Prihodnost prenosljivih podatkovnih medijev

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Ta teden sem dokončno upokojil 2 leti star DVD-RW, ki sem ga uporabljal za prenašanje podatkov med "študijskim" računalnikom v Ljubljani in "domačim" doma. Dokumenti, glasba, programi, TV serije, filmi... Sploh za zadnja dva segmenta je dobre 4GB hitro premalo.

Sedaj pa malo razmišljam, da DVD-ji praktično nimajo naslednika. CD-RW-ji so ob svojem razmahu držali razmerje okoli 1:10 v smislu kapacitete proti diskom (0,7GB CD proti 4-10 GB diskom). Slednji so hitro napredovali in pri DVD-jih je ob pojavu prvih poceni zapisovalnikov to razmerje že upadlo (4GB DVD proti 80GB diskom). Sam DVD nudi okoli 10x večjo kapaciteto kot CD-ji.

Danes je stanje še slabše... Diski so se napihnili do 500GB (najcenejši GB), medtem ko na naslednjo generacijo "tlačenk" še vedno čakamo in na njihov razmah tudi še bomo kakšno leto. Takrat bodo diski po velikosti že bližje 1-2TB in famozni Blueray & HD-DVD bosta premala za povprečnega uporabnika še preden se bo njuna "era" sploh začela.

Poleg tega na vrata trkajo hitre internetne povezave in potrebe po fizičnem prenašanju podatkov so vedno manjše. Sam menim, da sta nova standarda že precej obsojena na propad v smislu podatkovnega medija. Kot medij za video vsebine se bosta verjetno zaživela, ampak ob razmahu internetnih ponudnikov istih vsebin se jima nič kaj dobrega ne piše (tudi HD-Youtube že trka na vrata).

Sploh še uporabljate DVD-je in za kaj? USB diski so jih po velikosti že skoraj dohiteli, za filme pa je tako ali tako dovolj prostora na velikih diskih (za favourite zbirko).
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Na DVD-je si delam arhivo glasbe in filmov, za prenašanje fajlov okoli pa imam 4 GB USB ključ. Glede na to, da so v trgovini že 32 GB modeli, pa je verjetno prihodnost prenosljivih medijev verjetno v USB ključih (dokler ne bodo čez par let domače internetne povezave hitrosti LAN omrežij).
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.321
943
113
Titograd
Te 32 giga modeli ki so zunaj so baje na novo flešani obični 2 giga ključi. Pri reviji Moj mikro so kupili enega in po pričakovanjih je bila uporabna samo 2 giga podatkov kopiranih na ključek, čeprav so kopirali skoraj 30 giga gor.
 

Edvard

Pripravnik
30. okt 2007
559
0
16
Nekoč sem imel optične medije za backup, zdaj imam RAID. Pa za prenašanje, zdaj imam flash in zunanji disk. Mislim da lahko Blu-ray (ki trenutno vodi) in HD DVD iščeta svoje priložnosti predvsem kot nosilca iger in filmov, potem se pa počasi štorija zaključi.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Imam en 1 GB USB flash (ok, majhen je, zdaj mas modele za 4-8 giga, prihajajo pa vedno večji).
Imam tudi en 500 GB zunanji 3,5" disk.
Plastične ploščice so stvar preteklosti
wink-1.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.343
6.535
113
HD DVD in Blu Ray sta tukaj zaradi predvajalnikov.

Nek joža iz haloz ziher ne bo nabavil 1GB interneta ter vlekel dol piratske filme velike 25 ali 50GB ter jih preko računalnika predvajal na njegov LCD TV.

Za takšne je še vedno najboljša rešitev škatla zraven TVja v katero se vstavi optični medij.

Največji problem trenutno predstavlja prenos podatkov, kajti prenest 50GB podatkov na kateri koli medij predstavlja veliko muko zaradi prepočasnih podatkovnih vmesnikov (USB2.0 ali pa firewire) eSata je nekoliko hitrejši a se potem ustavi pri spet prepočasnih mediji. Najhitrejši flash USB diski premorejo nekje 25MB/s
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Ampak... tudi dvd mediji so zaenkrat še cenejši od diskov, tako da jaz bom pomoje še nekaj časa pekel filme za arhiv na ploščke. Je pa res da prej prideš do podatkov, če so na disku
smile-1.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.343
6.535
113
Za arhive so optični mediji definitivno najboljša izbira.

Ampak vprašanje je koliko se to dandanes splača, ko lahko preko torrentov potegneš film v par minutah.
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.469
1.253
113
Iskajoč brata
Trenutno polnem zunanji disk WD 320GB, pa upam de mi bo financno zneslo, da ko bo napolnjen, ga bom dal na polico in novga 500Gb namesto njega. Arhiviranje na DVD-je se mi zdi zelo nezanesljivo. Praske, itd.
Kar se pa tiče downloadanja, pa se do starih filmov zelo težko pride, zato jih bom raje ohranjal na disku.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.273
-8.458
113
Citat:
Uporabnik Viper_XxL pravi:

Te 32 giga modeli ki so zunaj so baje na novo flešani obični 2 giga ključi. Pri reviji Moj mikro so kupili enega in po pričakovanjih je bila uporabna samo 2 giga podatkov kopiranih na ključek, čeprav so kopirali skoraj 30 giga gor.


No, no, ni potrebno verjeti vsaki bedariji...

