Prodaja travnika + solastniškega deleža istočasno?

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Vem da so že bile podobne teme,ampak tole je malo drugačno in čisto konkretno,sicer rahlo komplicirano vprašanje:

Ali lahko lastnik delno travnika (torej kmetijskega zemljišča) prodaja to zemljišče,hkrati pa pogojuje nakup še solastniškega deleža na neki njegovi drugi parceli,kjer so poleg njega še 3 lastniki?

Kaj se zgodi v primeru,če se za to kmetijsko zemljišče prijavi še nekdo,ki ima status kmeta,ali celo kmet-mejaš na to kmetijsko zemljišče (torej ker ni drugih solastnikov,ima on prednost pri nakupu),ki pa hkrati ni solatnik druge parcele,s katero prodajalec pogojuje prodajo? Je taka ponudba sploh pravilna oz.smiselna na oglasni deski UE,ker s tem prodalec avtomatsko izloči iz možnosti nakupa vse ostale,razel solastnikov druge parcele?
Kakšen predlog,izkušnja,nasvet..?
 
Nazadnje urejeno:

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Če prav razumem, te moti to, da prodaja v paketu (1 celo zemljišče + solastniški del drugega zemljišča)? Parceli mejita ena na drugo?
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Ne,ne mejita ena na drugo!
Vem,da lahko pri prodaji kmetijskega zemljišča kupec povezano prodaja še neko drugo parcelo ali objekt,zanima me ali je pravno sploh pravilna ponudba,da on pogojuje nakup kmetijskega zemljišča še z nakupom nekega drugega (solastniškega!) deleža?

Kako UE na to gleda oz.odloča? Kdo ima prednost,če se na ponudbo prijavita kmet-mejaš (torej ima po zakonu prednost pred vsemi ostalimi) in nekdo,ki nima statusa kmeta,niti ni mejaš,je pa solastnik druge parcele?
 

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.381
56
48
Republika Prlekija
na oglasno desko se nabijejo parcele. Ni tu nekih pogojev, če boš kupil to moraš pa še to. Ja malo morgen.

Ja bom kupil prvo parcelo, ker sem kmet. druga parcela me ne zanima in je ne bom kupil. Torej bom poslal ponudbo samo za prvo parcelo. Kdo bo kupil drugo parcelo me ne briga.
To sem ti tak bolj po domače napisal. Ampak point glede pogojevanja je razviden.
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik Karakala pravi:

Ja bom kupil prvo parcelo, ker sem kmet. druga parcela me ne zanima in je ne bom kupil. Torej bom poslal ponudbo samo za prvo parcelo. Kdo bo kupil drugo parcelo me ne briga.

No evo,tukaj pa se zadeva zaplete,ker mislim da nimaš prav (čeprav bi sam upal da imaš prav).
Kakor sem seznanjen,lahko prodajalec pri prodaji določenega zemljišča vedno pogojuje zraven še nakup drugega zemljišča,to si lahko greš pogledat na elektronsko oglasno desko UE,kjer je kar nekaj takih primerov,ko se prodaja več ločenih različnih parcel.

V tem našem primeru se pa zadeva še dodatno zakomplicira,ker prodajalec prodajo travnika pogojuje z nakupom solastniškega deleža na drugi parceli...pri tem pa imajo solastniki seveda prednost,kar pa spet pomeni,da s tem izključijo ostale,ki niso solastniki...zato me zanima,ali je pravno gledano sploh možno dati takšno ponudbo (kmetijsko zemljišče + solastniški delež na drugi ločeni parceli) na oglasno desko in kaj to potegne vse za sabo,ko UE odloča,v primeru da se jih prijavi več?
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
A si prepričan? Imaš kakšen link do tega zakona? Ker na UE so nam drugače rekli,prav tako nepremičninska posrednica...da ne govorim o odvetnici,ki je to ponudbo sestavila...
 

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.381
56
48
Republika Prlekija
Ja no, kaj pa potem tukaj sprašuješ na alterju, če maš backup od odvetnice, nepremičninske posrednice in UE?

Potem pa hitro v nakup oz prodajo...

13.gif
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Kakšen backup?
13.gif

Zakaj odgovarjaš v temi,o kateri nimaš pojma? Mene zanimajo odgovori tistih,ki zadevo obvladajo in ki imajo v tem praktične izkušnje,ne pa da nekdo kar nekaj piše v tri dni,ker ima ravno čas...
 
