Prhljaj ali luskavica?

FuriousG

Majstr
30. jul 2007
3.347
150
63
37
Živjo!
Ker še ni dohtarskega podforuma...
wink-1.gif

Že lep čas se mi na robu lasišča pojavljajo dokaj velike bele luske (sem slikal zadevo, pa se slabo vidi). Frizerka pravi da gre za luskavico, zdravnica pa da gre za prhljaj.
rolleyes-1.gif
Pojavlja se mi pa res samo po robu lasišča, po čelu. Prhljaj imaš verjetno po celi glavi a kako? Zdravnica mi je priporočila šampon proti prhljaju Selsun Blue, ki pa je močen kot svinja in mi še bolj izsuši lasišče.

Kako naj ugotovim za katero stvar gre... za prhljaj ali za luskavico? Pozna kdo kako dobro alternativno metodo, da se znebim te nadloge?

Hvala!
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Podobne zadeve za ušesi in po komolcih?
Ima kdo v družini luskavico?
Imaš kakšne težave s sklepi?
Ima tvoja frizerka sicer tudi specializacijo iz dermatologije, ampak več zasluži s striženjem?


Če je odgovor na vsa štiri vprašanja ne, potem ima najverjetne zdravnica kar prav.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.863
3.891
113
Citat:
Uporabnik Jernej pravi:

Podobne zadeve za ušesi in po komolcih?
Ima kdo v družini luskavico?
Imaš kakšne težave s sklepi?
Ima tvoja frizerka sicer tudi specializacijo iz dermatologije, ampak več zasluži s striženjem?


Če je odgovor na vsa štiri vprašanja ne, potem ima najverjetne zdravnica kar prav.

grin1.gif


.. veš kaj je pomojem, to še dohtar ne ve, pleša! Pač so ti izpadli lasje tam kjer je bilo včasih lasišče in potem nastane čuden prhljal!

Drugče pa resno; ali nosiš kapo oz, kakšno drugo zimsko pokrivalo? Si dosti pozimi na suhem zraku (radiatorji ali pa na mrazu)? Jst recimo od sintetike dobim ma ne le prhljaj, še srbi me kot da bi bi imel uši! Tako da to zna bit realen vzrok če se ti je pojavilo sedaj.
 

FuriousG

Majstr
30. jul 2007
3.347
150
63
37

Jernej's got a point!
grin1.gif
Sam me čudi to, da se pojavi samo po robu lasišča.

Utiševalec, imaš pa tud ti prav. Suh zrak od centralne sigurno ne pomaga. Čeprav kar dosti uporabljamo vlažilec zraka.

Torej, katerih metod se poslužujete za odpravo prhljaja oz. te suhe kože? Kot alternativo nekateri uporabljajo neko mešanico z olivnim oljem. Je kaj na tem?
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.337
958
113
V puberteti sem sprobaval razne zadeve (recepte od babice): od rumenjaka z limono, do Oronazola... Edina reč, ki mi je takoj odstranila prhljaj je bil šampon Head&Shoulders... Sem pa tudi jaz imel samo na enem delu lasišča prhljaj...
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Meni so to razložili nekako tako: če bi bila luskavica, bi bile luske malo bolj srebrne, prhljaj je pa bel. Poleg tega se lahko po glavi s prhljajem praskaš, pa ne boš naredil rane, če imaš pa luskavico, pa narediš ranico in vidiš majčkeno krvi na nohtu... Če se motim, me bo Jernej popravil
zmaga.gif


Pejt v lekarno po en antimikotični šampon (meni je pomagal Oronazol, ampak ne sme biti v modri emabalaži, tisti ni imel nobenega učinka), in če je to prhljaj, bo izginil v 1 tednu (nato si glavo peri s tem šamponom še nekaj časa).

Meni se zadnje čase dogaja sicer malo drugačen problem: poleg prhljaja me lasišče še srbi. Z oronazolom prhljaj takoj izgine (in srbenje omili), ampak se z uporabo navadnega šampona kmalu vrne (in spet se praskam po buči
tongue-1.gif
). Kortikosteroidi (Belosalic, Xamiol) sicer pomagajo, ampak ravno toliko kot Oronazol. In moja babica je imela luskavico.
 

FuriousG

Majstr
30. jul 2007
3.347
150
63
37
Kok pogosto pa naj bi si potem umival lase? Nekateri pravijo čim manj (1x na teden), drugi spet pravijo čimveč.
confused-1.gif
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Tudi meni ni čisto jasno.
confused-1.gif


Na škatli Oronazola piše 2x na teden, kar je minimum od minimuma (primeren za vzdrževanje stanja brez prhljaja) in za začetno zdravljenje premalo. Po drugi strani pa dohtarji iz Mayo clinic (imena se bo kdo spomnil iz MASHa
grin1.gif
, gre pa za izjemno spoštovano ustanovo, kjer se je zdravilo ne vem koliko ameriških predsednikov) na spletu pišejo, da zdravljenje začni tako, da si glavo umivaj z Oronazolom vsak dan. In moje lasišče je to preživelo čisto b.p.

