Prometna nesreča in nadaljenje zavarovanje avta

afroC

Majstr
6. jun 2009
2.771
351
83
Pozdravljeni,

Pred nekaj tedni sem imel z avtom manjšo prometno nesrečo (v tujini). Zaradi sonca, ki mi je za trenutek zasijalo direktno v oči, sem spregledal, da avto pred menoj že stoji in sem se rahlo dotaknil njegovega odbijača.

Priznal sem krivdo, naredila sva evropsko poročilo o PN, on je imel malce udrt odbijač in nekaj prask, pri meni pa je bil malo huje, ker sem ga zadel z vogalom odbijača. Zato se je sila prenesla na zelo majhno površino, posledica: malce počen odbijač in poškodovana prednja luč (samo zlomljen nosilec luči, zato stoji malce postrani).

Pri triglavu imam zavarovan avto, poleg obveznega zavarovanja tudi AO+ ter kombinaciji kaska D in J.

Zavedam se, da bom napredoval za tri razrede pri plačilu zavarovanja (malus). Čez nekaj dni (ta četrtek) mi poteče registracija in zavarovanje avtomobila, vprašanje pa je sledeče: Ali moram še v roku tega zavarovalega obdobja iti na zavarovalnico in prijaviti škodo (zlomljen je nosilec luči, torej jo bo treba menjati, to pa mi bo krilo zavarovanje J)? Ali dobim originalni nadomestni del? Dotični avto je star že 14 let.

Do sedaj nisem šel na zavarovalnico, ker nisem utegnil, poleg tega pa je avto noramlno vozen, le luč je malenkost zamaknjena, vendar ne sveti previsoko in se tem ne moti ostalih udeležencev v prometu.

("J – zunanja svetlobna telesa in ogledala: krita je škoda na vozilu zaradi razbitja ali poškodovanja vgrajenih zunanjih svetlobnih teles in ogledal na vozilu; po tej kombinaciji niso krite škode, ki nastanejo kot posledica uresničitve nevarnosti, kritih s kombinacijo K")

Prvič se mi je zgodila nesreča, čeprav imam že 10 let vozniških izkušenj, zato sprašujem take osnovne in verjtno logične zadeve...
confused-1.gif


@dodatek: Tudi iz razloga, da se trenutno nahajam v tujini (že od nesreče dalje), še nisem uspel priti do zavarovalnice.

Hvala in LP
 
Nazadnje urejeno:

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.625
14.321
113
najbolje bi bilo, če bi lahko še do poteka (torej do četrtka) vsaj prijavil škodo iz delnega kaska, popraviš lahko brez problema kasneje... kar se pa popravila samega tiče pa predvidevam, da dobiš originalne nadomestne dele, nisem pa 100% saj nisem zastopnik Triglava in nimam naštudiranih njihovih pogojev, sigurno pa se da zadevo preveriti že na internetu, imajo zelo verjetno kje objavljene te detajle.

aja pa če do četrtka nebi mogel do škodnega centra zaradi odsotnosti v tujini bi bilo mogoče v redu vsaj poklicati na zavarovalnico in sporočiti situacijo, za naprej bodo pa že sami svetovali kako pa kaj.....
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
On muti, da bi še dobil novo zavarovanje po starih bonusih, preden se mu zmanjšajo.

To ne gre pomojem, ker bodo videli kaj si naredil, sploh pa ne gre če moraš slučajno tehničnega delat in luč ne bo izpravna.
 

afroC

Majstr
6. jun 2009
2.771
351
83
Da bom dobil malus (+3 razrede), že vem. O muteju tu ni govora.
ne-ne-1.gif


Predvsem me je zanimalo, če moram do škodnega centra do poteka tega zavarovanja in če bom dobil novo luč brez problema...

@Matey: hvala za info!
 
Nazadnje urejeno:

afroC

Majstr
6. jun 2009
2.771
351
83
Še en dvom se mi poraja:

Avto bo zaradi menjave žarometa nekaj časa (ur) na servisu.

Do sedaj nisem imel sklenjene delnega kaska kombinacije I (nadomestno vozilo). Ali mi bo nadomestno vozilo pripadalo, če v četrtek (do takrat bom sedanjo škodo - luč - že prijavil pri cenilcu), ko bom avto na novo zavaroval, doplačam še za kombinacijo I za novo 1 letno obdobje? Za popravilo avta bi se namreč lahko dogovoril šele naslednji teden.

Verjetno bo odvisno od dobre volje zavarovalnice...
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Citat:
Uporabnik Numy pravi:On muti, da bi še dobil novo zavarovanje po starih bonusih, preden se mu zmanjšajo.
To gre čisto lepo, vendar potem doplačaš. Imel pri Triglavu podobno situacijo. Mogoče se poteka ne bom čisto spomnil, ampak mislim, da je bilo tako:
1. Avtu sem podaljšal registracijo precej prej (kake tri teden pred potekom), ker bi sicer imel težave s časom.
2. Še pred potekom prejšnjega sem uveljavljal škodo iz kaska, kar je šlo še na staro polico.
3. Dobil sem pač dodatni račun, da za novo zavarovanje doplačam, kar na račun manjšega bonusa pač moram.
Preprosto in korektno.

Edit: jaz bi tudi čimprej poklical zavarovalnico in povedal stanje. Saj so konec koncev vseeno tudi zato tu, da povedo, kako je treba. Razen tega so gotovo neki roki za prijavo škodnega primera.
 
Nazadnje urejeno:

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.625
14.321
113
Citat:
Uporabnik afroC pravi:
Še en dvom se mi poraja:

Avto bo zaradi menjave žarometa nekaj časa (ur) na servisu.

Do sedaj nisem imel sklenjene delnega kaska kombinacije I (nadomestno vozilo). Ali mi bo nadomestno vozilo pripadalo, če v četrtek (do takrat bom sedanjo škodo - luč - že prijavil pri cenilcu), ko bom avto na novo zavaroval, doplačam še za kombinacijo I za novo 1 letno obdobje? Za popravilo avta bi se namreč lahko dogovoril šele naslednji teden.

Verjetno bo odvisno od dobre volje zavarovalnice...

to bi dejansko znalo iti skozi... po trenutno še veljavni polici prijaviš škodo, v naslednji kupiš še delni kasko nadomestno vozilo in ko popravljaš avto izkoristiš ta delni kasko. če se ne motim triglav nima povezanih škod z nadomestnim vozilom, tako da bi ga lahko izkoristil za karkoli, definitivno pa bi bila stvar za preverit....