Nazadnje urejeno:

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.381
56
48
Republika Prlekija
ti to resno al kaj? Ponavadi ne odgovarjam v temah v katerih nimam pojma, zato sem pri tebi naredil izjemo. Prav maš nimam pojma (šalim se). Ti mene oz. moj nasvet dematiraš z tem kaj so ti rekli odvetnica, UE in nepremičninska posrednica.

Torej praviš, da odvetnica, UE in nepremičninska posrednica zadeve ne obvladajo in nimajo s tem izkušenj.
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik Karakala pravi:

Torej praviš, da odvetnica, UE in nepremičninska posrednica zadeve ne obvladajo in nimajo s tem izkušenj.

A ti moram grafično narisat?
S tem,ko si trdil,da nekdo ne more prodajat dveh različnih parcel naenkrat,si pokazal,da se na te zadeve pač ne spoznaš,sicer kaj takega nebi pisal...
1.UE dol visi,kakšno ponudbo je dal prodajelec (dokler se zadeva ne bo zakomplicirala,ko se bo nekdo pritožil)
2.Nepremičninska posrednica ni bila prepričana,ali je to pravilna ponudba
3.Odvetnica je od prodajalca,ne pa naša,torej ni ravno merodajna v tem,ali je zadeva pravilna ali ne

Si ti odvetnik,nepremičninski posrednik ali delaš na kakšni UE,da si merodajen glede takih nasvetov?
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Potem pač daš ponudbo in nezaželen del bo že kupil kak solastnik
wink-1.gif
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.270
1.944
113
Citat:
Uporabnik SHARK1 pravi:
Vem da so že bile podobne teme,ampak tole je malo drugačno in čisto konkretno,sicer rahlo komplicirano vprašanje:

Ali lahko lastnik delno travnika (torej kmetijskega zemljišča) prodaja to zemljišče,hkrati pa pogojuje nakup še solastniškega deleža na neki njegovi drugi parceli,kjer so poleg njega še 3 lastniki?

Kaj se zgodi v primeru,če se za to kmetijsko zemljišče prijavi še nekdo,ki ima status kmeta,ali celo kmet-mejaš na to kmetijsko zemljišče (torej ker ni drugih solastnikov,ima on prednost pri nakupu),ki pa hkrati ni solatnik druge parcele,s katero prodajalec pogojuje prodajo? Je taka ponudba sploh pravilna oz.smiselna na oglasni deski UE,ker s tem prodalec avtomatsko izloči iz možnosti nakupa vse ostale,razel solastnikov druge parcele?
Kakšen predlog,izkušnja,nasvet..?

Po zakonu lahko pogojuje vse, če je zemlja okrogla. Če je ravna pa ni panike - just go for it....






Fak.... nisem se mogel zadržat
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Na nabitje gre kmetijsko zemljisce. Ce je druga parcela kmetijsko zemljisce lahko prodaja v paketu prvo in solastniski delez druge. Pika. ce druga parcela ni kmetijska potem prve, ki je kmetijska ne more prodajat v paketu s solastniskim delom druge.
Ce bos sprejel ponudbo in kupil v paketu potem imajo ostali solastniki druge parcele pravico, da le-to odkupijo po isti ceni kot bi jo ti. Ce se tej pravici odpovejo bos solastniski delez moral kupiti.
Razumljivo?
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Takole bom rekel in že večkrat v praksi izvedeno.

Lahko prodajaš parcele v pakete in v posebnih pogojih izrecno navedeš, da nakup posamezne parcele ni možen. To je stara praksa in tu ni dileme.

Pred kratkim "sem" prodajal v paketu eno parcelo v izključni lasti in solastnino na drugi. Nobenih težav, posel že odobren, res pa je, da je bil samo en kupec.

To da se prodaja solastni del ni neka ovira, pač solastnik ima možnost odkupa, seveda v paketu in če noče druge parcele, je pač ne kupi oziroma ne kupi nič.

Še vedno pa ostane solastnik in lahko poda npr. predlog za delitev solastnine na sodišče, kjer potem z "novim" solastnikom-kupcem razdružuje samo to parcelo.

Tako da paketna prodaja ne omejuje v ničemer solastninske pravice.

-----------

Na nabitje gredo tudi nekmetijske parcele, je na obrazcih še posebej opomba sploh glede tega, če se prodaja še stavba, ki seveda ni kmetijsko zemljišče.

Kupci včasih tudi ne razumejo, če napišeš NETO cena, da morajo plačat vse, tudi davek, dobiček itd. Pa čeprav na to posebej opozoriš
smile-1.gif


--------------

Tako da, ni nobenih ovir oziroma zahtev, da se morajo kmetijska zemljišča v solasti prodajati samostojno.

