali za 50 odstotkov zmanjšati izpuste zlasti dušikovega oksida iz gnojil in amonijaka iz živinoreje. To bi kmete, po ocenah gre za dobrih 30 odstotkov kmetijskih gospodarstev, prisililo k zmanjšanju črede živine ali opustitvi kmetovanja nasploh.

Aprila 2021 so v Šrilanki zaradi ekoloških razlogov in politične usmeritve prepovedali uvoz in Šrilanko razglasili za prvo državo, ki ne bo uporabljala umetnih gnojil. Rezultat: prazne police in lačni ljudje. In razmere se še slabšajo, saj na črpalkah ni goriva, zato je v teh dneh zaprta še večina trgovin, poroča Spiegel. Manjša domača pridelava in pomanjkanje hrane v trgovinah pomenita še večjo lakoto. Novembra lani so sicer prepoved uvoza umaknili, a škoda je bila že narejena.

Slovenija je z večinoma majhnimi kmetijskimi gospodarstvi precej daleč od prehranske samooskrbnosti. Zadnji podatki statističnega urada so za leto 2020: pred dobrim letom in pol smo bili 88-odstotno samooskrbni z žiti, 84-odstotno z mesom in 48-odstotno z zelenjavo. Najbolj samooskrbni, 95-odstotno, smo z jajci in vinom – a čeprav zadnje v davčnem smislu šteje za hrano, se od vina ne naješ.

Kakšno kmetijsko strategijo bo sprejela vlada Roberta Goloba? V teh dneh potekajo zadnja pogajanja s kmeti oziroma njihovimi združenji, so nam povedali na kmetijskem ministrstvu, ki ga vodi Irena Šinko. Zato nam do javne razgrnitve, to pa bo na kmetijskem sejmu Agra konec avgusta, še ne morejo odgovoriti na vprašanje, so dejali, ali tudi nas čaka morebitno zmanjšanje uporabe umetnih gnojil in manjšanje števila glav živine – kot na Nizozemskem – oziroma kako bomo zvozili z bolj ekološko, manj produktivno in dražjo samooskrbo, medtem ko je uvoz tudi vprašljiv.

Skupna evropska kmetijska politika bi sicer morala zaživeti že lani, a so uveljavitev te prestavili na prihodnje leto, torej leto 2023. Obrisi so jasni: večji poudarek ekološkemu kmetovanju. A v luči zdajšnjih kriz se že špekulira, da bodo evropski voditelji mehkejši od prejšnjih načrtov: da bodo uveljavljeni kakšni odpustki ali podaljšana prehodna obdobja. Lačni volivci niso "koristni" volivci.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.151
2.333
113
v lokalni ostariji
V kolikor drži da želijo samo sprovedit nitratno direktivo (ki že velja v Sloveniji) potem protestov ne podpiram. Ker predstavljajo nelojalno konkurenco slovenskim kmetom, ki to direktivo morajo spoštovati (saj veš omejitev gvz/ha)...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Garfildd in Hanzi

B81

22. jul 2007
34.486
8.957
113
Narobe si videl - kmetje so jo zmanjšali na 30 km/h.
Vsaj 40 km/h :)


Menda so hoteli zapreti nekaj farm, sem nekje prebral, da je to bil vzrok. Neverjetno videt, da tudi ljudje podpirajo kmeta, verjetno vedo, da hrana ne raste v parku. Me zanima, kako bi pri nas golobovi volilci podpirali enako stvar.

EDIT:
aha - https://indianexpress.com/article/e...sions-plan-farmers-protest-explained-7999870/

The government says emissions of nitrogen oxide and ammonia, which livestock produce, must be drastically reduced close to nature areas that are part of a network of protected habitats for endangered plants and wildlife stretching across the 27-nation European Union.

Pa se ve, da bo to hrano podražilo??
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Če je to, da cela.evropa spoštuje direktivo ti je pa ne potem je to čista nelojalna konkurenca. In bi morali kmetje iz Evrope se boriti proti njim ali pa skupaj zahtevati enakopravnost (torej da se ta direktiva ukine tudi tu)...
Pa je to dejansko razlog, si preveril? Sprašujem, ker ne vem.

Zmanjševanje števila glav živine sicer ni povezan s tem in je vseeno ustrezen razlog za protestiranje, vsaj po njihovem mnenju?
 

B81

22. jul 2007
34.486
8.957
113
Pa je to dejansko razlog, si preveril? Sprašujem, ker ne vem.

Zmanjševanje števila glav živine sicer ni povezan s tem in je vseeno ustrezen razlog za protestiranje, vsaj po njihovem mnenju?
Lih to. Zmanjsevanje stevila glav je nacin za zmanjsevanje amonijaka itd... preberi moj zgornji link.
Si mislim, da jih tudi ostali kmetje podpirajo, ampak noben ne upa posnemat NL kmetov.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.297
2.395
113
še v SLO - ampak komaj
Lih to. Zmanjsevanje stevila glav je nacin za zmanjsevanje amonijaka itd... preberi moj zgornji link.
Si mislim, da jih tudi ostali kmetje podpirajo, ampak noben ne upa posnemat NL kmetov.

NL kmetje so zaradi izjemno intenzivnega kmetovanja (glav na hektar) bolj pod udarom. Alternative, tako kot recimo “alpski kmetje”, ki lahko spet aktivirajo visokogorske pašnike (sicer ob ustreznem subvencioniranju, ker ekonomske računice ni), pa nimajo - torej je edina opcija protest ali crkni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: koliko

B81

22. jul 2007
34.486
8.957
113
Aha. Pa kako so sploh prisli na amonijak in dusik? Tu se bo zacel zrak cistit zgleda... slisi se bolj kot wokerska agenda.