Priklop UTP

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Zanima me, kako najbolj elegantno rešit sledeč problem. Iz delavnice, ki je 40m stran, vodi F/UTP Cat 5e kabel do hiše v pritličje (kabel še ni nikamor povezan). V pritličju je UTP Cat 5e kabel do modema v 1. nadstopju, po njem trenutno teče samo telefonski signal (uporabljena samo 1 parica od štirih). Kako sedaj spojit tale dva kabla, da pripeljem do modema še signal od delavnice? V isti RJ45 konektor ustrezno spojit 2 UTP kabla? Kakšna druga, elegantnejša rešitev? Jasno mi je, kako (logično) povezati žice med seboj, zanima me zgolj tehnična rešitev problema.

P.S.: Sem iz stroke, tako da načeloma vem, kako se zadevam steže ... zato potrebujem nasvet nekoga z izkušnjami in ne teoretični roman Utiševalec style ...

Tnx!
1544424-skica.png
 

Priponke

  • 1544424-skica.png
    1544424-skica.png
    24,4 KB · Ogledi: 501

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
No sem kakšnih 6 mesecev nazaj vlekel 100m+ kabla, tudi v paričnem multiplex načinu povezave. Ampak ker ne želiš teoretiziranja pač ne bom dolgovezil ...

Bi samo pripomnil da ti manjka par podatkov, recimo hitrosti ki jih želiš dosegat!
evil.gif


Ampak naj ti bo! V tvojem primeru bi tam kjer se sedaj RJ11 (a imaš res RJ12?) in RJ45 štukata dal dvojno RJ45 vtičnico ki bi po 2x2 paricah peljala signal do modema (v 1. nadstropje). Potem spodaj pa potem samo s konektorji prikjučliš na eni strani RJ45 do delavnice in na drugi strani RJ11 do kamorkoli že.

Upam da sem pravilno razumel tvojo tezavo, ce ne pa se oproscam da ti kvarim temo!
crazy1.gif
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.637
449
83
Tolmin
Jaz bi kabel v hiši med nadstropji napravil tako kot na priloženi sliki(1.konektor in 4.konektor) le, da bi na modro stisnil RJ11 (telefonski) konektor - modro parico na sredino in rjavo na straneh za oporo.
V pritličju bi na kabel do delavnice normalno stisnil konektor in vmes dal spojnik (štukc) za UTP-tukaj pazi, da bo res za računalnik in ne za telefonijo!
Hitrost bo "omejena" na 100Mb ampak ker ti v hišo pride telefonski kabel bo več kot dovolj
evil.gif

1544461-1UTP-DualLAN.jpg
 

Priponke

  • 1544461-1UTP-DualLAN.jpg
    1544461-1UTP-DualLAN.jpg
    34 KB · Ogledi: 1.435
Nazadnje urejeno:

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Citat:
Uporabnik mistique pravi:
Žal iz teorije, vendar na srečo ni roman: z voice/data splitterjem?
grin1.gif

V bistvu bo to verjetno še najbolj enostavna rešitev ... na kabel iz delavnice stisnem RJ45 in kupim 2 splitterja (klik) - montiram zgoraj in spodaj v hiši in to je to ...

Tnx!
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.637
449
83
Tolmin
Tisti tvoj ne bo delal - vsaj kolikor sem lahko razbral iz slabe slike !

http://www.ttc.si/165_Mrezna-o...1-rj45-8p8k-utp

Rabil bi take ampak z manjšo predelavo saj bi se xDSL dovodni signal širil po vseh modrih paricah, kar pa pomeni odcepe (slepe veje) ki so smrt za xDSL. Pojavi se padec sinhronizacije in možno je izpadanje modema !!!

BDW: "Štukce" dobiš v Magnetu na začetku Prvomajske, Merkur,...
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.637
449
83
Tolmin
To že res ampak kolikor se lahko vidi iz nalepke na njemu ima napačno vezane priključke za tvoj namen - za mrežo rabiš 1,2,3 in 6.
Na njemu je drugače narisano - je pa res, da se ne vidi številk.

Mislim, da je tak in nima šravega razporeda
eBayISAPI.dll
 

Mirko

Fizikalc
24. jul 2007
1.021
52
48
Ne kompliciraj in naredi tako kot ti je že takoj povedal Robert. Telefon spelji po 4,5 (modra parica) LAN pa po 1,2,3,6 (oranžni, zeleni parici). Kable pa poveži s spojnikom, najbolje s takim. Tega uporabi v pritličju, pri modemu pa daj 2 konektorja RJ11 (modra parica) in RJ45 (oranžna in zelena parica). Glej da čimmanj odvijaš parice.
 
Nazadnje urejeno:

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Ni mi jasno kaj naj si s tem spojnikom pomagam. Kot prvo, za spojit so trije kabli in ne dva. Kot drugo, samo eden kabel je brez čevlja (RJ45), ostalo so že montirane vtičnice.
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.637
449
83
Tolmin
Aha - to je pa druga pesem, če so že vtičnice
smile-1.gif

Na terenu največkrat srečujem vse nekaj spentljano in skrito za kakšno omaro ter pogrizeno od papig,hrčkov,...
redface-1.gif

potem pa bi lahko uporabil tudi splitter iz tvojega linka z prilagojeno vezavo Utp konektorjev.
Samo prej si označi nekje pri konektorju da ni stadardna vezava - s časom človek pozabi
zmaga.gif
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Še eno vprašanje za profije ... a je res nujno, da dva UTPja v dozi spojim s spojnikom, ali lahko preprosto ovijem parico na parico, pocinim in izoliram? Do sedaj je bilo tako ... oziroma niti ni bilo pocinjeno, pa je delalo ... je seveda daleč od tega, da bi bilo narejeno pravilno, ampak delalo pa je.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Hvala, sem uredil ... sedaj moram zrihatat samo še klešče, da stisnem 4 čeveljčke in to je to.

Sicer pa - noro, kako so bili kabli speljani po hiši ... smo morali poklicat inštalaterja, ki je potegnil kable 20 let nazaj ... pa še on je rabil eno uro, da je pogruntal kje je kaj.