Tudi SPZja ne kršiš, saj je solastnik imel možnost uveljavljanja predkupne pravice, seveda pod pogoji prodajalca = kar je pri tržni prodaji edina logika...

Kupec lahko samo akceptira, nima se kaj pogajat... torej vzemi ali pusti...
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik SHARK1 pravi:
Citat:
Uporabnik Karakala pravi:

Ja bom kupil prvo parcelo, ker sem kmet. druga parcela me ne zanima in je ne bom kupil. Torej bom poslal ponudbo samo za prvo parcelo. Kdo bo kupil drugo parcelo me ne briga.

No evo,tukaj pa se zadeva zaplete,ker mislim da nimaš prav (čeprav bi sam upal da imaš prav).
Kakor sem seznanjen,lahko prodajalec pri prodaji določenega zemljišča vedno pogojuje zraven še nakup drugega zemljišča,to si lahko greš pogledat na elektronsko oglasno desko UE,kjer je kar nekaj takih primerov,ko se prodaja več ločenih različnih parcel.

V tem našem primeru se pa zadeva še dodatno zakomplicira,ker prodajalec prodajo travnika pogojuje z nakupom solastniškega deleža na drugi parceli...pri tem pa imajo solastniki seveda prednost,kar pa spet pomeni,da s tem izključijo ostale,ki niso solastniki...zato me zanima,ali je pravno gledano sploh možno dati takšno ponudbo (kmetijsko zemljišče + solastniški delež na drugi ločeni parceli) na oglasno desko in kaj to potegne vse za sabo,ko UE odloča,v primeru da se jih prijavi več?

Seveda je možno dati tako ponudbo, interesentni in predkupni upravičenci pa imajo samo dve možnosti.

Da jo sprejmejo kot CELOTO ali NE.

Vmesne poti ni, če je bila ponudba za prodajo paketna, enotna.

Saj nima samo solastnik predkupne pravice, on jo ima po Stvarnopravnem zakoniku in ZKZ, so še drugi upravičenci, našteti v ZKZ, tak da...

Res pa je solastnik v prvem rangu in druge izključi, če si konkurirajo in se vsi prijavijo.

---------------

Ampak bistvu zadeve je:

Prodajalec je tisti, ki postavlja CENO in določa, kaj bo prodal.....

Kupec lahko samo odšteje.
 

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.381
56
48
Republika Prlekija
Citat:
Uporabnik SHARK1 pravi:
Citat:
Uporabnik Karakala pravi:

Torej praviš, da odvetnica, UE in nepremičninska posrednica zadeve ne obvladajo in nimajo s tem izkušenj.

A ti moram grafično narisat?
S tem,ko si trdil,da nekdo ne more prodajat dveh različnih parcel naenkrat,si pokazal,da se na te zadeve pač ne spoznaš,sicer kaj takega nebi pisal...

Kje sem to napisal?

Idio_t prve klase si. Pojma nimaš o teh zadevah. Pametuješ s pametjo drugih...
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik #488

Sodno prakso sem še pogledal, možno je prodajati v paketu, ko gre za komplekse, ko gre za neko celoto, saj tudi v ZKZ obstaja izjema in sicer prodaja kmetije.

Tako, da je odvisno od ponudbe same. Če so parcele skupaj oziroma neka celota, kompleks (jaz sem vedno prodajal na ta način), se lahko da ponudba za celoto.
 

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.381
56
48
Republika Prlekija
Ja drži, ampak tukaj pa ne gre za celoto v njegovem primeru. Ima očitno dve zmeljišči na različnih straneh, mogoče niti ne v isti k.o. Niti nevemo če sta obe kmetijski. In da bi pogojeval nakup druge, nevem no. On bo dal ponudbo na oglasno desko in bosta gor dve parceli. Tu ne more zraven napisati da se prodaja kot celota, ker nista ena zraven druge. Tukaj potem to pogojevanje odpade.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Tak ti bom rekel.

On lahko da na oglasno desko tudi dve "ločeni" parceli in lepo napiše prodajne pogoje.

In če se kdo prijavi in akceptira, je kupec obojega.

Solastnika pa ni treba posebej obveščat, ker je itak na oglasni deski.

Problem bi lahko nastal, če bi se solastnik prijavil za samo eno parcelo. Potem bi pač upravna enota reševala v postopku odobritve pravnega posla.

Zato pa naj lepo nabije solidno ceno za solastniški delež
smile-1.gif
pa bo tudi solastnika odgnalo s prve.

S kupcem če ga že ima, pa bosta že "uredila" kot je treba...