Problem pri nakupu vozila

Company

Pripravnik
7. okt 2007
787
6
18
Od fizične osebe sem kupil rabljen avto, ki je izgledal / delal čisto ok, prevozili smo cca 50 km, tudi op AC. Naslednji dan med daljšo vožnjo je padel v "varnostni" način. Mehanik je ugotovil, da je šla turbina (diesel motor). Imam kakšne možnosti, da kaj dosežem pri prodajalcu?

Hvala!
 

LarryClay

Majstr
10. feb 2023
843
841
93
Od fizične osebe bolj težko. Sploh če je avto ob prevzemu deloval.
Od pravne pa precej več.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.330
9.717
113
kod Džej-Zija
Vmes je pogodbena klavzula videno-kupljeno. Na tebi bo dokazovanje skrite napake. Prodajalec se lahko izgovarja, da je to posledica tvojega načina vožnje.
 
  • Haha
Reactions: shift

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
videno kupljeno nima veze, če gre za skrite napake. Skrita napaka je pa napaka za katero je prodajalec vedel. Torej če lahko dokažeš, da je bila pred prevzemom brisana napaka za turbo recimo. Ali pa če najdeš delovni nalog kjer je ugotovljena okvara turbota. Drugače nimaš šanse. Ali, če je prodajalec vedel, da se po xy kilometrih prižge lučka in ni dovolil probne vožnje.
V praksi je pa samo dobra volja prodajalca, če boš kaj dosegel. Sam pa lahko greš v sodnega izvedenca za zavarovanje dokazov in potem tožbo. In razmisliš če se res splača pri turbotu za par 100€.
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.616
1.240
113
Pocasi, najprej dobro razisci kaj je sploh narobe. Jaz nebi tvojemu servisu zaupal. Ker pokvarjen turbo ne gre v limp mode. Verjetno je fuc solenoid, wastegate ali pa zapacane lopatice. Kar je dalec od tega, da je treba menjat turbino. Popolnoma mozno je tudi, da ni prodajalec nic kriv. Ce je vozil nezno, nikoli ne vrze v limp mode. Ti si ga verjetno malo pritisnil ..pa je prislo do overboosta. V osnovi bi lahko uveljavljal skrito napako, ampak se je nekaj zakonodaja tu spreminjala, tako da ne vem kaj svetovat. Vsekakor je verjetnost da imas turbo fuč minimalna....
 
  • Všeč mi je
Reactions: shift

shift

Guru
20. jul 2007
9.748
2.033
113
za šankom
Točno tko, na koncu bo na avtu nov turbo, napaka pa bo vztrajala, dejansko pelji avto k nekomu ki bo res vedel zakaj se gre, mogoče bi lahko več pomagali če bi navedel za kakšen avto gre motor letnik in prevožene kilometre
 
  • Všeč mi je
Reactions: LarryClay

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.317
950
113
Reskiraj in pelji k nekomu, ki ima dobro diagnostiko.

Meni je na Berlingu mehanik, ki sem mu sicer zaupal rekel, da je bila fuč turbina, pa mi nekako ni šlo skupaj. Sem reskiral in peljal na pooblaščenca, ki je diagnosticiral vakum ventil. Strošek diagnsotike, menjave in dela pri pooblaščencu je bil manj kot 100€. Koliko bi me turbina, pa najbrž veš...