Projektiranje

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Mogoče kdo ve, če so kakšni pogoji pri izobrazbi, če hočeš imet s.p. projektiranje stanovanjskih hiš, vikendov (idejna zasnova, pgd...). Za štemplat PGD-je vem, da moraš imet 7. stopnjo izobrazbe in bit vpisan v inženirsko zbornico. Za izdelovanje idejnih zasnov in vodilnih map (pri pgd-ju) pa verjetno ne potrebuješ predpisane izobrazbe saj ni končni produkt. Se motim?
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Hvala. Bo treba najprej doštudirat in si nabrat neki referenc.

Verjetno je potem edina možnost da si zunanji sodelavec firme, ki se ukvarja s projektiranjem. Kako pa deluješ potem kot zunanji sodelavec? Kdo te plačuje? V kakšni navezi si s podjetjem? Stranke vem da si iščeš sam.
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Citat:
Uporabnik kavboj pravi:
Hvala. Bo treba najprej doštudirat in si nabrat neki referenc.

Verjetno je potem edina možnost da si zunanji sodelavec firme, ki se ukvarja s projektiranjem. Kako pa deluješ potem kot zunanji sodelavec? Kdo te plačuje? V kakšni navezi si s podjetjem? Stranke vem da si iščeš sam.

V kakšni "fazi" pa ti si trenutno?
Študent brez izkušenj, študent z izkušnjami, faljeni študent z izkušnjami?

Če si čisto brez izkušenj bi se ti splačalo zaposliti (preko študenta, redno delo, karkoli) v kakšnem od podjetij, ki se s tem ukvarjajo. Alternativa je, da poizkusiš s kakšnim od podjetij doseči dogovor, da si zunanji sodelavec (imaš svoj s.p., preko avtorske, ...). Pri tem morajo oni vse tvoje delo preveriti in se pod to podpisati, kar ti nihče ne bo naredli zastonj (odgovornost).
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Trenutno sem študent 4. letnika z enim letom izkušenj v projektiranju kot urbanist. Razmišljam o popoldanskem s.p.-ju preko katerega bi izdeloval idejne zasnove in vodilne mape pri pgd-ju. Ker jaz naredim IDZ ali vodilno mapo v 5 oz. 8 urah in imam plačano 5€ na uro, firma pa za to računa 400-800€. Gradi se pa tok, da majo vse firme polno dela.



To se zavedam da mi nihče ne bo naredil zastonj ampak bolj zanima v kakšnem deležu govorimo. Vem, da je to stvar dogovora ampak me čisto okvirno zanima koliko ti poberejo samo za pregled in štemplanje, če si zunanji sodelavec ki ima svoj popoldanski s.p.?



Pa še eno vprašanje. Recimo, da ima znanec 7. stopnjo, je član inženirske zbornice in ima opravljen izpit za projektanta. Ali je možno, da je on odgovorni projektant za moj popoldanski s.p. (štemplja moje projekte) kljub temu, da je sam že zaposlen pri drugen večjem podjetju? Oz. da poenostavim: ali si lahko odgovorni projektant le če imaš svoje podjetje?
 
Nazadnje urejeno:

Grikos

Pripravnik
21. jul 2007
386
0
16
Citat:
Bo treba najprej doštudirat in si nabrat neki referenc.

Brez štempla ne gre...razen če ti kdo drug žigosa, ampak potem on prevzema odgovornost ter seveda masten odstotek zaslužka.

Citat:

Verjetno je potem edina možnost da si zunanji sodelavec firme, ki se ukvarja s projektiranjem. Kako pa deluješ potem kot zunanji sodelavec? Kdo te plačuje? V kakšni navezi si s podjetjem? Stranke vem da si iščeš sam.

Lahko delaš kot zunanji sodelavec, ampak ne moreš nastopati kot odgovorni vodja projekta oz. odgovorni projektant. Posledično se ne moreš prijaviti na noben razpis ali natečaj za kako pametno delo. Praktično vsaka projektantska firma ima zaposlene ljudi, ki delajo te zadeve, šefi pa samo samo žigosajo in podpišujejo, tako da te čaka trd kruh če misliš s tem iti na svoje...
No najslabše pri vsem tem pa je, da je za opravljanje izpita pri IZS potrebno poleg diplome še najmanj tri leta delovnih izkušenj na USTREZNEM delovnem mestu, kar pa tako freelancerstvo žal ni.
Tako da se recept glasi:
1. najprej fax
2. 3 oz. 5(zahtevni objekti) let delovnih izkušenj v ustreznem podjetju
3. strokovni izpit po ZGO
Pa veliko uspeha!
zmaga.gif
 

Grikos

Pripravnik
21. jul 2007
386
0
16
Citat:
Ali je možno, da je on odgovorni projektant za moj popoldanski s.p. (štemplja moje projekte) kljub temu, da je sam že zaposlen pri drugen večjem podjetju?

Lahko, če nima kake konkurenčne klavzule v pogodbi oz. bi to kako drugače motilo njegovega delodajalca in bi mu zato delal probleme. Take stvari se namreč (preverjeno na lastni koži) neverjetno hitro razvejo.
tongue-1.gif
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Citat:
Uporabnik Grikos pravi:
Praktično vsaka projektantska firma ima zaposlene ljudi, ki delajo te zadeve, šefi pa samo samo žigosajo in podpišujejo,

Ravno zaradi tega sem začel razmišljati o tem, če je možno it na svoje. Ti delaš ko zmešan projekt za projektom on pa samo pregleda in podpiše pa mastno služi.


Citat:
Uporabnik Grikos pravi:
Citat:
Ali je možno, da je on odgovorni projektant za moj popoldanski s.p. (štemplja moje projekte) kljub temu, da je sam že zaposlen pri drugen večjem podjetju?

Lahko, če nima kake konkurenčne klavzule v pogodbi oz. bi to kako drugače motilo njegovega delodajalca in bi mu zato delal probleme. Take stvari se namreč (preverjeno na lastni koži) neverjetno hitro razvejo.
tongue-1.gif

Recimo, da dela v državni upravi.
smile-1.gif
) ali bi dotični s tem preveč tvegal pri sedanji službi?