Pritrdilno okovje

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.324
666
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Potreboval bi nekaj takega, kot sem na brzino narisal... Niti ne vem, kako se temu rece. Rabil pa bi za pritrditev lesenih precnih letvic na zelezno konsturkcijo za nadstresek ...

SketchUp.png


Kje bi lahko kaj takega dobil... skoraj ne verjamem, da ze narejeno... tako da verjetno po narocilu.

Sem ze razmisljal, da bi sel v Bauhaus (tam sem nasel) po trak sirine 30mm in debeline 2mm ... in bi sam naredil. Edino ne vem, ce je alumunij primeren za prepogibanje brez pomoci kaksnih gorilcev ... Ali pa plocevinast trak... ta bi bila pomoje dovolj ze debeline 1mm ...

Se za lazjo predstavo... Gre za takle nadstresek in ne bi rad vrtal luknje v zelezo ampak bi od spodaj bile letvice pritrjene s temi "sponami" zgoraj ...
SketchUp.png
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.035
2.356
113
Kako pa je takšna protrditev konstrukcijsko stabilna? Če prevrtaš železo in daš vijak fiksno skozi je vseeno dosti močnejše vse skupaj ali?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Zakaj lesena letev če imaš vse ostalo kovinsko. Zdaj pa se reči da bo kovinska kritina
Ti pa les tlacis na kovinsko konstrukcijo?
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.324
666
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Kritina bodo Lexan plosce… Drugje imam tudi podobno narejeno… Samo na eni strehi so ze prej bili nasvasani repki, kamor se pritrdijo lesene letve… pri drugi pa sem nasel ene obejmke, ki sem jih lahko uporabil…

1623875932046.jpeg



1623874668102.jpeg


1623874988851.jpeg
 
Nazadnje urejeno:

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.324
666
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
zakaj ne srsufas direkt v alu profile?

Niso alu profili… ampak je kar orenk zelezo… sem pa tudi tako pomislil… ampak bi bilo cel kup enga vrtanja… pa se najbolje bi bilo, ce bi prevrtal in dal vijak z matico na drugi strani… ali pa vrezat navoje… Ker tisti samorezni vijaki so bolj tako za v zelezo… Pa se tam lahko potem vlaga pride not… Drugje imam konstrukcijsko drugace narejeno…
 
22. jul 2007
12.690
1.257
113
123
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Pri svaku sva rastlinjak sravfala s samoreznimi vijaki. Je pa res da sva to delala lani in da se ne vem kako se bo dolgoročno obneslo. Je pa res da sva sravfala z vijaki na z vijaki na 10 ključ in ne tistimi na križni nastavek. Si kaj pogledal navodila za pritrjevanje plošč. Ponavadi tam piše s kakšnimi vijaki, kako na gosto.
Pri tej tvoji konstrukciji kjer imaš avto spodaj bi me vse drugo skrbelo kot vijačenje plošc. Ker deluje mi preklemansko vitka in premalo prečnih letev in preveč vzdolžnih.
Tudi če je ,zadeva na obali kjer ni snega, je pa veter in taka povrsina odprte strehe je orenk "jadro".
Problem lesa je v tem, da ti bo okoli vijaka (zaradi kondenziranja) lahko se hitreje segnil kot železo prerjavelo.
 
Nazadnje urejeno:

luka51

Guru
16. avg 2007
13.836
5.081
113
To ne garantira, da bo še naslednjih 10 bp.
Obstajajo neki standardi z razlogom.
Treba je gradit za enkratni dogodek na 20-30 let. Ker samo en je dovolj, da pride do pi*darij*
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.348
250
113
Niso alu profili… ampak je kar orenk zelezo… sem pa tudi tako pomislil… ampak bi bilo cel kup enga vrtanja… pa se najbolje bi bilo, ce bi prevrtal in dal vijak z matico na drugi strani… ali pa vrezat navoje… Ker tisti samorezni vijaki so bolj tako za v zelezo… Pa se tam lahko potem vlaga pride not… Drugje imam konstrukcijsko drugace narejeno…

pol das pa narest te kose. ti bi v vsaki svasarski delavnci znali narest... pa mere, ki so jih pisal so verjetno notranje?