Sedaj se bo pa gotovo našel še nekdo, ki bo začel s tisto staro foro formatiranja diskov na 2-kratno kapaciteto
rolleyes-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Jaz imam tudi mešane občutke glede DVD-jev. Na 3 leta starem mediju marsikakšne datoteke noče več prebrat.



Čeprav po drugi strani ti pa tudi trdi disk lahko gre v večna lovišča.
 
Nazadnje urejeno:

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.459
1.837
113
na temni strani lune
Ma tud jst že en lep čas nism zapekel nobenega DVD-ja. Simpl ni potrebe. En zadosti velik zunanji disk in imaš elegantno rešen problem. Ko ga napolniš, jah pač v trgovino po novega, sej niso tolk dragi.

Prihodnost bo pa hmmm, a je kdo gledal Johny Memonic-a, bolj boš brihten več boš lahk shranil
grims-1.gif
 

ChickenBoy

Fizikalc
27. avg 2007
1.918
0
36
40
Osebno si zaloge filmov ne delam, ker vsak film pogledam samo 1x in se mi zdi škoda vse skupaj nekam zapečt, potem pa se mi na tistih DVD-jih in CD-jih nabira samo prah. Zapekel bom samo dolečene nanizanke in filme, ki so zame legendarne in jih rad pogledam še kdaj, vendar tega ni veliko. Pa še to vse zbiram v HD in bom zapekel potem, ko bodo pekači dosegljivi in se bo videlo kater standrad se bo bolje prijel.

Za prenos podatkov uporabljam 120GB 2,5" disk.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Citat:
Uporabnik Viper_XxL pravi:
Te 32 giga modeli ki so zunaj so baje na novo flešani obični 2 giga ključi. Pri reviji Moj mikro so kupili enega in po pričakovanjih je bila uporabna samo 2 giga podatkov kopiranih na ključek, čeprav so kopirali skoraj 30 giga gor.
No, no, ni potrebno verjeti vsaki bedariji...
Sedaj se bo pa gotovo našel še nekdo, ki bo začel s tisto staro foro formatiranja diskov na 2-kratno kapaciteto
rolleyes-1.gif
Da so na trgu ključki z napisom X GB, od tega pa dela le Y ( Y < X ) ni nobena bedarija ampak dejstvo. Žal.
 

wacko

Fizikalc
18. jul 2007
5.450
0
36
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:

Jaz imam tudi mešane občutke glede DVD-jev. Na 3 leta starem mediju marsikakšne datoteke noče več prebrat.



Čeprav po drugi strani ti pa tudi trdi disk lahko gre v večna lovišča.




Še vedno je disk manj podležen izgubi podatkov na daljši časovni rok... pa tudi če pride do sesutja particije ipd, se pri disku še vedno da nekaj rešit. Pri zjebanem DVD ploščku je bolj kriza.



Sicer pa... kolikokrat se kdo od vas dejansko spravi poslušat glasbo posneto na DVD-ju? Ali kakšne posnetke koncerta posnete na DVD-ju... jst nikoli. Isto je s filmi. Včasih sem vse filme, ki sem jih dol potegnil posnel na DVD-je ampak čez čas ugotoviš, da je manj zamudno, če jih samo še enkrat dol potegneš, če si ga kdo zaželi.



Pa tudi če so DVD ploščki cenovno bolj ugodni, kar se kapacitete tiče... disk ima definitivno bolj uporaben prostor, do katerega lahko kadarkoli dostopaš - hitro in konec koncev tudi tiho (mi gre na falus dretje CD-ROMa).



Prihodnost? ... veliki flash diski.
 
Nazadnje urejeno:

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik wacko pravi:
Prihodnost? ... veliki flash diski.
Network. Tako kot pred 10 leti.
Prenašati s sabo neke "fizične artefakte" je oh-so-last-millenium
wink-1.gif
 

wacko

Fizikalc
18. jul 2007
5.450
0
36
Za večje podatke bo pomoje še vedno bolj priročno (z vidika hitrosti), da porineš v računalnik USB ključ in bereš podatke. V recimo 5 letih dvomim, da bo mreža v Sloveniji tolk napredvala glede na to, da v bolj "oddaljenih" koncih še vedno nekateri jajcajo na 1M povezavi, pa še ta skos crkuje.
 

doto

Fizikalc
25. jul 2007
3.175
0
36
Citat:
Uporabnik stein pravi:
Network. Tako kot pred 10 leti.
Prenašati s sabo neke "fizične artefakte" je oh-so-last-millenium
wink-1.gif

Bullshit. Svet je čedalje bolj paranojičen. Vsa omrežja so za firewalli. V večini večjih podjetij do neta lahko dostopaš le še preko proxy-ev, ki celo odpirajo zip datoteke, in preverjajo, če je notri kakšna skriptna koda.

Flash mediji so in še bodo precej časa zelo aktualni.
 

Edvard

Pripravnik
30. okt 2007
559
0
16
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:
Jaz imam tudi mešane občutke glede DVD-jev. Na 3 leta starem mediju marsikakšne datoteke noče več prebrat.

Čeprav po drugi strani ti pa tudi trdi disk lahko gre v večna lovišča.

Vsaka stvar lahko odpove, ampak MTTF trdega diska je vseeno dosti bolj znosen kot pokaže praksa pri optičnih nosilcih. Bila je izvedena obsežna študija par let nazaj, ki je sporočala, da v povprečju optični nosilec neha biti berljivo po 2-3 letih.