Problem je v tem, da se prhljaj spet ponovi.

Aja, če gre za prhljaj, gre pravzaprav za glivično okužbo, ki je šla čez normalne meje. Štos je v tem, da so povzročitelji prisotni na koži vseh ljudi, če je tvoja koža na to preobčutljiva, jih rata preveč, koža pa se potem začne prehitro obnavljati in odpadati, kar vidiš kot prhljaj (poenostavljeno povedano...). In osnovna stvar pri preprečevanju je tega je tudi higiena, in po tem sklepam, da umivanje las 2x na teden minimum.
 
Nazadnje urejeno:

B81

22. jul 2007
34.615
9.038
113
Citat:
Uporabnik FuriousG pravi:
Kok pogosto pa naj bi si potem umival lase? Nekateri pravijo čim manj (1x na teden), drugi spet pravijo čimveč.
confused-1.gif

Jaz vsak dan...
 

Bitch_inside

PEPCA 2007
18. jul 2007
3.608
1
36
Ljubljana
FuriousG, moj frend je mel isto zadevo ... Kupil se je Oronazol in zadeva je zelo hitro zginila. Se je pa njemu zadeva pojavila (vsaj po mojem mnenju), ker je uporabljal gel in lak za lase in če si izpostavljen uv-žarkom, pomojem zel hitro pride do tega. Mogoče ti ne bi škodilo, če si pred spanjem na ta predel naneseš eno hranljivo kremo ali pa hladilno mazilo. Za začetek pa definitvno šampon oronazol + previdno pri uporabi styling proizvodov.

lp
 

FuriousG

Majstr
30. jul 2007
3.347
150
63
37
Hvala za nasvete. Ma ja, bo treba začet vsak dan umivat lase. Jaz sem pa mislil, da s tem le bolj izsušim lasišče. Najprej bom poskusil s šamponom Selsun Blue , ki mi ga je priporočila dohtarca. Če pa s tem ne bo šlo, bom pa poskusil še Oronazol. Ga imam tud doma se mi zdi. Pa žele bo treba za nekaj časa postaviti v kot.
smirk-1.gif
 

jagnjetina

Pripravnik
30. dec 2010
181
0
16
Citat:
Uporabnik FuriousG pravi:
Živjo!
Ker še ni dohtarskega podforuma...
wink-1.gif

Že lep čas se mi na robu lasišča pojavljajo dokaj velike bele luske (sem slikal zadevo, pa se slabo vidi). Frizerka pravi da gre za luskavico, zdravnica pa da gre za prhljaj.
rolleyes-1.gif
Pojavlja se mi pa res samo po robu lasišča, po čelu. Prhljaj imaš verjetno po celi glavi a kako? Zdravnica mi je priporočila šampon proti prhljaju Selsun Blue, ki pa je močen kot svinja in mi še bolj izsuši lasišče.

Kako naj ugotovim za katero stvar gre... za prhljaj ali za luskavico? Pozna kdo kako dobro alternativno metodo, da se znebim te nadloge?

Hvala!

Garjav si ! rfujjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj
 

Mirage

Pripravnik
30. nov 2007
223
10
18
Lahko bi šlo tudi za kak blažji seboroični dermatitis. Mogoče bi blo za it k dermatologu, da ti da recept za zdravilo (kremo).
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Jaz uporabljam Head&Shoulders - mentol in problemov s prhljajem nimam več, že kakih 10 let. Prej pa ni nič pomagalo, pa sem res poizkusil vse mogoče. Efekt je bil pa neverjeten - že prvič je prijelo, pa še dober občutek je bil. Lase si umivam različno, lahko vsak dan, če je ravno treba, ali 2x na teden. Sem probal s pavzo kakih mesec dni, pa se prhljaj ni pojavil nazaj. Mislim, da je zadeva pozdravljena.

Če bi imel pa luskavico, bi se ti pa pojavila najprej kje drugje, npr. na kolenih in komolcih. Kasneje se spravi na lasišče.

Aja, najprej pa lahko poizkusiš tako, da črtaš mleko totalno iz seznama (tudi vse mlečne izdelke, npr. palačinke so tudi iz mleka
smile-1.gif
). Tudi to je lahko vzrok.
 

FuriousG

Majstr
30. jul 2007
3.347
150
63
37
A da bi bilo mleko vzrok za prhlaj? Pa ja ne... pomoje ne zdržim brez mleka in mlečnih izdelkov.
shocked-1.gif


Ja nič, jaz se bom lotil poizkušanja različnih šamponov. Pa vlažilec zraka mi dela na polno.
smile-1.gif
Bomo videli, če bo kaj bolje.

Hvala!