pa ce delas, uporabi za vse inox. ali pa dej vsaj cinkat cevi, pa inox elemente in vijake.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
To ne garantira, da bo še naslednjih 10 bp.
Obstajajo neki standardi z razlogom.
Treba je gradit za enkratni dogodek na 20-30 let. Ker samo en je dovolj, da pride do pi*darij*
Si spregledal, da se s plastiko pokriva? Bo vedno prej plošče potrgalo, kot pa konstrukcijo ....
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Iz kako debelega materiala (in kakšnega!?) bi imel tista ušesa na sliki v prvi objavi?
Lokalno poznam enega kovinarja ki bi ti jih lahko skrivil v tako obliko. Ne vem pa do kake debeline lahko krivi pločevino.
Da pa bi dobil točno tako obliko v trgovini pa se ne spomnim da sem že videl. Bi bilo pa zagotovo cenejše kot pa delo po meri.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
S nekaj me zanima.
4 narisane luknje predvidevam da imaš za pritrditev letvice.
Kako pa bi zadevo pritrdil na železo?a racunas samo na to da bo "trenje" (ko boš zategnil letev k profilu) med lesom in železom in železom ter železom držalo letev na mestu?
To se ne zdi malo tvegano
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.324
666
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
To ne garantira, da bo še naslednjih 10 bp.
Obstajajo neki standardi z razlogom.
Treba je gradit za enkratni dogodek na 20-30 let. Ker samo en je dovolj, da pride do pi*darij*
Seveda to ne garantira, da bo se za naslednjih 10 let... Je pa narejeno tako, da bi moralo zdrzati precej obremenitev ...
pol das pa narest te kose. ti bi v vsaki svasarski delavnci znali narest... pa mere, ki so jih pisal so verjetno notranje?

pa ce delas, uporabi za vse inox. ali pa dej vsaj cinkat cevi, pa inox elemente in vijake.
Profili na kateres se pritrjuje, so 30x60mm ... tako da ja... mere so notranje ...
Iz kako debelega materiala (in kakšnega!?) bi imel tista ušesa na sliki v prvi objavi?
Lokalno poznam enega kovinarja ki bi ti jih lahko skrivil v tako obliko. Ne vem pa do kake debeline lahko krivi pločevino.
Da pa bi dobil točno tako obliko v trgovini pa se ne spomnim da sem že videl. Bi bilo pa zagotovo cenejše kot pa delo po meri.
Nevem iz kako debelega materiala. Predvidevam, da je odvisno od materiala... Ce bi bila plocevina ali "flohajzen" potem bi po moji oceni bila dovolje debelina okoli 1mm ... Med braksnjem sem v Bauhausu naletel na aluminijast trak, debeline od 2mm dalje ... samo nevem, kako se obnasa aluminij pri "hlednem" krivljenju ... >> https://www.bauhaus.si/ploscati-profil-kantoflex-2-000-x-30-mm-debelina-2-mm-aluminij

S nekaj me zanima.
4 narisane luknje predvidevam da imaš za pritrditev letvice.
Kako pa bi zadevo pritrdil na železo?a racunas samo na to da bo "trenje" (ko boš zategnil letev k profilu) med lesom in železom in železom ter železom držalo letev na mestu?
To se ne zdi malo tvegano
Narisane luknje so za vijake, ki gredo v les... in to drzi dovolj. Nekako podobno imam na tistem nadstresku, kjer je avto... samo tam sem v neki "baubau" trgovini nasel take objemke za okrogle cevi ... a tam so zelezni profili za ptriditev letvi precej tanjsi ...
Pasted_Image_17_06_2021__07_46.png
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.348
250
113
predvsem se aluja ne kupuje v bauhausu, ker ga dobis za ceno zlata. mas v lj inox center na letaliski, bo ceneje.

ampak tud tole ti more nekdo zapigat, tko da v vsakem primeru bos moral do enga mojstra. tam ti bo pa on povedal, kaj bo najbolj ustrezno.
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.324
666
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
To mi je jasno--- ampak zal je tako, da imajo tovrstne trgovine vsaj nekaj informacij dostopnih preko spleta... :D ... Glede "zapiganja"... Ce se da to hladno obdelovati... potem imam tudi doma toliko delavnice, da bi to lahko naredil sam... ce pa je treba kaj segrevat ali s kaksnimi specialnimi orodji to delat, potem pa je bolje, da to pocne specializirana delavnica, ki se tovrstnimi zadevami ukvarja ... Pac iscem mnenja in resitve :D
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Če imaš možnost varjenja, bi sam na tvojem mestu, raje naredil L profilčke (mogoče se jih da kje celo kupit), z luknjo na eni strani, na drugi pa privarjen (kar že sam omenjaš, da imaš nekje).
Na prečne jeklena profile daš potem vzdolž les, ki ga privijačiš preko teh L profilov, ter nato še enkrat prečno les (ki ga vijačiš zdaj na les), ter gor kritina (gledano tvojo prvo slike v tej temi...pri tebi je enkrat les, tu bi pa uporabil 2 x les (kar bo manj L profilov), sploh še, če uporabiš malo večji premer lesa vzdolžno (10 x 10 cm)...imaš lahko metrski razmik vmes.

A to si kje na območju z malo snega?